Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum este piata asigurarilor pentru un agent nou in 2015? Merita ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Curios3

Curios3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.06.2015
Am nevoie de sfaturi avizate pentru a putea decide daca deschid o agentie de asigurari ca agent al unui broker.
1. Cum este cursul de certificare la IMA? Cate ore /zi? Ce tematica?
2. Suntem intr-o perioda cand multe afaceri mici se inchid la scurt timp dupa ce au fost deschise si v-as ruga sa ma consiliati in acest caz particular al asigurarilor. Orice sfat este apreciat.
3. Ce broker recomandati ?
Multumesc.

Edited by Curios3, 12 June 2015 - 09:36.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
la munca nu mai merge nimeni in tara asta?

#3
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
îţi dau eu răspunsul (dpdv client): iau cel mai ieftin rca de pe piaţă, din 6 în 6 luni.
în rest, nu mă interesează nimic legat de asigurări: nici de viaţă, nici casco, nici aia obligatorie de locuinţe, nimic-nimic.
cotizez maxim cu 2 x 200 lei pe an.

acuma, ia-mă pe mine ca exemplu, înmulţeşte cu câţi asiguraţi ar fi prin zona asta a ta şi împarte la numărul de asigurători care deja există + 1 (tu).

vezi dacă ţi se merită.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Daca nu ai macar vreo 20-50 de prieteni buni cu masini, nu cred ca mai rezisti in domeniul asta daca vrei sa o iei de la zero. Lasand la o parte cursurile si ce mai tine de firma, daca nu ai un "portofoliu" bun, in urmatoarea luna o sa iti cauti alt job. Piata asta e de ceva vreme aglomerata, nu cred ca ar merita sa incepi de la zero. Si acum se lucreaza cu mai multi brokeri ca sa ai cu ce atrage clientii... O parte din clienti s-au invatat sa verifice pretul la mai multi brokeri ca sa iasa cat mai ieftin.

#5
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
"O parte din clienti s-au invatat sa verifice pretul la mai multi brokeri ca sa iasa cat mai ieftin." - cazul meu.

#6
Curios3

Curios3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.06.2015
Jericho, daca asigurarile nu implica munca, poate ne sugerezi un domeniu unde se munceste si se castiga. Ajutorul este foarte mult apreciat, ironia, nu.

#7
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
Salut

Sunt unul care sunt in sistem de ceva vreme si iti spun ca domeniul e foarte profitabil.Este o practica uzuala pe forum ca ficare sa isi spuna parerea , mai mult sau mai putin avizata.
1. Cursurile se fac on line cu firme specializate pe  acest domeniu.Costul cursurilor este undeva la 150 de ron in functie de firma , inveti pe internet cand doresti, va trebui sa parcurgi un numar de minim 50 de ore.Dupa ce ai parcurs si invatat cursurile ( grilele sunt mai importante ) vei sustin un examen on line cu firma scoala , iar in urma absolvirii te vei inscrie la examenul cu IMA care costa 250 lei.Dupa absolvirea examenului cu IMA vei avea calificarea necesara pentru a activa in sistem.In cursuri vei invata despre toate tipurile de asigurari.
Exista si varianta sa iti achite un asigurator sau un broker aceste costuri, doar ca te va tine legat de el contractual o perioada ceea ce nu e recomandabil
2.Aceasta este un business care creste in timp, pas cu pas, el este cu atat mai sanatos cu cat este facut in cel mai profesionist mod posibil , iar increderea in serviciile tale este factorul cheie.Un client multumit de serviciile tale poate ramane langa tine o viata.Totusi daca nu ai o activitate conexa, gen papetarie, firma de copiere acte, inmatriculari sau ceva asemanator iti recomand sa incepi activitate part time.La inceput sunt costuri mari de administrare ale unui birou iar veniturile nu sunt mari imediat.Trebuie rabdare, munca, perseverenta si profesionalism.Nimic nu e usor , iar despre clienti, ai in jurul tau o piata calda cu care incepi: familie, rude, prieteni, vecini, cunostinte , colegi, recomandari.
Iar cate vreme mall-urile si supermarketu-rile au clienti din plin asta inseamna ca sunt foarte multe persoane care nu sunt servisate , adica nu au agentul lor de asigurare.
.Marea majoritate a agentilor sun vanzatori de RCA dar domeniul este foarte vast si sunt foarte multe asigurari care sunt solicitate , in avara celor uzuale, rca, casco, locuinte, viata sunt multe asigurari solicitate:risc financiar, risc de neplata, sanatate, calatorii, participare la licitatii, buna executie, bunuri, animale, agricole, raspunderi profesionale, parcuri fotovoltaice, etc.
E important sa te dedici, sa fii disponibil aproape in permanenta, sa te instruiesti permanent si sa sa inveti sa ajuti asiguratii si la daune, acolo au mare nevoie de ajutor.
3.Trebuie sa stii ca in top 10 brokeri de asigurare , 8 sunt cu structuri MLM ceea ce nu te avanajeaza la comision, mai ales la inceput ( este o parere personala).
Iti pot recomanda un broker foarte corect si transparent in piata dar nu pe forum, transparenta e un punct sensibil al brokerilor si nu doresc sa creez discutii inutile.Eu vorbesc in cunostinta de cauza, restul...
Pentru orice alte sfaturi avizate iti stau la dispozitie.

Bafta

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View PostCurios3, on 13 iunie 2015 - 12:27, said:

Jericho, daca asigurarile nu implica munca, poate ne sugerezi un domeniu unde se munceste si se castiga. Ajutorul este foarte mult apreciat, ironia, nu.

Nu comentez ca sa iasa ceva flame ci doar ca sa te lamuresc ce a vrut sa zica jericho... Cand a zis de munca s-a referit ca cei din domeniul asta in afara ca DOAR completati niste hartii si umblat dupa clienti nu prea fac altceva... E adevarat ca uneori sunt si multe de completat si rezolvat, dar nu prea pun asa tare osul la munca.

#9
Curios3

Curios3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.06.2015

View Postbobcj, on 16 iunie 2015 - 21:41, said:

Salut

Sunt unul care sunt in sistem de ceva vreme si iti spun ca domeniul e foarte profitabil.Este o practica uzuala pe forum ca ficare sa isi spuna parerea , mai mult sau mai putin avizata.
1. Cursurile se fac on line cu firme specializate pe  acest domeniu.Costul cursurilor este undeva la 150 de ron in functie de firma , inveti pe internet cand doresti, va trebui sa parcurgi un numar de minim 50 de ore.Dupa ce ai parcurs si invatat cursurile ( grilele sunt mai importante ) vei sustin un examen on line cu firma scoala , iar in urma absolvirii te vei inscrie la examenul cu IMA care costa 250 lei.Dupa absolvirea examenului cu IMA vei avea calificarea necesara pentru a activa in sistem.In cursuri vei invata despre toate tipurile de asigurari.
Exista si varianta sa iti achite un asigurator sau un broker aceste costuri, doar ca te va tine legat de el contractual o perioada ceea ce nu e recomandabil
2.Aceasta este un business care creste in timp, pas cu pas, el este cu atat mai sanatos cu cat este facut in cel mai profesionist mod posibil , iar increderea in serviciile tale este factorul cheie.Un client multumit de serviciile tale poate ramane langa tine o viata.Totusi daca nu ai o activitate conexa, gen papetarie, firma de copiere acte, inmatriculari sau ceva asemanator iti recomand sa incepi activitate part time.La inceput sunt costuri mari de administrare ale unui birou iar veniturile nu sunt mari imediat.Trebuie rabdare, munca, perseverenta si profesionalism.Nimic nu e usor , iar despre clienti, ai in jurul tau o piata calda cu care incepi: familie, rude, prieteni, vecini, cunostinte , colegi, recomandari.
Iar cate vreme mall-urile si supermarketu-rile au clienti din plin asta inseamna ca sunt foarte multe persoane care nu sunt servisate , adica nu au agentul lor de asigurare.
.Marea majoritate a agentilor sun vanzatori de RCA dar domeniul este foarte vast si sunt foarte multe asigurari care sunt solicitate , in avara celor uzuale, rca, casco, locuinte, viata sunt multe asigurari solicitate:risc financiar, risc de neplata, sanatate, calatorii, participare la licitatii, buna executie, bunuri, animale, agricole, raspunderi profesionale, parcuri fotovoltaice, etc.
E important sa te dedici, sa fii disponibil aproape in permanenta, sa te instruiesti permanent si sa sa inveti sa ajuti asiguratii si la daune, acolo au mare nevoie de ajutor.
3.Trebuie sa stii ca in top 10 brokeri de asigurare , 8 sunt cu structuri MLM ceea ce nu te avanajeaza la comision, mai ales la inceput ( este o parere personala).
Iti pot recomanda un broker foarte corect si transparent in piata dar nu pe forum, transparenta e un punct sensibil al brokerilor si nu doresc sa creez discutii inutile.Eu vorbesc in cunostinta de cauza, restul...
Pentru orice alte sfaturi avizate iti stau la dispozitie.

Bafta
Multumesc

Edited by Curios3, 19 June 2015 - 07:38.


#10
alema11

alema11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.07.2008

View Postbobcj, on 16 iunie 2015 - 21:41, said:

Salut

Sunt unul care sunt in sistem de ceva vreme si iti spun ca domeniul e foarte profitabil.Este o practica uzuala pe forum ca ficare sa isi spuna parerea , mai mult sau mai putin avizata.
1. Cursurile se fac on line cu firme specializate pe  acest domeniu.Costul cursurilor este undeva la 150 de ron in functie de firma , inveti pe internet cand doresti, va trebui sa parcurgi un numar de minim 50 de ore.Dupa ce ai parcurs si invatat cursurile ( grilele sunt mai importante ) vei sustin un examen on line cu firma scoala , iar in urma absolvirii te vei inscrie la examenul cu IMA care costa 250 lei.Dupa absolvirea examenului cu IMA vei avea calificarea necesara pentru a activa in sistem.In cursuri vei invata despre toate tipurile de asigurari.
Exista si varianta sa iti achite un asigurator sau un broker aceste costuri, doar ca te va tine legat de el contractual o perioada ceea ce nu e recomandabil
2.Aceasta este un business care creste in timp, pas cu pas, el este cu atat mai sanatos cu cat este facut in cel mai profesionist mod posibil , iar increderea in serviciile tale este factorul cheie.Un client multumit de serviciile tale poate ramane langa tine o viata.Totusi daca nu ai o activitate conexa, gen papetarie, firma de copiere acte, inmatriculari sau ceva asemanator iti recomand sa incepi activitate part time.La inceput sunt costuri mari de administrare ale unui birou iar veniturile nu sunt mari imediat.Trebuie rabdare, munca, perseverenta si profesionalism.Nimic nu e usor , iar despre clienti, ai in jurul tau o piata calda cu care incepi: familie, rude, prieteni, vecini, cunostinte , colegi, recomandari.
Iar cate vreme mall-urile si supermarketu-rile au clienti din plin asta inseamna ca sunt foarte multe persoane care nu sunt servisate , adica nu au agentul lor de asigurare.
.Marea majoritate a agentilor sun vanzatori de RCA dar domeniul este foarte vast si sunt foarte multe asigurari care sunt solicitate , in avara celor uzuale, rca, casco, locuinte, viata sunt multe asigurari solicitate:risc financiar, risc de neplata, sanatate, calatorii, participare la licitatii, buna executie, bunuri, animale, agricole, raspunderi profesionale, parcuri fotovoltaice, etc.
E important sa te dedici, sa fii disponibil aproape in permanenta, sa te instruiesti permanent si sa sa inveti sa ajuti asiguratii si la daune, acolo au mare nevoie de ajutor.
3.Trebuie sa stii ca in top 10 brokeri de asigurare , 8 sunt cu structuri MLM ceea ce nu te avanajeaza la comision, mai ales la inceput ( este o parere personala).
Iti pot recomanda un broker foarte corect si transparent in piata dar nu pe forum, transparenta e un punct sensibil al brokerilor si nu doresc sa creez discutii inutile.Eu vorbesc in cunostinta de cauza, restul...
Pentru orice alte sfaturi avizate iti stau la dispozitie.

Bafta


Avand in vedere experienta pe care o ai, as vrea o parere daca se poate pe acest subiect.
M-ar interesa in primul rand sa stiu daca este posibil, ca persoana fizica, sa castigi bani din asigurarea RCA proprie + casco + casa plus cele ale cunoscutilor, fara sa fie nevoie sa fii mare agent de asigurari asa cum cer companiile de asigurari? Stiu de examenul IMA, care mi se pare normal ca trebuie sustinut, dar am fost din curiozitate la o discutie interviu cu cineva de la Generali si am ajuns la concluzia ca e ca un job, nicidecum ce ma gandeam eu initial la comisioane dupa rezultate.. cer prezenta aproape zilnica, imbracat la 4 ace, interviuri peste interviuri cu management-ul superior, intalniri supervizate cu potentialii clienti etc.

Inteleg din ce am mai citit pe net ca trebuie sa inchei inainte un contract cu o societate de asigurari, dar problema e ca daca nu faci target-ul (care nu cred ca e destul de simplu de atins mai ales pentru un incepator), nu mai iei nici parte fixa, nici comision sau se restituie firmei  comisionul (aici nu am inteles inca foarte bine)..
Pentru inceput nu vreau sa fac decat pentru mine si cunoscuti si sa cresc cat pot baza, dar in timp. Nu vreau target si sefi care sa ma toace la cap, vreau strict pe comision, cat fac, atat sa iau. Exista companii cu care sa pot colabora asa sau am avut eu un vis degeaba? :)

#11
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
"sa castigi bani din asigurarea RCA proprie + casco + casa plus cele ale cunoscutilor"
nu vei câştiga nimic; vei fi ridiculizat de cunoscuţi şi refuzat cu politeţe.

#12
alema11

alema11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.07.2008
multumesc, dar nu ma intereseaza parerea unora care "ridiculizeaza.. cu politete". Vroiam doar raspuns la intrebare - se poate sau nu?

#13
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
nu se poate.

dacă doreşti, îţi voi şi detalia motivele pe care îmi fundamentez afirmaţia.

#14
alema11

alema11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.07.2008
Ok, de ce?

#15
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
uite de ce:

interesul pentru casco şi asig de casă - este ca şi inexistent (le iei "forţat" când te obligă banca să le faci)

despre rca:

câţi oameni cunoşti tu?
cu câţi ai o relaţie apropiată?
câţi dintre ei au maşini?
câţi îşi iau CEL MAI IEFTIN RCA existent?
câţi ar fi dispuşi să "ia" de la tine RCA-ul?
tu poţi să le dai rca-ul mai jos decât âl iau ei?

#16
alema11

alema11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.07.2008
Imi pare rau, dar intrebarile astea nu mi se par motive. Daca asta este genul de intrebari pe care si le pune cineva care se apuca de asa ceva, chiar si foarte serios, nu cred ca s-ar mai apuca. In plus intrebarile sunt puse in asa fel incat sa demotiveze.
Iar cu lipsa de interes pentru casco si casa a oamenilor - asta ar insemna ca agentii de asigurari nu incheie astfel de polite, ceea ce nu cred..

Repet intrebarea din postul initial:
"Pentru inceput nu vreau sa fac decat pentru mine si cunoscuti si sa cresc cat pot baza, dar in timp. Nu vreau target si sefi care sa ma toace la cap, vreau strict pe comision, cat fac, atat sa iau. Exista companii cu care sa pot colabora asa?"

Nu vreau sa fac o polemica din asta, as vrea un raspuns avizat daca se poate, asa cum adresasem intrebarea initial lui bobcj.

#17
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
ok. eu nu mai am întrebări care să te demotiveze. succes!

#18
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
alema11

  Trebuie in primul rand sa stii ca intodeauna vor fi agenti care vor incepe de la 0, practic toti agentii , inspectorii de asigurari, unit-managerii, au inceput de la un 0 ( zero ).Copii nostri, nepotii sau urmasii nostri care vor dori sa faca asigurari vor incepe de la zero sau ma rog, unii vor prelua portofoliu parintilor, bunicilor sau a unui cunoscut care a inceput candva de la zero.Am tinut sa mentionez acest aspect pentru ca vei primi diverse sfaturi pe forum despre ceea ce vrei sa faci.Daca vrei mai mult cauti bancuri cu optimistul si pesimistul.
Trecand la intrebarile tale raspunsul e da, poti sa castigi bani din asigurarile tale si ale rudelor, prietenilor cunoscutilor, etc.Iti recomand sa lucrezi cu un broker de asigurari generale astfel vei avea posibilitatea sa oferi clientilor majoritatea variantelor pe care le au in piata.De inceput ca agent part-time, comisioanele vor fi mai mici pentru inceput dar importante( depinde ce asteptari ai ).Acuma ca ai fost sa te interesezi la o companie de asigurari este bine pentru ca ti-ai facut o impresie , daca iei in considerare ca 60 % din piata de asigurari este intermediata de brokeri iar aceasta creste in permanenta iti vei da seama ca viitorul nu este in cadrul companiilor de asigurari ( astea nu inseamna ca nu au nevoie si ei de personal ), asiguratorii isi reduc personalul de vanzari de la un an la altul pentru ca vanzand un singur produs pe fiecare segment le este foarte greu sa tina pasul cu agentul unei societati de brokeraj care poate oferi clientului majoritatea ofertelor sau toate ofertele de pe piata.In plus exista acea presiune a targhetelor care face ca inspectorii de asigurarii sa nu mai reziste, pe cand la broker nu ai nici o treaba cu targhete sau presiunea acestora ( poti avea si la broker targhete pe anumite segmente, dar doar daca vrei un procent mai bun fata de cel standard).Si , da acest portofoliu ti-l vei creste in timp si asa cum ti-am spus fara stres la broker, in functie de cat iti va placea aceasta activitate si de cat vei fi de multumit de comisioane vei aloca mai mult sau mai putin timp.Cat faci, atata castigi.Sper ca am fost destul de explicit si am reusit sa iti raspund in mare la intrebarile tale.
E un vis care poate deveni realitate.Orice lucru e greu cata vreme nu il cunosti, ulterior e mult mai usor.
Vreau sa ma repet , aici imi exprim o parere , opinie personala din experienta pe care o am si nu am pretentia ca nu pot exista postari mai bune in acest sens.Incerc doar sa va impartasesc din experienta mea.
Si cred ca este in permanenta loc pe piata loc pentru toata lumea, ca in orice domeniu unii vor excela , altii mai putin.

Bafta

Edited by bobcj, 24 July 2015 - 21:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate