Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Hernie intraspongioasa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
florincta2

florincta2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.08.2014
Buna ziua. Acum cateva zile am primit cea mai urata veste din viata mea. Dar sa incepem cu inceputul. De aproximativ 5-6 ani (acum avand 26) siteam o durere in partea dreapta a spatelui in zona lombara. Am ignorat-o crezand ca e vorba de ceva reumatic sau muscular. De curand am hotarat sa fac niste investigatii pentru ca de fiecare data la efort durererile se intensificau. Facand o radiografie am aflat ca e posibil sa am o hernie intraspongioasa si daca se confirma nu mai am voie sa fac aproape deloc miscare, lucru care pur si simplu m-a daramat pentru ca intotdeauna am avut o viata sportiva activa (sala, bicicleta, alergat, etc). E cineva care stie sa imi dea mai multe detalii despre aceasta afectiune. E bine sa vad mai multi doctori? Se rezolva ceva prin interventie chirurgicala? Ar trebui neaparat sa imi fac un RMN? Multumesc anticipat.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Numai un chirurg iti poate spune ce se poate face. Viata activa inseamna si uzuri la articulatii si coloana mai ales daca ai prea putin lichid sinovial, cand doare ceva keep it low.

Edited by andreic, 24 May 2015 - 19:43.


#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Daca mergi la chirurg in procent de 90 % o sa-ti spuna ca ai nevoie de operatie. Astia nu stiu decat sa taie. Eu as merge la un medic balneolog si/sau neurolog pentru a incerca un tratament medicamentos (antiinflamatoare + kinetoterapie). RMN-ul am inteles ca se face doar in criza (cel putin asa mi-a spus medical de familie) in afara crizei e posibil sa nu se vada daca nervul e "prins". Daca tratamentul da gres mai ai o sansa sa scapi de bisturiu. Daca esti din Bucuresti da cautare pe Goole dupa dr. Alexandru Pautov (are cabinet pe langa BNR) si iti spune daca te poate rezolva sau nu. Chirurgia trebuie sa fie ultima optiune ....nu de alta dar o pui pentru toata viata.

Edited by Clovis, 25 May 2015 - 17:17.


#4
florincta2

florincta2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.08.2014
Multumesc pentru raspunsuri. M-a pus pe ganduri destul de tare. Azi merg sa vad si alt medic pentru ca nu am dureri foarte mari si simt nevoia sa fac miscare.

#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
La mine durerea a plecat pe piciorul stang (nerv sciatic), trecusem de faza cu dureri de spate, imi amortise degetele de lapicior si nu puteam sa stau in picioare mai mult de 10 !secunde.....nici pe WC nu puteam sta. Am iesit din criza cu injectii intramusculare cu Neo-Endusix 5 zile dupa care 10 zile pastille tot Neo-endusix...1/zi (dar asta la ora fixa ca antibioticul) Am mai folosit supozitoare Voltaren 100 mg. Nu stiu ca ai tu dar mie toti imi  ziceau ca am hernie de disc (sciatica).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate