Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Fax de pe telefon mobil?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
se poate trimite/primi fax de pe un telefon mobil folosind calculatorul?

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
da, il folosesti ca pe un fax-modem obisnuit ... instalezi driverele de modem si ... voila! ;)

#3
Ahitofel

Ahitofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.10.2003

 Tyby, on Jan 14 2006, 01:30, said:

da, il folosesti ca pe un fax-modem obisnuit ... instalezi driverele de modem si ... voila! ;)
  Si cam ce telefoane au capabilitati fax se poate sa-mi spui ? Si daca sint si telefoane 3G cu fax ?  Merci !

#4
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

 ccezar2004, on Jan 14 2006, 00:15, said:

se poate trimite/primi fax de pe un telefon mobil folosind calculatorul?
Eu stiam ca trebuie, pe langa a-l conecta la calculator, sa iti activezi o oferta fax (astfel incat centrala sa-ti recunoasca apelul ca fiind unul fax)..

#5
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 13.03.2003
Confirm cele spuse de alemat, am incercat si eu cum zice tyby si nu merge, trebuie activat serviciul de fax de la operator.

Edited by Zoot, 14 January 2006 - 12:15.


#6
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
pe langa activare,cred ca   primesti un alt numar de fax asociat nr tau de mobil.

#7
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Uita-te un pic la serviciile de fax oferite de cei 2 operatori.
Connex : Connex Fax Box
Orange : aici si aici

Edited by Cosconor, 14 January 2006 - 12:43.


#8
suavemente

suavemente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.07.2005
Iar pe 3G pe langa wap-ul prin CSD faxul este un alt serviciu care nu functioneaza

#9
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Poti trece telefonul īn GSM only, pāna īti trimiti faxul. ;)

#10
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
in primul rand e super scump ce am vazut la orange....
in al doilea rand.... nu s-a zis nimic de zapp (ca asta ma intereseaza)....
dar ceva concret... un soft pe calculator..... nu de alta dar am vazut ca mai toate telefoanele au optiunea de fax in tipul apaelului sau sms-ului...

#11
Ahitofel

Ahitofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.10.2003

 ccezar2004, on Jan 14 2006, 13:08, said:

in primul rand e super scump ce am vazut la orange....
in al doilea rand.... nu s-a zis nimic de zapp (ca asta ma intereseaza)....
dar ceva concret... un soft pe calculator..... nu de alta dar am vazut ca mai toate telefoanele au optiunea de fax in tipul apaelului sau sms-ului...
  Si pe mine m-ar interesa fax pe zapp. Asa ca daca stiti vreo posibilitate dati de stire.... Si inca o chestie, am tot incercat sa-mi activez faxul pe connex, da nu am reusit. Deci precizez ca am avut serviciul activ, ca apoi sa aflu ca telefonul meu, un Nokia 6680 nu suporta transmisii fax, nici macar daca trec telefonul pe GSM only. Asa ca daca stiti careva cum sa fac 6680 sa suporte transmisii fax m-as bucura.  Si mai am o intrebare SE P900 suporta transmisii fax ? si daca da, as putea sa instalez un soft pe el sa le pot vizualiza direct de pe el ca si Nokia Comunnicator ?
Multam fain!

Edited by Ahitofel, 14 January 2006 - 17:09.


#12
ionized

ionized

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.11.2005

 Ahitofel, on Jan 14 2006, 17:06, said:

Si pe mine m-ar interesa fax pe zapp. Asa ca daca stiti vreo posibilitate dati de stire.... Si inca o chestie, am tot incercat sa-mi activez faxul pe connex, da nu am reusit. Deci precizez ca am avut serviciul activ, ca apoi sa aflu ca telefonul meu, un Nokia 6680 nu suporta transmisii fax, nici macar daca trec telefonul pe GSM only. Asa ca daca stiti careva cum sa fac 6680 sa suporte transmisii fax m-as bucura.  Si mai am o intrebare SE P900 suporta transmisii fax ? si daca da, as putea sa instalez un soft pe el sa le pot vizualiza direct de pe el ca si Nokia Comunnicator ?
Multam fain!

Cu 6680 nu o sa ai niciodata fax. Simplu, pt ca nu suporta servicii CSD (WAPCSD, Internet CSD sau Fax) Cat despre servicii... daca vrei sa trimiti faxuri, la Connex tre' sa ai activat Connex Office, nu Fax Box (Fax Box primeste fax-uri in casuta vocala). Ca aplicatie de trimis fax-uri, poti sa incerci WinFax. Parca era facut de Symantec.

Si da, o sa ai un alt numar pentru fax-uri, dar asta nu e o problema. E inclus in abonamentul pe care il platesti.

Edited by ionized, 15 January 2006 - 00:37.


#13
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ba da, din cāte stiam, chiar daca īn 6680 nu poti seta parametrii CSD pentru conexiune Wap (/Web) prin ei, se poate utiliza conexiunea de tip dial-up (deci prin CSD) utilizānd un PoxketPC sau un PC, reliat la 6680. Deci ar trebui sa mearga si faxurile. ;)

#14
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
http://www.zappmobil...Kdefault-en.txt

#15
ionized

ionized

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.11.2005

 Cosconor, on Jan 15 2006, 00:53, said:

Ba da, din cāte stiam, chiar daca īn 6680 nu poti seta parametrii CSD pentru conexiune Wap (/Web) prin ei, se poate utiliza conexiunea de tip dial-up (deci prin CSD) utilizānd un PoxketPC sau un PC, reliat la 6680. Deci ar trebui sa mearga si faxurile. ;)
Conexiunea "dial-up" va fi prin GPRS/UMTS, nu prin CSD. Iar cand te conectezi astfel, te conectezi la Internet. Cand primesti un fax, este conexiune directa (CSD - CSD). Daca nu ma insel (sper sa nu gresesc), informatia este convertita in semnal analogic ("tonalitatile" ce compun un fax). Telefonul nu este echipat cu fax, deci nu poate interpreta datele primite.

Edited by ionized, 15 January 2006 - 02:05.


#16
Ahitofel

Ahitofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.10.2003

 ionized, on Jan 15 2006, 01:56, said:

Conexiunea "dial-up" va fi prin GPRS/UMTS, nu prin CSD. Iar cand te conectezi astfel, te conectezi la Internet. Cand primesti un fax, este conexiune directa (CSD - CSD). Daca nu ma insel (sper sa nu gresesc), informatia este convertita in semnal analogic ("tonalitatile" ce compun un fax). Telefonul nu este echipat cu fax, deci nu poate interpreta datele primite.
Ok, merci de raspunsuri, am inteles ca nu voi putea folosi 6680 pt fax-uri. Dar cu SE P900 ? mi sa ivit acum o ocazie sa schimb 6680 cu un SE P900 cu soft de P910 pe el si as vrea sa-l schimb, dar asta numai in cazul in care pot sa-l folosesc ca si fax modem. Eventual daca stie cineva daca se poate pune pe el o aplicatie ceva in genul cum este pe Nokia 9500-9300 sa poti vizualiza faxurile primite direct pe telefon ? Multumesc anticipat inca o data....
S-auzim numa' de bine !

#17
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
raspuns oficial de la zapp...


"In acest moment serviciul de fax nu poate fi folosit pentru telefonul Z710i.
Pentru acest serviciu nu este necesar sa va activati o optiune suplimentara. In momentul folosirii aplicatiei sunteti tarifat ca pentru un apel de voce.



Serviciul de fax nu este un serviciu comercial si din acest motiv nu este garantat. Acest serviciu poate fi folosit cu un telefon H100/150 cu cablu serial. Se instaleaza un modem standard in calculator cu viteza de 19200 pe com 1 si string de initializare &C0+crm=0. Telefonul este necesar sa il treceti pe viteza pe viteza de 19200 si sa fie configurat in modul fax. Aceste setari le faceti de la meniul telefonului "Serviciu Date". In calculator mai este necesar sa instalati faxul existent in windows, Winfax sau WinfaxPRO.

Va multumim pentru interesul acordat serviciilor Zapp."

Edited by ccezar2004, 15 January 2006 - 20:33.


#18
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
mie mi-a mers si pe h100 si pe Z510 si pe Z710 doar ca mai da rateuri.
Probabil de asta nu e oferit oficial
E conesiune simpla csd la 14.4kbps.
Sunt curios cum merge pe FixTel

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate