Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Nokia Lumia 820

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#1
Hirundo

Hirundo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.09.2012
Are cam aceleasi specificatii ca si fratele mai mare Nokia Lumia 920, doar ca este ceva mai mic, are o memorie de doar 8 GB si nu e la fel de performant in ce priveste camera foto-video. Daca va multumiti cu atat - al vostru este.

Un minus ar fi ca nu suporta adobe flash pe sistemul de operare Windows 8. Alt minus ar fi ca nu are modul radio inclus. Se pare ca Nokia inca nu a scapat complet de vechile ei metehne.

http://www.gsmarena....ia_820-4968.php

[ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/lumia-820-000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nici iphone nu suporta flash si nici radio fm, cu toate astea, are mare succes.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostHirundo, on 11 septembrie 2012 - 21:31, said:

Un minus ar fi ca nu suporta adobe flash pe sistemul de operare Windows 8. Al minus ar fi ca nu are modul radio inclus. Se pare ca Nokia inca nu a scapat complet de vechile ei metehne.
Flash Player-ul pentru telefoane si tablete a fost tras pe linie moarta de ceva timp din cate stiu, astfel ca nici iPhone/iPad, nici telefoanele cu Windows Phone 8 si nici telefoanele cu Android de la 4.1 in sus nu mai au suport pentru Flash Player, deoarece se trece pe HTML5.

Edited by Hider141, 12 September 2012 - 07:01.


#4
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Fiind în căutare de un nou telefon, zilele astea am remarcat și eu modelul. Înclin foarte mult către el, deși din punct de vedere al peformanțelor 920 e mult mai atrăgător. Dar din păcate nu-mi plac astea cu ecran de peste 4,3.

Aștept să apară să vedem ce preț are!

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostHirundo, on 11 septembrie 2012 - 21:31, said:

Un minus ar fi ca nu suporta adobe flash pe sistemul de operare Windows 8. Al minus ar fi ca nu are modul radio inclus. Se pare ca Nokia inca nu a scapat complet de vechile ei metehne.
Care metehne, ca pana acum Nokia punea pe telefoane toate chestiile posibile existente, cel putin pe Symbian-uri ... Cate telefoane cu xenon, video LED light, FM Transmitter, NFC, HDMI, USB OTG stii in afara de Nokia 808 de exemplu?  Eu nu stiu nici unul.

#6
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005

View PostTVWLTOOZ, on 15 septembrie 2012 - 15:54, said:

Fiind în căutare de un nou telefon, zilele astea am remarcat și eu modelul. Înclin foarte mult către el, deși din punct de vedere al peformanțelor 920 e mult mai atrăgător. Dar din păcate nu-mi plac astea cu ecran de peste 4,3.

Aștept să apară să vedem ce preț are!

Asta ma nemultumeste si pe mine la 920 - ecranul prea mare. Avand in vedere ca o sa fie primul meu smartphone, pentru mine un ecran de peste 4 inch este "soc si groaza". Nu-mi imaginez cum pot sa merg linistit cu el in buzunarul de la short. Oare de ce nu sunt capabili sa scoata 2 modele identice ca performante, insa cu ecrane diferite ca marime.

#7
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
http://www.gsmarena....k-news-5026.php


"Carphone Warehouse has released the info about the Nokia Lumia 820 in the UK. The smartphone outlet is offering the device SIM-free for £379.95."

Asta inseamna 380 EUR, iar in RON vine cam ~1700. Parca vad totusi ca va fi comercializat la mai bine de 2000....

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Ai calculat gresit, 379.95 lire nu e 380 de euro, poate 480.

Edited by utopium, 31 October 2012 - 23:30.


#9
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Da, m-am grabit, calculasem bine initial :P Deci asa ar veni cam ~2100 ron. Credeti ca nu va fi mai scump la noi?

#10
scacg

scacg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.12.2008
Va salut,a achizitionat cineva 820-ul,ceva impresii ?

#11
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
L-am luat eu ieri. L-am updatat la portico, instalat cateva aplicatii, frecat ca o noua jucarie, inca mi-e greu sa-mi exprim o opinie mai de ansamblu. In orice caz venind de pe Nokia 700 cu Belle distanta e foarte mare ca viteza sau fluiditate pe oriunde umblu. Aplicatiile de care am nevoie in mare majoritate exista, inca mai sap pentru alte cateva ce-mi placeau pe symbian, banuiesc ca exista macar ceva asemanator. Nu m-am jucat nimic ca nu prea ma intereseaza aspectul, dar probabil o sa pun cateva joculete pentru fii-mea si mai vedem atunci. Sunetul in casti inca nu sunt convins ca e mai bun decat cel de pe Nokia 700, la ala parca aveam mai mult bass, asta parca are totusi o claritate mai buna pe inalte. Amandoua au dolby, ma rog pentru mine care ascult muzica destul de rar se prezinta suficient de bine chiar cu castile stock.

Ca si constructie telefonul arata superb, se simte superb in mana, dar are un mic defect de care abia dupa ce l-am luat am aflat ca e foarte raspandit. Bateria pare a fi un pic mai mica decat locasul si se misca, se simte in mana cum se balangane. Practic cand ii scot capacul bateria pica singura din locas. S-a rezolvat foarte usor cu o mica pana de plastic si acum se simte perfect, nimic nu misca sau scartaie. Pentru cine poate fi deranjat de acest neajuns e bine sa stie ca se pare ca majoritatea manifesta acest defect. Am luat galben, e glossy si se prezinta bine, nu aduna murdarie dar probabil in timp o sa-mi iau si capacul negrul mat, sa vedem. Pana acum sunt foarte incantat de telefon, e exact ce m-am asteptat sa fie wp8 si daca vor aduce ceas pe ecran ca pe symbianele cu amoled si vor rezolva si bugul cu sunetul global ce nu poate fi setat independent deocamdata in player sau sonerie, atunci cred ca pentru un medium user wp8 este o solutie foarte solida de luat in calcul.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postavlad, on 29 martie 2013 - 14:12, said:

si vor rezolva si bugul cu sunetul global ce nu poate fi setat independent deocamdata in player sau sonerie, atunci cred ca pentru un medium user wp8 este o solutie foarte solida de luat in calcul.
Parca cineva zicea ca e rezolvat prin ultimele update-uri. Cam jenanta faza cu bateria daca asa e la toate, cum a trecut de testare? Nu e mare problema, dar totusi ...

#13
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
A trecut o saptamana si ma declar pe deplin multumit de achizitia facuta. In primele 2,3 zile bateria se ducea relativ repede, dar trebuie descarcata de cateva ori complet si apoi functioneaza corect. La ultima incarcare m-a tinut 48 de ore cu mai mult de 3 ore cu ecranul aprins si frecat pe net, streamuri TV, youtube, instalat cateva aplicatii, vreo jumatate de ora de convorbiri si 3 conturi de mail sincronizate la 2 ore. Acum consuma cam 1% in 2 ore de standby cu semnal cam slabut acasa, eu zic ca e bine. Are si momente cand consuma mai mult, probabil ceva procese prin background updateaza chestii.

SO-ul se misca superb, ecranul este de o calitate foarte buna, nu se incalzeste absolut deloc prin aplicatiile folosite de mine. Am pus si vreo 2,3 jocuri light gen fruit ninja sau ceva cu masini si la fel, nu se incalzeste. Nu stiu cu jocuri mai seriose HD cum se comporta ca nu ma intereseaza jocurile, dar banuiesc ca nu va fi o problema prea mare. Pozele pe auto sunt un pic cam zgomotoase dupa gustul meu si culorile cam exagerate, dar inca n-am instalat niciun soft pentru a incerca niste setari manuale mai elaborate. Pentru mine e suficient pentru ca pentru pozat ceva important folosesc altceva oricum.

Desigur inca mai sunt si buguri, sunt si limitari de care s-a tot vorbit. Pentru mine cea mai mare este ca nu poti sa salvezi un download direct pe card, doar in memoria interna. Nu e un capat de tara si probabil ca se vor rezolva multe in urmatoarele updateuri, dar per total experienta wp8 este excelenta. People hub si integrarea cu skydrive sunt geniale.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eEUTpwLnXRg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#14
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Acum hartile navigatiei se pot salva pe sdcard cu noul Lumia storage check.

Edited by avlad, 19 April 2013 - 07:48.


#15
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Are idee cineva de ce a scazut asa mult pretul? 1200-1300 de lei.

#16
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Acum depinde dacă magazinele ce afișează 1200 de lei îl și au sau doar vor sa apară sus pe price.ro. Mă refer la magazinele serioase care-l aduc oficial.

#17
Andreycfr

Andreycfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2013
Mi-se pare un telefon super,adica un lumia cu wp8 si 8mp la 1100-1400 este o raritate.Alte lumia cu aceleasi specif dar cu pret mare!


#18
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Dupa ce la gol mi-a zburat telefonul vreo 3-4 randuri mai in fata pe beton fara stricaciuni vizibile, am filmat la final un segment cat de cat reprezentativ si din punctul asta de vedere ma declar satisfacut, desi pozele ar putea fi un pic mai bune. Sper ca urmatoarele update-uri vor aduce ceva imbunatatiri in partea de fotografie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KpMfAZ6sJIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate