Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

corp iluminat tip aplica - problema la demontare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nepriceputulescu

nepriceputulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2015
Salut!
Stiu ca o sa par retardat , dar nu stiu sa desprind corpul de iluminat de pe perete. Am atasat niste poze, poate cineva are unul asemanator & stie cum se procedeaza. Partea metalica de jos pare sa se miste in... jos. Am tras de ea, am incercat sa scot sticla, dar nu vrea.
Multumesc!

Attached Files



#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Una din cele doua piese metalice e mobila, gliseaza, deci pe lateral nu in jos.
sa tii sticla sa nu pice.

Spor

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Ai reusit sa demontezi aplica de pe perete?Posted Image

#4
nepriceputulescu

nepriceputulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2015
Merci pentru sfat. N-am reusit. Nu gliseaza pe lateral. Posted Image Mi s-a ars becul si voiam sa-l schimb. Am reusit sa cobor ceva mai mult partea metalica de jos si se vede ca sticla are 2 proeminente -una sus si una jos- care intra in componentele cromate vizibile in pozele din primul post. Am facut si o mica imagine cu ce am vazut. Cam mult tam-tam pt o amarata de aplica, dar ma cam irita faptul ca nu am lumina in baie, si nu am pe cine intreba- proprietara locuintei unde stau e plecata.

Attached Files


Edited by nepriceputulescu, 16 May 2015 - 15:47.


#5
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Din pozele postate, ca si din desenul cu acele "aripioare" (sau proeminente, cum le-ai numit), cred totusi ca, asa cum s-a scris mai sus, una din cele doua piese metalice este mobila, asa cum se intampla la toate aplicele cu 3 astfel de piese (chiar daca asta are doar 2). Se poate ca arcul care tine in pozitie ferma piesa mobila sa fie foarte tare si din acest motiv sa fie greu manevrabil.

P.S. Nu trebuie sa te invinuiesti prea tare ca nu stii sa desfaci abajurul. Dupa cum vezi, nu esti singurulPosted Image

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Uite aici o poza cum arata minunea . Se vede in stg mecanismul prin care " aripa " aceea gliseaza ...
Si la tine este identic . Trage in lateral si vezi care din ele se misca . Posibil sa fie blocata .

Attached Files



#7
nepriceputulescu

nepriceputulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2015
Multumesc pentru raspunsuri Posted Image . Pana la urma am reusit . Am tras tare, in jos, de aripa metalica inferioara si am coborat pe lateral sticla.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate