Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#3583
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se poate taia beton cu flex mic de 700 W, cu disc BUN:  Klingspor DT 600 U (se gaseste si pe la Dedeman).
https://forum.softpe...6#entry21289722

Cu flexul mic poti sa tai cam pana in 3 cm adancime.
Daca e nevoie de adancime mai mare, ai doua variante: ori faci din mai multe etape (tai - spargi - tai - spargi) ori ... flex mare.

Attached Files

  • Attached File  022.jpg   507.68K   117 downloads
  • Attached File  023.jpg   559.9K   113 downloads

Edited by kolfleading, 10 May 2019 - 16:57.


#3584
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Mi-e cam mila de GWS-ul meu "slim" dar in caz de nevoie... Pana una alta mi-am adus aminte ca am cumparat o masina din aia de taiat canale pentru instalatii de la Stern (cred ca fix asta), care e nefolosita. Electro-zugravii mei au preferta flexul si dalta... Am sa ii fac o proba, mai ales ca are si 2 discuri si se poate regla adancimea de taiat (nu am mai mult de 3cm)

Edited by oMariusRO, 10 May 2019 - 17:48.


#3585
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostoMariusRO, on 10 mai 2019 - 16:32, said:

Pe toata lungimea aproape.. ~10m si are cam 1m inaltime... M-am gandit si eu sa o iau cu flexul, dar nu sa o frezez, sa o fac "patratele" ca pe ciocolata si dupa aia cu rotopercutorul.... Faza e ca nu am felx mare (si nici nu stiu ce fac cu el dupa ia daca il cumpar) iar ala mic al meu nu stiu daca are vreo sansa...
Sorry bro', nu cred ca e fezabil, e foarte mult de munca si mai e si periculos.. Stiu ce zic ca am mai taiat cate ceva beton cu flezul mare..si spart la roto. Cred a e mai simplu sa tencuiesti..gasesti tu pe cineva.

Edited by catalijns, 10 May 2019 - 18:29.


#3586
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Discurile sunt mult mai importante decat flexul.

Un disc Bosch Professional s-a facut varza in betonul acela si n-a taiat decat poate un sfert...

Discul Klingspor inca merge, bine-mersi. Dupa ce am "nivelat" centura aia din poze, l-am mai folosit la taiat canale in placa de beton unde se intersectau instalatiile pe pardoseala si la taiat tot asa "patratele" doua trepte de beton de la scara interioara care au trebuit micsorate cu 2 cm, si sunt convins ca inca mai merge.

#3587
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Da kolf,de acord,  discul este foarte important. Noi avem unul "diamantat" care a fost catre 200 ron si cu care s-a facut pana acum gramada de treaba: buceardat 2 stalpi, o grinda, taiat la terasa baza unui alt stalp, taiat in placa la golul scarii din pod, etc. Merge ok nu asta e problema dar sa tai pe verticala pe lungimea aia de soclu in patratele si sa spargi cu roto e de munca nene'...si inghiti la praf de te ia dracu cu mama mastii speciale pe nas si gura...
Plus ca trebuie sa nivelezi cu ceva ulterior ca doar nu o sa lasi asa deci tot tencuiesti.. Eu as tencui direct, nu mi-as mai bate capul, presupun ca nu ai incarcare maxima mai mare de 3-4cm, un meserias ok rezolva in 1-2 zile tot acel soclu. Chiar nu e asa mare lucru..Daca era vorba de buceardare locala acolo..1mp..mai ziceam dar asa..

#3588
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu ai totuși o poza , că poate mai există soluții .

#3589
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcatalijns, on 11 mai 2019 - 07:20, said:


Merge ok nu asta e problema dar sa tai pe verticala pe lungimea aia de soclu in patratele si sa spargi cu roto e de munca nene'...si inghiti la praf de te ia dracu cu mama mastii speciale pe nas si gura...
Plus ca trebuie sa nivelezi cu ceva ulterior ca doar nu o sa lasi asa deci tot tencuiesti.. Eu as tencui direct, nu mi-as mai bate capul, presupun ca nu ai incarcare maxima mai mare de 3-4cm, un meserias ok rezolva in 1-2 zile tot acel soclu. Chiar nu e asa mare lucru..Daca era vorba de buceardare locala acolo..1mp..mai ziceam dar asa..

Nu e 1mp, dar nici prea mult.. sa zicem 50cm pe 10m lungime, adica  ±5mp pe fiecare parte (desi pe interior e umflat mai putin)... De tencuit oricum tencuiesc dupa, dar cu cat mai scot din burta aia, cu atat incarc mai putin. Sa zicem ca am eu niste pitici si nu vrea sa fac soclul de 25cm latime (cat ar iesi daca incarc sa acopar burtile pe fata + spate)

View Post86-APP, on 11 mai 2019 - 10:32, said:

Nu ai totuși o poza , că poate mai există soluții .

Am dar nu cred ca se vede foarte bine. "Burta" este pe mijloc,de la stanga la dreapta... Sus este latimea corecta, dupa care se curbeaza, si jos este iar corect (pentru ca sus si jos a fost legat bine iar la mijloc nu)

Attached Files


Edited by oMariusRO, 11 May 2019 - 11:13.


#3590
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In design se spune ca ca este aproape imposibil sa scoti defectele , fara a strica mai mult .
Din ce vad , solutia este remediabila , dar fix pe dos . In loc sa muncesti ca Sisif , sa demolezi , si este posibil sa tai si din structura , mai bine aduca niste plasa de OL cu rabitz montat pe ea , prinsa de zid , in zonele mai subtiri , si faci o supraturnare sau incarcare din tencuiala , sau folosesti cimenturi speciale .

#3591
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...asta cu Cimenturi Speciale mi-a fost recomandat si mie..."CD"_uri...si tot sa incarc...sa nu sparg
...da parca am acelasi Pitic'...as vrea sa fie 30...nu 35

Edited by Adrianradu, 11 May 2019 - 17:32.


#3592
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Post86-APP, on 11 mai 2019 - 15:25, said:

Din ce vad , solutia este remediabila , dar fix pe dos . In loc sa muncesti ca Sisif , sa demolezi , si este posibil sa tai si din structura , mai bine aduca niste plasa de OL cu rabitz montat pe ea , prinsa de zid , in zonele mai subtiri , si faci o supraturnare sau incarcare din tencuiala , sau folosesti cimenturi speciale.

Din structura nu sunt sanse mari sa tai. Sunt doua plase de buzau legate la 1cm distanta de stalpii metalici de 10cm. Adica sunt la ~2cm in interior fata de cea mai retrasa margine a soclului. In zona "burtii" sunt probabil peste 6cm pana la plasa, nu tai atat de adanc. Plus ca plasa aia nu este chiar pentru structura, ci mai mult sa nu crape betonul.. Structura de baza e in pamant..

Solutii ca sa incarc sigur sunt, dar tocmai asta am zis ca vreau sa evit, sa incarc prea mult... Cu supraturnarea nu stiu ce sa zic, nu vad cum as putea fara sa cofrez iar, si decat sa cofrez mai bine tencuiesc... Cu cimenturile speciale nu stiu care e treaba... care ar fi procedura? Ca daca e tot cu cofrat, ajungem la ce am zis mai inainte...

Edited by oMariusRO, 12 May 2019 - 09:29.


#3593
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu-i prea interesant sa tai in betoane..iar cand vine vorba de gard (exterior in general) eu as incarca decat sa tai. Am taiat si eu niste bucati de temelie la gard cu un tanc de la makita cu disc diamantat mare..Iese un praf de mori..plus ca era grea scula ala..de mi-au crescut bicepsii. Daca nu taiam colturile alea de la temelia intrepte..nu-mi intrau panourile metalice cat de cat estetic..(stalpul metalic de 10/10 a fost imbracat in 8-10cm de ciment la turnare..).

Eu unu n-as mai face asta inca o data..desi mai am niste dale de 40-40 de pus in loc de trotuare ..si ca sa le tes la jumatate..tot mai trebuie sa tai cateva in juma..Posted Image.

#3594
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
elevatia la gard nu o plachezi? Ramane beton aparent?

#3595
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postbrawnie, on 13 mai 2019 - 14:25, said:

elevatia la gard nu o plachezi? Ramane beton aparent?

Daca iesea bine/drept voiam doar sa dau o masa de spaclu (adeziv polistiren) si decorativa. Dar acum nu mai merge, trebuie sa il si tencuiesc inainte.

Ar fi fost si varianta sa il plachez cu ceva, dar nu stiu cu ce, mai ales in coinditiile actuale (unde are burta o sa iasa si mai mult in exterior: placat+adeziv minim 2-3cm daca e piatra ceva) iar unde nu are burta o sa trebuiasca incarcat cu adeziv la greu, si nu stiu daca tine...

#3596
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Una în minus... Se putea si mai bine, dar asta e... macar am terminat...

Attached File  IMG-20190520-WA0004.jpg   140.99K   129 downloads Attached File  IMG-20190520-WA0005.jpg   110.64K   124 downloads

In alta ordine de idei, inca nu am terminat terasa si nici nu m-am apucat de gard si porti. Dar am vorbit cu cateva firme pentru amenajarea curtii. Concluziile prelimiare ar fi urmatoarele:

1. Gazonul rulou iese de 2.5-3 ori mai scump decat cel insamantat. Avantajul ar fi ca ai iarba "instant" in loc sa astepti sa creasca, timp in care trebuie tratamente, grija sa nu fie calcat, etc

2. Cei 2 catei care umbla cam liberi de obicei sunt un pericol pentru ambele variante. Dar nici sa ii tin inchisi/legati nu prea as vrea... Hai ca pana creste iarnba, daca fac insamantare, nu or muri, dar dupa...

Edited by oMariusRO, 22 May 2019 - 14:28.


#3597
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am tinut inchise catelele cat am intins pamantul si am insamantat..insa dupa ce a crescut cat de cat iarba..si am inceput s-o tund..le dau drumul mai des din padoc..serile..cateva ore..Am impresia ca scarifica destul de bine iarba cu ghearele..la ce curse interminabile fac dintr-un capat in altu al curtii.

Pe de alta parte, am un vecin care are 3 caini..2 maidanezi si unu de rasa.. toti liberi in curte..Si-a insamantat curtea acu o luna..si acu e verde tot. Clar au mai fugit cainii pe acolo..insa iarba a crescut destul de uniform (a si plouat la greu).. si a fost nevoie de mici retusuri / re-insamantari.

Daca vrei o transformare peste noapte..si ai sistem de irigatii automatizat.. atunci merita investitia (bineinteles..daca-ti permiti). Eu raman mirat pe aici prin Iasi, de cum se schimba anumite parcuri sau partea verde de pe lateralele bulevardelor..de pe o saptamana pe alta..Baga astia rulouri la greu..si sisteme automate de irigatii..de nu-ti vine sa crezi. E clar ..mult mai simplu..dar si mai costisitor in buget.

PS: ce se putea mai bine la pavaj? Pare destul de ok..la prima vedere..Ai pus o sapa 'cimentoasa' sub ele..pana la urma?

Edited by manghels, 22 May 2019 - 14:51.


#3598
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmanghels, on 22 mai 2019 - 14:50, said:

Daca vrei o transformare peste noapte..si ai sistem de irigatii automatizat.. atunci merita investitia (bineinteles..daca-ti permiti). Eu raman mirat pe aici prin Iasi, de cum se schimba anumite parcuri sau partea verde de pe lateralele bulevardelor..de pe o saptamana pe alta..Baga astia rulouri la greu..si sisteme automate de irigatii..de nu-ti vine sa crezi. E clar ..mult mai simplu..dar si mai costisitor in buget.

Sistem de irigatii o sa fac, ala merita toti banii si posibil sa fie chiar mai putin decat m-ar costa gazonul rulou. Pe de alta parte, la o diferenta de pret intre insmanatat si rulou de ~1500 de euro, pot sa astept pana iese iarba Posted Image

Quote

PS: ce se putea mai bine la pavaj? Pare destul de ok..la prima vedere..Ai pus o sapa 'cimentoasa' sub ele..pana la urma?

Asa pe scurt... Au teminat luni fix cand incepea o furtuna pe aici. Toata lumea era pe fuga, sa termine, sa alea alea... Asa ca nu au maturat bine pavajul de nisip inainte sa il compacteze si l-au cam zgariat. Am vazut tarziu, cand s-a uscat, ca pe ud (incepuse ploaia) nu se vede...

In prima poza undeva in dreapta, ori au dat panta aiurea din start ori nu au compactat bine nisipul de acolo ca am o mica panta spre coltul casei... Din avion nu se vede, dar eu o vad Posted Image.

S-a pus si sapa, dar eu zic ca se putea pune si mai groasa. Au fost cam 8cm sub pavaj, au pus cam 4+4 sapa si nisip. Mergea lejer un 6+2. Dar na.. lenea...

Edited by oMariusRO, 22 May 2019 - 15:41.


#3599
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Nu toti cainii sunt la fel, o sa ramana de vazut cum se comporta ai tai, si la noi pe strada fiecare casa are cainele sau cainii ei, cu naravurile aferente. Eu am 2 maidanezi, unul mare foarte cuminte, sta tolanit toata ziulica pe la un colt cu umbra si o lighioana cu picioare scurte nemaipomenit de galagioasa si stricatoare. Asta mica sapa si doarme intre flori, sapa la radacina pomilor, face poteci pe langa gard unde are ea dusmani sau alti caini pe care tine mortis sa ii alerge.
La mine in aceste conditii strica o portiune de langa gard unde alearga si unde pune frana si se intoarce sa o ia in directia opusa, dar in perioadele ploioase si iarna cand nu creste iarba. Primavara dau samanta in zonele alea dupa ce scarific si apoi infig niste bete pe toata zona aia sau pun o plasa de plastic pana incepe iarba sa creasca, nu calca niciunul pe astea.
In rest vara pana vine zapada iarba este destul de rezistenta sa nu fie afectata la pipi, jocuri de fotbal alergat normal sau stat pe ea.
Am si un vecin fericit al carui caine nu strica absolut nimic, chiar face si pipi in afara curtii, ai mei nu au manierele astea...

#3600
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Arata foarte bine pavelele alea, elegant! Sub sapa aia ce ai pus si ce grosimi per strat?

Pentru gazon: merge si fara rulouri, ma uit la vecinii mei care au pus asa si arata f bine dupa o luna chiar..cei care au pus acum 1-2 ani si l-au ingrijit e ..senzatie!

Despre catei: am mai discutat si cu un domn mai cunoscator (face si dresaj) - daca le poti asigura un "culoar" de minim 7-8m lungime  unde sa poata alega putin sa se dezmorteasca atunci e ok. Noi o sa blocam o laterala a casei (cea din nord, pentru umbra), vor avea intotal cu tot cu spatiul din fata casei (in lateral cativa metri) cam 20m lungime si 2.5 latime - unde sa stea si sa alerge putin iar in prezenta noastra le vom mai da drumul pe afara uneori. Altfel nu faci nimic, mai ales daca sunt de talie mare vor rupe tot!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate