Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

noul focus vs noul logan laureate

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
la buget  poti sa te uiti la masini cu 5 stele la siguranta, Logan are doar 3.5. megane-ul ala e acelasi din 2009,  nici ala nu sta prea bine la siguranta si la confort. problema e ca loganul castiga la toate capitolele in afara de siguranta si confort. ar mai fi Kia ceed, skoda rapid/seat toledo.

Edited by mmcornel, 22 May 2015 - 12:07.


#20
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmmcornel, on 22 mai 2015 - 12:06, said:

la buget  poti sa te uiti la masini cu 5 stele la siguranta, Logan are doar 3.5. megane-ul ala e acelasi din 2009,  nici ala nu sta prea bine la siguranta si la confort. problema e ca loganul castiga la toate capitolele in afara de siguranta si confort. ar mai fi Kia ceed, skoda rapid/seat toledo.
Păi nu astea sunt cele mai importante capitole la o maşină ?

#21
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
intre oferta atasata de vali de la focus si Logan, clar la 13k focus, doar 2 dezavantaje are focusul fata de logan, consumul mai mare si spatiul mai mic, in rest, este superior la toate capitolele

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmmcornel, on 22 mai 2015 - 10:06, said:


fordul pe benzina consuma aproape dublu fata de un Logan diesel. .....


Nici chiar asa.Sa ramanem totusi in limitele decentei.

#23
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcristiany, on 22 mai 2015 - 12:10, said:

Păi nu astea sunt cele mai importante capitole la o maşină ?

pentru mine, da, pentru initiator vad ca e mai important consumul Posted Image , a dat el o lista mai sus.   @adisz ok, hai sa zicem 1,5 Posted Image

#24
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View PostV A L I, on 22 mai 2015 - 11:17, said:

P.S.: Si echiparea aia la Ford nu e de baza. E Trend + pachetele oferite gratuit .
Focus are 2 echipari: Trend (cea de baza) si Titanium (cea de top) si fiecare are cate un pachet de optionale, numite tot Trend si Titanium. Probabil de aici confuzia. De aceea, cand vezi Focus Trend este echiparea de baza, fara pachetul optional Trend (ma intreb daca aia de au facut numele sunt prosti sau anume au facut sa induca in eroare).

In schimb, ce ai pus tu in attach e altceva: e Trend + pachetul optional in 13k. Practic are cam tot ce ai avea nevoie pe o masina (mai putin senzorii de ploaie, de parcare si cruise control).

PS: chiar nu inteleg aceasta politica a celor de la Ford. Daca te uiti pe site la ei, acea echipare face cam 20k. La acest pret probabil unii nici nu mai calca prin showroom sa vada ce oferte au.

Edited by aflorin27, 22 May 2015 - 13:31.


#25
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Din amintirile mele, motorul EcoBoost este dintr-o generatie mai noua, are consum mai mic! Sau gresesc?

#26
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View Postaflorin27, on 22 mai 2015 - 13:29, said:

........................

In schimb, ce ai pus tu in attach e altceva: e Trend + pachetul optional in 13k. Practic are cam tot ce ai avea nevoie pe o masina (mai putin senzorii de ploaie, de parcare si cruise control).
......................................
La frate-meu (Focus 2 faislift din 2008) avea si cruz control. Oricum chiar si vechiul Focus e cu o clasa peste noul Logan.

Cel mai important pt ca se poate, drive test cu amandoua daca pana acum nu s-a pus picioru in nici una din ele.

#27
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
In primul rand focusul nu consuma dubla decat loganul. In al doilea rand nu doar focusul consuma mai mult decat declara producatorul. In al treilea rand, chiar se compara o masina de top cu ecbipare de baza mai bogata decat masina mai naspa cu ecbipare de top?? Da stiu am scris aiurea, pentru ca si comparatia este aiurea.

Strict dintre cele doua masini, nici nu as lua in clacul Loagnul. Loganul e renumita ca masina ieftina fara nici o pretentie. Focus este o masina cu o clasa mai mare care se lupta la varf deci e plina de pretentii. Nu inteleg comparatia si nici cum poate un Logan, indiferent de echipare sa coste atat. Logan in ecbiparea cea mai bogata nu cred ca are nici jumate din ce are un Focus trend + pacbetul trend + se da moca sau aproape moca, la Mondeo titanium plus sau cum ii zice se da cu 150 euro chiar daca oficial e peste 1000 euro.

Succes, si sa te bucuri de ea, orice ai alege. Eu as alege focus, si tescatuiesc sa faci o vizita la Mazda, o reduxere ceva si cumperi o masina superba. Mai nou sunt inebunit de Mazda eu asa ca ii fac si putina reclama :P

#28
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
1. Fa Drive Test
2. Focus 1.0 100 CP M6, Trend  12500 euro in programul rabla

Nu te lua dupa astia, eu am avut Focus (varianta 2008) motor 1,6 TIVCT si imi lua sub 12%, si la ce trafic era in 2008 in Bucuresti, nu cred ca o sa mai vezi vreodata. In afara daca mergeam linistit sub 7.
Ce-i drept ca in oras nici cu incantatii n-am facut-o sa consume mai putin de 10,x
.................
Daca te lipesti si de pachetul Trend mai pe moca, te-ai scos.

Pe lista de optionale, pachetul de iarna e sfant, la 500e:
"Pachet Iarna Pachet Iarna
include scaune fata incalzite (individual si variabil), parbriz incalzit, volan imbracat in piele incalzit, schimbator de
viteze imbracat in piele"

Edited by Hedonist, 22 May 2015 - 19:11.


#29
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
focusul de 100 cai e in 5 trepte cel de 125 cai e in 6 trepte

#30
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
diferentele dintre calitatea masinilor fac "mai mult" decat diferenta de doar ~ 2000 euro.
acum mai departe tu stii, poate aia 2000euro pt tine inseamna un efort foarte mare. poate  vrei neaparat diesel pt ca te bucuri la un consum minuscul. poate vrei neaparat masina mai spatioasa.

#31
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Eu n-am inteles dilema. Tu chiar compari Ford cu Dacia ? Focus cu Logan ?
Faci misto de noi ?

Baga motorul de 1l 125CP pe Focus si termina cu prostiile.

#32
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mie mi se pare aiurea comparatia intre masini. Una a fost proiectata sa fie cat mai ieftina si este un low cost, cealalta sa fie una dintre cele mai bune (in opinia unora chiar cea mai buna) masina de clasa compacta. Deci despre ce vorbim?
PS: o masina nu este mai de calitate sau mai buna daca are dotari in plus. Nu in asta consta calitatea, pentru ca un Logan full are confort sau finisaje inferioare celui mai ieftin Focus.
Daca e sa aleg intre cele doua conform topicului, as alege indiscutabil Focus. Chit ca are consum mai mare. Calitatile masinii se vad in multe alte lucruri.

#33
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Eu daca as avea bani de Focus nou, chiar si varianta de baza, nici nu m-as gandi la Logan. Nu am nimic cu Dacia dar din pacate siguranta si confortul lasa de dorit in comparatie cu orice compacta. Eu as lua Peugeot 308, imi place mult interiorul dar asta tine mai mult de gusturi.

#34
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Si eu, la bugetul asta, as merge fara discutie pe Focus in configuratia postata de VALI.
Este una dintre cele mai bune compacte de pe piata in acest moment dpdv al calitatii constructive, confortului si mai ales a tinutei de drum la un pret "normal".
Si - dupa cum s-a mai spus aici, la un buget intre 12-14k euro mai ai variante ( nu stiu daca neaparat mai bune decat Focus).
Una ar fi Honda Civic sedan ( vezi ca s-a mai discutat pe aici) la oferta curenta - trece totusi cu ceva peste 14k euro.
Alta interesanta este la Opel Astra in doua variante:
- Astra Business Edition 1.4 100 CP la 12.224 Euro
sau
- Astra Special Edition - mai scumputza ~ 14.900 Euro - dar are climatizare automata in doua zona, farusi xenon adaptiva, lumini de zi cu LED

Parca si la Toyota Corolla era ceva oferta sub 14k Euro ....

#35
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ai grija cu Ford, intereseaza-te de pretul reviziilor. In plus motorul e slabut (si cel de 100 Cp si cel de 125 Cp).Pe de alta parte, Logan nu se poate compara cu Focus din nici o perspectiva.Eu nu as alege nici una din astea 2, Loganul e un low cost iar Focus e urata ca porcu'. Mergi pe Civic sedan, e mult mai fiabila.

#36
yaniss32

yaniss32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 17.05.2015
Cum sa compari Ford cu Logan?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate