Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#3385
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 21.01.2013
eu am cumparat de aici : http://modeleporti.r...-uri-porti.html
fara nici o reclama, nu stiu cum sa pun altfel.

Edited by blackiesasha, 25 September 2018 - 10:37.


#3386
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
De fapt astea sunt: http://modeleporti.r...toportante.html

Sunt bune pentru uz rezidential redus, alegerea se face in functie de greutatea portii.

#3387
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 23.02.2007
Exact. Road400 basic cred ca e suficient.

#3388
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 21.01.2013
cred ca modelul 400 este la 24v, care ar fi mai putin fiabil decat modelele la 220v.
trebuie verificat acest lucru.

#3389
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 23.02.2007
La 24V este:
https://www.spy-shop...24-v-210-w.html

La RO 500 BASIC specifica clar:  The gear motor comprises a 230V ac motor, a pinion and a control unit.

#3390
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 21.01.2013
Eu am RO 500 si confirm ca este la 220v.

#3391
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
"Maruse" ce facusi, nimic nou? Mai da un update ca mi-a soptit o pasarica.... Posted Image

#3392
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nimic special.... am pus parchetul si usile si am terminat instalatiile in CT 90%. Nu am poze care sa merite postate dar poate fac azi... acum pauza iar o saptamana, ca a plecat instalatorul in Anglia... Sper ca macar sa incep sa fac gardul pana se intoarce, daca nu il si termin...

Edited by oMariusRO, 06 October 2018 - 07:23.


#3393
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Ai pus si tu robineti "prapaditi rau", dinaia ieftineanu de zeci de meleoane in camera tehnica ?Posted Image

Edited by Mirel_85, 06 October 2018 - 09:31.


#3394
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Mirele, vorbesti de funie in casa spanzuratului... Eu am pus robineti din aur. Sau cel putin cred ca sunt din aur, la cat costa unul. Am dat pe robineti, valve si alte rahaturi cat pe centrala (fara sa pun la socoteala boilerul si pompele).

Si pozele promise..

Attached File  WhatsApp Image 2018-10-06 at 16.01.02.jpeg   79.98K   175 downloads   Attached File  WhatsApp Image 2018-10-06 at 16.01.02 (2).jpeg   118.34K   193 downloads  Attached File  WhatsApp Image 2018-10-06 at 16.01.02 (1).jpeg   90.16K   196 downloads

#3395
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Wow cat schimba parchetul si usile...nu se mai vede caramida...super. Ce laminat e, grosime si brand?

Traiesti pe picior mare, daca vad eu bine ca ai Alteas One..pff... Stii ca e identica cu Genus One, nu? Doar ca pentru panoul de sticla ai platit in plus 1.500 RON. Macar daca era in bucatarie, pe hol, dar ea atat de frumoasa in camera tehnica langa acei robineti hauri si teava PPR, parca ii scade din prestanta/valoare.

Ce nu intaleg este schema instalatilor, intitial am crezut ca ai boiler la centrala( ACM centrala in serpentina boiler) dar defapt la cum e legat sunt puse un paralel, cand merge una cand alta. Ce este bypassat intre centrala si bolier? Daca ma uit mai bine boilerul e legat la tur si retur incalzire ...sau la ACM...  nu-mi dau seama ca nu sunt toate conexiunile la centrala ca sa le,iau in ordine, dar pare ca o sa folosesti boilerul la calorifere nu la ACM. Vad alt bypass in dreapta centralei, la o pompa, bypass la pompa...nu mai intaleg nimic...

#3396
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMirel_85, on 06 octombrie 2018 - 15:55, said:

Wow cat schimba parchetul si usile...nu se mai vede caramida...super. Ce laminat e, grosime si brand?

10mm, SwissKrono, clasa trafic 32 (comercial mediu sau casnic intens). Am si caine si pisica, copil, chiar nu aveam chef sa dau jdemii de euro pe parchet natural ca sa ii duc grija...

Quote

Traiesti pe picior mare, daca vad eu bine ca ai Alteas One..pff... Stii ca e identica cu Genus One, nu? Doar ca pentru panoul de sticla ai platit in plus 1.500 RON. Macar daca era in bucatarie, pe hol, dar ea atat de frumoasa in camera tehnica langa acei robineti hauri si teava PPR, parca ii scade din prestanta/valoare.

Daca pun si termostarul wifi, si filtrul de magnetita si cu ce a mai venit acolo, cred ca diferenta e maxim 500 de lei. Tevile o sa le izolez cu spuma din aia neagra pentru tevi, o sa dea bine cu robinetii de haur :)

Quote

Ce nu intaleg este schema instalatilor, intitial am crezut ca ai boiler la centrala( ACM centrala in serpentina boiler) dar defapt la cum e legat sunt puse un paralel, cand merge una cand alta. Ce este bypassat intre centrala si bolier? Daca ma uit mai bine boilerul e legat la tur si retur incalzire ...sau la ACM...  nu-mi dau seama ca nu sunt toate conexiunile la centrala ca sa le,iau in ordine, dar pare ca o sa folosesti boilerul la calorifere nu la ACM. Vad alt bypass in dreapta centralei, la o pompa, bypass la pompa...nu mai intaleg nimic...

Stai linistit ca nu esti singurul. Nici instalatorul nu a inteles-o :). Initial a zis ca nu are cum sa functioneze asa ceva dar i-am spus sa nu isi faca griji, doar sa execute dupa proiect. Dupa 3-4 de zile de sudat la tevi si robinete mi-a zis: Gata, am priceput cum merge.

Tot ce este acolo este pentru ACM. Incalzirea nu e legata inca si nu are legatura cu boilerul. Boilerul e legat pe ACM, intre el si centrala este o electrovana.

In principiu e instalatia e facuta sa mearga in toate conditiile: Preparare si consum de ACM in/din boiler folosind centrala, mentinere ACM calda in boiler, consum ACM in regim instant (fara sa treaca prin boiler), consum ACM din boiler folosind electricitate (in caz de avarie centrala sau lipsa gaze), recirculare ACM (o sa fie undeva in stanga boilerul, nu sunt facute inca conexiunile). Nici eu nu am inca instructajul facut, o sa trebuiasca sa fac un manual, ca daca mor nevasta-mea o sa stea in frig si se spala cu apa rece :)

#3397
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ce va mai place sa vă scumpiti viața , cu " dacă , dacă ".


#3398
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Corect.. mai bine imi faceam WC in fundul curtii si ma spalam la lighean cu apa incalzita pe soba, iar banii economisiti ii donam pentru catredala.

#3399
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostoMariusRO, on 06 octombrie 2018 - 16:57, said:

...iar banii economisiti ii donam pentru catredala.
Doamne' ajuta!

#3400
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostoMariusRO, on 06 octombrie 2018 - 16:57, said:

Corect.. mai bine imi faceam WC in fundul curtii si ma spalam la lighean cu apa incalzita pe soba, iar banii economisiti ii donam pentru catredala.
Nici vorba , nu la asta ma gindeam , ci la faptul ca va impuie lumea capul cu timpenii si va complicati viata . Veti vedea .

#3401
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostAdrianradu, on 06 octombrie 2018 - 17:16, said:

Doamne' ajuta!

Se zice "Doamne mituiește".

View Post86-APP, on 06 octombrie 2018 - 17:20, said:

Nici vorba , nu la asta ma gindeam , ci la faptul ca va impuie lumea capul cu timpenii si va complicati viata . Veti vedea .

Cu ce anume mi-am complicat viata? Inchid 2 robineti si centrala merge instant, ca si cum nu ar exista altceva pe acolo.

Edited by oMariusRO, 06 October 2018 - 18:00.


#3402
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Tot ce e mai simplu e mai fiabil .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate