Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Analiza, virgula...

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ah, colectiv, așa. Asta nu îmi aminteam. Mulțam de reminder.

View Postformala, on 31 martie 2015 - 22:11, said:

Suma de bani pe care i-am dat. Eu zic că-i suma cea dată..
Suma de bani pe care i-am dat-o. Suma, nu banii. De altfel, sumă de bani mie îmi suna a locuțiune, caz în care s-ar considera singular.

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostCazimi, on 31 martie 2015 - 17:24, said:

Eu cred că pe primul loc ar fi numărul de i-uri: ori prea multe (nostrii) ori prea puține (copii tăi).
Apoi ar fi nenumăratele greșeli de punctuație.
Astea sînt din cu totul alte categorii decît anacolutul, și anume țin de scris, nu de limba propriu-zisă. Mă gîndeam că poate aveți un clasament al greșelilor de limbă.

View PostCazimi, on 31 martie 2015 - 22:00, said:

Din câte știu, unii lingviști au ajuns la concluzia că trebuie aplicat acordul logic când vine vorba de subiect multiplu.
Lingviștii nu se ocupă cu a impune, ci cu a constata și a explica. Știți desigur că și lingvistica e o știință, iar științele nu ne spun cum ar trebui să fie realitatea, ci cum este ea de fapt.

#21
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostAdiJapan, on 01 aprilie 2015 - 11:36, said:

Astea sînt din cu totul alte categorii decît anacolutul, și anume țin de scris, nu de limba propriu-zisă. Mă gîndeam că poate aveți un clasament al greșelilor de limbă.
Nu știu de unde ți-a rezultat ție că cele două categorii enumerate de mine ar avea vreo legătură cu anacolutul. Ai pus o întrebare, ți-am răspuns la ea, oferind cele două greșeli pe care le consider eu cele mai frecvente, în ordine.

Nici măcar n-am inclus între ele anacolutul.

#22
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014
Cred ca greseala cea mai frecventa in vorbire e dezacordul ( intre subiect si predicat, uneori intre substantiv si adjectiv la genitiv - ''unei femei priceputa'' ).
Alta ar fi folosirea gresita a lui ''decat''.
A treia e cacofonia.
In scris, folosirea gresita a cratimei si a ''i''-urilor.

#23
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014
Am uitat de folosirea lui ''care'' in loc de ''pe care''.

#24
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostCazimi, on 01 aprilie 2015 - 19:10, said:

Nu știu de unde ți-a rezultat ție că cele două categorii enumerate de mine ar avea vreo legătură cu anacolutul. Ai pus o întrebare, ți-am răspuns la ea, oferind cele două greșeli pe care le consider eu cele mai frecvente, în ordine.
Vă întrebasem despre greșeli de limbă, dar mi-ați dat exemple care nu sînt greșeli de limbă, ci de scriere.

View PostSaergius, on 01 aprilie 2015 - 19:47, said:

A treia e cacofonia.
Cacofonia nu este o greșeală de limbă. E o simplă stîngăcie estetică.

#25
formala

formala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2015
Nu știu dacă percep eu greșit sau e într-adevăr vina redactorilor sau a autorului, dar mi se pare că sunt virgule așezate aiurea înainte de „și”.
De exemplu:
„Am vrut să-i spun asta mamei, și tocmai deschideam gura să vorbesc, când s-a întâmplat celălalt lucru”. Virgula dintre mamei și tocmai..
Alt exemplu: „Era o senzatie, și un zgomot totodată, gros și îndesat”. Virgula de după senzație chiar mi se pare aiurea plasată.
Am mai întâlnit și alte greșeli în diferite în carți, însă nu de această natura, ci litere lipsă sau substituite aiurea cu altele, desigur, din cauza neatenției.

Edited by formala, 02 April 2015 - 21:07.


#26
formala

formala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2015
Sau, daca stau sa ma gandesc mai bine, virgulele alea sunt pentru a accentua prima parte a propozitiei. Deci poate tot au talc, dar nu sunt sigur.

Edited by formala, 03 April 2015 - 00:36.


#27
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postformala, on 02 aprilie 2015 - 21:03, said:

Nu știu dacă percep eu greșit sau e într-adevăr vina redactorilor sau a autorului, dar mi se pare că sunt virgule așezate aiurea înainte de „și”.
De exemplu:
„Am vrut să-i spun asta mamei, și tocmai deschideam gura să vorbesc, când s-a întâmplat celălalt lucru”. Virgula dintre mamei și tocmai..
Alt exemplu: „Era o senzatie, și un zgomot totodată, gros și îndesat”. Virgula de după senzație chiar mi se pare aiurea plasată.
Probabil sînt de vină orele de limba română, în care vi s-a spus că nu se pune virgulă înainte de și. Mulți au impresia că asta ar fi o regulă fermă, dar nu este. E drept că nu se pune virgula aceea dacă și-ul acela leagă ultimul element al unei enumerări sau ultima propoziție coordonată, dar asta e valabil numai în cazul unei simple enumerări sau al unei simple coordonări.

În cele două exemple pe care le dați nu e vorba de o simplă coordonare sau enumerare. Partea de după și este adăugată ca o precizare suplimentară, aproape ca o apoziție sau o paranteză, ca un gînd ulterior, nu pe același nivel semantic ca partea dinainte de și. E adevărat că la analiza sintactică pe care o facem în mod obișnuit, mai ales la școală, cele două părți le considerăm coordonate, dar astfel de analize grosiere nu pot pătrunde subtilitatea sensurilor. Virgulele care dumneavoastră vi se par aiurea mie mi se par foarte bine plasate acolo și îi felicit pe autori că nu s-au lăsat intimidați de riscul ca unii cititori să-i critice pentru ele.

Exemplul al doilea mi se pare totuși neterminat. Ca să aibă sens și ca virgula să se justifice mai e nevoie de o continuare sau un context al părții Era o senzație.

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAdiJapan, on 02 aprilie 2015 - 07:49, said:

Cacofonia nu este o greșeală de limbă. E o simplă stîngăcie estetică.
Eu n-as considera cacofonia o greseala... Unii, indeosebi prin Ardeal si Banat, introduc aiureala ' ca si ' pentru a evita cacofonia, ceea ce mi se pare o greseala mult mai mare:  'iti spun asta ca si concluzie'.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate