Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

FACULTATEA DE ZOOTEHNIE

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014
Salut! Am o mica povestioara, sper sa nu va plictisesc prea mult. Anul trecut am intrat la o facultate cu o medie undeva peste 9, la fara taxa si cu bursa, idee e ca nu m-am adaptat deloc, nu mi-a placut, nu am reusit ca pentru primul meu vis sa trec peste toate acele blocaje, incepusem sa tremur sa-mi transpire mainile, intr-un final am decis sa ma retrag...parca cu deznadejde, umilita de toti cei din jur "ca nu am fost in stare". O perioada am crezut ca nu o sa mai fac facultate vreodata ca nu e de mine, ca eu nu pot! Desi aveam o medie  foarte buna si singurul lucru la care ma pricepeam era sa invat...Nici eu nu ma pot intelege. In timp, am inceput sa caut lucruri care m-ar atrage, pe care le-as face cu drag, si am ajuns la concluzia ca mi-ar placea sa lucrez cu animale...de mica am fost inconjurata de animale, am animale si o sa am toata viata mea. M-am gandit la facutatea de zootehnie, specializare zootehnie, este cineva care ar putea sa-mi dea un sfat? O parere? Merita aceasta facultate? Stiu ca este greu, peste tot e, nu la asta ma refer, ma intereseaza daca pot gasii locuri de munca apoi? Daca e avantajos ca fata...? Eu nu am relatii/ pile aproape in nici un domeniu asa ca nu ma pot baza pe lucrul asta si nici nu imi doresc!
M-am mai gandit, tot in cadrul acestei facultati la domeniul:  ingineria produselor alimentare, specializare: tehnologia prelucrarii produselor agricole, sau  la facultatea de medicina veterinara, in domeniul : controlul si expertiza produselor alimentare. Care credeti ca este cea mai avantajoasa dpdv al locurilor de munca?
Eu sunt o fire mai comoda, parintii mei spun ca nu as fi protrivita intr-un astfel de domeniu unde se munceste mai mult fizic...dar eu sunt complet dezorientata, ajutati-ma cu un sfat cumva...eu la asta m-am gandit, dar nu stiu...cum sa-mi gasesc vocatia? Ma uit la cei din jur si toti doresc sa faca ceva anume stiu deja precis ce isi doresc, eu in schimb...parca nu-mi doresc nimic si mai tare ma inchid in mine cand vad ca nu am avantul ala si dorinta aia pe care nimeni parca nu o poate infrange, din ochii celorlalti.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Alege ceea ce esti convinsa ca-ti place si ai si pasiune pentru asta.
Inarmeaza-te cu rabdare ca sunt numai 5 ani de scoala si apoi ai liber de a-ti gasi ceva de munca , ca doar asta-i scopul.
Socoteste bine .

Exact ca tine am facut si eu cu foarte multi ani in urma , dar nu am mai continuat, azi parca imi pare rau, nu ca poate as fi fost mai invatat, dar poate as fi avut mai multe usi deschise in viata....

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Medicina veterinara e separata de zootehnie. In conditiile pietei muncii actuale, zootehnia e pierdere de timp. Merita doar daca dezvolti un business propriu in domeniul zootehnic.

Insa eu am senzatia ca deocamdata, tu nu stii ce vrei de la viata asta si de la viitorul tau.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca este important pentru tine sa urmezi cursurile unei facultati. In principiu acolo inveti....cum sa inveti. Mai departe depinde de tine, daca iti place vei capata multe cunostinte si mai tarziu o diploma. Poate si mai important este ca vei socializa cu diferite tipuri de colegi si in final mintea ta va fi mai deschisa.
Diploma ta va conta mai mult sau mai putin, depinde de ce vei hotara sa faci in viata, dar experienta finalizarii unei facultati iti va schimba gandirea.
Orice facultate este grea (daca o iei in serios) , nu trebuie sa te sperii la primul hop. Ai rabadare, munceste si gandestete ca faci ceva pentru o viata mai buna in viitor.
Pune in ecuatie 4 ani de transpiratie vs restul vietii party, sau 4 ani de party vs. restul vietii un chin.

Se gasesc locuri de munca bine platite pentru orice domeniu daca stii 'meserie'. Fii buna in domeniul tau !

#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.11.2006
eu am terminat facultatea de zootehnie specializarea biotehnologie animala si, din pacate, in romania nu am gasit de munca. in schimb, colegii mei care au terminat facultatea la specializarea zootehnie au gasit de lucru pe la unele ferme din zonele unde locuiescsi imi zic ca o duc bine. unii au plecat din tara si o duc foarte bine, chiar si colegii de la biotehnologii. nu e o munca usoara sa lucrezi cu animalele avand in vedere ca nu ai duminica, sarbatori legale, paste, craciun etc, trebuie lucrat 365/366 zile pe an (animalele vor tot timpul mancare si apa).

#6
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 Adriele, on 29 aprilie 2015 - 21:59, said:

Eu sunt o fire mai comoda, parintii mei spun ca nu as fi protrivita intr-un astfel de domeniu unde se munceste mai mult fizic...
Eu regret ca nu am facut medicina veterinara...mi-ar fi placut mult...
ON: daca esti comoda lasa si zootehnia si medicina veterinara...daca te chem la 3 noaptea ca nu poate fata vaca imi spui ca nu iesi afara ca ploua si e frig?

#7
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Am avut caini...pisici....papagali....vag stia cate ceva despre animale...dar poate lipsa mea prea mult din viata familiei l-a condus catre o viata putin mai comoda...mai in puf ca sa zic asa....nu...nu contest calitatea educatiei primite dar consider ca trebuia la momentul respectiv macar invatat sa-si duca farfuria de pe masa la chiuveta.Oricum....a intervenit despartirea.....am incercat sa ramanem prieteni eu si ea ...aveam un trecut impreuna si mai ales aveam copilul.Dupa vreo doi ani copilul a trecut peste raceala aparuta la despartire....da,poate eu am fost marele vinovat.....in sensul ca nu am inteles la momentul oportun ca fiecare individ(ea) este unic in felul lui si este de neschimbat.Clar....mici modificari se pot face ...dar fundamentul este format dintr-un complex de conditii(genetic,familial si educational) care isi va pune amprenta in dezvoltarea fiecarui individ.Mersesem fiecare pe drumul ales....sa zic asa...ne-am urmat visele....mai greu,mai usor...dar fiecare a ajuns sa fie impacat cu locul in care a ajuns si cu ceea ce face.Accepa sa ne intalinim(copilul)...si incet incet reconstruim relatia care trebuie sa existe intre doi oameni...mai ales intre doi care sunt rude de sange.Iesim in 3....eu,el si ea.....ea, care aparuse in viata mea(deh.....complicatenii ale vietii care sunt un rau necesar).Mergem sa o luam de la serviciu si sa mancam o prajitura....vroia sa-l cunoasca.Vede cu ce se ocupa(medic ,medicina umana) si...TINE MINTE...sau chiar ii place.(nu am de unde sa stiu ce era in mintea lui atunci).Oricum....in prima vacanta ma roaga sa vorbesc cu un amic medic veterinar ....isi dorea sa stea prin preajma lui o perioada.Zis si facut....impachetat ...si trimis la Bv la parinti sa locuiasca acolo si sa invete ce inseamna sa te scoli si sa trebuiasca sa pleci atunci cand suna telefonul si esti solicitat.revenit si.....TINUT MINTE.La un an dupa aceasta poveste vine vacanta de vara....discutii dintre mine si mama lui.....ea....stii ...ar vrea sa lucreze peste vara....i-ar trebui mai multi bani de buzunar.Eu...(in gand)....gata...mi-a picat la zar!...Ok zic...eu nu sunt de acord sa marim cota de bani de buzunar....propun sa discutam cu el sa se angajeze.Zis si facut...surpriza placuta...este perfect de acord.....optiuni....McDonalds sau la mine la serviciu.In ambele locuri part time.Pus in balanta....venit la mine la serviciu unde a muncit 6 saptamani.NICIODATA NU A INTARZIAT...in plus....oamenii imi spuneau....sefuuuuuuu...lasa-l mai usor ca este baiatul matale.....nu,nu l-am forjat...doar ca l-am rugat sa tina pasul cu colegii lui de munca sa nu zica aia ca este privilegiat.Am aflat ulterior ca il protejau ...deh....Oricum.....a fost platit exact ca ceilalti...in plus l-am rugat intr-o duminica sa vina pentru ca nu imi venise un om la serviciu si eram descoperit.Da....si-a amanat plimbarea cu prietena...si-a stricat duminica cu alte cuvinte si a venit...deci...a inteles ca treburile se fac intre oameni.La sfarsitul perioadei de lucrat a primt bonus o paleta de tenis de masa pe care si-o dorea facuta pe comanda...deh...nu am inteles de ce trebuie pe comanda.Oricum......si aici vroiam sa ajung......a muncit cu carca....a transpirat dar NU A DAT INAPOI.....SI dupa o saptamana vine telefonul asteptat( m-a sunat mama lui)......stii....ar vrea sa se intalneasca cu tine si sa vorbiti.Ok...sa ma sune el!...intalnit la un suc....si o plimbare....stii....m-am gandit mult in ultimii doi ani....am analizat ...am vazut si STIU CE VREAU SA FAC IN VIATA......stiu ca ma inham la a invata vreo 10 ani....dar ASTA VREAU SA FAC.....si am mers impreuna sa cumpaam simbolic manualele de teste pentru facultatea de medicina umana.DECI........incearca...asculta-ti inima....citeste-ti felul de-a fi.....si DECIDE TU....doar asa vei performaq in domeniul tau.....NIMENI NU ITI POATE SPUNE CE SA FACI.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by -achile-, 30 April 2015 - 10:04.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Adriele,apele se aseaza.Chiar daca acum nu are cautare mare zootehnia pe viitor nu se stie! Nu-s multi sa o faca,deranj maxim,dar daca e ceea ceti place,fa-o.Iti zice unul care a terminat ceva de constructii prin ,94. Dar cand am luat exam. diploma marele maestru a zis"Copii ,hartia ,cunostintele voastre momentan nu sant cautate.Trebuiesc inca 8-10 ani sa astaptati."A avut dreptate.(Sau m-am nascut prea devreme?).Dar de-ti place,te implici,fa-o.

#9
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014

 paul_pablo, on 30 aprilie 2015 - 07:06, said:

Eu regret ca nu am facut medicina veterinara...mi-ar fi placut mult...
ON: daca esti comoda lasa si zootehnia si medicina veterinara...daca te chem la 3 noaptea ca nu poate fata vaca imi spui ca nu iesi afara ca ploua si e frig?
Deci hai sa ne intelegem,  eu am spus ca m-ar interesa  specializarea controlul si expertiza produselor alimentare din cadrul facultatii de medicina veterinara,  nu medicina veterinara propriu-zisa,  pentru ca am terminat un liceu economic unde nu am studiat biologia si chiar daca mi-as dorii nu as mai avea timp sa studiez biologia pana la admitere + chimie din cate stiu eu.

 -achile-, on 30 aprilie 2015 - 09:43, said:

Am avut caini...pisici....papagali....vag stia cate ceva despre animale...
Cum spui si tu la fel si eu am animale de companie, bine nu cred ca exista vreunul cunoscut pe care sa nu-l am sau sa nu il fi avut, dar eu nu ma refer doar la animale de companie, locuiesc la casa,  ingrijesc singura de iepuri de talie mare pe care mi i-am dorit foarte tare si pe care uite ca ii am, am pauni, am porci, am vite ,gaini, rate,  toamna cumparam cate o oita, desi nu traieste prea mult Posted Image, o bagam la baitz.  Ideea era ca sunt familiarizata cat de cat as spune eu cu animale de tot felul, la unele am mers de drag la altele din obligatie dar uite m-am lipit de toate cu drag in final.

 pasilla, on 29 aprilie 2015 - 22:46, said:

Cred ca este important pentru tine sa urmezi cursurile unei facultati. In principiu acolo inveti....cum sa inveti. Mai departe depinde de tine, daca iti place vei capata multe cunostinte si mai tarziu o diploma. Poate si mai important este ca vei socializa cu diferite tipuri de colegi si in final mintea ta va fi mai deschisa.
Diploma ta va conta mai mult sau mai putin, depinde de ce vei hotara sa faci in viata, dar experienta finalizarii unei facultati iti va schimba gandirea.
Orice facultate este grea (daca o iei in serios) , nu trebuie sa te sperii la primul hop. Ai rabadare, munceste si gandestete ca faci ceva pentru o viata mai buna in viitor.
Pune in ecuatie 4 ani de transpiratie vs restul vietii party, sau 4 ani de party vs. restul vietii un chin.

Se gasesc locuri de munca bine platite pentru orice domeniu daca stii 'meserie'. Fii buna in domeniul tau !
Eu oricum m-as implica si as invata la capacitate maxima, eu sunt o fire mai timida, mai sensibila,  mai asezata, cand fac un lucru imi dau tot interesul sa iasa bine, nu se pune problema sa petrec sau alte lucruri...pana la varsta asta (20 ) nu am fost niciodata la discoteca/club, pentru ca nu mi-sa parut nimic interesant. apropo de  "party" ..eu nu consider asta o problema. Oricum iti multumesc mult ptr incurajari, conteaza sa auzi o parere buna la fel de tare cum conteaza sa auzi o critica la timpul ei.

 horia66, on 29 aprilie 2015 - 22:19, said:

Medicina veterinara e separata de zootehnie. In conditiile pietei muncii actuale, zootehnia e pierdere de timp. Merita doar daca dezvolti un business propriu in domeniul zootehnic.

Insa eu am senzatia ca deocamdata, tu nu stii ce vrei de la viata asta si de la viitorul tau.
Parintii mei se ocupa momentan cu o mica stupina, sunt doar 60 de stupi momentan, dar ei spun ca isi doresc sa se dezvolte si sa traiasca din lucrul asta, bine inteles eu nu ma pot baza doar pe munca lor...dar uitandu-ma pe planul de invatamant de la zootehnie am vazut si modulul "apicultura" , poate ne putem ajuta reciproc...sa creez apoi o asociatie sau ceva, eu deja ma descurc, merg des cu ei la albine, ii ajut cand sunt in pastoral, fac singura fara " instructiuni"orice mi-se cere in domeniul apicol. Chiar si atestatul de 12 clase, a fost un plan de afaceri pentru stupina parintilor mei. Acum, nu stiu exact cat de multa legatura are zootehnia cu apicultura si daca asta poate fi ceva profitabil pentru mine, adica sa urmez zootehnia pentru stupina mea.  Apicultura cu siguranta este profitabila...
Cat despre a doua parte a mesajului tau, asa este! Nu stiu, dar incerc si imi dau toata silinta sa ma agat de ceva care mi-ar face placere, sau as face cu drag, daca nu  asa...atunci in ce mod sa descopar ce as putea sa fac pentru restul existentei mele? Eu asa m-am gandit ca trebuie... poate exista si alte cai... sau alte facultati, poate ca ai mei ar prefera Dreptul (e doar ex) sau alte facultati la care se sta doar la birou, dar eu nu consider ca trebuie sa fac o facutate in care nu am nici un viitor cum ar fi Management,sau Drept sau altele, unde ai nevoie de pile ca sa lucrezi efectiv. In naivitatea mea m-am gandit ca MANCAREA, alimentatia este profitabila... toti mancam! Acum ramane de vazut...ce o sa decid...


 Kobra2602, on 29 aprilie 2015 - 23:40, said:

eu am terminat facultatea de zootehnie specializarea biotehnologie animala si, din pacate, in romania nu am gasit de munca. in schimb, colegii mei care au terminat facultatea la specializarea zootehnie au gasit de lucru pe la unele ferme din zonele unde locuiescsi imi zic ca o duc bine. unii au plecat din tara si o duc foarte bine, chiar si colegii de la biotehnologii. nu e o munca usoara sa lucrezi cu animalele avand in vedere ca nu ai duminica, sarbatori legale, paste, craciun etc, trebuie lucrat 365/366 zile pe an (animalele vor tot timpul mancare si apa).
Ma bucur sa aud ca se mai gasesc locuri de munca in domniul zootehnic, imi da o mica speranta.


Ps: Va multumesc tututor ca va dati interesul sa ma ajutati...incerc sa gasesc cea mai buna optiune pentru mine si conteaza mult sa ai un sfat din partea cuiva mai experimentat.

#10
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Neaparat sa faci ceea ce simti tu ca iti va face placere sa o faci pe termen lung.Daca pui suflet...banii vin de la sine.Si nu iti fa un scop in viata din a face bani....banii sunt un mod de viata...un rau necesar....Dar linistea si echilibrul ti-l gasesti numai facand ceea ce te indeamna inima....Si daca faci acest lucru....vine performanta!

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Adriele, on 30 aprilie 2015 - 14:05, said:

Parintii mei se ocupa momentan cu o mica stupina, sunt doar 60 de stupi momentan, dar ei spun ca isi doresc sa se dezvolte si sa traiasca din lucrul asta, bine inteles eu nu ma pot baza doar pe munca lor...dar uitandu-ma pe planul de invatamant de la zootehnie am vazut si modulul "apicultura" , poate ne putem ajuta reciproc...sa creez apoi o asociatie sau ceva, eu deja ma descurc, merg des cu ei la albine, ii ajut cand sunt in pastoral, fac singura fara " instructiuni"orice mi-se cere in domeniul apicol. Chiar si atestatul de 12 clase, a fost un plan de afaceri pentru stupina parintilor mei. Acum, nu stiu exact cat de multa legatura are zootehnia cu apicultura si daca asta poate fi ceva profitabil pentru mine, adica sa urmez zootehnia pentru stupina mea.  Apicultura cu siguranta este profitabila...
Pai, de ce nu spui asa de la inceput ?

Sigur ca zootehnia are legatura cu apicultura, acesta e o ramura a zootehniei. Invata super-bine apicultura, dezvolta stupina impreuna cu ei, du-o catre 300-400 de stupi, deschide-ti si o afacere cu comercializarea articolelor si produselor apicole si... sa ai spor ! Asta chiar e o idee buna....

#12
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
de unde esti adrielle?fa zootehnia si daca i-ti pplace , da-ti interesu o sa ias bine . o sa inveti multe care o sa te ajute nu numai la servici ci si in ferma ta,o zic din experienta...mult noroc!  am citit acum postarea ta si daca ai luat o decizie  deja fa-o publica aici .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate