Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

lentile antireflex

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
popflorincozmin

popflorincozmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.09.2014
Buna ziua
Curand am achizitionat, in urma unei examinari oftalmologice, o pereche de ochelari de vedere la distanta, cilindrici cu dioptriile de -0,75. Am solicitat ca lentilele sa fie tratate antireflex cu filtru blue protect (blue control). Intrebare: este normal ca lumina artificiala (bec, tv, etc) sa apara reflexii deranjante, de culoare mov, pe suprafata lentilelor? Unde pot verifica daca lentilele sunt de calitatea ceruta si ce fel de protectie anti reflex au?
Mai mentionez ca lentilele sunt de la Interoptik cu caracteristicile: Optim Free 1.50, transition VII Maro, (heliomatice), mediumAR clean.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Clapa

Clapa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.03.2014
pai da, eu zic ca este normal, si eu am lentile antireflex si se vede o reflxie mov verzuie.
nu stiu cum este la lentilele heliomatice, dar la cele normale se poate testa antireflexul tinand ochelarii deasupra unei suprafete si in mod normal ar trebui sa lase umbra sub, nu chiar ca si la ochelarii de soare, dar lasa

#3
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Chiar si eu mi-am facut de curand o pereche de ochelari cu dioptrii mici ce-i drept, tot cu filtru BlueProtect, naiba sa-l ia de nume de MARKETING, ca m-au ars la icre.
Sint de fapt niste lentile facute de o firma din Ploiesti http://www.rhein-vis...o/despre/  ce au atat BlueProtect cat si PC Protect. Mie mi se pare ca mi-au cam tras teapa, ca am vazut abia acasa ca pe hartia lu peste scria PC Protect, si nu BlueProtect asa cum am discutat.
La mine lentilele au fost cam 350 RON. Am sa ma uit mai bine acasa fisa tehnica de executie a lentilelor cat si pe acele mostre de lentile ce mi-au ramas, sa vad ce scrie pe ele, caci n-am avut deloc timp.

Pe scurt, ce pot sa-ti zic e ca da, am si eu reflexie mov deranjanta.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005

 popflorincozmin, on 09 aprilie 2015 - 10:42, said:

Buna ziua
Curand am achizitionat, in urma unei examinari oftalmologice, o pereche de ochelari de vedere la distanta, cilindrici cu dioptriile de -0,75. Am solicitat ca lentilele sa fie tratate antireflex cu filtru blue protect (blue control). Intrebare: este normal ca lumina artificiala (bec, tv, etc) sa apara reflexii deranjante, de culoare mov, pe suprafata lentilelor? Unde pot verifica daca lentilele sunt de calitatea ceruta si ce fel de protectie anti reflex au?
Mai mentionez ca lentilele sunt de la Interoptik cu caracteristicile: Optim Free 1.50, transition VII Maro, (heliomatice), mediumAR clean.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ai primit pungulițele de hârtie ale lentilelor?
Certificatul/cardul de garanție îl ai?

De vreo douã sãptãmâni am în casã douã perechi de ochelari cu lentile Hoya, tratate antireflex Blue Control.
O pereche cu dioptrii, o pereche plane.
Niciunul din noi nu a sesizat reflexiile de care spui.
Uneori eu vãd în colțul exterior al lentilei ceva reflexii ale obiectelor din spatele meu. Dar nu e nimic dernjant.

#5
popflorincozmin

popflorincozmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.09.2014
Sigur ca am acele pungulite de hartie si acel certificat.
Pe acele pungulite scrie  Optim Free 1,50; Transitions VII Maro; Mediu AR Clean.
La ce imi ajuta?
Ochelarii ii am de la niste ambulanti de la firma Lent Optik din Ploiesti si m-au costat 550ron cu rame cu tot. Ramele sunt 150 ron.
Nu am alte documente decat cele mentionate mai sus si o reteta eliberata tot de aceeasi firma.
Deranjant si iritant sunt reflexiile ce apar atat in coltul ochelarilor dar si pe centru.

Edited by popflorincozmin, 09 April 2015 - 12:11.


#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005

 popflorincozmin, on 09 aprilie 2015 - 12:06, said:

Sigur ca am acele pungulite de hartie si acel certificat.
Pe acele pungulite scrie  Optim Free 1,50; Transitions VII Maro; Mediu AR Clean.
La ce imi ajuta?
Nu știu cine e producătorul lentilelor tale, dar după cum vezi, la Hoya (care am înțeles că a inventat/brevetat etc protecția BlueControl) scrie pe punguță BLC (BlueControl).
Inclusiv pe plicul în care mi-au venit ochelarii, cei de la cabinetul de oftalmologia a scris clar comanda mea: Hilux 1,5, HVLL + BLC Hoya.
Lentilele au costat 340 lei. Am beneficiat de o reducere de 25%.

#7
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

 popflorincozmin, on 09 aprilie 2015 - 12:06, said:

Sigur ca am acele pungulite de hartie si acel certificat.
Pe acele pungulite scrie  Optim Free 1,50; Transitions VII Maro; Mediu AR Clean.
La ce imi ajuta?
Ochelarii ii am de la niste ambulanti de la firma Lent Optik din Ploiesti si m-au costat 550ron cu rame cu tot. Ramele sunt 150 ron.
Nu am alte documente decat cele mentionate mai sus si o reteta eliberata tot de aceeasi firma.
Deranjant si iritant sunt reflexiile ce apar atat in coltul ochelarilor dar si pe centru.

"Ai mai purtat ochelari cu lentile antireflex pana acum?" Asta a fost prima intrebare pe care mi-a adresat-o opticianul inainte sa imi faca ochelarii (lentile HOYA BlueControl). Mi-a explicat ca e posibil sa fiu deranjat de unele reflexii albastre/mov la inceput, dar ca asta dureaza doar o vreme, pana se acomodeaza ochiul. A avut perfecta dreptate. Desi ochelarii vechi aveau lentile antireflex, cand am trecut la BlueControl, timp de vreo 2 saptamani m-au tot deranjat reflexiile. Acum deja nu le mai observ.
Reflexiile sunt din categoria "asa fac toate".

Edited by robbie_ro, 09 April 2015 - 12:50.


#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Reflexie e posibil sa vedeti numai pe suprafata interioara a lentilei, cand lumina vine din spate.
Culorile mov sau verzui sunt datorate dispersiei luminii cand sufera fenomenul de refractie la trecerea prin lentila. Acest fenomen nu poate fi eliminat si este cu atat mai accentuat cu cat ne uitam mai "piezis" prin lentila.
Lentila antireflex are rolul de a permite numai luminii directe sa treaca nu si a razelor reflectate de alte obiecte. Stratul antireflex este de fapt un filtru de polarizare (cei pasionati de fotografie stiu despre ce e vorba). Nu are nici o legatura cu reflexia luminii in sticla lentilei.

#9
popflorincozmin

popflorincozmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.09.2014
Mda, se pare ca cei din Ploiesti m-au cam fraerit. Reflexia de care vorbeam are culoare mov nicidecum mov - vernil. Apoi pe plicurile in care au fost lentilele este scris Transitions VI, iar deasupra acestui inscris este aplicat un autocolont cu alte date ( Optim Free 1,50; Transitions VII etc.)
Am consultat un inginer optician si mi-a spus ca lentilele sunt cu cel mai mic grad antireflex, iar ramele Charm sunt din cele mai ieftine, circa 20, 40 lei.

#10
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Salut. Am aceeasi problema cu lentilele astea cu tratament antireflex. Vad filamentul de la becuri mov refractat pe lentila. Insa cel mai rau ma supara cand sunt in benzinarii sau chiar pe strada, lumina de la stalpi o vad refractata in punctulete move pe ochelari. In benzinarii, toate becurile alea, sunt la mine pe ochelari in puncte mov. Zici ca au varsat de vant lentilele astea. Intrebare: este normal?

PS: am avut o alta pereche inainte, tot cu lentile antireflex, dar nu vedeam acele puncte in lentila. Cei drept era si alta firma...
PSS: ma gandesc destul de serios sa imi iau lentile fara antireflex
PSSS: am astigmatism, si am -1.25 la ambii ochi.

Edited by blade0blade, 05 March 2018 - 19:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate