Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Filme Top BoxOfficeMojo

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Pentru toti cei care urmaresc cele mai noi filme am si eu cateva intrebari.
Daca urmareste cineva topurile de pe BoxOfficeMojo.com, cel mia bine vandut film din 2014 a fost American Sniper.
Am si eu o intrebare, daca stie sa-mi raspunda cineva: cum de a fost prostia asta cel mai bun film din 2014? A depasit cu mult capodopere precum Hobbitul, Mockingjay, asta ca sa le enumar pe cele mai bine cotate. Eu nu am inteles ce are special tampenia asta de a reusit sa spulbere chiar asa toate topurile si toate filmele de renume? Razboiul din Iraq, actorii de doi bani care joaca, sau ce anume?
A reusit sa castige de 2 ori mai mult decat Interstellar, care cred ca toata lumea e de acord cu mine ca e o capodopera de film.
Si inca ceva, nu stiu cum se explica ca in SUA a obtinut 3/4 din totalul de gross iar in restul lumii 1/4, ceea ce cred ca-i si este valoarea.

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Poate pentru ca American Sniper prezinta intamplari reale, pe cand restul sunt fucking fantezii ?

#3
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postanz, on 23 martie 2015 - 18:38, said:

Salut.
Pentru toti cei care urmaresc cele mai noi filme am si eu cateva intrebari.
Daca urmareste cineva topurile de pe BoxOfficeMojo.com, cel mia bine vandut film din 2014 a fost American Sniper.
Am si eu o intrebare, daca stie sa-mi raspunda cineva: cum de a fost prostia asta cel mai bun film din 2014? A depasit cu mult capodopere precum Hobbitul, Mockingjay, asta ca sa le enumar pe cele mai bine cotate. Eu nu am inteles ce are special tampenia asta de a reusit sa spulbere chiar asa toate topurile si toate filmele de renume? Razboiul din Iraq, actorii de doi bani care joaca, sau ce anume?
A reusit sa castige de 2 ori mai mult decat Interstellar, care cred ca toata lumea e de acord cu mine ca e o capodopera de film.
Si inca ceva, nu stiu cum se explica ca in SUA a obtinut 3/4 din totalul de gross iar in restul lumii 1/4, ceea ce cred ca-i si este valoarea.
Simplu - daca ai vazut filmul realizezi ca este o propaganda... O aiureala, dupa un subiect real, in care se arata cat de minunati sunt americanii in teatrele de operatiuni. Cat de viteji sunt si ce rai sunt aia care-si apara propriile tari.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

View Postanz, on 23 martie 2015 - 18:38, said:

A reusit sa castige de 2 ori mai mult decat Interstellar, care cred ca toata lumea e de acord cu mine ca e o capodopera de film.

Ti-ai pus problema ca s-ar putea sa crezi gresit? :)
Daca tie iti place un anumit gen sau un anumit film de ce presupui ca automat le place tuturor?

#5
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View PostAlexEn, on 23 martie 2015 - 19:38, said:

Ti-ai pus problema ca s-ar putea sa crezi gresit? Posted Image
Daca tie iti place un anumit gen sau un anumit film de ce presupui ca automat le place tuturor?
aha... dar mai bine ia-o invers, daca tie nu iti place un film, nu inseamna neaparat ca fimul ala e prost...

#6
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
fiindca  gadila  ego-ul  american?!

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Nu mi-a placut (nici displacut) niciunul dintre cele doua filme in mod special. Mi se pare mie sau in ultima vreme tot apar topicuri in care x sau y e profund mirat sau neplacut surprins ca exista oameni care au alte pareri/gusturi decat ei?

P.S: pe langa asta, subiectul e deschis pe aria nepotrivita. Aici se discuta filmele noi (fiecare film cu subiectul lui). Exista arie separata pentru generalitati/dezbateri.

Edited by AlexEn, 23 March 2015 - 21:34.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003
Hollywood = SUA punct
Atat timp cat grosul incasarilor vine de acolo, sa nu avem pretentii ca exrraterestrii vor ataca Romania sau ca vom vedea steagul UE fluturand pe o cladire din film.
Majoritatea filmelor sunt facute pentru americani, oameni nepretentiosi care consuma filmele in cinematografe sambata seara.
American Sniper a fost un film bun, iar daca pui la socoteala patriotismul americanilor, nu ar trebui sa-ti ridici mari intrebari vizavi de incasari.



#9
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postanz, on 23 martie 2015 - 18:38, said:

Salut.
Pentru toti cei care urmaresc cele mai noi filme am si eu cateva intrebari.
Daca urmareste cineva topurile de pe BoxOfficeMojo.com, cel mia bine vandut film din 2014 a fost American Sniper.
Am si eu o intrebare, daca stie sa-mi raspunda cineva: cum de a fost prostia asta cel mai bun film din 2014? A depasit cu mult capodopere precum Hobbitul, Mockingjay, asta ca sa le enumar pe cele mai bine cotate. Eu nu am inteles ce are special tampenia asta de a reusit sa spulbere chiar asa toate topurile si toate filmele de renume? Razboiul din Iraq, actorii de doi bani care joaca, sau ce anume?
A reusit sa castige de 2 ori mai mult decat Interstellar, care cred ca toata lumea e de acord cu mine ca e o capodopera de film.
Si inca ceva, nu stiu cum se explica ca in SUA a obtinut 3/4 din totalul de gross iar in restul lumii 1/4, ceea ce cred ca-i si este valoarea.
Hobbitul, Mockingjay, Interstellar capodopere? Cel putin Mockinjay si Interstellar sunt niste penibilitati de filme. Unul mai prost ca altul.
Ultima parte din Hobbitul mai merge, dar astalalte doua sunt dezastru din mai multe puncte de vedere.

American Sniper pe de alta parte a fost un film bine legat, in care actorii au jucat bine, au avut replici bune (si nu ca in cele hulite mai sus cand mi-era jena de dialogurile lor jenante si de prestatia dezastroasa) si a avut o atmosfera satisfacatoare (nu incercari esuate ca in celelalte doua).

Global a obtinut mai putin pt. ca stia lumea mai putin de el decat in America si a fost rulat in mai putine tari. Eu am aflat de el tarziu de la un amic obsedat de filme cu lunetisti ca altfel nu cred ca as fi dat de el.

View PostByblos4, on 23 martie 2015 - 18:48, said:

Poate pentru ca American Sniper prezinta intamplari reale, pe cand restul sunt fucking fantezii ?
True.
Doar ca e incomplet ce ai spus. Restul sunt fucking fantezii slabe.

#10
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013
Te cred pe cuvant, ai perfecta dreptate... Dar oare ai inteles ceva din Interstellar daca tot zici ca e slab? Teoriile relativitatii ale lui Einstein, si multe multe altele. E slab un asemenea film, asa-i?
Recunosc, si eu am gresit cand am zis ca American Sniper e cel mai prost film, de curand am vazut unul care efectiv m-a lasat fara cuvinte si care, culmea, a castigat oscarul in 2014, si anume Birdman.
Dupa ce l-am vazut un singur gand mi-a venit: ia un film romanesc si pune actorii sa vorbeasca in engleza si o sa obtii un film in stil Birdman, CEL MAI BUN FILM DIN 2014!!!!!!!!!!!
Pe mine efectiv m-a lasat fara cuvinte cand am vazut asa ceva, American Sniper e o capodopera pe landa astalalt.
Oare astia care dau oscarurile sunt niste dobitoci?

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Nu sunt dobitoci. Birdman a fost chiar un film foarte bun ,mult mai bun de exemplu decat 12YAS de anu' trecut. Fiecare cu gusturile si cultura cinematografica pe care le are.

#12
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postanz, on 03 aprilie 2015 - 18:35, said:

Te cred pe cuvant, ai perfecta dreptate... Dar oare ai inteles ceva din Interstellar daca tot zici ca e slab? Teoriile relativitatii ale lui Einstein, si multe multe altele. E slab un asemenea film, asa-i?
Pff. Vezi pe subiectul dedicat.


Cat despre Birdman, tu faci trolling aici? Pai Birdman in primul rand are cea mai buna editare like ever. Adica cu greu vezi pe unde au taiat. Actorii si aici au jucat bine si nu au avut replici pline de stupizenie. Poate nu-ti plac dramele astea psihologice, dar din punct de vedere tehnic filmul a fost bine realizat. Nici io nu prea suport genul asta pt. ca majoritatea sunt proaste si vorbesc mult de la un capat la altul fara sa-ti arate nimic interesant. Doar ca asta mi-a mentinut atentia cu toate distractiile lui, de la prestatia actorilor pana la editare, cadre si efecte vizuale.
Nota pe care i-am dat-o pe IMDB coincide cu cea pe care i-am dat-o lu' American Sniper si anume 7/10, iar in sistemul meu de notare 7 inseamna film bun cu cateva aspecte foarte interesante, dar care are si ceva lipsuri. In contrast lui Interstellar nici nu are rost sa mentionez cat i-am dat, insa mult mai putin.

#13
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Pai se compara American Sniper cu The Hurt L.ocker?! Mie nu mi-a placut, propaganda ieftina americana si atat. O fi bine realizat dpdv tehnic...habar n-am..subiectul e fumat si expirat.
Si nu mai va luati dupa topuri si incasari pentru ca nu sunt chiar asa de relevante.

Exemplu: Weekend Report: 'Furious 7' Opens to $384 Million Worldwide

Edited by badsica, 06 April 2015 - 10:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate