Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Probleme la cultura de capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
La Albion, este recomandat (eu asa procedez) sa eliminam stolonii. Astia sunt in genul copililor de la, legume. Frunzele sunt lasate in pace. Cu exceptia celor anemice si vestejite. Alea de la baza. Planta isi va indrepta hrana catre fructe.

#38
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Am avut ceva boala in ele si acum nu au fructe, flori. Ma gandesc sa fac o toaletare mai fortata acum si sa las mai mult mugurii noi si 2-3 frunze mai sanatoase. Ale mele sunt toate la ghiveci iar stolonii se intind pe pamant urmand sa-i mut, dupa ce dezvolta radacini in alte ghivece.

#39
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
o sa vin eu cu poze cu evolutia celor taiate. momentan vad ca dau frunze noi.le-am si ajutat cu gainat fermentat de prepelita, oaie si zat de cafea.

#40
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Asta ce mai e? Mana? Le.am spropit cu dithane

#41
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
mie imi arata lipsa apei si a fertilizarii.

#42
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

 bilti, on 23 iunie 2015 - 16:51, said:

mie imi arata lipsa apei si a fertilizarii.
Bilti fertilizare au avut, cat despre apa, acum 2 sapt ma confruntam cu o alta problema de la prea multa apa. Le.am udat o data la 2 zile iar de o sapt ploua cam des. Nu stiu ce sa mai zic. Le.am si stropit cu ceva insecticid ma gandesc sa nu fie de la ala.

#43
peperon

peperon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.01.2012

 bbiiaancaaa, on 23 iunie 2015 - 16:30, said:

Asta ce mai e? Mana? Le.am spropit cu dithane
Atac de paianjenul rosu

#44
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

 peperon, on 23 iunie 2015 - 18:57, said:

Atac de paianjenul rosu
Esti sigur peperon?

#45
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Guru unde esti?

#46
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Sunt aici, dar n-am cum sa te ajut, nu ti-am spus ca la mine cresc salbatice, in legea lor?
Mor, traiesc, se imbolnavesc, supravietuiesc...e treaba lor!
Le-am plantat o data si am uitat de ele!
Supernaturalcalifragilistic...
Dar nici cine stie ce pretentii nu am de la ele, de gust si de o dulceata mi-e suficient...
La tine...e altceva!

Edited by subway_guru, 25 June 2015 - 16:47.


#47
peperon

peperon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.01.2012

 bbiiaancaaa, on 23 iunie 2015 - 21:38, said:

Esti sigur peperon?
Dale un tratament de Topas+Vertimec,Topasul este pentru fainare iar Vertimecul pentru paianjenul rosu si alte insecte,Vertimecul este scump,17 lei fiola dar merita,atentie la timpii de pauza,daca mai sunt plante ofilite in plantatia ta ,smulge una si taie cu un cutit exact prin mijlocul plantei,dea lungul prin colet si radacina,se poate sa gasesti niste larve in mijloc care mananca planta.

#48
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 peperon, on 25 iunie 2015 - 21:00, said:

....Vertimecul este scump,17 lei fiola dar merita.....

Milbeknockul este mai ieftin ...merita si el!

#49
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

 peperon, on 25 iunie 2015 - 21:00, said:

Dale un tratament de Topas+Vertimec,Topasul este pentru fainare iar Vertimecul pentru paianjenul rosu si alte insecte,Vertimecul este scump,17 lei fiola dar merita,atentie la timpii de pauza,daca mai sunt plante ofilite in plantatia ta ,smulge una si taie cu un cutit exact prin mijlocul plantei,dea lungul prin colet si radacina,se poate sa gasesti niste larve in mijloc care mananca planta.
Peperon plantele s.au ofilit de la prea multa apa. Am redus cantitatea de apa si am remediat problema. Capsunile din imagine au aparut la plante sanatoase la cateva zile dupa ce au fost stropite cu un insecticid pentru purici. Nu au urme de paianjen

In timp ce unele sunt ca in pozele de mai sus,altele sunt foarte mari :)))

#50
peperon

peperon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.01.2012
Ce mai fac capsunii?

#51
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 subway_guru, on 21 iunie 2015 - 18:40, said:

Ti-am zis ca ti-a mers buhul prin comuna, esti 'cucoana cu capsunile pe folie'!
Eu sunt ala cu 'ciudateniile amare'!
Cred ca fiecare localitate are cate un ''ciudat''.
Eu sunt ala cu bazinul, morisca ( senzorii de vant) si motorasele de la solar. Chiar nu ma deranjeaza.

#52
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
corsica
Si cu ardei kapia de 19 cm. acum doua saptamani. Ai mei abia azi au facut 15 cm.

Referitor la capsuni, bbiiaancaaa, sunt la fel ca lucerna. Prima coasa este foarte multa si sanatoasa. Apoi incep sa apara probleme in privinta rodului si a calitatii. Asa sunt remontantele. Trebuiesc bibilite si supravegheate permanent. Cum le-am neglijat trei zile, am pierdut deja din rod. Oricum cele de acum, nu mai au gustul celor de la inceput.
Sincer, eu am si maidaneze. Sunt aici de la proprietarul care mi-a vandut casa si terenul acesta. Au 20 de ani. Efectiv au avut parte de cea mai traumatizanta si neglijenta atentie.
Rodesc si maturizeaza doar odata pe an. Dar fructele au un gust si un parfum, inconfundabil. Nu dau 5 capsuni maidaneze, pe 5 castroane de albion.
Parerea si constatarea imi apartin!

#53
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai Albionu` era vorba ca`i pt vanzare la dn.
Pt. gusa familiei normal ca`s doar alea perisabile si gustoase :)

#54
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Mai baieti credeti.ma ca eu nu am mancat capsuni mai mari si mai frumoase ca astea din al 2lea rod. Intr.adevar n.au gustul celor romanesti dar daca le lasi sa se coaca pana "li se scoala codita" au un gust foarte bun si suntem aproape siguri ca este vina insecticidului pentru cele care arata ca in pozele de mai sus pt ca ele se coc doar ca sunt ca si cum ar fi fost flambate la exterior.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate