Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Alegere boxe pentru receiver Harman/Kardon AVR161

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Postez tot aici ca sa nu mai deschid un topic nou. Am cateva cd-uri audio si poate ca odata la cateva luni imi vine dorul sa mai ascult o melodie la sistemul actual, dar neavand un cd-player va intreb:
1. Sa cumpar un cd-player vechi (buget aproximativ 100-200 lei).
2. Sa cumpar un blu-ray care citeste si cd audio (buget pana in 300 lei, ceva de genul http://www.altex.ro/...-bd-h5500-negru) si atunci "'am cam impuscat doi iepuri'' cum s-ar zice, adica am posibilitatea sa vad si ceva filme pe el + partea de smart.
3. Exista diferente de sunet majore intre un cd-player vechi si un blu-ray nou pe partea de audio si daca da in favoarea cui? Eu as merge pe un blu-ray avand in vedere ca e nou, nu costa mult, citeste FLAC si poate mai am noroc sa vad si ceva filme pe el, acum depinde si ce ma sfatuiti voi in privinta sunetului.
Mentionez ca cd-uri audio voi asculta foarte rar (poate de 3 - 4 ori pe an) si doresc sa cumpar aparatul ca o completare a sistemului audio.

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
CD-playerele dedicate ,chiar alea mai vechi, suna mai bine. Dar daca tii la facilitati poti lua un Blu ray player ,dar sa nu te astepti la cine stie ce calitate audio la bugetul ala. Vezi mai bine sa citeasca cat mai multe formate A/V. Sunt si playere Blu ray ce sunt foarte bune pe partea de audio dar sunt scumpe(modele de la Oppo sau chiar Pioneer)

#39
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postedigee, on 09 mai 2015 - 12:36, said:

CD-playerele dedicate ,chiar alea mai vechi, suna mai bine. Dar daca tii la facilitati poti lua un Blu ray player ,dar sa nu te astepti la cine stie ce calitate audio la bugetul ala. Vezi mai bine sa citeasca cat mai multe formate A/V. Sunt si playere Blu ray ce sunt foarte bune pe partea de audio dar sunt scumpe(modele de la Oppo sau chiar Pioneer)

În legătură cu cele spuse mai sus, în mod șocant o combinați alcătuită dintr-un jaf de jucărioară LG BP-325 cu ieșirea audio setată pe flux de date și cu un DAC Fiio Taishan-D03K sună superb pe un Yamaha R-S201, deci pe un HK... no coment.

#40
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pe viitor ma gandesc si la un media player astept ceva cu procesor Amlogic s812H , ca am inteles ca ar decoda formate audio Hd.
Blu- ray-ul expus de mine isi merita banii ? In specificatii scrie ca decodeaza si unele formate audio Hd. Defapt acelasi lucru face si receiver-ul meu. Pe partea cu cd audio, fiind un sistem entry banuiesc ca nu vor fi diferente foarte mari fata de un cd-player dedicat second, vechi de 15-20 ani in acelasi buget (250 lei).

#41
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostMrNiceGuy, on 09 mai 2015 - 13:25, said:

Pe viitor ma gandesc si la un media player astept ceva cu procesor Amlogic s812H , ca am inteles ca ar decoda formate audio Hd.
Blu- ray-ul expus de mine isi merita banii ? In specificatii scrie ca decodeaza si unele formate audio Hd. Defapt acelasi lucru face si receiver-ul meu. Pe partea cu cd audio, fiind un sistem entry banuiesc ca nu vor fi diferente foarte mari fata de un cd-player dedicat second, vechi de 15-20 ani in acelasi buget (250 lei).

Ce înseamnă ”formate audio Hd”?

#42
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Poate nu m-am exprimat eu bine, dar daca nu e o intrebare retorica, ma refer la Dts Hd Dts True Hd, http://en.m.wikipedi...HD_Master_Audio

#43
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Aham... Astea sunt formate pentru sunet multicanal... în general... Nu pentru muzică. Eventual dacă ești amator de DVD-uri/ BD-uri cu concerte... :)

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postcutinastefan, on 09 mai 2015 - 13:30, said:

Ce înseamnă ”formate audio Hd”?
pt. sunet stereo e vorba de fisiere wav(sau flac) la adancimi si rate de esantionare mai mare decat norma CDA(16 bit -44,1KHz). prescurtat 16/44,1. Poat exista: 24/96 ,24/192 ,etc. Se mai numesc fisiere hi rez(high resolution audio)

#45
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Am citit despre Blu-ray player Smart 3D SAMSUNG BD-H6500 pe http://www.trustedre...bd-h6500-review cum ca citeste FLAC doar ca le converteste la 48 kHz, ce inseamna asta, ca se pierde din calitate? Dintre acest blu ray si acesta http://www.altex.ro/...-bd-h5500-negru ce ati recomanda?

#46
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ideea e asa: Nu vei simti diferente pe sistemul tau intre wav(flac) la 16/44,1 fata de wav(flac) la 24/96 ,adica hi rez sau sunet HD cum ii zici tu. Garantat! Asa ca nu te intereseaza ce downsampling face scula aia ,totul e sa citeasca cat mai multe formate ,cum am mai spus.

#47
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu iti recomand Samsung sau LG.
Eu am ales un Sony 4200 pentru un sistem modest care impreuna cu un DAC extern precum Fiio 03 suna mai bine decat orice cd-player nou sau SH din categoria 100 euro.
Sony este silentios, stabil, suporta multe formate audio/video si ofera o calitate foarte buna ca sursa/transport.Interesant este ca are un consum de numai 8W deci nu degaja caldura.
Daca te intereseaza functionalitati mai complexe 3D, DLNA, SMART poti incerca modelul 5200.

#48
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Am tot citit pe net despre asezarea boxelor surround (2 buc) intr-un sistem 5.1. Unii recomanda sa fie puse in spate,  altii in lateral spate, despre inaltime unii spun ca se asaza tot cu tweeterul la inaltimea urechii  (in pozitie de ascultare, ca si cele din fata), altii spun ca pentru un efect mai bun este bine sa fie asezate mai sus de inaltimea urechii.
Din experientele voastre, cum ar trebui fie asezate http://harman-audio....CFYcSwwod8kQAdQ
Are vreo importanta daca sunt lipite de perete sau pe stativ avand in vedere ca sunt doar boxe surround (adica nu duc greul) ?

#49
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Cum se recomanda sa fie reglat subwooofer-ul Jbl Arena 100p http://eu.jbl.com/jb...-sub100pbk.html ?
Crossoverul este intre 50 hz - 120 hz, la cat ar fi bine sa fie pus avand in vedere ca boxele front sunt Jbl Arena 130 http://eu.jbl.com/jb...-sub100pbk.html , la fel si volumul ?
Daca tot sistemul va fi reglat de EZQ al receiverului, mai are vreo importanta la cat reglez eu manual volumul si crosover-ul, sau se regleaza singur in functie de restul boxelor?

#50
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Pentru a nu mai deschide alt topic.
Am reciverul Harman Kardon 161 cu internet radio. Pe internet radio se aude fabulos. Mereu am fost impresionat la cat de bine se poate auzi. Un bas profund, nebubuit, sunete foarte bine proportionate.
Pe USB - flac sau mp3 nu se aude la fel de impresionant. Se aude bine si pe USB, dar cu mult mai bine internet radio ! De obicei ascult cu efect NSP (Natural Sound Procesor) pe ambele.
Este alt DAC pe internet radio fata de USB, sau care este treaba de se aude mai bine internet radio ? Teoretic, internet radio, emite 128-312 Kb, ar fi cu mult sub calitatea de flac, si tot se aude mai bine.


@ MrNiceGuy - daca mai intereseaza pe careva, crossoverul se regleaza in functie de sateliti. In general cam 80-100 Hz ar fi ok. Daca satelitii au drivere mari, se poate incerca 60-80 Hz pentru subwoofer. Depinde si de subwoofer cat de jos poate sa coboare. La boxele tale JBL, eu as incerca un crossover de 80 Hz. Volum, se regleaza dupa cum iti place, cat de mult bass vrei sa ai.
Ar fi mai ok sa le reglezi manual, cred. Daca esti comod, poti sa le lasi si automat.

#51
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este nici un altfel de DAC, pur si simplu pe internet radio unele posturi stiu sa faca un sound incredibil pentru bitrateul ala, eu am ramas foarte surprins de posturile americane de jazz care suna uimitor, folosesc cu Logitech Squeeze Box Touch.Nu este un sound high-end dar este atat de bine balansat incat impresioneaza pe oricine indiferent de pretentii.

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postlopi, on 04 septembrie 2015 - 14:17, said:

Pentru a nu mai deschide alt topic.
Am reciverul Harman Kardon 161 cu internet radio. Pe internet radio se aude fabulos. Mereu am fost impresionat la cat de bine se poate auzi. Un bas profund, nebubuit, sunete foarte bine proportionate.
Pe USB - flac sau mp3 nu se aude la fel de impresionant. Se aude bine si pe USB, dar cu mult mai bine internet radio ! De obicei ascult cu efect NSP (Natural Sound Procesor) pe ambele.
Este alt DAC pe internet radio fata de USB, sau care este treaba de se aude mai bine internet radio ? Teoretic, internet radio, emite 128-312 Kb, ar fi cu mult sub calitatea de flac, si tot se aude mai bine.




Majoritatea posturilor de radio folosesc diferite echipamente de procesare a sunetului transmis in eter sau pe net. Compresoare ,DSP-uri ,etc. Asta pt. a compensa diferitele limitari date de largimea mica de banda .Si pentru a "pacali" urechea ascultatorului. La o prima "vedere" ,de fapt auditie ,pare un sunet mai bun ,in realitate daca se analizeaza cu atentie nu e chiar asa. Sunt doar mici trucuri ce altereaza de multe ori calitatea sunetului. "bas mai mult" nu inseamna in niciun caz ca se aude mai bine. Oare inregistrarea originala are basul ala "mai mult"?

#53
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Bun, pentru un receiver Harman Kardon boxele : JBL, Klipsch, KEF, Heco Victa și Monitor Audio.
Pentru un receiver Yamaha boxele : JBL, B&W, și Heco Victa.
Dar pentru un Marantz NR 1504? Care boxe ar fi mai potrivite? ( de raft, buget cam 1500 lei... și eventual un subwoofer mai potrivit pentru muzică )

#54
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

View Postlopi, on 04 septembrie 2015 - 14:17, said:

Pentru a nu mai deschide alt topic.
Am reciverul Harman Kardon 161 cu internet radio. Pe internet radio se aude fabulos. Mereu am fost impresionat la cat de bine se poate auzi. Un bas profund, nebubuit, sunete foarte bine proportionate.
Pe USB - flac sau mp3 nu se aude la fel de impresionant. Se aude bine si pe USB, dar cu mult mai bine internet radio ! De obicei ascult cu efect NSP (Natural Sound Procesor) pe ambele.
Este alt DAC pe internet radio fata de USB, sau care este treaba de se aude mai bine internet radio ? Teoretic, internet radio, emite 128-312 Kb, ar fi cu mult sub calitatea de flac, si tot se aude mai bine.


@ MrNiceGuy - daca mai intereseaza pe careva, crossoverul se regleaza in functie de sateliti. In general cam 80-100 Hz ar fi ok. Daca satelitii au drivere mari, se poate incerca 60-80 Hz pentru subwoofer. Depinde si de subwoofer cat de jos poate sa coboare. La boxele tale JBL, eu as incerca un crossover de 80 Hz. Volum, se regleaza dupa cum iti place, cat de mult bass vrei sa ai.
Ar fi mai ok sa le reglezi manual, cred. Daca esti comod, poti sa le lasi si automat.

Intradevar, la acelasi volum pe vtuner se aude mai plin mai cu bass iar un flac se aude mai subtire si mai detaliat. Muzica eu o ascult 2.1 sau doar stereo asa cum vine de la sursa fara NSP sau alte procesari. Boxele le-am lasat asa cum le-a reglat receiver-ul, nu am mai umblat la setari. Am vazut ca boxele de raft front le-a lasat la 80 Hz, pentru ca am facut calibrarea cu subwoofer-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate