Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Teaching Job in EU

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
-Jo-

-Jo-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.05.2009
Ar cam trebui sa ma relochez undeva in UE. Ce sanse sunt in functii de tara sa gasesc un job ca ESL teacher?
Pe langa engleza mai vorbesc un pic de germana, franceza si mai un pic si spaniola foarte decent.
Am vreo sansa in invatamantul de afara? De ce cursuri as avea nevoie sa fie recunoscute dincolo?
Am experienta in invatamantul din Romania, dar situatia e complet disperata si nu imi mai doresc sa continui aici. Iubesc foarte mult meseria asta, dar pe langa lipsa satisfactiilor materiale (pe care mi le-am asumat total cand am intrat in invatamant), au disparut total si satisafctiile "sufletesti". E un domeniu in cadere libera pe care din nefericire nu mai vrea nimeni sa-l salveze.

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Mai degraba prin China. Cica in Urumqi daca te vad european trag de tine sa te angajeze la firmele lor sau profesor. (nu, nu fac misto). Eu chiar m-as fi mutat da sunt tigan plm si or sa zica ca-s din india, se poarta urat cu mine or sa ma puna la maturat strazi desi sunt programator =)).

Edited by potae, 15 March 2015 - 15:47.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 -Jo-, on 15 martie 2015 - 15:33, said:

Ce sanse sunt in functii de tara sa gasesc un job ca ESL teacher?
In loc sa crezi niste anonimi pe forum mai bine tragi un ochi prin site-urile cu joburi.

#4
-Jo-

-Jo-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.05.2009
Am tras cu ochiul. Dar m-ar interesa mai mult decat speculatii informatii empirice, poate sunt oameni care chiar au obtinut un job ca ESL teacher.

 potae, on 15 martie 2015 - 15:45, said:

Mai degraba prin China. Cica in Urumqi daca te vad european trag de tine sa te angajeze la firmele lor sau profesor. (nu, nu fac misto). Eu chiar m-as fi mutat da sunt tigan plm si or sa zica ca-s din india, se poarta urat cu mine or sa ma puna la maturat strazi desi sunt programator =)).

Da, totusi as vrea o tara cat de cat apropiata de a mea ca si cultura. China is not something I want.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Are dreptate neacu_laurentiu de mai sus. Mici sanse sa fie cineva in situatia ta pe aici. Mai bine cauti pe forumuri ale romanilor in straintate, sau al tarii unde vrei tu sa te duci. Sau in grupuri pe facebook. Ai mai multe sanse acolo. Nu ma pricep, insa daca ai niste certificari internationale pe langa diploma de facultate nu vad de ce nu ai putea lucra.

#6
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
un mic search...

http://www.cv-librar...sfield?s=100551

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 -Jo-, on 15 martie 2015 - 15:56, said:

Da, totusi as vrea o tara cat de cat apropiata de a mea ca si cultura.
Doamne fereste! pau nu zisesi ca de aia vrei sa scapi?

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 -Jo-, on 15 martie 2015 - 15:33, said:

Am vreo sansa in invatamantul de afara? De ce cursuri as avea nevoie sa fie recunoscute dincolo?
Primul pas e obtinerea recunoasterii diplomei la autoritatea competenta din tara in care vrei sa pleci. Nu ai nevoie de niciun curs suplimentar. Sunt destul de multi profesori romani care lucreaza in domeniu in statele UE.

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 -Jo-, on 15 martie 2015 - 15:56, said:

Da, totusi as vrea o tara cat de cat apropiata de a mea ca si cultura. China is not something I want.

no kiddin'

canada, state, asia, america de sud, mexic

#10
-Jo-

-Jo-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.05.2009

 Octavian_SK, on 15 martie 2015 - 19:26, said:

Doamne fereste! pau nu zisesi ca de aia vrei sa scapi?

:))) de incultura mai degraba

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 -Jo-, on 26 august 2015 - 15:04, said:

...
Ai mai avansat ceva, ai obtinut recunoasterea diplomei in vreo tara?

#12
-Jo-

-Jo-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.05.2009
Nu am mai plecat din diverse motive, probabil urmeaza anul viitor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate