Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 

Sfaturi achizitionare Pegas

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
meStefan78

meStefan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.01.2008
Salutare tuturor!

Sunt interesat sa cumpar ceva biciclete Pegas.
Daca cineva care a cumparat deja Pegas ma poate ajuta cu argumente pro si contra referitoare la cat de bine sunt facute aceste biciclete as fi foarte recunoscator.

Brandul Pegas este super, mai ales pentru nostalgici, insa cat de bune mai sunt aceste biciclete? cum sunt piesele etc etc? Si, pentru cineva care nu are ceva "istorie" cu Pegas, ar fi o bicicleta buna?

Astept raspunsuri, daca aveti, multumesc foarte mult!

#2
masstransit

masstransit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.05.2015
Sunt biciclete pentru nostalgici si hipsteri.

Pentru ceilalti, nu sunt practice, nici comode. Nici macar frumoase.

#3
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013

 masstransit, on 09 iunie 2015 - 16:07, said:

Sunt biciclete pentru nostalgici si hipsteri.

Pentru ceilalti, nu sunt practice, nici comode. Nici macar frumoase.
asta e parerea ta, de cand avem cu totii aceleasi gusturi? nu sunt nostalgic, hipster nici atat...modelele noi imi plac insa cred ca sunt putin cam scumpe totusi...si apoi initiatorul are nevoie de informatii folositoare nu de comentarii inutile

"Sunt interesat sa cumpar ceva biciclete Pegas" ...de ce ai vrea mai multe?

#4
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Sunt biciclete 100% romanesti cu componente din China.

#5
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
Un nostalgic isi ia un Pegas adevarat; am vazut si eu una intr-o pravalie si mi se paru cam odioasa [am avut din clasa 2 (cred) pina in liceu Pegas cu sa lunga]

#6
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Io am avut camping.
prima bicicleta romaneasca care se rupea in doua.

#7
masstransit

masstransit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.05.2015

 jeus, on 09 iunie 2015 - 16:27, said:

asta e parerea ta, de cand avem cu totii aceleasi gusturi? nu sunt nostalgic, hipster nici atat...modelele noi imi plac insa cred ca sunt putin cam scumpe totusi...si apoi initiatorul are nevoie de informatii folositoare nu de comentarii inutile

"Sunt interesat sa cumpar ceva biciclete Pegas" ...de ce ai vrea mai multe?
Error!
"Comentariu util" not found!

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 meStefan78, on 09 iunie 2015 - 15:52, said:

Sunt interesat sa cumpar ceva biciclete Pegas.
Scumpe si nasoale. Ca sa te plimbi prin oras, ar merge, dar sa urci un deal sau sa te tragi prin padure cu cu Pegas, e crima.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,882
  • Înscris: 06.01.2008

 masstransit, on 09 iunie 2015 - 16:07, said:

Sunt biciclete pentru nostalgici si hipsteri.
Pentru ceilalti, nu sunt practice, nici comode. Nici macar frumoase.
Atunci sa ia mai bine un ciopãr pur american marca "Zeng Shui"?

 jeus, on 09 iunie 2015 - 16:27, said:

asta e parerea ta, de cand avem cu totii aceleasi gusturi? nu sunt nostalgic, hipster nici atat...modelele noi imi plac insa cred ca sunt putin cam scumpe totusi...si apoi initiatorul are nevoie de informatii folositoare nu de comentarii inutile
Si o bicicleta originala marca Pegas ajunge tot pe-acolo. Dar cadrul poate fi deja atacat de rugina si nu ai certitudinea ca nu se rupe dupa 2-3 saptamani.

 Eduardo-S, on 09 iunie 2015 - 16:42, said:

Sunt biciclete 100% romanesti cu componente din China.
In ziua de azi 99% din lucruri sunt facute in China. Chiar si produsele premium sunt fabricate in China si in cel mai fericit caz asamblate in SUA, Germania sau alta tara.

 Evergreen, on 09 iunie 2015 - 16:46, said:

Un nostalgic isi ia un Pegas adevarat; am vazut si eu una intr-o pravalie si mi se paru cam odioasa [am avut din clasa 2 (cred) pina in liceu Pegas cu sa lunga]
Dupa cum am scris mai sus, sunt destul de scumpe, seamana cu modelele noi si nu stii daca dai banii pe o bicicleta cu cadru in stare buna, sau unul plin de rugina.

 lucifer76, on 09 iunie 2015 - 17:48, said:

Scumpe si nasoale. Ca sa te plimbi prin oras, ar merge, dar sa urci un deal sau sa te tragi prin padure cu cu Pegas, e crima.
Nici nu sunt facute pentru munte sau sosea. Sunt biciclete de oras destinate plimbarilor prin parc.
Iar pretul nu e deloc prea mare. Un Kross Pepper 2015 ce incearca sa imite Pegas-ul romanesc (dar esueaza lamentabil) costa 1600RON.

Edited by Hider141, 09 June 2015 - 19:33.


#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
raspunsul corect este dat de masstransit in postul #2

Edited by Mihai_3, 09 June 2015 - 19:39.


#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Hider141, on 09 iunie 2015 - 19:28, said:

Nici nu sunt facute pentru munte sau sosea. Sunt biciclete de oras destinate plimbarilor prin parc.
Si cu o bicicleta la jumatate de pret nu te poti plimba prin oras? RR 300 este 600 lei. RR500, cu o echipare la ani lumina ca diferenta e 1300 lei. Sunt mult mai versatile decat panaramele astea Pegas. Si mai ieftine. Chiar nu inteleg de ce ar da cineva bani pe Pegas. Am mers si pe Clasic, si pe Modern in copilarie, dar nu sunt nebun sa revin la ele.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,882
  • Înscris: 06.01.2008

 lucifer76, on 09 iunie 2015 - 19:41, said:

Si cu o bicicleta la jumatate de pret nu te poti plimba prin oras?
Ba da.
Dar pozitia de pe o bicicleta de munte nu va fi niciodata la fel de confortabila ca cea de pe o bicicleta de oras. Plus ca la o bicicleta de munte trebuie si sa schimbi cauciucurile cu unele slick daca vrei sa nu obosesti inutil.
Unii sunt extrem de multumiti si cu RockRider 300, dar altii vor sa se plimbe prin oras cu ceva conceput pentru asta, nu pentru plimbari pe munte.

Edited by Hider141, 09 June 2015 - 19:48.


#13
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Pegasu ala cu sa lunga este o copie dupa schwinn.

Edited by Carman2015, 09 June 2015 - 20:45.


#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
Eu imi amintesc doar ca pedalam in disperare fata de aia cu Camping. Din cauza de mecanica: pinion mic pe fata, brat pedala scurt, pinion mare pe spate.  Era sexi cu anvelopa spate lata ca la Minimobra si pt ca imediat o ridicam pe o roata. Din 4 bicle de munte prima a fost beton. Restul petarde din cauza raporturilor dintre pinioane. Noroc ca am pus mina pe un Peugeot din 80 si mi-am revenit din depresie ca mi-am pierdut puterile velo :) .
Copie nereusita a fost Pegasul, ca Schwinn era mai destept, avea viteze...

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Hider141, on 09 iunie 2015 - 19:47, said:

Dar pozitia de pe o bicicleta de munte nu va fi niciodata la fel de confortabila ca cea de pe o bicicleta de oras.
Corect, cu Practicul cer vine la mirificul pret de 1100 lei, nici nu mai e nevoie sa pedalezi :). WTF, roti de 20 prin hartoapele patriei?
Ce sa mai zic de Strada, e foarte comod sa impingi monstrul de 17 kg. O adevarata placere sa iei bicla in brate sa o urci la etajul 6.

#16
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006
Pegasu de acum e o stutocamila.

#17
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Hider141, on 09 iunie 2015 - 19:47, said:

Dar pozitia de pe o bicicleta de munte nu va fi niciodata la fel de confortabila ca cea de pe o bicicleta de oras. Plus ca la o bicicleta de munte trebuie si sa schimbi cauciucurile cu unele slick daca vrei sa nu obosesti inutil.


Daca vrei sa te plimbi prin oras, o pot face si cu anvelope de munte, fat-bike, tricicleta, role sau mersul pe jos. Anvelopele slick sunt doar pentru ture mai lungi, nu pentru plimbari prin oras. La plimbarile prin parcuri/oras, nici nu faci diferenta intre anvelope.

#18
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Si cand plimbarea are 30km?
Dar cand trebuie sa pleci de la semafor?
Dar cand trebuie sa depasesti o mașinã de scoala sau un maxi-taxi puturos?
Chiar nu conteaza rotile???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate