Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

controale antifrauda 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
@xrainx,cre ca multi din antifrauda sint exgarda.
Io in astia 20 ani am avut de 2 ori Garda si de 2 ori inspectie de fond.Cu Garda relatii absolut normale,politete fara abuzuri,odata amenda,dar aia minima,se vedea ca-s oameni cu scoala.A doua Garda a venit pe o factura din Bucuresti prin incrucisare.Factura exista in contabilitate,platita prin OP.Mi-a facut stocurile(faptic-scriptic),a inchis ochii la niste maruntisuri dar mi-a zis sa le remediez.Cei drept colaboratori/furnizori mi-au zis ca am prins ai mai cumsecade oameni din Garda F de la noi din judet.
Nu la fel a stat treaba cu Controalele de fond,angajatii de la Fond ziceai ca-s luati de la sapa,ridicat vocea,intimidare,amenintari  cu Politia(A DOUA zi urma sa plec pe Litoral,mi-a fut ut un concediu de vis),dar chiar si asa am invatat multe de la ei,unde am gresit ce se poate ce nu.
Conteaza mult calitatea umana a functionarului de te verifica.

#20
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
in principiu sunt de acord sa fie amendati cei care nu dau bon fiscal.dar la noi s-a inceput cu hamsiile iar rechinii opereaza in continuare. in plus,e o legislatie asa de stufoasa si plina de contradictii,incat sigur primesti amenda,indiferent cat de cinstit incerci sa fii.apoi masurile sunt total supradimensionate ptr faptele marunte,iar ptr cele grave se gasesc portite.tocmai aceste portite ar trebui eliminate.si nu in ultimul rand,unde dracu au fost institutiile statului vreme de 25 de ani? nu e mai bine sa se faca preventie ? am vazut ca multa lume lauda dna,sri,anaf.dar pentru anii in care n-au facut nimic,au tras la raspundere pe cineva?

#21
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

View Postxmanyacs77, on 19 aprilie 2015 - 11:51, said:

Am o intrebare: pe cei de la ANAF cine ii controleaza, ca sa vada daca au respectat legea?Posted Image
Pe cei de la ANAF ii "controleaza" cei de la DNA. asta daca face cineva autodenunt ca a dat spaga la un control anaf.

#22
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
poate nu stiti ca schimbarea la ANAF e opera SRI.
care SRI vezi doamne nu avea de -a face cu "murdara" GF.
vrajeli si minciuni.
antifrauda e un fel de sageata a SRIului si a procurorilor pe de-o parte / a mafiei din ANAF pe de alta parte.
bani se colecteaza doar de la buticari..in rest e vorba mai mult de prejudicii constatate.

cat despre provenienta inspectorilor..prea multi sunt din vechile structuri iar sefii doar din vechi structuri, cat mai instelati. de-aia abordarea controalelor e tot aia.
dintre inspectorii de rand, unii de prin vechea garda si-au luat campii fiind exasperati ca nu mai pot agonisi nimic. salariile sunt mai mari decat pe vremea garzii, dar ei nu-s oameni care sa traiasca din salariu. becul SRI e pe ei permanent, astfel ca frustrarea e maxima.
mai ales ca au fost stabilite regionalele pe 5-6 judete..

Edited by beleapecap, 23 May 2015 - 17:42.


#23
firjinia

firjinia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2005
Stie cineva unde sunt masinile azi? Ieri au fost in Smart Voluntari, sunt cate 20-30 de masini o data.

#24
manu0805

manu0805

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2016
Buna ziua!
Am si eu o intrebare legata de ANAF:
In cazul in care un nebun, vrea sa imi inchida magaziunul, si imi face 3 sesizari in 2 luni,ANAF-ul are voie sa vina in 3 controale si sa-mi aplice 3 amenzi?
Pe principiul, daca tot am venit nu plecam fara amenda.
Multumesc anticipat!

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Asta de deasupra imi aminteste de un prieten din liceu foarte suparat pe profa de romana. L-a ridicat in prima zi si nu stia lectia, nota 2. L-a ridicat a doua zi si nu stia lectia, nota 2. L-a ridicat a treia zi si nu stia lectia, nota 2. L-a ridicat a patra zi... vorbesc serios, consecutiv, si nu stia lectia, nota 2. Omul era foarte revoltat ca avea ceva personal cu el profesoara, dar nu i-a trecut niciodata prin cap sa invete pe ziua urmatoare, sa nu ia 2.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate