Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#5707
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Cea mai flexibilă, mai rapidă opțiune este - MECOOL M8S Pro L - , care , de asemenea , vine cu L1 DRM și HDCP , plus vine cu Android 7.1 Nuga și cu susținere din partea celor de la kodi.

#5708
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017
Bogdan074
Cum susține kodi optimizarea acelui android box???
Kodi nu are legătură cu optimizarea so/întreținerea/remediere bug-urilor niciunui box, de acel lucru trebuie (ar trebui) să se ocupe producătorul, lucru extrem de rar la boxurile android.
In niciun caz mecool nu e unul din boxurile cu suport/mentenanță de pe piață.

Edited by Honkytonk, 17 February 2018 - 15:05.


#5709
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am dat de curiozitate un test in Antutu Benchmark la H96 MAX H2 Colorful Edition 4GB/32GB Android 7.1 RK3328

A scos 62986 puncte.

Attached File  Screenshot_2018-02-17_090703.png   90.13K   31 downloads

#5710
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

View Postcatalin0303, on 17 februarie 2018 - 10:58, said:

Am instalat Kodi. DIn pacate 5.1 tot nu reusesc sa-l scot. Tot PCM ramane.
Fara Google Play pot sa traiesc daca am instalat ce imi trebuie.
Vad pe forumurile Zidoo ca toti se plang de aceleasi lucruri. Se asteapta la un update de firmware.
Vrei sa scoti 5.1 prin HDMI sau spdif?
Ai setat bistream sau spdif in setarile Android?
Fa niste poze cu setarile din Kodi, player settings/videos si sistem settings/audio

#5711
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005

View PostHonkytonk, on 17 februarie 2018 - 15:04, said:

Bogdan074
Cum susține kodi optimizarea acelui android box???
Kodi nu are legătură cu optimizarea so/întreținerea/remediere bug-urilor niciunui box, de acel lucru trebuie (ar trebui) să se ocupe producătorul, lucru extrem de rar la boxurile android.
In niciun caz mecool nu e unul din boxurile cu suport/mentenanță de pe piață.
Pe acesta îl recomanda kodi ca fiind cel mai ieftin.
Apoi - NVIDIA Shield (Android TV)
- WeTek Play2
- MINIX U9
Cutii care vă oferă comutare de actualizare Android Kodi Krypton

#5712
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
H96 MAX H2 Colorful Edition 4GB/32GB Android 7.1 RK3328

Test memorie ROM/RAM Posted Image
Are DDR3 si ROM decent. ROMul este o chinezarie dar are viteze decente.

ROM R 106.15 MB/s,  W 72.74 MB/s

RAM DDR3 la 3126.60 MB/s

Attached File  Screenshot_2018-02-17_164431.png   109.04K   32 downloads

Nu stiu de ce dar la RK3328 viteza pe wi-fi este limitata la 50 Mbps download 50 Mbps upload desi linkul negociat cu routerul respectiv conexiunea este de 150 Mbps.

Edited by -koss-, 17 February 2018 - 17:04.


#5713
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 03.02.2009

View Postviodor, on 17 februarie 2018 - 14:36, said:

La  zidoo h6 pro al meu  nu a crapat nimic, sfatul meu este sa ii dai un factory reset si dupa aceea sa stabilesti o conexiune foarte buna de net (preferabil lan,nu wifi) ,urmand sa ii instalezi toate programele adiacente.
Am dat factory reset de doua ori. La fel face GP. Nu e bai, am instalat Aptoide TV si nu mai am nevoie de GP.
Kodi este perfect functional dar inca nu l-am setat. Ce add-on ai?
Ai reusit sa faci playerul sa dea sunet 5.1?
Per ansamblu, Zidoo h6 pro se misca excelent pentru un Andoid TV. Mici bug-uri care se pare ca le vor repara cu un update. Sper:)

#5714
ygor77

ygor77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2015

View PostAngelitto, on 13 februarie 2018 - 19:07, said:

Iti trebuie 2 cabluri HDMI si un receiver ca acesta. Are o intrare si 4 iesiri HDMI. Iesi cu cablul HDMI din mediaplayer si il bagi in Receiver. Apoi cu alt cablu iesi din Receiver si mergi la TV. Si bineinteles boxe Posted Image
Multumesc de ajutor

#5715
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Cine doreste ceva din Romania Extro Carbon32 s912 HDR 3gb  DDR4 32 gb emmc cu AndroidTV 7.1.2 pe 64biti cu interfata AndroidTV
si cateva specificatii:

Model: Amlogic S912
Procesor: OCTA-core 64-bit ARM Cortex-A53 - 8x1.5 GHZ
GPU: ARM Mali-T820MP3 GPU pana la 750MHz
Ram: 3GB DDR4
Memorie interna 32gb EMMC
Slot card de memorie: Da, pana la 64 GB
USB 2x USB 2.0
Video Decoder Multi-Format 4K 60fps HW, H.264 si H.265/10bit
Iesire audio optica si analog
Conectivitate:
Bluetooth 4.0
Ethernet 10/100/1000 Gigabit
Wi-Fi intern b/g/n/ac Gigabit
Antena detasabila de mare putere
Accesorii incluse:
Cablu Hdmi 2.0
Alimentator 5V2A
1x Telecomanda IR simpla
1x Telecomanda IR invatare TV

#5716
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 03.02.2009

View PostAngelitto, on 17 februarie 2018 - 16:47, said:

Vrei sa scoti 5.1 prin HDMI sau spdif?
Ai setat bistream sau spdif in setarile Android?
Fa niste poze cu setarile din Kodi, player settings/videos si sistem settings/audio
Vreau 5.1 prin spdif. Ma asteptam sa fie mai simplu. Din vechiul TV Box (un Egreate R-II cu Realtek) ieseam cu toslink optical in amplificator Sony si fara probleme vedea 5.1 si 5.1 DTS.
In Zidoo m-am jucat cu setarile audio de mi-a iesit pe nas. Am dat de doua ori factory reset. Am mutat cablul optic in TV si de acolo in amplif dar acelasi rezultat: vede sursa audio doar PCM 2.0.
Am vazut pe forumul zidoo ca nu sunt singurul cu problema asta. Sper sa o rezolve cu un update.
As vrea sa pot vedea prin retea un mkv cu 5.1 fara sa trec prin kodi. Doar cu media playerul nativ. Care se misca excelent pe partea video. L-am testat si e foarte bun. Prefer un film in retea decat pe kodi. Calitatea este mult mai buna si controlul mai exact.
Tu ai reusit sa scoti 5.1?

Edited by catalin0303, 17 February 2018 - 20:10.


#5717
viodor

viodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 07.03.2007

View Postcatalin0303, on 17 februarie 2018 - 17:32, said:

Am dat factory reset de doua ori. La fel face GP. Nu e bai, am instalat Aptoide TV si nu mai am nevoie de GP.
Kodi este perfect functional dar inca nu l-am setat. Ce add-on ai?
Ai reusit sa faci playerul sa dea sunet 5.1?
Per ansamblu, Zidoo h6 pro se misca excelent pentru un Andoid TV. Mici bug-uri care se pare ca le vor repara cu un update. Sper:)
Revin si sustin ca aparatul zidoo h6 pro este unul din cele mai bune  in banii lui,daca mai suplimentam putem sa discutam de alte aparate gen Nvidia shield.

#5718
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

View Postcatalin0303, on 17 februarie 2018 - 20:08, said:

Vreau 5.1 prin spdif. Ma asteptam sa fie mai simplu. Din vechiul TV Box (un Egreate R-II cu Realtek) ieseam cu toslink optical in amplificator Sony si fara probleme vedea 5.1 si 5.1 DTS.
In Zidoo m-am jucat cu setarile audio de mi-a iesit pe nas. Am dat de doua ori factory reset. Am mutat cablul optic in TV si de acolo in amplif dar acelasi rezultat: vede sursa audio doar PCM 2.0.
Am vazut pe forumul zidoo ca nu sunt singurul cu problema asta. Sper sa o rezolve cu un update.
As vrea sa pot vedea prin retea un mkv cu 5.1 fara sa trec prin kodi. Doar cu media playerul nativ. Care se misca excelent pe partea video. L-am testat si e foarte bun. Prefer un film in retea decat pe kodi. Calitatea este mult mai buna si controlul mai exact.
Tu ai reusit sa scoti 5.1?
Kodi e cel mai bun player, indiferent ca e prin retea, sau direct de pe stick/HDD. E posibil cu playerul nativ sa nu mearga 5.1, dar cu kodi sa mearga. Asta daca sunt facute setarile corecte in Kodi.
Eu nu am H6 Pro, ci Vero 4K, dar la mediaplayerul meu pe Android (r-tv box mini+) merge 5.1 fara probleme. Nu am incercat prin optical ci doar prin HDMI, dar trebuia sa intru la setarile din Android si sa pun pe Bistream sau HDMI. Apoi in Kodi setam 5.1, activam passthrough (si acolo activam DTS. AC3, etc), debifam ”stereo upmix” si debifam ”sync playback to display” (asta e foarte important sa fie pe off). Asta e tot. Si apoi mergea.

#5719
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017

View Postbogdan074, on 17 februarie 2018 - 19:06, said:

Cine doreste ceva din Romania Extro Carbon32 s912 HDR 3gb  DDR4 32 gb emmc cu AndroidTV 7.1.2 pe 64biti cu interfata AndroidTV
si cateva specificatii:
E tot un box chinezesc fără optimizare rebranduit, de aceeasi firmă care i-a lăsat cu ochii in soare pe clienții modelelor dotsmart anterioare.

#5720
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017
Kodi e un player foarte bun pentru redare suport fix (hdd, etc) și online doar pe addonuri oficiale care sunt puține și nefolositoare. Cele neoficiale nu mai sunt optimizate, cele de calitate au fost închise forțat de către autorități. Au mai rămas replici cu suport extrem de slab din partea dezvoltatorilor tot mai tematori:
Au inceput anul trecut

Quote

Colossus Repository Github page has been deleted which was the main source the developers sent new versions for the popular Covenant and Bennu addons.
Smash repository is down
Ares Wizard has shut down due to cease-and-desist from MPA & ACE
Alpha Repository has gone down after a threat from the MPA.
UK Turk’s Playlists Repo
Mucky Duck Tweeted he has shut down his Repo.
Soulless Repository
Origin Repository
Dandy Media Repo
Caz Wall has pulled most addons
Project D will be joining Looking Glass Repo (No Addons have been installed yet)
Rockcrusher Vortex has removed Special Events section
Triton
Poseidon
Bennu
Sportie
Fear of the Dark
Gurzil
UK Turk’s Playlists
Myriad
Yes Movies
Duck Pool
123Movies
Openload Movies
1080p Movies
 https://betanews.com/2017/11/15/kodi-addon-covenant-shuts-down/

Si de atunci nu au mai apărut addonuri neoficiale bine structurate si fiabile , dar cei in drepturi i-au lovit din nou:

Quote

cease and desist letter found its way to TVAddons, a hugely popular team of developers. TVAddons resurfaced months ago and even created their own Git Browser – an easy way to install third-party Kodi addons
Comprised of 30 companies including the studios of the MPAA, Amazon, Netflix, CBS, HBO, BBC, Sky, Bell Canada, CBS, Hulu, Lionsgate, Foxtel, Village Roadshow, and many more, ACE warned several developers to shut down – or else.
Another developer that goes by the name of Teverz was threatened. This individual is in charge of the Teverz repository, which is still online. His YouTube channel is also online as Teverz doesn’t plan on giving up. In a similar fashion, a developer known as Doggmatic is prepared to fight back. This developer is part of the Illuminati repo and has several builds under his belt.
Finally, a developer behind a popular addon named Neptune Rising is under legal attack. He is one of the individuals who received the cease and desist letter. SpinzTV is the final group facing this threat – and who decided to throw in the towel.
https://www.express....rs-cease-Desist

Sunt alte aplicații android de steaming online care rulează perfect, kodi nu mai este cea mai optima soluție, din cauza lipsei developerilor în alte părți.

Edited by Honkytonk, 17 February 2018 - 22:03.


#5721
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017
@tmihai20
Nu a intrebat nimeni ce gen de addonuri folosești tu sau alții în kodi.
Eu doar am precizat faptul că această aplicație este utilă doar pentru redare media de pe suport fix. Addonurile oficiale kodi nu prea au legătură cu streamingul online (inclusiv pentru canale tv), există aplicații separate oficiale pentru Netflix, hbo, etc, dar pentru care nu mai este necesară achiziționarea unui box (deoarece nu au licență pe aceste device-uri, cu excepția amazon box sau roku), aceste aplicații există deja pe toate televizoarele de pe piață de foarte multi ani.
Inclusiv boxul tău (himedia parcă) este conceput tot la o firmă din china și îți garantez că are reclama ce include vizionare de streaming ilegal cu ajutorul kodi, așa că să nu fim ipocriți, să spunem "boxurile alea care vin preinstalate cu addonuri ilegale".
Developerii nu au fost dați in judecată din cauza boxurilor preloaded cu addonuri, ci pentru addonurile dezvoltate de ei, care se pot încarcă pe kodi din android, ios, libreelec , inclusiv pe kodi de pe desktop si laptop. Să nu aruncăm pisica in grădina vanzatorilor de android boxuri, că nu e deloc așa.

@virgilini
Dacă vrei să investesti o sumă de bani intr-un box doar pentru addonurile din kodi, ideea mea este că pierzi bani și timp.
Addonurile ilegale au viata din ce in ce mai scurtă (vezi mai sus sau cauta pe google), pentru ca periodic din două in două luni dezvoltatorii lor primesc scrisori de încetare a acelui addon. Era addonurilor care erau foarte bine dezvoltate, organizate, functionale a apus, pentru că prin 2013 (de când utilizam și eu prima oara kodi) erau putini utilizatori, iar "existența" lor era necunoscută multora, acum din cauza raspandirii utilizării kodi ele nu mai au timp să dureze mai mult de 1-2 luni.
@gigicotz
Softpedia interzice postarea de programe /softuri/streamuri ilegale, deci, îmi pare rău.

Edited by Honkytonk, 18 February 2018 - 16:35.


#5722
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@Hontytonk: HiMedia nu se laudă cu addon-uri ilegale în Kodi, doar cu Netflix care oricum merge în SD. Nu toate TV box-urile din China veneau cu addon-uri ilegale, dar erau multe care veneau. E parțial și vina lor, pentru că au popularizat aceste addon-uri ilegale. Ai dreptate că addon-urile oficiale nu au legătură sub nici o formă cu streaming-ul, poate doar cel de Youtube, care oricum e legal.

Problema cu aplicațiile oficiale (am un TV de dinainte de WebOS, pe care am Netflix și HBO Go) este că pe anumite TV-uri (vechi, ce-i drept) nu mai sunt actualizate. Marea problemă la Netflix-ul de pe TV este că nu are toate subtitrările disponibile. HBO Go pe TV s-a cam dus pe apa sâmbetei, de cele mai multe ori merge în SD. Nu sunt sigur că mai merge acum, de când HBO a scos noua aplicație de streaming pe Android.

#5723
sir_nykolai69

sir_nykolai69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 07.05.2015

View Posttmihai20, on 18 februarie 2018 - 14:15, said:

Eu susțin Kodi din punctul ăsta de vedere. E foarte ușor, dar e ilegal să folosești tot felul de addon-uri care-ți stream-uiesc filme, seriale și sport când vrei tu. Știți de ce s-a ajuns la așa ceva, să fie dați developerii în judecată? Pentru că s-a exagerat cu TV box-urile din China care veneau cu Kodi și addon-urile respective preîncărcate. Ar mai fi și mica problemă că addon-urile respective fac chestii ilegale.

Eu plătesc pentru Netflix și HBO Go, nu am folosit acele addon-uri ilegale decât pentru foarte puțin timp (nu mergeau mereu, nu mergea oricare film).
Cu siguranta...exzact cum ai si liceenta de Windows platita si nu piratata...asa e Mihai...si programele tot la fel le ai...cu liceenta platita...asa e...si toate jocurile tot cu liceenta platita...toate platite si nu piratate...oare de ce ai simtit tu sa te lauzi ca esti tu corect si nu piratezi nimica...ai facut o ironie maxima...iar multe postari facute de tine sunt chiar amuzante...nu o lua personal...dar chiar nui nevoie sa faci demonstatie de corectitudine...vorbele sunt egale cu zero...faptele sunt baza...si cea ce scri tu sunt duar vorbe...ok...bafta si nu o lua personal...stai calm si fi corect cum scri tu pe aici ca ai fi!

View Posttmihai20, on 18 februarie 2018 - 16:52, said:

@Hontytonk: HiMedia nu se laudă cu addon-uri ilegale în Kodi, doar cu Netflix care oricum merge în SD. Nu toate TV box-urile din China veneau cu addon-uri ilegale, dar erau multe care veneau. E parțial și vina lor, pentru că au popularizat aceste addon-uri ilegale. Ai dreptate că addon-urile oficiale nu au legătură sub nici o formă cu streaming-ul, poate doar cel de Youtube, care oricum e legal.

Problema cu aplicațiile oficiale (am un TV de dinainte de WebOS, pe care am Netflix și HBO Go) este că pe anumite TV-uri (vechi, ce-i drept) nu mai sunt actualizate. Marea problemă la Netflix-ul de pe TV este că nu are toate subtitrările disponibile. HBO Go pe TV s-a cam dus pe apa sâmbetei, de cele mai multe ori merge în SD. Nu sunt sigur că mai merge acum, de când HBO a scos noua aplicație de streaming pe Android.
Ai zis ca ai tv cu sistem inainte de a se implementa WebOS...asta inseamna ca ai LG cu sistem netcast...verifica actualizarile de sistem...eu chiar ieri am primit o actualizare...si cu siguranta sau rezolvat problemele cu unele aplicat gen Netflix, youtube...etc

Edited by sir_nykolai69, 18 February 2018 - 16:58.


#5724
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@sir_nykolai69: Da, îmi cumpăr jocurile și caut mereu varianta gratuită a programelor cu plată. E normal ca unii să nu priceapă asta și să arunce vorbe despre necunoscuți pe Internet, doar de-asta avem Internet. Te voi ignora de acum cu siguranță.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate