Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Gaura perete pentru hota-recomandari

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
daca nu e foarte sus si pot masura corect pot da gaura pe exteriorul peretelui !

#20
mythro

mythro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.08.2014

View Postct13mey, on 22 septembrie 2015 - 14:18, said:

Cred ca indicat ar fi sa atasezi o poza daca a posibilitatea,descrierea ta nu ma ajuta deloc.
Poza: (se vede un x pe zid, deasupra gaurii existente - care-i acoperita cu un carton ca am trei pisici Posted Image. acolo tre sa fie centrul noii gauri); modemuri - stau la 4/4
link pentru a vedea poza mai mare: https://i.imgur.com/gxOdlyl.jpg

[ https://i.imgur.com/gxOdlyl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mythro, 22 September 2015 - 14:26.


#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poate e vorba de 13cm de fapt, nu de 130...

LE
ohooo... acolo iti da gaura oricine! Posted Image

clar ai inteles gresit...

dar si gaura aia poate fi folosita... mi-e greu sa cred ca ar astupa-o hota...

totusi poate n-ar strica sa pui un link si cu hota...

Edited by Nero-d, 22 September 2015 - 14:31.


#22
mythro

mythro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.08.2014
^Nero-d, asta ar fi totala... Si cat m-am stresat, am sunat inclusiv la firma care mi-a facut si montat mobilierul sa vina sa demonteze daca-i necesar. Mi-au zis clar 130 de centimetri la telefon. O sa mai sun si la altii. Multumiri tuturor.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu exista un motiv justificat, de ex. zid gros de 1m, alta camera sau zid care se suprapune pe colt, etc., gaura in mod normal se face retrasa cat mai aproape de peretele din spate, chiar si la 1cm daca nu sunt tevi.

Pt a putea fi mascat burlanul chiar retras fata de planul fronturilor mobilierului, fie deasupra, fie prin corp - caz in care este ideal ca marginea din fata a gaurii sa fie retrasa cel putin 6,5 cm fata de fata corpului in spatele fronturilor, sau minim 8cm in spatele fronturilor, pt. a nu se suprapune peste balamale...

Edited by loock, 22 September 2015 - 14:33.


#24
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Pana sa apara carotele cu se gaurea?Gaura langa gaura si se obtinea o gaura mare.In luna mai am avut aceeasi problema de rezolvat.Este mult de munca dar se poate.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La diametru de 125mm, ai 392,5 mm circumferinta, deci 39 de gauri cu burghiu de 10mm.

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pana sa apara carotele nu gaurea nimeni peretii pentru hota

o masina de carotat cu apa si exhaustor care se prinde in perete in conespanduri, are anumite limitari tehnice... nu se poate apropia de colt cat ai vrea tu... de acolo posibila limitare de 130mm...

doar cu o bormasina portabila te poti apropia de colt... dar asta inseamna praf

un perete din beton e si armat obligatoriu... nu-l penetrezi dand gaura langa gaura in veci

totusi cred ca esti in eroare... plita unde e? langa geam? pune o poza de ansamblu si link cu hota

mi se pare imposibil sa n-o poti monta in gaura existenta! dupa ce scoti pisicile

Edited by Nero-d, 22 September 2015 - 14:44.


#27
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Am facut opratia asta in luna mai si nu spun ca nu a fost chin.

#28
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Vezi ca multe hote au si evacuare pe spate, unde nu mai ai nevoie de alte tevi, coturi sau mai stiu eu ce piese. Doar o teava sa ajunga condens pe beton.

#29
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Masina de carotat e mare, si are nevoie de prinderi mecanice de zid. Adica are un cadru are se prinde in 4 sau mai multe gauri cu dibluri, iar masina se prinde de acel cadru. Se face treaba asta fiindca fortele implicate sunt foarte mari, si nu poate s-o tina Dorel in mana.
Cel mai usor pentru tine e sa dai cateva gauri, apoi cu picamerul sa finisezi.
Daca ti-au zis baietii ca e beton tare probabil acolo e o grinda, iar la o gaura de 110 sau 150 cat ai tu nevoie trebuie sa vorbesti neaparat cu structuristul blocului si sa ceri permisiune de spargere.

Eventual lasi hota mai jos; presupun ca peretii sunt de caramida, si acolo merge usor spargerea.

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in cele mai multe cazuri, masina de carotat se prinde intr-un singur surub

#31
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Initiator, din cate inteleg, ti s-a spus ca este spatiul prea mic stanga-dreapta ca sa se poata da gaura cu carota?
Eu am facut asta anul trecut si la mine spatiul e mult mai mic. Nu stiu daca are sau nu importanta ca la mine s-a dat gaura in caramida (casa, nu bloc). A durat 30 de minute, fara mult praf (doar un pic, acceptabil). Au ramas 4 urme pe perete, de la montarea masinariei, putin scobit peretele cam 1cm diametru. Iti atasez o poza cu hota montata in 10 minute.

Uite: peretele pe care e hota nu are mai mult de 80cm intre fereastra si peretele din stanga. S-a dat gaura fara probleme.

Attached Files


Edited by feitosak1, 22 September 2015 - 17:20.


#32
mythro

mythro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.08.2014
va multumesc pentru raspunsuri. am sa mai dau azi cateva telefoane si sper sa rezolv.

#33
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

Imi poate recomanda cineva o firma pt facut gaura hota?
Din cei cu care ati lucrat.

Thx all,
Dan.

#34
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Stiu eu una in Cristian .  Daca te intereseaza da-mi PM.

#35
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 15.01.2017

View Postluci_flash, on 22 septembrie 2015 - 16:18, said:

Masina de carotat e mare, si are nevoie de prinderi mecanice de zid. Adica are un cadru are se prinde in 4 sau mai multe gauri cu dibluri, iar masina se prinde de acel cadru. Se face treaba asta fiindca fortele implicate sunt foarte mari, si nu poate s-o tina Dorel in mana.
Cel mai usor pentru tine e sa dai cateva gauri, apoi cu picamerul sa finisezi.
Daca ti-au zis baietii ca e beton tare probabil acolo e o grinda, iar la o gaura de 110 sau 150 cat ai tu nevoie trebuie sa vorbesti neaparat cu structuristul blocului si sa ceri permisiune de spargere.

Eventual lasi hota mai jos; presupun ca peretii sunt de caramida, si acolo merge usor spargerea.

Daca materialul care trebuie gaurit este beton, fixarea mașinii se face cu o singura ancora 15mm diametru.
Daca materialul este de umplutura, adica BCA, cărămida, perforarea se face cu o masina mai mica (2200w), fara fixare in perete.

In ambele situatii se foloseste aspirator pentru colectarea apei respectiv prafului.
La beton, practic nu exista nicio fel de mizerie, la materiale moi se împraștie foarte putin praf pana cand Carota începe gaurirea si aspirația devine eficienta.


#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Lasi impresia gresita ca se face carotarea in conditii "septice " si asta nu este deloc adevarat. Nu exista fara mizerie sau praf , daca peretii sint din "caramida " adica blocuri ceramice nu se poate fixa masina   si trebuie prinsa prin perete cu tija ....daca este polistiren pe fatada , sint probleme cu saiba tijei , si daca sint peretii varza chiar si tija scapa ....
Asa ca sint multi de daca ....
Poti sa ai noroc sau sa fie cu dezastreu . Greu de promis deranj minim.

Edited by 86-APP, 22 March 2017 - 11:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate