Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Gugal pedepseste magazinele din Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Khyan

Khyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.01.2011
Nu e prima data cand caut ceva si rezultatele nu sunt nici pe departe cele asteptate ... Nu am facut login (nici nu fac de obicei), folosesc Firefox cu prima limba romana, a doua engleza. Ce afiseaza google de la un timp incoace e uimitor de aiuritor. Isi imagineaza ca o sa arunc bani pe posta sau sa astept trei saptamani un pachet de la amazon.co.uk sau lego shop ?

Magazine romanesti apar de la pagina 3. E o strategie inteligenta de a ma tine pe pagina lor, de a face click pe reclame sau e prostie ?

Attached Files



#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
cred ca e strict o chestie legata de Lego. Contextul e destul de clar. De un an Lego a intrat oficial pe piata din Romania cu magazine, nu doar ca importator. Asta inseamna ca de ceva vreme au inceput sa targeteze piata noastra dpdv seo. Normal ca sunt pe primele 3 pagini, e brandul lor construit in zeci de ani care brusc a capatat relevanta si in limba romana. Orice site legat cumva relevant de site-ul lor .com ar exploda, nu e nimic nou.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Am căutat de pe telefon şi apare aşa:

Attached Files



#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Opera - google.ro - lego star wars
Apare situ' oficial, doua filmulete pe youtube dupa care magazine din Romania.
La kinder i-am cumparat cateva din alea de la un magazin din oras.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Nu ma pricep la jucariile astea ca sa stiu disponibilitatea lor in RO dar poate prin magazinele online romanesti nu se vinde modelul respectiv(sau site-urile respective stau prost la SEO) si atunci bineinteles ca Google iti ofera rezultatele cele mai bune care contin cuvintele cheie cautate.

Edited by tigerheart, 06 April 2015 - 23:48.


#6
Khyan

Khyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.01.2011
Am uitat sa zic. Caut de pe desktop. Pe telefon nu am observat ceva ciudat. Daca aleg pe telefon DIN ROMANIA si IN LIMBA ROMANA nu imi apar rezultate din UK, DE sau mai stiu eu de unde. Pe dektop e problema. Pare a nu mai avea efect Tara: RO si Pagini scrise in limba romana.

Da, modelul se gaseste in RO. Am intrat direct in magazine pe care le stiam si este acolo.

Edited by Khyan, 06 April 2015 - 23:52.


#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Tot desktop. Pe calorifer n-am semnal.

#8
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ciudat. La mine pe desktop apar primele magazinele din RO.

Attached File  lego star wars 75050 pret Căutare Google.png   222.7K   76 downloads

Edited by androholic, 07 April 2015 - 00:02.


#9
9-4victor

9-4victor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2015

View Postcrisstonne, on 06 aprilie 2015 - 23:40, said:

Am căutat de pe telefon şi apare aşa:
... trebuia sa cauti "lego jucarii" ... Posted Image

Edited by 9-4victor, 07 April 2015 - 00:12.


#10
Khyan

Khyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.01.2011

View Postandroholic, on 06 aprilie 2015 - 23:57, said:

Ciudat. La mine pe desktop apar primele magazinele din RO.

Attachment lego star wars 75050 pret Căutare Google.png

Primele trei sunt reclame de la magazine din RO. Vad ca dupa aia apare lego.com, la fel ca la mine. Mai jos ce apare ?

Edited by Khyan, 07 April 2015 - 00:22.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
poti oricand sa filtrezi rezultatele dupa extensie. adaugi "site:.ro" la cautare si vei primi doar rezultate din .ro

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca esti conectat cu un cont gmail si ai trecuta limba in RO, locatia in RO, iti vor aparea cele din RO.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Google a facut niste chestii f ciudate de cca o luna pe "locale".
Si eu am patit acelasi lucru de cateva ori.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Important e sa stii si ce sa cauti pe google, totul pare in regul daca vei cauta asa:
https://www.google.r...ch?q=piese lego

#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
eu am observat ca iti filtreaza rezultatele in functie de ultimele cautari.... in ultima luna am misunat pe emag si altex si acum orice caut imi da oferte de acolo....

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da, asa face

printre altele probabil te referi si la functia de remarketing din reclamele adsense

#17
Khyan

Khyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.01.2011
Lasand la o parte istoricul cautarilor fiecaruia, remarketingul, etc. observ (dupa o investigare mai atenta) ca pentru anumite cautari care contin branduri (inca nu m-am uitat si la altele) site-urile .RO nu apar pe prima sau a doua pagina. Mai apare unul, uneori, printre altele in limbi straine.

Apar in schimb site-uri de te miri unde, inclusiv in limbi pe care le cunoaste tot romanu', slave, olandeza si japoneza. Cele doua filtre Tara: Romania si Pagini scrise in romana nu au nici un efect, ca le pui sau nu, tot aia este.

Am observat ca Gugal uneori nu tine cont de cuvantul in limba romana pe care il adaugi si afiseaza site-uri cu Lipseste: cuvant in romana sau afiseaza aiurea site-uri in alte limbi care contin cuvantul cu aceleasi litere.

Ce alternative ai ? Sa crezi ca nu exista pagini .RO pentru respectivele cuvinte cheie, sa ai rabdare sa te duci de la pagina 3 incolo sau sa faci click pe reclame. Din comoditate sau pentru ca reclamele se confunda foarte usor cu linkurile obisnuite (dovada mai sus). Cati stiu smecheria cu site:ro ?

Din toata povestea asta site-urile romanesti ies prost sau cheltuie bani ca sa-le apara oricum reclama pe prima sau a doua pagina. Ghici cine castiga Posted Image.

Edited by Khyan, 08 April 2015 - 12:48.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
IP-ul tau e localizat in RO, ori folosesti ceva proxy/VPN?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate