Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Autorizatie de constructie pentru pergola?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asadar, mi-am cumparat anul trecut un umbrar pentru a-l monta in balcon, cam bate soarele si nu prea poti sa stai. Umbrarul meu se numeste pergola si arata asa:


Azi ma gandeam sa-l montez...si cum ma gandeam eu....ma apuca un gand nasol...imi trebuie cumva autorizatie de constructie?



Pana ajung luni la Primarie/ Urbanism poate ma ajutati voi cu un raspuns....asa sa ma mai linistesc. Chestia e ca eu am tot citit pe internet si pare ca trebuie autorizatie,  mi se pare ridicol  ca pentru un umbrar sa parcurg toate etapele unei autorizari....care este aceeasi ca si cum as construi o casa. (certificat de urbanism/ architect pentru proiect / autorizatie de contructie)

L.E. ...aaa sa nu mai spun ca trece vara pana obtin autorizatia aia si nu ma mai bucur de umbra anul asta.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2015 - 18:26.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
E prima data cand aud de autorizatie pentru umbrar. Si chiar daca trebuie, tu crezi ca o sa te caute expre pe tine si pe umbrarul tau? De-ai sti cate constructii sunt la tara fara autorizatii si proiect...... si e vorba de constructii serioase, nu de un umbrare si alte maruntisuri.

Edited by Serafim606, 16 May 2015 - 18:49.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La tara? Daca eram la tara mai intrebam? Ii dadeam primarului o bere si gata...nici nu cred ca au urbanism aia de la tara. Balconul este in Mamaia Nord, o zona destul de vizibila zic eu...si astia-s prosti, te gasesc atunci cand ti-e lumea mai draga...stii cat sunt amenzile in domeniu? URIASE.
Repet, il voi monta pe un balcon , la etajul 2....destul de vizibil...daca il puneam in curte nici nu mai intrebam.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2015 - 18:55.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
La cum arata dracia din poza nu vad de ce ar trebui autorizatie pentru asa ceva.

#5
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
In urma cu ceva ani intr-o iarna o batrana adapostise sub balcon intr-o cutie de carton o potaie. Politia comunitara a somat-o sa demoleze constructia ilegal construita :D

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inainte de a deschide acest topic am cautat pe internet , cum spuneam  si cica trebuie, de asta m-am ingrijorat si am deschis topicul:

http://www.misiuneac...rgola-acoperita

Totusi ! Umbrarul ala din poza e ca o umbrela mai sofisticata...chiar sa trebuiasca autorizatie?

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Eu am in curte o terasa cu platforma din beton si cadru metalic. E ceva tip cort ca sa zic asa. Gen alea din lemn, doar ca al meu e din panza. Nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

Edited by Serafim606, 16 May 2015 - 19:06.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
...ehe la bloc sunt atatea rahatisuri...ca modifici arhitectura blocului, ca nu respecti culoarea uniforma, ca o deranjeaza pe o baba..ca daca se prabuseste balconul.......etc.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2015 - 19:11.


#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2015 - 19:10, said:

...ehe la bloc sunt atatea rahatisuri...ca modifici arhitectura blocului, ca nu respecti culoarea uniforma, ca o deranjeaza pe o baba..ca daca se prabuseste balconul.......etc.

Mai bine iti cumparai o copertina retractabila la culoarea blocului:
[ http://www.damini.ro/imagini/butoane_copertine/universa_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ieseai mult mai ieftin si mai elegant!

Edited by xmanyacs77, 16 May 2015 - 19:30.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au vecinii dar se balangane la cea mai mica rafala de vant. Asta din poza mea se comporta mai bine la vant, are 4 punte de sprijin iar faldurile alea amortizeaza oarecum si nu se balangane toata constructia aia.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2015 - 19:31, said:

Au vecinii dar se balangane la cea mai mica rafala de vant. Asta din poza mea se comporta mai bine la vant, are 4 punte de sprijin iar faldurile alea amortizeaza oarecum si nu se balangane toata constructia aia.

Pai comanda una de proba si daca nu esti multumit, o dai retur in 30 zile!Posted Image
Cred ca nu o sa ai probleme deosebite, daca o folosesti doar pe perioada verii!

Edited by xmanyacs77, 16 May 2015 - 20:03.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu pot, deja am cumparat una, una pe placul meu, doar ca trebuie sa astept pana luni si sa ma duc la primarie cu actele (schita) sa vad ce zic .

Repet, aia face urat la vant, am vazut la vecini. (vara)

Edited by MembruAnonim, 16 May 2015 - 20:10.


#13
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Autorizatie de constructie pentru pergola nu iti trebuie pentru ca e o constructie demontabila legea 50/1991

#14
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Tot un umbrar vreau sa fac si eu numai ca de data asta m-am gandit sa fac umbra cu panouri fotovoltaice.
Adica ceva de genul asta, dar inclinat la 35-39g. Secretarele de la primarie au dat din umeri si nici cu arhit. sef n-am putut sa discut.
Terasa in proiect o am drept circulabila. Inca n-am facut nicio balustrada, ma gandeam sa o fac acum impreuna cu suportul pt panouri.
Daca trebuie AC, e nasoala treaba, cel putin pt casa am stat 12+luni sa iasa.

Edited by Meister, 19 March 2019 - 13:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate