Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

Sanse reale autodidact programare

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Adevarat e ca acum companiile nu mai vor sau nu mai au timp/bani pt juniori ca sa ii creasca si vor rapid, supercalificati, sa stie la perfectie 5 limbaje de programare incat sa rezolve totul pt amximizarea profiturilor, ori intr-un astfel de job esti epuizat in 6 luni. Dar asta e ceva de moment pana isi dau seama (sa spunem maxim 1 an) ca aia buni pe care ii cauta ei au plecat demulticel din Romania si nu se mai intorc.
Pentru tine singura solutie viabila e sa iti faci un cv pe linkedin si sa sustii interviuri pentru vest si atunci mai vezi si parerile altora decat a celor din est, invatati cu oameni care muncesc 14 ore pe multiple taskuri la o treime din pret.
Eu stiu un caz concret, cu un student in anu 3 exact cu aceeasi schema, a publicat pe playstore un joculet si a fost contactat de o firma din Germania urmand sa le trimita jocul final, nu mai stiu cum a finalizat interviul dar a fost un inceput bun pt un student.  Eventual mai publica vro 2 pana trezesti interesul si faci un portofoliu mai solid a.i. sa treci de bariera psihologica de junior, as spune ca esti undeva intre junior si senior, aproape de senior. Probabil nu te califica ca senior pt ca nu ai lucrat intro companie a.i. sa inveti toolurile si vro tehnologie, dar nu te poticni.
Ia in calcul ca poti lucra si remote iar unora chiar le convine, desi intradevar, pe perioade mai scurte.

Alta problema in corporatiile mari e ca se merge mult si pe recomandari interne, chiar daca sunt mai putin calificati acestia pot lua locul celor care vin la interviu fara vro recomandare.
Iar daca ai tinut interviuri cu fatucile absolvente de psihologie care cauta oracle si tu ai trecut SQL...stai linistit, nu te consuma.

https://reportajeliv...torilor-incepe/

Edited by Zyx, 29 July 2015 - 09:50.


#56
valisd

valisd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2014
Iti multumesc pt. raspuns.

Mie imi va fi foarte greu sa ma angajez si pentru ca nu stiu terminologia. De ex. am fost intrebat daca eu am folosit ''broadcast.receiver'' si nu am stiut sa spun sigur daca da, si la ce foloseste. Cand am ajuns acasa si m-am uitat pe cod mi-am dat seama ca era imposibil sa nu fi folosit si ca am parut un cretin absolut, doar ca am uitat complet eu mergand pe repede inainte cu ''learn by doing''.

O alta problema este ca daca un programator se uita pe codul meu, acesta poate parea preistoric, eu neavand experienta lucrului in echipa, scriu codul "in my way", si nu folosesc nici pe departe cele mai bune practici.

#57
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Aici intradevar se observa lipsa de experienta, atunci cand folosesti numai de 2-3 ori cateva elemente normal ca nu le tii minte dupa 3 luni, dar stii funtionalitatea, le cauti si le refolosesti. Deci ai aflat ca stii mai putina teorie/terminologie decat practica :) si poate e cazu sa mergi mai domol sa o prinzi cat sa treci de interviuri.
Despre codul preistoric, cauta sa adopti un coding convetion, google coding convetion este cel mai raspandit...dar mai sunt si altele.

Desi corporatiile mari nu au timp (pt ca merg pe cantitate avand multe taskuri usoare) firmele mici isi fac sa gaseasca oameni buni si implicati si dau interviuri bazate de probleme, cu internet la dispozitie intr-un interval de timp, astfel de angajator ai nevoie acum, sa vada potentialul, implicarea,  nu cunostintele care le poate dobandi orice tocilar.
Oricum, pt 8 luni de studiu as spune ca e prea devreme sa spui ca nu mai poti invata. Poate apare frustrarea pt ca nu vezi rezultatele muncii (impins eventual si de nevoi) dar cam dupa 1-2 ani poti spune ca stii ceva si stapanesti.

Edited by Zyx, 29 July 2015 - 10:45.


#58
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Tot citind pe aici si lamurind una alta simt nevoia sa pun o intrebare. Pe ce ramura/tehnologie/limbaj se gasesc cel mai usor joburi entry, de junior junior? Nu conteaza salarii &co ci doar intrarea in productie si acumularea de un minim de cunostinte practice?

#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003

View Postadyyy, on 02 august 2015 - 15:25, said:

Pe ce ramura/tehnologie/limbaj se gasesc cel mai usor joburi entry, de junior junior?
Nu mai bine tragi un ochi prin site-urile cu joburi ?

View Postadyyy, on 02 august 2015 - 15:25, said:

acumularea de un minim de cunostinte practice?
Daca tu la munca vrei sa inveti ai o problema cu timpul si spatiul in care te afli.

#60
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Ok, formularea a fost proasta. Sunt constient ca nimeni nu te plateste ca sa inveti, ma refeream sa acumulezi relevant experience pt a putea merge mai departe. Aveti dreptate, ma lamuresc prin oferta de munca.

#61
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,286
  • Înscris: 24.02.2007
Foarte mult se poate acumula pe cont propriu, acasa. Apoi se adauga anumite elemente specifice dezvoltarii in echipa, de care e mai greu sa te lovesti singur (dar nu imposibil, vezi opensource) sau sa le intelegi rostul fara sa le fi folosit in practica.

La job trebuie sa produci. Iti trebuie ceva noroc sa prinzi un proiect foarte fain gandit si cu o echipa faina de developeri de la care sa ai ce invata la fiecare pas/sa fi ghidat la fiecare pas daca o iei pe aratura.

Daca prinzi vreun legacy project gandit prost unde la fiecare pas trebuie sa verifici, manual, n chestii pentru a fi sigur ca nu le-ai stricat, nu mai prea poti zice ca acumulezi ceva relevant la locul de munca (decat poate cum sa nu faci treaba).

#62
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@adyy mai bine te uiti pe undelucram si vezi cam ce firme angajeaza juniori ca sa-i creasca. pe partea de web e una pe care o stiu toti, pot sa-ti dau PM daca esti interesat. nu cred ca e prea important limbajul/domeniul ci sa exista firme dispuse sa ia entry lvl/juniori.
Daca ai intrat nu cred ca mai tre sa-ti faci probleme cu invatatul dupa. O sa inveti de nevoie oricum. Asta daca nu vrei sa ramai pe 12 mil.

Edited by DILAS, 02 August 2015 - 19:26.


#63
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
@adyyy - Eu zic ca merita sa incerci sa pleci in afara, dar cum zicea cineva mai sus, fa-ti cont pe LinkedIn si pune-te pe invatat, dupa care mentioneaza proiectele personale la care ai lucrat, conteaza foarte mult sa arati ca esti pasionat de ceea ce faci.

- Cazul meu a fost exact ca al tau acum un an jumate cand nu stiam sa scriu cod dar m-am apucat singurel sa invat din tutoriale online si am dat si test Microsoft printr-un centru de testare aprobat Prometric si asa am obtinut 2 certificari, MTA: Database Administration Fundamentals dupa care MCSA: SQL Server 2012.

- Am aplicat constant la locuri de munca in domeniul dorit, posturi de junior database developer si junior data analyst timp de 5 luni pana am reusit si am intrat la o firma din Anglia in care aveam de introdus portofolii in productie. Aveam de curatat datele corupte in staging tables, acestea fiind primite in diverse formate, .txt, xlsx, .csv, .xml.

- Munca destul de usoara si in care am invatat cam tot ce inseamna ETL, pe langa faptul ca am folosit SSMS (SQL Server Management Studio), am folosit si SSIS(SQL Server Integration Services). Aptitudini care m-au ajutat enorm cand am aplicat la alte locuri de munca pe un salariu mai mare, de atunci am mai fost la un alt interview la care nu am trecut de testul tehnic si la un al doilea interview pentru o firma care face lucruri asemanatoare cu fostul loc de munca, diferenta e ca sunt Database Developer, fix ce-mi doream !  

Mentionez ca n-am nici facultate ci doar un curs de tehnician in computere de un an facut intr-un colegiu. Nu am fost intrebat la niciun interview de facultate si nici nu s-au strambat pentru ca e clar ca au vazut asta in CV.

Nu stiu daca a fost pur si simplu noroc ca am ajuns unde am ajuns sau ca a fost datorita pasiunii cu care m-am dus la interview.

Iti recomand cu incredere sa aplici in Anglia deoarece aici informaticienii sunt foarte cautati. Bafta in continuare!

#64
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,941
  • Înscris: 06.10.2003
https://www.linkedin...ode-isis-wenger

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate