Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

parere biciclete dhs oras

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Pentru scaunul copilului care se prinde pe portbagaj.
Cred că ajută aripile si când ai bălți pe stradă !
Rockrider 500 nu mă atrage ca are roti de 26. Vreau 28/29 !
Nu as vrea bicicletă de munte pentru că nu sunt aventurier sa merg prin păduri prin vârf de munte ci prefer să mă plimb pe asfalt.
Nici cursierele nu îmi plac datorită pozitiei incomode si ciudate.

#38
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 xedos6, on 21 iunie 2015 - 13:40, said:

Pentru scaunul copilului care se prinde pe portbagaj.
Cam periculos sa plimbi purandelul pe bicicleta. Parerea mea. Am fost in cateva plimbari cu un cunoscut care avea copilul pe asa ceva, dar la deal, radeam cu lacrimi de el Posted Image. Am ceva poze cu el pe telefon, trebuie sa le caut. A reusit sa faca si un traseu scurt prin padure, dar la ce teren era, cred ca ii trebuia copilului centura de siguranta.

 xedos6, on 21 iunie 2015 - 13:40, said:

Cred că ajută aripile si când ai bălți pe stradă !
Aripile nu te ajuta la mare lucru. Da click pe poza, e gif animat.
Attached File  6b37d024974d5a50c1711e8cd48250d9.gif   1.6MB   65 downloads

Edited by lucifer76, 21 June 2015 - 13:50.


#39
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Pai are centură pe scaun !
Nu merg prin pădure ci pe asfalt cu el in scaun pe bicicleta mea si sotia cu bicicleta ei. Ca sa mă pot plimba cu sotia că nu am ce face cu copilul. Are trei ani jumătate si doar 18 kg asa ca doar la urcatul podului mi-a fost mai greu si a trebuit sa schimb vitezele .
Trebuie instruit ca sa nu faca miscari bruste ca te poate dezechilibra.
Stiu ca masinile te pot uda din cap până in picioare dar ma refer la situatiile când desi e carosabil uscat dai peste unele balti si dacă ai masini pe lângă tine nu le poti ocoli sau nu poti frana din timp sau la fiecare balta.
Eu aveam aripi din plastic la bicicletă când eram mai tânăr si ma ajutau sa nu ma stropesc pe spate de apa si noroi...chiar daca vi se pare o glumă.


#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca sunt balti, mergi cat de incet poti prin ele! Desi e mai bine sa le ocolesti, vezi ce se poate intampa in clipul de mai sus ;). Nu mai zic ca eficienta franelor pe carosabil ud tinde sa fie nula. Nu doar a ta, ci si a masinilor care trec pe langa tine. Mai ales daca ai si noroi sub anvelopa, sau apa ori mizerie pe sabotii de frana.

Totusi, 18 kg in plus pe bicicleta... habar nu am cat poate rezista saraca bicicleta. Pe anvelope sigur scrie greutatea maxima admisa. Oare cum rezista jantele la o bordura?

#41
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Eu inca am scaunul de copil pe mtb. Car cam 15 kg ocazional.
scaunul are niste tije care clipseaza in suportul montat pe cadru.
cand nu l folosesti, dai doar scaunul jos printr-o simpla apasare de buton.

Oare vine sare borduri cu copilul pe bicicleta?
Iar "puradel" e fiu' lu' tac'tu!

#42
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Azi m-am plimbat cu fiul meu, dar fiecare cu bicicleta lui😁 nu l-am mai luat pe scaun pe bicicleta mea!
Tot azi am făcut si prima plimbare mai lungă dupa mai mult de 10 ani, desi vineri am mers patru drumuri de cate 4 km, azi am facut 25 km din Brasov până în Râșnov. Am facut 20 km într-o oră si sunt multumit desi am consumat doar 760 calorii 😁
Sper că voi pedala mai repede si mai usor cu viitoarea bicicleta cu roti de 28, acum având mondia cu roti de 26.
Am mers si cu 35 km/h.
Azi am folosit portbagajul bicicletei punând gecile mele si a juniorului si o sticla de suc😁

#43
ionutafi

ionutafi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2015
Biciclete dhs sub pretul de pe dhsbike am gasit pe http://ebik.ro/biciclete/biciclete-dhs

#44
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Nu stiu care ti s-au părut mai ieftine pentru că contura au acelasi pret sau mai mare decât pe site.

#45
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Aveti idee unde pot vedea mărimea unei biciclete, a cadrului, in inch,cm. Cum stiu daca e s, l,xl?
M-am uitat la un scott 35 scale si îmi părea micuta . Aveti idee cat ar merita o asemenea bicicleta cu frâne elixir hidraulice pe disc, schimbător X9 xram, din carbon. E chiar ușurică. 1000 de lei merită sa dau pe ea? Am inteles ca e model 2010. Am mers cu ea cativa metri, am franat si are franele bune. Nu stiu la ce sa mă uit sa nu aibe probleme fiind second hand.
Mulțumesc.

#46
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
marimea se masoara din centrul butucului pedalier pana la cheita de prinderea pt sea
acea bicicleta de care spui tu e furata, numai schimbatorul X9 face aproape 1000 ron, un cadru de carbon inca 1000 ron si daca aduni si restul componentelor treci de 5000 ron asa ca la 1000 ron cu siguranta e furata si deci nu merita

#47
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Are si cadru de carbon in 1000lei Posted Image

Edited by sirgoofy, 01 July 2015 - 07:06.


#48
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Daca pretul de nou e $2,099.99 adica aproximativ 8000 ron si tu ai gasit-o cu 1000 ron nu ti se pare putin cam suspect?

#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Chestia ca isi face probleme daca merita 1000 lei, nu daca e "orientata" :).

#50
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Sunt convins ca e furată, e trimisă din Norvegia de părinții băiatului si ma gândesc ca nu au cumpărat-o 😁
E prima bicicletă de carbon cu care m-am plimbat 40 m. El zicea ca nu e de vânzare dar ma gândeam eu dacă să-i ofer 1000 lei pe ea.
Chiar ca e ușoară.
Exista vreo baza de date unde pot verifica dacă e furată de dincolo, ca la noi nu cred ca e?
Întrebam daca merita 1000 lei că pe olx am văzut scott scale de la 1300 lei la 8000 lei si tinand cont ca e vechi si mai mult ca sigur furată .
Pe biciclete nu e trecuta mărimea ca pe haine?...ms,l,xl, sau măcar on cifre, cm, inch? M-am uitat de curiozitate aseară ca e cam micuta si nu stiam ce marime e.
O sa întreb la Politie dacă nu au vreo bicicleta de asta furată prin tara desi sunt convins ca e furată de pe dincolo ca el are parintii in Norvegia si in localitatea unde locuieste sigur nu găsea bicicleta de carbon sa fure😁
Pe olx e una cu 1300 lei si zice ca e lovit cadrul de carbon. Se poate rupe, afectează tare de o vinde asa ieftin?
Stiu ca aici nu se dau sfaturi care să îndemne la cumpărarea bunurilor furate dar eu întrebam dacă ar merita cumpărată o bicicletă de 5 ani ale cărei piese pot fi uzate sau scump de înlocuit.
M-am mirat ca o bicicletă din carbon are noua kg si ceva iar una dhs de oras fără furca si cu o foaie are doar 11.5 kg😃

E verde ca in link-ul lui sirgofy.
Pai ma gândeam ca e ca la masini si dupa 5 ani cumperi extrem de ieftin o masina scumpă, de la 200000 oiro acum poti lua un Mercedes cl cu 20000 euro😁
Poate avea probleme si sa nu merite 1000 lei asa ca mai bine iau una nouă si Putin mai grea(sau mult mai grea 16kg, ca nu sunt hotărât)decât sa mă risc cu una furată de dincolo si cu defecte. Iti dai seama ca dacă e chiar asa scump un schimbător ca nu mi-as permite sa o repar!
Nu ma atrage ca e mtb mic cu roti de 26 si eu vreau sa circul pe stradă nu pe coclauri.
Sper ca nu v-ati supărat le mine ca v-am expus această situatie. O zi frumoasă ca la Brașov iarasi plouă!
Cu vremea asta nu prea renteaza sa dai bani multi pe o bicicletă si sa o tii in balcon ca sa te uiti la ea😁

#51
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Ia bicicleta ori din magazin ori de la proprietar, nu cred ca ai nevoie de batai de cap, poate de un cadru fisurat, sau sa stimulezi piata neagra.

Marimea cadrului trebuie sa apara pe seattube, ori S/ M/ L ori in cm/inch, sau ambele.
Dar cel mai important e cum vine intre picioare, pt inaltimea ta la unele cadre e bun M, la altele L !

#52
Iuda_zaRoadrunner

Iuda_zaRoadrunner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.12.2014
@initiator: decat o mizerie de DHS mai buna e asta http://www.decathlon...id_8302231.html

Edited by Iuda_zaRoadrunner, 02 July 2015 - 12:35.


#53
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
nu mai pot edita, uneori marimea apare si in alta parte a cadrului, la majoritatea apare pe seat tube...

#54
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
O sa caut pe Google ce înseamnă seat tube😁  mersi de sfaturi.
Rickrider 340 pare mai slab dotata chiar si decât dhs.
Nu vroiam mtb de 26. Vreau cu roti de 28/29 si de asfalt ca deocamdată nu am prins microbul cu plimbările pe poteci din păduri.
As prefera plimbările pe asfalt, cel mult drumuri de tara, forestiere.
Dhs sunt hulite dar ușoare si ieftine dar pozitia e ca pe un mtb, pe când pe drag glide stau mai comod cu ghidonul mai înalt.
Pe mtb mă dor mâinile ca fiind ghidonul jos ajung ca sa mă sprijin in mâini.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate