Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

abatere de la proiect?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
in viitorul apropiat, cu o echipa de constructori o sa incep D+P+M. constructorul mi-a propus, cu acordul meu bineinteles, ca se poate ca in unele locuri care nu tin de rezistenta (gen fundatia de la demisol), ca in loc de fier PC de 14mm, pot sa folosesc PC de 12mm, sau combinat PC de 12 cu cel de 14, astfel sa mai fac putine economii.. se mai fac astfel de abateri de la proiect?

#2
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Fa economie la faianta sau la var, nu la armatura.

#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
NU
Daca vrei sa faci economii faci la suprafata construita, respectiv "te intinzi cat iti este plapuma"
La armatura si !! mai ales beton nu faci economii.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu incerc sa inteleg cum de fundatia de la demisol nu tine de rezistenta.

#5
Macron0ne

Macron0ne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.03.2015
Poti sa pui si PC de 6 mm toata casa .... nimeni nu o sa iti sparga zidu sa vada de cat ai pus ..... sau stai vine "cutremuru"  si atunci ai sa te iei cu mana de cap, economia de azi cheltuielile de maine ca asa e la noi.

Acum sa lasam gluma : Parerea mea e tot ce tine de rezistenta la o casa, instalatii sanitare, acoperis etc  trebuie sa le faci de calitate ca te tin toata viata  .... economia o scoti din faianta , gresie , parchet , usi interioare, mobila .... astea oricum le schimbi mai des si dupa gust si moda.

#6
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Indiferent ce vrea constructorul, intai discuta cu dirigintele de santier, care, teoretic, e de partea beneficiarului. Dar, ca o parere personala, NU schimba fierul!!!!

#7
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
constructorul si-a sustinut ideea, ca aceste proiecte sunt facute dupa unele normative. si am auzit si pe altii sa faca economie la fier. dar daca aceasta economie nu mi-ar aduce un 5000 de ron in buzunar, atunci nu ii vad rostul. plus ca eu unul nu sunt de acord cu aceste abateri. am vrut doar sa stiu parerea voastra, si mai astept si alte pareri.
sau de ce majoritatea persoanelor cu care stau de vorba face to face, si fiind si de la sate, imi spun luminati la fata ca merge sa fac economie la fier, ba chiar si alti constructori cu care am tratat, la fel au fost de parere, sa bag PC de 12mm in loc de 14mm.
nu zic ca vreau sa fac ca ei. numai ca raspunsurile de pe forum sunt diferite fata de cei cu care am vorbit face to face, si nu inteleg de ce Posted Image

Edited by trigom, 07 May 2015 - 00:11.


#8
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Problema este ca aceste normative de proiectare se schimba aproape anual si de cate ori se schimba se mai adauga ceva fier pentru ca ,spun proiectantii, se ridica gradul seismic. Deci, in concluzie,intre o casa proiectata acum 5 ani si o casa proiectata acum este o diferenta de cel putin 3-4 tone de fier, pentru aceeasi casa bineinteles.

#9
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Cred ca toata lumea care a construit si nu numai are un singur raspuns. Fara rabat de calitate sau economii cand vine vorba de rezistenta. La finisaje (gresie, parchet, usi etc) nu-i problema plus ca peste ani le schimbi ca s-au demodat dat dar fier beton nu poti sa mai pui.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 trigom, on 07 mai 2015 - 00:11, said:

sau de ce majoritatea persoanelor cu care stau de vorba face to face, si fiind si de la sate, imi spun luminati la fata ca merge sa fac economie la fier, ba chiar si alti constructori cu care am tratat, la fel au fost de parere, sa bag PC de 12mm in loc de 14mm.
nu zic ca vreau sa fac ca ei. numai ca raspunsurile de pe forum sunt diferite fata de cei cu care am vorbit face to face, si nu inteleg de ce
Stau si ma scarpin in cap de cateva minute bune, dar tot nu am reusit sa inteleg cum badea Gheorghe de la tara stie mai bine decat un inginer sau chiar doctor inginer de structuri cu ce se mananca o structura de rezistenta. Dar daca vrei sa te lasi pe mana lor eu nu am nicio problema, nu eu voi locui in casa aia.

 xjl, on 07 mai 2015 - 06:21, said:

Problema este ca aceste normative de proiectare se schimba aproape anual si de cate ori se schimba se mai adauga ceva fier pentru ca ,spun proiectantii, se ridica gradul seismic. Deci, in concluzie,intre o casa proiectata acum 5 ani si o casa proiectata acum este o diferenta de cel putin 3-4 tone de fier, pentru aceeasi casa bineinteles.
Se procedeaza asa deoarece in Romania cutremurele puternice au un caracter ciclic, si multi seismologi sunt destul de siguri ca in urmatorii ani urmeaza sa avem parte de un cutremur cam la fel ca cel din '77 sau mai rau.
Asa ca in loc sa-ti pice planseul de beton in cap prefera sa modifice normativele in asa fel incat sa fii in siguranta in cazul unui cutremur puternic.
Iar daca nu ma insel, normativele actuale de proiectare structuri e unul aplicat la nivel european, nu pe plan local. Asa ca nu romanii nostri se pun sa-l modifice dupa cum se trezesc dimineata.

Edited by Hider141, 07 May 2015 - 08:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate