Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Metropolitan Residence Aviatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#757
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
uau,
In blocurile vechi in ianuarie caldura a fost 200lei/2camere si 300lei/4camere +100...150lei restul (apa, gaze, lumina hol si administrator).

#758
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
@tmvali, pe luna? Sau toată iarna? Dacă e pe luna, mi se pare foarte mult. In blocurile mai vechi de aici din aviat›iei, (unde stau acum) am plătit cel mult 550 lei iarna asta, apartament 3 camere, bloc neizolat si a fost foarte cald in casa.

Este cineva care nu a luat nimic din pachetul lor si a cerut toti banii pe finisaje?

S˜i-a mai montat cineva rigola in baie? Dacă da, cât a costat? Au fost de acord cu modificarea? Pentru ca mai trebuie putin spart si am înt›eles ca nu vor sa mai spargă.

Mâine ma duc sa discut cu Adelina pentru finisaje. Sa aflu mai multe detalii, sa ma pot hotărî pana pe 16.

Multumesc foarte mult pentru răspunsuri!

Edited by adymoise06, 08 March 2017 - 22:10.


#759
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Surpriza nr. 2
Vreau sa cumpăr finisaje mai scumpe decât ce îmi oferă ei și diferența vreau sa o facturez separat. Nu ma lasă sa fac asta. Vor sa le facturez banii pe toate finisajele, chiar dacă depășesc cu mult banii lor de finisaje.
Este legală chestia asta? Este legal sa bage in contabilitatea lor bani cheltuiți de mine?

#760
marten007

marten007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.11.2015
In locul tau as inspecta putin imprejurimile, mai ales acum cu ploile astea.. mai ales subsolurile!

#761
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Degeaba mai inspectez acum ceva. Am plătit deja rezervarea, nu mai dau înapoi. Întrebările mele sunt despre cum pot sa continui mai ușor. :D

Ma poate Adaugă cineva in grupul despre care se discuta mai sus?

Mulțumesc!

#762
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016

View Postadymoise06, on 10 martie 2017 - 13:00, said:

Surpriza nr. 2
Vreau sa cumpăr finisaje mai scumpe decât ce îmi oferă ei și diferența vreau sa o facturez separat. Nu ma lasă sa fac asta. Vor sa le facturez banii pe toate finisajele, chiar dacă depășesc cu mult banii lor de finisaje.
Este legală chestia asta? Este legal sa bage in contabilitatea lor bani cheltuiți de mine?

Probabil o sa ti spuna sa iei totul pe firma lor.

#763
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007

View Postdaxpop, on 10 martie 2017 - 22:12, said:


Probabil o sa ti spuna sa iei totul pe firma lor.

Nu pot sa iau totul pe firma lor. Unele finisaje vreau sa le plătesc cu cardul de credit in rate fără dobânda și nu pot factura pe firma lor.

#764
AlexP1981

AlexP1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2015
Cunosc pe cineva care locuieste in Aviatiei la un apartament de 3 camere (Smaranda Braescu, etaj intermediar, 70 mp) pe care intentioneaza sa il vanda si sa faca un upgrade la 3 camere Metropolitan.
Spera sa ia cel putin 115 euro pe el (are ceva imbunatatiri), iar diferenta pana la aproximativ 140 (la 100 mp utili, ap. 3 camere Metropolitan) sa o acopere din economii. A aflat de la agenti imobiliari ca exista tranzactii cu apartamente vechi de 2 camere (55 mp) la 80-85 mii si de 4 camere (80-82 mp) la peste 125-130 mii euro. Si el pare foarte surprins ca apartamentele vechi din Aviatiei se vand asa de bine (pret pe mp util de peste 1500 de euro!?, superior celui pentru un bloc nou), in ciuda vechimii blocurilor (peste 30 de ani!), a suprafetelor de cutii de chibrituri si a faptului ca sunt realizate din placi prefabricate. Problemele ansamblului nostru trecute sau actuale (apa la subsoluri, infiltratia apei la ultimul etaj, inundarea balcoanelor din cauza sifoanelor prost montate etc) nu-l sperie. La blocul unde sta sunt probleme mai mari cu conductele vechi, dar si cu fisurile blocului, acum acoperite de polistirenul si de vopseaua folosite.

Edited by AlexP1981, 17 March 2017 - 00:29.


#765
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View PostAlexP1981, on 17 martie 2017 - 00:28, said:

Cunosc pe cineva care locuieste in Aviatiei la un apartament de 3 camere (Smaranda Braescu, etaj intermediar, 70 mp) pe care intentioneaza sa il vanda si sa faca un upgrade la 3 camere Metropolitan.
Spera sa ia cel putin 115 euro pe el (are ceva imbunatatiri), iar diferenta pana la aproximativ 140 (la 100 mp utili, ap. 3 camere Metropolitan) sa o acopere din economii. A aflat de la agenti imobiliari ca exista tranzactii cu apartamente vechi de 2 camere (55 mp) la 80-85 mii si de 4 camere (80-82 mp) la peste 125-130 mii euro. Si el pare foarte surprins ca apartamentele vechi din Aviatiei se vand asa de bine (pret pe mp util de peste 1500 de euro!?, superior celui pentru un bloc nou), in ciuda vechimii blocurilor (peste 30 de ani!), a suprafetelor de cutii de chibrituri si a faptului ca sunt realizate din placi prefabricate. Problemele ansamblului nostru trecute sau actuale (apa la subsoluri, infiltratia apei la ultimul etaj, inundarea balcoanelor din cauza sifoanelor prost montate etc) nu-l sperie. La blocul unde sta sunt probleme mai mari cu conductele vechi, dar si cu fisurile blocului, acum acoperite de polistirenul si de vopseaua folosite.
Iar scopul postarii este sa ne spui ce cunostinte ai, ca nu ma prind?
Faptul ca blocurile vechi crapa si li se sparg tevile conduce la concluzia ca ar trebui sa acceptam magarii la cele noi?
Daca cineva accepta pt 115k de euro apa in subsol, infiltaratii etc.etc. isi bate joc de banii lui...parerea mea.

#766
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@AlexP1981 & @Joakin
Daca nu stiati exista asigurare pentru casa/apartament (care mai este si obligatorie).
Chiar si pentru apa in subsol se poate cere despagubire si repara pe asigurare dupa care firma de asigurari isi recupereaza bani de la cel vinovat.
Pentru apa in subsol: reclamatie la administrator, eventual si politia locala si pe urma incepe circul cu asigurarea.

Ontopic:
In blocurile vechi mai apar probleme dar se pot rezolva.
Intretinerea este mult mai mica.
Fisuri: mmmm au aparut in primul an de la constucite. Nu va face-ti griji orice cladire are fisuri, le asteptam pe cele de la metropolitan.
Pretul mare/mp este oarecum justificat: blocuri aerisite, cu soare, cu stradute, cu trotuare, cu verdeata, cu locuri de parcare cu si fara plata, ... etc. In comparatie cu marea majoritate a blocurilor noi parca sunt niste vile cochete.
Probabil in 5-10ani preturile se vor echilibra.

Edited by arg, 17 March 2017 - 09:28.


#767
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
am avut la vanzare in 2015 apartamentul de 3 camere si 86 mp utili dintr-un bloc monolit din 86' de pe Serbanescu, la intersectia cu Aviatiei/Capalna, adica la 5 minute de metrou/promenada, vis-a-vis de scoala 12. Finisat decent, centrala,fara vecini stanga/dreapta (aveam doar uscatoria blocului), vedere pe spate - fara nicio treaba cu Serbanescu, luminos ,modificat de bun gust (majoritatea vizitatorilor au zis asta),reabilitat, terasa blocului facuta in 2014 din nou (o mai facusem eu in 2002). Doar 4/4 era "problema". L-am scos la 90.000 ,dar lasam la 85.000 ,adica ~1000 e/mp. L-am scos de la vanzare dupa ce m-au deranjat (inca locuiam in el) vreo 30 de cupluri cu/fara copii si nimeni nu l-a vrut. Vreo doi mi-au oferit 75-80.000 pe el. Am refuzat, am luat casa pe pamant undeva mai departe decat Pipera unde planuiam si apartamentul l-am inchiriat cu 400 euro/luna nemobilat unei tipe.
    Ma indoiesc grav ca in doi ani preturile au crescut la 1500 e/mp2. Sa zicem ca apartamentul meu are draci pe el, farmece facute si alea-alea, dar daca pe cotetele alea de 70 mp2 din interiorul cartierului, din placi prefabricate la etaje "bune" se iau 1500 E/mp2 ,al meu ar trebui sa scoata macar 1200. Mie mi s-au oferit cam 900 atunci maxim. Chiar nu pot sa cred ca preturile au "sarit" cu 33% in 2 ani.

#768
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Din pacate cred ca te-au vizitat doar agentiile imobiliare.....


#769
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Nu, agentii au fost cu duiumul si aia.
  Eu cred ca oamenii sunt mai..naivi ca sa nu zic altfel. Prefera sa stea la etajul 7 intr-un bandustan imens vecin cu terenul viran si calea ferata pe ideea ca are "tot confortul" cand de fapt toti stim ca un bloc mare are multe probleme, ca lifturile se strica, etc. La vremea aia probabil ca cei care au vazut apartamentul ori nu aveau banii si doar faceau turism imobiliar, ori se gandeau la blocurile noi de la margine gen city point si cosmopolitan

#770
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Fiecare cu preferintele lui.
Eu am ajuns sa apreciez parterul.... am 6 trepte la intrarea in bloc si atat.

#771
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Noi am vrut la 4! Apartamentul e foarte izolat si ne-a incantat ideea de a nu avea vecini decat dedesubt. Alea 4 etaje nu m-au incurcat niciodata.
  Eu nu cred ca apartamentele vechi se vand la 1500/mp2 fie ele si la etajul 1.

#772
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
cauta sa cumperi si o sa te lamuresti.....

#773
mabalaru

mabalaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2009
Personal cred ca s-a dat in off topic, dar nu conteaza.
Eu caut apartament de ceva timp in aviatiei si nu am gasit nimic decent.
@fightClub25 - daca mai vrei sa vinzi apartamentul hai sa vorbim in privat. Eu stau pe Smaranda Braescu si chiar caut in zona.

Cat despre Metropolitan, deja Domnisoara Alexandra nu mai face parte din echipa de vanzari a celor de acolo. Am sunat astazi pentru detalii si sunt curios ce mai au la vanzare. Inca mai caut ... nu ma grabesc.

@fightClub25 - cat despre teren si pe mine ma bate gandul la un teren in Pipera (cartierul ANL Henri Coanda ) .. chiar sora mea a facut demersurile pentru un teren de 500mp acolo si ma bate destul de rau la cap sa ma orientez catre zona aia ....


Mai stie cineva sa spuna ce se mai petrece prin complexul Metropolitan ? Eu am un prieten care a cumparat acolo, dar nu prea se grabeste sa se mute ... asa ca habar nu are cum mai e in bloc.
Lifturile merg ? Mai e apa in subsol ? Aveti idee unde merita mai mult sa iei un apartament (pe partea cu curtea interioara sau spre exterior - teren viran?)

Toate bune si spor la achizitii.

#774
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Revenind un pic la topicul discuției, din păcate se mișcă foarte greu cu finisajele, iar creditul meu așteaptă după evaluator.
A avut cineva vreo problema cu evaluarea apartamentului? Ma gândeam sa chem evaluatorul înainte ca finisajele sa fie gata, dar îmi e teama sa nu îl evalueze sub preț.
Am făcut demersurile pentru un apartament cu 3 camere, etaj 4, vedere est. Îmi poate da cineva un sfat în aceasta privința?

Cat despre întrebările tale, lifturile merg, încă sunt îmbrăcate in carton. Eu am luat loc de parcare la -1, dar am vizitat și -2, încă era apa pe alocuri, dar foarte putina. Eu personal am luat apartament pe exterior, spre City point, pentru câteva considerente: este mult mai luminos, in interior sunt puse băncuțe, unde cu siguranța oamenii vor sta la vorba, de aici rezulta gălăgie. Iar in ultima faza, am căutat pe primăria sectorului 1 și este un proiect pentru terenul viran, in plan este pus un parc acolo. (Suntem in România, probabil va fi un parc peste 5 ani, dar speranța ca nu va trânti nimeni o alta clădire in fata mea încă exista)
După părerea mea, cea mai mare problema este întârzierea finisajelor de la mult pana la foarte mult. Eu am semnat pe 13 Martie antecontractul și încă nu au mișcat un ac in apartament. O alta problema observată de mine este faptul ca exista un sigur lift pe scara (sa speram ca nu se vor defecta)

De curiozitate, sunt oameni care întreabă daca mai au apartamente disponibile? Daca da, ce răspuns primesc? Ei spun peste tot ca au vândut 85% din apartamente. Pe lângă asta, scuza ca nu au început finisajele a fost cam așa: "ne cerem scuze, dar la sfârșitul lunii Martie avem de predat 14 apartamente și nu mai avem muncitori disponibili. Nu ma presează nimic sa ma mut, dar sper ca in Iulie sa ma pot muta. :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate