Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

cum transfer un domeniu?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Am cumparat de la rotld cateva domenii. Acestea contin caractere de genul ăâîșț si practic sunt clonele altora din top alexa (va pot spune pe pm denumirea corecta).
Ideea e ca proprietarul de drept al unuia dintre ele e interesat de o eventuala achizitie. Inca nu am discutat de pret, dar cum as putea vinde / transfera domeniul?

Stiu ca legal nu prea am voie, dar totusi cum as putea face asta (fara sa am probleme de natura legala) ?
Cunosc site-urile de profil, dar efectiv vanzarea / transferarea cum se face?

As putea merge cu clientul de manuta la ICI si sa le zic alora "da domne transfera-i domeniul lu' asta"?
Initial ma gandeam sa le parchez prin sedo, dar am renuntat la idee...

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Transferul Dreptului de Folosinţă (trade) al unui Domeniu .ro de la un deținător la alt deținător
Transferul dreptului de folosință al unui domeniu .ro de la un deținător la alt deținător se face urmând pașii de mai jos:
Actualul deținător al dreptului de folosință al domeniului obține cheia de autorizare a transferului și o trimite noului deținător.
Cheia de autorizare a transferului se obține din interfața de administrare a domeniilor .ro de la www.rotld.ro -> Administrare Domenii -> On-Line și expiră în 14 zile calendaristice de la momentul obținerii ei.

Actualul deținător al dreptului de folosință trimite o adresă semnată în original către: ICI – Registrul Român de Domenii .RO (ROTLD), Bd. Mareșal Averescu 8-10 Sector 1, București, 011455, România, în care solicită transferul dreptului de folosință al numelui de domeniu către o terță parte. În funcție de forma juridică a actualului deținător, persoană fizică sau juridică, se descărca unul din modelele de adresă de mai jos.
Dacă actualul deținător al domeniului este persoană juridică:
Se descarcă modelul de adresă pe care actualul deținător îl tehnoredactează;
Adresa trebuie să fie stampilată și semnată de reprezentantul legal al actualului deținător și să conțină toate datele de contact ale acestuia (adresa poștala, telefon, e-mail, fax);
Se atașează fotocopia cărții de identitate a reprezentantului legal și cea a certificatului de înregistrare de la Registrul Comerțului sau a autorizației de funcționare.
Dacă actualul deținător al domeniului este o persoană fizică:
Se descarcă modelul de adresă pe care actualul deținător îl tehnoredactează;
Adresa trebuie să fie semnată de către deținător și să conțină toate datele de contact ale acestuia (adresa poștala, telefon, e-mail, fax);
Se atașează fotocopia cărții de identitate a actualului deținător.
Oricând după primirea cheii de autorizare, noul deținător va trebui să trimită o cerere cu noile sale date de contact.
Noul deținător poate alege să trimită cererea de transfer al dreptului de folosință al domeniului prin intermediul ICI-ROTLD sau prin intermediul unui partener (registrar) care are contract cu ICI. Cererea on-line de transfer de drept de folosință expiră după 45 zile calendaristice de la momentul transmiterii ei.
În cazul în care cererea se trimite prin ICI-ROTLD, noul deținător al domeniului va completa formularul online de transfer disponibil la https://www-apps.rot.../index?lang=ro.
ICI-ROTLD va verifica adresa prin care actualul deținător este de acord cu transferul dreptului de folosință către noul deținător trimisă la pct.2 de mai sus și cererea trimisă online de către noul deținător.
În urma verificării adresei trimise de către actualul deținător și a formularului online completat de către noul deținător, în cazul acceptării, ICI-ROTLD va emite o factură proformă prin e-mail în valoare de 51,26$ + TVA (24%) noului deținător.
În urma primirii confirmării plății de la bancă, dreptul de folosință va fi transferat, de către ICI-ROTLD, noului deținător.
În cazul în care cererea se trimite prin intermediul unui partener (registrar) al ICI-ROTLD (vezi lista afișată la www.rotld.ro -> Parteneri), cererea se trimite în conformitate cu instrucțiunile registrar-ului.
În urma verificării adresei trimise de către actualul deținător, a formularului online completat de către noul deținător și a confirmării registrar-ului, în cazul acceptării, dreptul de folosință va fi transferat de către ICI-ROTLD noului deținător.

#3
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
http://rotld.ro/portal/pages/ro/8/

#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
E posibil ca pe parcurs clientul sa se razgandeasca si dupa ce afla datele necesare ( ex: numele meu) sa ma dea in judecata si sa ceara interzicea folosirii domeniului?
Sa zicem ca parcurg toti pasii aia..si daca pe urma clientul nu vrea sa-mi dea banii promisi? Ca banuiesc ca nu e prost sa ii dea inainte. Sau cum as putea face sa fie bine pt ambele parti?

#5
masstransit

masstransit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.05.2015

View Postdhaneey, on 04 iunie 2015 - 21:49, said:

E posibil ca pe parcurs clientul sa se razgandeasca si dupa ce afla datele necesare ( ex: numele meu) sa ma dea in judecata si sa ceara interzicea folosirii domeniului?
Sa zicem ca parcurg toti pasii aia..si daca pe urma clientul nu vrea sa-mi dea banii promisi? Ca banuiesc ca nu e prost sa ii dea inainte. Sau cum as putea face sa fie bine pt ambele parti?
escrow

#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postdhaneey, on 04 iunie 2015 - 21:32, said:

Am cumparat de la rotld cateva domenii. Acestea contin caractere de genul ăâîșț si practic sunt clonele altora din top alexa (va pot spune pe pm denumirea corecta).
Ideea e ca proprietarul de drept al unuia dintre ele e interesat de o eventuala achizitie. Inca nu am discutat de pret, dar cum as putea vinde / transfera domeniul?

Stiu ca legal nu prea am voie, dar totusi cum as putea face asta (fara sa am probleme de natura legala) ?
Cunosc site-urile de profil, dar efectiv vanzarea / transferarea cum se face?


De ce ai luat domenii clone din top alexa ? Trebuia  inainte , si cred ca stiai , ca cei care au originalul ( marca inregistrata poate Posted Image )  vor vrea sub orice forma si clonele ... Acum procedura este ca nu se pot vinde , ca unii au marca inregistrata pe ele sau altii care vor sa dea bani sa le aibe ...

Noroc si success ...

p.s. sunt curios pe cine si ce domenii ai "clonat"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate