Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Janta rupta pe autostrada Bucuresti-Pitesti.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 GodZor, on 30 martie 2015 - 09:20, said:

Habar n-am ce o sa fac si nu stiu daca merita sa ma judec cu handicapatii aia.   

 GodZor, on 30 martie 2015 - 00:45, said:

Pretul jantei nu e de trecut cu vederea, daca era de tabla nu ma mai oboseam.

Tu stii cel mai bine!

Edited by BlueKing-69, 30 March 2015 - 09:36.


#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Da un mesaj la CNADNR in orice forma, pe mail etc Spui frumos ce ai patit, cu detalii, ora, foto eventual, mentionezi ca nu era semnalizata etc. Dupa aia contectezi un avocat si vezi ce sanse iti da. Nu cred ca politia da dovada pentru gropi, e accident usor fara victime. Daca ai avut martori in masina.
Am patit-o si eu acum 5 ani la km 36, stateau masinile pe dreapta cu rotile rupte.

#21
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Imi pare rau pentru voi si pentru masini.  Din experienta proprie, la masina personala in Rromanistan nu merita decat jante din tabla, ca sa nu plangi dupa bani cand le faci varza in gropile patriei.
Sau umbli cu Hilux si atunci iti pasa doar de gropi mai mari de 0,75m adancime.
Tavalirea cu CNADNR inseamna bani, timp, avocati si consum nervos - cine isi permite, poate incerca.
Din nefericire, atat timp cat drumurile nu se vor reface de la zero cu materiale si tehnica la standarde europene, nu din evul mediu, este foarte riscant sa circului cu jante de aliaj si pneuri scumpe.

#22
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 overseas, on 30 martie 2015 - 10:20, said:

    Nu cred ca politia da dovada pentru gropi, e accident usor fara victime.
In 2008 au dat.
Si era afectat sub bara fata, aparent nu se vedea nimic. Nici nu am fost cu masina (care era in service) la Politie.

#23
GodZor

GodZor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.05.2010
Cand o sa imi iau janta noua o sa vad ce pot face. Am dat cu ea de am crezut ca mi-a sarit roata. De la impact mi-a sarit si semnalizarea Posted Image). Cred ca mai bine o iau pe drumul vechi decat sa merg pe "moonway" .  

Dovada de la politie pot sa cer dupa cateva zile ? Am program tarziu la facultate si nu prea pot sa ajung la politie.

@overseas  Mersi de info.

Edited by GodZor, 30 March 2015 - 11:45.


#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 GodZor, on 30 martie 2015 - 11:43, said:

    Dovada de la politie pot sa cer dupa cateva zile ? Am program tarziu la facultate si nu prea pot sa ajung la politie.
Nu stiu ce poti, iti spun de cazul meu.
Eu am fost la Politie la mai bine de o saptamana. Masina a intrat in service iar desteptii de acolo s-au uitat la ea / si-au dat cu presupusul in ritmul lor, abia dupa o saptamana au ridicat-o pe elevator  Posted Image   , au vazut ce era pe dedesubt, au facut corelatii si... am ajuns eu la Politie ca sa declar evenimentul petrecut cu zile bune inainte.
Am explicat in Declaratia data de ce am ajuns atat de tarziu sa declar evenimentul si nu am luat nici o sanctiune.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 GodZor, on 30 martie 2015 - 09:20, said:

Am ajutat pe cineva sa isi schimbe roata si avea balon cum am eu pe iarna si tot avea janta rupta si stramba
Nu a fost umflata bine.

#26
GodZor

GodZor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.05.2010
Am fost la service, totul ok la masina. O sa imi comand janta noua Posted Image. Gaura are cam 20-22 cm latime. Mi-a intrat toata janta in ea :( .

ROMANIA!

Attached Files



#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rezolvarea cea mai buna in viitor e un SUV. Asa aveam si eu probleme cu gaurile din asfalt cu vechea masina. Cu cei de la drumuri nu cred ca rezolvi ceva,eu unul am intrat in plin intr-o bucata de asfalt decopertat si lasat in mijlocul drumului. Noroc cu CASCO.

#28
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 GodZor, on 30 martie 2015 - 18:27, said:

Am fost la service, totul ok la masina. O sa imi comand janta noua Posted Image. Gaura are cam 20-22 cm latime. Mi-a intrat toata janta in ea Posted Image .

ROMANIA!

Eu nu cred ca in groapa aia la 100 la ora ai facut janta praf. O groapa de 22cm nici n-o simti la 100.

Ma rog, fara un obiect in poza pentru comparatie (o bricheta, un pix, niste chei) poza aia e fix degeaba.

#29
GodZor

GodZor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.05.2010

 Groot, on 30 martie 2015 - 19:11, said:


Eu nu cred ca in groapa aia la 100 la ora ai facut janta praf. O groapa de 22cm nici n-o simti la 100.

Ma rog, fara un obiect in poza pentru comparatie (o bricheta, un pix, niste chei) poza aia e fix degeaba.

Man, crezi ce vrei tu. Crezi ca mint aici sa imi fac de lucru? Si nu am fost singurul. alte 17-19 masini au dat in aceeasi groapa in aproape o ora. 22 cm latime, adancime nu stiu ca nu aveam ruleta. Trebuia sa las un adidas in groapa si sa ii fac poza? :)) Zici ca nu o simti la 100 la ora, nu ? Uite ca eu am simtit-o. Crezi ca zbori peste ea daca ai viteza? Groapa era destul de lunga. Am simtit cum am intrat in ea si dupa am lovit de margine, poc si pa janta. Nu cred ca era janta aia din guma :). Nu ii inteleg pe oamenii ca tine, iti dai cu parerea asa aiurea. Daca erai in locul meu nu iti mai ardea de comentarii d-astea.

#30
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca eram in locul tau faceam o poza calumea la groapa aia. Inteleg ca nu aveai o ruleta la tine dar cam orice obiect din buzunare era bun de pus langa groapa pentru a avea un ordin de marime.

Pe viitor ai sa stii. Acum, poza aia dovedeste fix nimic.

Iar peste groapa de 22cm treci fluierand cu 100. Nu am cum sa te cred pe cuvant. Cum probabil nu te va crede pe cuvant nici judecatorul in cazul care vei decide sa ajungi in instanta.

Si nu inteleg de ce te-ai oparit. Discutam civilizat, nu te-am acuzat de prostie sau de hotie.

Edited by Groot, 30 March 2015 - 20:11.


#31
GodZor

GodZor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.05.2010
Pai atunci explica-mi si mie cum am intrat in groapa aia cu janta de 8,5 inch latime in groapa aia peste care trebuia sa trec fluierand..

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Groot, on 30 martie 2015 - 19:11, said:

Eu nu cred ca in groapa aia la 100 la ora ai facut janta praf. O groapa de 22cm nici n-o simti la 100.
Exact... cate n-am trecut eu dinastea si n-am simtit nimic cu roata normala umflata corect.

Edited by andreic, 30 March 2015 - 20:23.


#33
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 GodZor, on 30 martie 2015 - 20:17, said:

Pai atunci explica-mi si mie

Tot eu sa explic? Parca tu ne explicai noua. Doar ca ne e greu sa intelegem.

Dupa umila mea parere aia e janta rupta intr-o bordura.

Edited by Groot, 30 March 2015 - 20:33.


#34
GodZor

GodZor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.05.2010
A, ok. Deci doar prostii au dat in groapa aia. Presiunea o verific mereu cand plec. Luati in calcul si adancimea, nu cred ca era asa de trecut cu vederea. Am trecut si eu peste gropi mari, dar nu adanci.  

Ma amuzati cu fraza aia, domnul. "cate n-am trecut eu dinastea" Posted Image Pai spor la trecut fluierand gropi, eu mai am de invatat ca sunt incepator.

#35
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai nu avem cum sa luam in calcul nimic, ca nu ai mentionat adancimea. Si nici un obiect in poza pentru scalare nu ai pus ;)

Daca te duci la judecata strict cu materialul cu care ai venit pe forum, pierzi garantat.

#36
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
- janta pare ceva producator ieftin. ma pricep la jantele de BMW si nu pare a fi oem si la cum arata nici un producator prea renumit nu cred ca este. posibil sa fi contribuit si asta.

- punctul de mai sus are totusi relevanta 0. mergi la politie ia dovada ca in groapa respectiva ai belit janta, fa poze ca lumea la groapa, janta, era bine sa faci la masina cat inca era incaltata cu roata si apoi dai in judecata cnadr-ul. cu putina documentatie de pe net ar trebui sa castigi. cel putin astia de la casco care platesc pagubele la oameni dau mai departe la randul lor pe cnadr/ primarie sau cine e resposabil de drum  in judecata sa isi recupereze banii platiti. si cam intotdeauna castiga.

Edited by bossake, 30 March 2015 - 21:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate