Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

noul focus vs noul logan laureate

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postedi10000, on 23 mai 2015 - 15:52, said:

Ai grija cu Ford, intereseaza-te de pretul reviziilor. In plus motorul e slabut (si cel de 100 Cp si cel de 125 Cp).Pe de alta parte, Logan nu se poate compara cu Focus din nici o perspectiva.Eu nu as alege nici una din astea 2, Loganul e un low cost iar Focus e urata ca porcu'. Mergi pe Civic sedan, e mult mai fiabila.
Am o vaga banuiala cum ca la preturile actuale Civicul nu va mai fi la fel de fiabil cum umbla vorba.
Nu pt ca ar diferi calitatea de fabricatie ci pt ca va incepe sa fie cumparat si din intamplare, nu doar de catre fani cum se intampla pana acum. Masinile luate de fani sunt de obicei mai fiabile decat cele luate de un cumparator oarecare. La fel si masinile luate mai scump decat cele luate la reducere. De obicei nu e neaparat datorita masinii ci dat exploatarii, intretinerii si ocazional unui ochi inchis cand mai da cu virgula. Da, lumea mai minte cateodata cand vine vb de problemele avute cu masina.

#38
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Intr-adevar nu toti propitarii care apartin de un forum isi etaleaza toate problemele public, asa m-am lamurit si de masinile gemacht in Deutschland (vezi Haudi/VW) cate bube au fata de cunoscuta fiabilitate .

Dar e cam mult sa spui (cel putin acum) ca Honda si-a facut renumele ca face masini fiabile doar datorita fanilor.

#39
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
http://forum.softped...turi-cumparare/


Comparatia asta nu prea isi are rostul, cel putin din punctul meu de vedere.

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostOctavian___, on 24 mai 2015 - 08:09, said:

Intr-adevar nu toti propitarii care apartin de un forum isi etaleaza toate problemele public, asa m-am lamurit si de masinile gemacht in Deutschland (vezi Haudi/VW) cate bube au fata de cunoscuta fiabilitate .

Dar e cam mult sa spui (cel putin acum) ca Honda si-a facut renumele ca face masini fiabile doar datorita fanilor.
Sustin doar atat. Daca scade pretul si vor fi luate de oricine nu doar de catre cei dispusi sa dea 3-4 mii de euro in plus doar pt ca "asa", masinile nu vor mai fi la fel de fiabile ca pana acum.
Motivele, cum am spus sunt mai multe si tin de la disponibilitatea de cheltui cu intretinerea (disponibilitate mai mica la o masina cumparata mai ieftin sau aleasa intamplator) pana la atitudinea mai putin "mamoasa" a proprietarului fata de masina.

Pe scurt, masinile se vor lovi de realitate, vorba unei melodii. Realitatea romaneasca.

#41
rioachim

rioachim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 07.07.2003
Mda, si eu am avut aceasta dilema (bine, nu cu loganul la mai mult de 10k) si am ales Focus-ul. Spre deosebire de oferta postata la 13k, am mai adaugat intre timp motorul de 125CP (mai ales pentru cutia de viteze in 6 trepte, cea veche in 5 caraie), caroseria wagon, pachet confort, senzori parcare... si-uite asa am ajuns la 14350. Acum astept sa imi vina in vreo 2 saptamani.

#42
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Si eu zic, ca decat motorul de 100 CP cu cutia in 5 trepte, mult mai buna e varianta de 125 CP cu 6 trepte. Diferenta de pret merita din plin upgrade-ul.

#43
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Focus cu ochii inchisi , mai ales pentru siguranta activa/pasiva , tinuta de drum si ergonomie .

#44
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Du-te ma, n-ai auzit ca Logan e mai tare ca S-Class?

#45
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,306
  • Înscris: 23.07.2014
Mergi pe Focus. E adevarat ca datele de consum afisate sunt optimiste nu gluma, dar nici gurmand nu va fi. Iar in celelalte privinte diferentele sunt mari in favoarea lui (calitate generala, design, confort, siguranta, tinuta de drum...). Focusul e un foarte bun candidat la titlul de lider in clasa compacta.

Edited by SorinGT, 28 May 2015 - 09:55.


#46
xplaur

xplaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2005
Eu am Focus de aproape 2 ani. NU mai stiu cum e plasat in clasa lui in Europa (din ce imi amintesc Ford isi disputa suprematia cu VW, aici in NA e alta mancare de peste), dar in urma unui drive test riguros in clasa compacta (Mazda 3, Hyundai Elantra, Kia Forte, etc....) asta mi-a placut cel mai tare. Nu cel mai mare, poate nici cel mai popular, dar mi-a placut si l-am luat.
In afara de reviziile planificate, am mai ajuns la service de 2 ori pentru cablul de la deschiderea porbagajului si o data pentru recall-ul la cutia de viteze.
In concluzie, va spun ca e o masina buna, "la zi"  dpdv tehnologic si design, confortabila, economica si performanta.

PS. Comparatia cu orice model Dacia pare un pic "deplasata"!

Edited by xplaur, 29 May 2015 - 15:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate