Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Dozator lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Maria1212

Maria1212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2015
Buna ziua

Am un magazin alimentar,in care am inchiriat 2 mp unei ferme, care are un dozator de lapte. Dozatorul de lapte, functioneaza cu fise, fise pe care vanzatoarea magazinului le da clientilor,iar acestia  ii dau ei banii,banii fiind pusi in alta parte. Intrebarea mea este urmatoarea: daca vine Anaf-ul si se leaga de banii pe care vanzatoarea ii schimba pentru fise,chiar daca nu apartin magazinului?  Eu stiu ca fermierii nu sunt obligati sa aiba case de marcat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
eu cred ca se pot lega de banii aia.
tu fisele cum le primesti? nu semnezi un proces verbal sau ceva de genul asta?

#3
SimonaPele

SimonaPele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.03.2015
Au inebunit cu totii fira-r ponta sa fie.Ce tot o freaca cu anaf ul asta.Ei au facut legea si tot ei habar nu au ca sunt inca inadvertente in aplicarea ei.
Da cred ca poate sa te amendeze pe legea noua.

#4
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014
Nu e nicio nebuneala, ci e un plan de-al lui Ponta de a-i face pe romani sa se razvrateasca impotriva ANAF-ului, astfel incat Voiculescu, Videanu, s.a.m.d. sa para niste victime nevinovate.

Ponta asmute ANAF-ul sa blocheze magazine ce au 15 Lei in plus in gestiune, in timp ce ignora recuperarea a zeci de milioane de euro de la marii pesti.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
lasand deoparte stirile cu 34 de bani in plus in gestiune, situatia descrisa in acest topic vi se pare ok?
practic vanzatoarea din magazin presteaza servicii pentru o alta firma si are intotdeauna in magazin sume pe care nu le poate justifica

#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
NU e asa, Se face proces verbal intre cel ce pune la dispozitie fisele si magazin, Dozatorul e dotat cu un counter( nu da bonuri ) este legislatie speciala.  ei vor verifica suma care este pusa deoparte si o vor compara cu numarul de fise, daca nu iese ok , atunci faci buba.

Edited by joseph_lacroix, 27 March 2015 - 16:57.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si care e legislatia aia speciala? Poti sa-ti faci automat ca astia cu iphone-uri, casti Bose de sute de dolari si alte alea si sa nu mai dai bon fiscal?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1CjnQRLfjiY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Maria1212

Maria1212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2015
Seara vine proprietarul dozatorului, ia banii si scoate fisele din dozator pentru a doua zi. Ar trebui sa fac un proces verbal de predare/primire a fiselor?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
deci tu acum nu ai nici o hartie care sa justifice efectiv sumele respective din magazin?
nu stiu exact ce acte trebuie sa intocmesti ca sa vinzi corect acele fise, dar treaba nu pare deloc in regula.

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Si mai ziceti ca ANAF-ul da amenzi degeaba... da amenzi pentru ca patronache roman habar nu are de legile tarii in care traieste.

#11
Maria1212

Maria1212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2015
Eu nu vand fisele, eu doar le schimb in bani. Nu am gasit o lege exacta in ceea ce priveste aceste dozatoare, din aceasta cauza am cerut pararea altora, asa ca draga "Ioppo", daca nu ai nimic de spus, care sa ma ajute, de ce este necesar sa faci asemenea comentarii? Anaf-ul da amenzi degeaba, pentru ca in magazin,totul este pe hartie si totul se marcheaza in casa si o amenda iti poate inchide magazinul si poate lasa cativa oameni fara loc de munca. Asa ca te rog, daca nu ma poti ajuta, macar nu mai comenta aiurea. Multumesc

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postf300, on 27 martie 2015 - 17:00, said:

Si care e legislatia aia speciala? Poti sa-ti faci automat ca astia cu iphone-uri, casti Bose de sute de dolari si alte alea si sa nu mai dai bon fiscal?
.......
din oug 28/1999 (actualizata)

Quote

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
..................................
Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
..................................
p ) livrările de bunuri sau serviciile efectuate prin automatele comerciale ce funcţionează pe bază de acceptatoare de bancnote sau monede şi conţin un sistem de contorizare electronic şi/sau mecanic, ca parte integrată constructivă din automat, care să permită înregistrarea, evidenţierea şi controlul sumelor încasate, cu excepţia livrărilor de produse energetice, astfel cum sunt definite în titlul VII din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare;


#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postaloha2015, on 27 martie 2015 - 16:19, said:

Nu e nicio nebuneala, ci e un plan de-al lui Ponta de a-i face pe romani sa se razvrateasca impotriva ANAF-ului, astfel incat Voiculescu, Videanu, s.a.m.d. sa para niste victime nevinovate.

Ponta asmute ANAF-ul sa blocheze magazine ce au 15 Lei in plus in gestiune, in timp ce ignora recuperarea a zeci de milioane de euro de la marii pesti.
va da ponta exact ce va doriti. Legi ca in Germania. Este o lege copiata dupa modelul german.
PS ma bucur ca v-ati luat tara inapoi.


Mie mi se pare o lege extrem de buna. Mergeam cu autobuzu, la 2m o gagica  vorbea in gura mare ca lucreaza 1 zi da una nu, cu inca una si ca face 200 lei ciubuc pe zi undeva intr-un club ceva/bar era ospatarita ( la o pizzerie)
Ii cauta lu cealalta tot un job la ea.

Daca e adevarat 200x15 zile=3000lei plus probabil 700-800 lei salariu

Foarte bine face ANAF-ul ca controleaza si in buzunare la ciubuc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate