Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Tv ecran spart merita reparat?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tudor5200

tudor5200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.06.2008
Fi-mea aseara mi-a facut o bucurie: mi-a dat de-a asvarlita cu "plasma" din dormitor, model LG 42LB5610!
Consecinta: Tv-ul s-a transformat subit in radio, intru-cat display-ul LCD a cedat ...
Merita sa schimb LCD-ul(DOAR ECRANUL) sau sa schimb Tv-ul?
As dori informatii STRICT doar de la cei care se pricep/lucreaza in bransa!
Stiu, majoritatea ma vor sfatui sa-l schimb, dar e criza nenicule, lipsa acuta de lozuri in portofel......Deci, astept sfaturi!?
PS: Daca unii din colegi stiu "meseriasi"care se pricep(sau fac ei acest lucru), va rog sa-mi da-ti un numar de telefon si un nume de contact!
Multumesc anticipat "tuturor"!

#2
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Din ce zona esti?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Pretul display-ului se apropie cu manopera de montaj la valoarea unui tv nou!Posted Image
Daca tv mai este in garantie, mergi cu el la service.

Edited by xmanyacs77, 10 March 2015 - 06:12.


#4
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Daca gasesti panel la pret ok(unul de la un TV similar , dar cu defect le alta componenta) se merita, altfel nu prea.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001
Displayul de fapt e intreg panelul TV-ului. Vine cu tot cu rama. Mi l-au schimbat mie, dar era in garantie. Daca era sa il platesc, era 80% din valoarea TV-ului pt un Samsung.

Aparuse o pata intunecata de 5x5 cm j8s langa rama. Se putea folosi si asa, dar fiind in garantie....

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu pot sa ma abtin!!!
daca e criza nenicule? ai grija de lucruri... nu-ti bati joc de ele si nu lasi copilul nesupravegheat (e ilegal!)!

Edited by Nero-d, 10 March 2015 - 06:49.


#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Desi ai intuit bine ,deci te asteptai ,din intamplare reala si identica ,tot led tv dus la reprezentanta cu diagnostic ecran spart ,raspuns sef service Altex : mosule ,altul ! Tehnic ti-l repar ,economic ia-ti unul nou !Si pentru ca te intreaba cineva de garantie ,uitai sa iti mai spun ca asa ceva nu intra in reparatiile pe garantie ,ca nu-s garantate sa dea de-a azvarlita pruncii-n panel .

Edited by gingisKHAN2015, 10 March 2015 - 07:10.


#8
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015

 tudor5200, on 10 martie 2015 - 02:18, said:

Fi-mea aseara mi-a facut o bucurie: mi-a dat de-a asvarlita cu "plasma" din dormitor, model LG 42LB5610!
Consecinta: Tv-ul s-a transformat subit in radio, intru-cat display-ul LCD a cedat ...
Merita sa schimb LCD-ul(DOAR ECRANUL) sau sa schimb Tv-ul?
As dori informatii STRICT doar de la cei care se pricep/lucreaza in bransa!
Stiu, majoritatea ma vor sfatui sa-l schimb, dar e criza nenicule, lipsa acuta de lozuri in portofel......Deci, astept sfaturi!?
PS: Daca unii din colegi stiu "meseriasi"care se pricep(sau fac ei acest lucru), va rog sa-mi da-ti un numar de telefon si un nume de contact!
Multumesc anticipat "tuturor"!
TV facut prin 2014, sansele sa gasesti alt tv defect nu sunt prea bune.

La nivel de sfat? Pune anunt pe OLX si incearca la un mester de buget, macar sa vada ce s-a stricat prin el.
TV de 1500 de lei(cam atat cred ca te-a costat), nu mai baga ceva in el.

Desigur este de apreciat ala care a lansat moda cu televizoare care se rastoarna repede, le-a crescut profitul, era pacat sa puna un suport mai rezistent, am patit treaba asta pe LCD de 22, tot LG.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poate vrei sa zici sa-l puna pe olx, poate se indura vrun carpaci sa deie 100 lei pe el pt piese, ca de reparat nici nu se pune problema.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 xmanyacs77, on 10 martie 2015 - 05:49, said:

Pretul display-ului se apropie cu manopera de montaj la valoarea unui tv nou!Posted Image
Daca tv mai este in garantie, mergi cu el la service.
Garantia nu acopera astfel de defecte, iar la service-ul unde avea garantie s-ar putea sa-l coste reparatia mai mult decat un TV nou.

 -Mosul-, on 10 martie 2015 - 07:30, said:

Desigur este de apreciat ala care a lansat moda cu televizoare care se rastoarna repede, le-a crescut profitul, era pacat sa puna un suport mai rezistent, am patit treaba asta pe LCD de 22, tot LG.
Pentru a elimina problema asta ar trebui ca fiecare TV/monitor sa aiba un suport de 1 metru patrat sau mai mult in functie de dimensiuni. Sau un giroscop activ non-stop.
Dar cine tine la achizitia de mii de RON pune TV-ul/monitorul intr-un loc unde nu risca sa faca cunostinta cu pamantul, sau il monteaza pe un suport VESA sau asemanator.

#11
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014
Ce iti spun eu este de durata, fara TV nu prea poti sta, deci altul nou.
Acum revin:
1. Pui anunturi peste tot ca esti in cautare de panel, suni la toate firmele de service din zona ta sau din zonele in care mai mergi cu masina in diverse ocazii. Daca ai noroc, vei gasi destul de repede un TV similar cu alte defecte care nu se mai pot repara sau care nu merita platita reparatia. Daca nu ai noroc, vei gasi pana la urma intr-un timp destul de indelungat. Il repari si apoi il vinzi ca si second-hand. Oricum vei scoate mai mult pe el decat daca-l vinzi acum pentru piese.
2. Daca ai prieteni ai caror prieteni lucreaza la un service, apeleaza la ei - stiu destul de bine cum sa gaseasca "scurtaturile adecvate" rezolvarii problemei tale (acum cativa ani se putea destul de usor, acum e mult mai greu, dar portite se gasesc intotdeauna).
Bafta

#12
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015

 Hider141, on 10 martie 2015 - 08:48, said:


Pentru a elimina problema asta ar trebui ca fiecare TV/monitor sa aiba un suport de 1 metru patrat sau mai mult in functie de dimensiuni. Sau un giroscop activ non-stop.
Dar cine tine la achizitia de mii de RON pune TV-ul/monitorul intr-un loc unde nu risca sa faca cunostinta cu pamantul, sau il monteaza pe un suport VESA sau asemanator.
Nu ar strica o baza mai solida.
Un prieten a dat cu un TV samsung de pe masa, doar a miscat nitel de masa si a intrat in balans.
Eu era sa scap de N... ori LG-ul, doar miscam de birou si incepea sa se miste, avea un picior asa de prost ca ma uitam cu nivelul daca sta drept, de cele mai multe ori era aplecat.

Carcase facute din cel mai ieftin si prost plastic.
Da, pana la urma am trecut la VESA si l-am montat fix, televizoarele astea nu sunt facute sa stea pe ceva, sunt mii si mii(fara exagerare) de video pe youtube, video in care vreun pisic/caine/copil doboara televizorul.
Cum ziceam: Bestial ala care s-a gandit sa sprijine televizorul pe asa ceva, profit garantat.

#13
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Nero-d, on 10 martie 2015 - 06:48, said:

nu pot sa ma abtin!!!
daca e criza nenicule? ai grija de lucruri... nu-ti bati joc de ele si nu lasi copilul nesupravegheat (e ilegal!)!
Se intampla, n-ai cum sa legi copilul de calorifer :) si nici sa stai non-stop cu ochii pe el.
Bine ca nu s-a lovit fetita.
La televizoarele care nu sunt pe perete este recomandata ancorarea lor, dar cine sta sa faca asa ceva.

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Suportul de perete e sfant nu vazurati in crasma ca toate au asa ceva? Patronu nu isi i-a tv de fiecare data cand se imbata nea Ghita  si da cu adversaru de pamant .Plus ca din ce zice dl.Inmarmureanu de la fizica pamantului vine (curand)  seismu ala marele .Cum sta tv pe masa pe suport asa fragil daca Inmarmureanu o nimereste si vine  cutremurul acesta ? In perete e asigurat ,numa daca se darma tot blocu ,atunci da ,n-ai ce-i face iei unu nou ,clar .

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 tudor5200, on 10 martie 2015 - 02:18, said:

Fi-mea aseara mi-a facut o bucurie: mi-a dat de-a asvarlita cu "plasma" din dormitor, model LG 42LB5610!
Consecinta: Tv-ul s-a transformat subit in radio, intru-cat display-ul LCD a cedat ...
Merita sa schimb LCD-ul(DOAR ECRANUL) sau sa schimb Tv-ul?
As dori informatii STRICT doar de la cei care se pricep/lucreaza in bransa!
Stiu, majoritatea ma vor sfatui sa-l schimb, dar e criza nenicule, lipsa acuta de lozuri in portofel......Deci, astept sfaturi!?
PS: Daca unii din colegi stiu "meseriasi"care se pricep(sau fac ei acest lucru), va rog sa-mi da-ti un numar de telefon si un nume de contact!
Multumesc anticipat "tuturor"!

Daca reusesti sa-l repari, cumpara un suport vesa tv(de perete) si fixeaza-l cu ajutorul lui tv-ul pe un perete!Posted Image

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Tv-ul  , nu merita reparat , dispalyul reprezinta 90% din valoare .
Iti pot oferi tv-uri  de calitate la un pret rezonabil cu performante mult peste acest produs si faci astfel o economie de cca 100 e fata de cum ai cumpara din comert
Tv-urile in general sunt noi, alese dintr-o gramada mare (alegem numai ce este de calitate ca performanta si caracteristici)
Nimeni nu da garantie pt display spart

#17
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 ciine, on 10 martie 2015 - 11:28, said:

Nimeni nu da garantie pt display spart
Ba da, exista si asa ceva.

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 dualis, on 10 martie 2015 - 12:12, said:

Ba da, exista si asa ceva.

Ce firma iti da garantie la display spart?
Este prima oara cand aud asa ceva!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate