Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Lentila de noapte pt corectia miopiei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Cristina_C2021

Cristina_C2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2021

 woe, on 02 decembrie 2020 - 12:49, said:

Eu am o fata 12 ani cu miopie -3 si -3,5.
La sfaturile unei prietene cu nepoata purtatoare de lentile ortokeratologice cu -4 la ambii ochi, miopie care a ramas stabila de la 12 la 18 ani, fara alte necesaruri de ochelari, ma bate gandul sa incerc.
Am intrebat la clinica Bucuresti Cotroceni care face si asa ceva si costurile par importante: 3000 de ron/an pt. lentile Paragon americane, include 7 consulturi, avantaj lentile pe stoc; sau Menicon japoneze care cred ca se fac pe comanda, dupa masuratori, costuri mai mari, 3200 ron doar lentilele plus consultatii samd. N am estimat si solutiile de curatare sau altceva.

Gasim pe cineva cu un an-doi de utilizare care sa ne spuna daca merita sau ramanem la ochelari? postul nu e asa lamuritor.


hallo
Nu stiam de paragon - am aflat numai de Menicon - le purtam de 9 luni. Solutiile sunt pe an cam cat lentilele . Le-am luat cu reducere la 2700 si pe solutii am calc aprox 2400 ma costa pe an.
Sunt bune lentilele, dar pt ca fatei mele ii e frica sa le puna e mai dificil procesul - acum avem un medic nou si ne-a dat niste tips and tricks care ar trebui sa-i usureze procesul.
Dar ca si rezultat - aceste lentile din cate inteleg eu nu vindeca, doar incetinesc si in cel mai bun caz stopeaza cresterea dioptriei. Cum in general ii crestea dioptria cu aproape 1 pe an
cu exceptia anului trecut cand i-a crescut doar cu 0.75 la un ochi doar - acum la un an de la ultima masuratoare dioptriile nu sunt modificate ceea ce eu consider un succes.
Sunt intr-adevvar scumpe - daca mi le voi permite eu i-as luat in fiecare an pana la 18-20 de ani.

Cineva a mentionat (Deborah 77) lentile multifocale de zi. M-ar interesa detalii - pret, rezultat, efecte etc. Poate sunt mai ieftine.

sensibilitatea fiecare persoane influenteaza evident procesul pt lentilele rigide care sunt mai dificil de tolerat.
Dr initiala ne povestea ca fiul dansei le poarta foarte usor si chiar poate sta cu ele si treaz, se uita la filme etc (inainte de culcare) - pe cand fata mea nu poate face asta decat dimineata dupa ce le-a purtat nu inainte. seara abia isi tine ochii deschisi pt ca o deranjaza mult cand clipeste. Dar este mult mai sensibila ca multi alti copii Posted Image

#20
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Eu i-am luat lentile de noapte Paragon in martie 2021 fetei mele care are acum 13 ani si 3 luni. Deci le poarta de 6 luni.
Rezultatele par bune, cel putin asa spune medicul care i-a facut analizele si masuratorile, Dr. Moraru de la Euro Optics, in Cotroceni, Bucuresti. Gasiti pe facebook info despre, cred ca au si site web.
Lunar merge sa le curete de strat proteic depus cu ultrasunete, la cabinet.

Totodata, ii cumpar lunar, de la farmacia spitalului de oftalmo, picaturi de ochi cu atropina, pe care le pune seara cu cateva ore inainte de culcare.

La 3 luni merge la un consult mai amplu (abia am fost la consultul de 6 luni), care verifica dioptriile, face o scanare 3d a (fundului de ochi? al) globului ocular, am uitat cum se numeste scanarea, compara rezultatele cu ce a fost si trage concluzii cu privire la cum decurge, ce mai e de facut, samd.

Pana acum n a fost mare lucru de facut, a rezultat ca poate ii schimba lentila de la ochiul drept cu alta cu o curbura mai nu stiu cum.

Nu am de unde sa stiu daca a evoluat sau nu miopia, fata le poarta in fiecare noapte si merge la consult dimineata, diptriile masurate sunt la unul din ochi 0 si la celalalt care e mai defect 0.5. Consulturile sunt gratuite, spre deosebire de Menicon, unde costa. Ne mai costa solutiile de spalare/depozitare a lentilelor(100 ron 3 sticlute cam la 2 luni) si picaturi de ochi (50 ron sticluta o data la 2 luni) si ne va mai costa in martie inca 2700 ron alte lentile, n am inteles de ce trebuie altele(ca nu se uita prin ele decat pana se baga in pat), cunosc pe cineva care le-a purtat 3 ani pe cele de la Menicon.

Ca si probleme de proceduri de a le pune nu am avut probleme (usturimi, punere de mai multe ori) decat in prima saptamana, pana a aflat cum trebuie facuta miscarea. Acum si le spala singura, le pune in recipiente si le verifica singura, isi pune singura picaturi de ochi, are grija sa nu le incurce intre ele samd.

Dar fata mea e responsabila, atenta, stie ca i fac bine si ca fac un efort sa le foloseasca si sa nu si strice ochii. Sa speram ca decurge bine procesul.

Succes, daca aveti de gand. Daca stiu si am timp, mai raspund la intrebari punctuale, recomand un consult la oftalmolog, e vreo 200 de lei si stie raspunde mai bine ca mine.

#21
oprescuflore

oprescuflore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2012

View PostCristina_C2021, on 06 octombrie 2021 - 13:28, said:




   Imi cer scuze pentru mesaj insa va rog sa imi impartasiti si mie daca tipsurile si recomandarile dl doctor au dat rezultate in ceea de priveste procesul de punere al lentilelor in cazul fiicei dvs. Fiica mea le are de 5 sapt si inca se chinuie sa le puna. Ca si efect,sunt exceptionale insa la indemanare,ne chinuim inca .
Cum le aplica mai usor?

Multumesc mult,

Edited by Dany_Darke, 17 November 2021 - 12:26.


#22
Cristina_C2021

Cristina_C2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2021

View Postwoe, on 08 octombrie 2021 - 09:10, said:

----------------

Buna. Multumesc de raspuns.
Pare mult mai complicat decat cele pe care le avem noi. Credeam ca avem Menicon ca asa se numesc solutiile dar m-am uita pe cutiuta in care am primit lentilele si scrie EuclidEmerald - made in USA .
Le-am luat printr-un cabinet din Timisoara partener cu Ocularia - cei de la Ocularia veneau regulat cu un aparat special si ne faceau verificarea (de vreo 2 ori dupa cea initiala) - nu am platit nici una din aceste consulatii de verificare. Nici pe cea initiala ca deja o aveam facuta la o clinica cand am comandat lentile.
Nici maparea initala nu am platit-o. Doar lentilele care au fost la oferta 2700 ron.
La ele este consultul de a doua zi dupa prima purtare, la o saptamana si am inteles ca la 6 luni? Noi am mers de cate ori a venit agentul ocularia ca asa am inteles initial. Aici (in Bucuresti) ne-a spus noua dr ca doar la 6 luni..

Ne-am mutat de curand din Timisoara si a trebuit sa gasim un dr oftalmolog aici si banuiesc ca de aceea am platit consulatia si maparea. Dar am primit si ceva mai multe info/detalii de manipulare/intretinere lentile. Dar cred ca e mai mult o dif cauzata de personalitate medic nu de procedura - furnizarea de info ma refer Posted Image

E interesant ca cineva le-a folosit mai mult de un an. Aceleasi lentile? sau va refereati la aceeasi firma?
Sunt f scumpe plus solutiile care la noi sunt mai multe decat pove dvs si ar fi ceva sa le putem utiliza mai mult.
Noua ne-a recomandat chiar sa venim cu o luna mai devreme decat 1 an sa le schimbam.

Pe un grup de mamici la o postare ref la lentila de noapte era o dna care insista ca poarta acelas tip de lentile cumparate de pe un site la care a trimis doar reteta si le-a primit prin posta (trebuie sa mai investighez) - 800 ron/lentila --> la jumatate de pret.
https://www.eueyewea...on-z-night.html
Obs ca si solutiile sunt mai ieftine la ei. Se mai gasesc si pe alte site-uri la 65 in loc de 85 (cica ar fi promotie - dar deja sunt 3 luni de cand le gasesc la ac promotie Posted Image )

View Postoprescuflore, on 19 octombrie 2021 - 07:46, said:


---------------
Ea nu le aplica ! Posted Image le aplica ma-sa! LOL
Ii e frica sa si le puna singura si nu am reusit inca sa o conving.
Ultima dr ne-a aratat pe scaun cum sa le aplice, putin aplecata in fata cu o picatura in ochi si una in lentila cand o insereaza.
Fata de culcat pe pat mi se pare un necesar de picaturi mai mic - deci scade costul - 2 /ochi in loc de 3/4 si mai putine ocazii cand trebuie scoasa si reinserata
Poate v-a spus si ati si experimentat - daca se misca lentila pe globul ocular odare si poate si zaria - deci trebuie scoasa si reitrodusa.
acum avand deja o picatura in lentila la inserare - permite o mica glisare si nici nu mai trebuie sa imping eu lentila pana pe glob - o apropii ff mult cu partea de jos si restul parca e atras de glob Posted Image cam asa pare din afara - atunci si deranjul e mai mic pentru ochi. De asemenea ii va si mai usor sa se obisnuiasca cu miscarile si sa inceapa (sper eu Posted Image ) sa si le puna singura.
La detalii despre lentila de noapte - pe toate site-urile e copiat acelasi text care descrie destul de bine procesul pt asezare/scoatere lentile singur.
(prima metoda din text - a doua nu o inteleg - la un mom am citit ca ea poate apasa la coltul ochiului pe ambele pleoape si lentila iese - nu am incercat si cred sincer ca iese asa usor doar daca e desprinsa )
https://www.lentila-...ntila-de-noapte
Cam asa procedam si noi (vezi mai jos copiat din link). Daca le tragi fara sa fie desprinse o dor ochii.
La inceput ni s-a spus sa punem ventuza pe jumatate de lentila (la margine) - nu a functionat nici o data! Posted Image Numai pe centru lentilei se prinde.

Daca lentilele nu se misca
Pune cateva picaturi de Menicare Plus in ochi si verifica daca se misca, daca nu urmati pasii urmatori:
Pune câteva picături de hidratare in plus.
Te uiti in sus, Pune  degetul pe pleoapa inferioara in dreptul marginii inferioare a lentilei si  apasati de trei ori.
Te uiti în jos, Pune degetul pe pleoapa superioara in dreptul marginii superioare a lentilei și apasa pe pleoapea superioara  de trei ori.
Uita-te drept înainte și clipeste de trei ori.
Repeta până când lentila se mută.
Aștepta  sa se miste lentila înainte de a scoate-o.

Uite cele mai complete info pe care le-am gasot azi si mentioneaza si lentilele mele Euclid - nu stiam ca asa se numec ca nu mi-a explicat nimeni :9 si nici nu am retinut ce am citit pe cutiuta cand le-am primit.

https://optimquality...e-lentile-dure/
https://optimquality...thokeratologie/

Merita investigate si celelalte 2 optiuni (am scris u mesaj mai lung mai sus)
1. menicon z night - 1600 ron ?? perechea
2. lentile multifocale de zi

Succese!

View PostDeborah77, on 27 aprilie 2021 - 15:37, said:


----
Buna.
am citit post-ul tau despre lentilele multifocale dar ce am gasit pe net ca si info este ca se fol pt persoanele peste 40-45 de ani pt presbiopie?

Imi poti spune ce lentile ai fol pt copil si mai multe detalii: pret, intretinere, purtare.. eventual de unde le-ai achizitionat?
Multumesc anticipat

Edited by Dany_Darke, 17 November 2021 - 15:32.


#23
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Lentilele multifocale mi-au fost recomandate aici https://euro-optics.ro/contact/ de dna dr Simona Radu, dupa ce cele de noapte nu i s-au potrivit baiatului meu. A inceput sa le poarte la 8 ani, acum 7 ani mai tarziu a mai castigat cam o dioptrie de la -3 a ajuns la -4. Inainte de asta  castiga cam 0.75 la 4 luni, eu zic ca rezultatele au fost excelente. Si asa, -4 la lentile i-a dat ptr ca el are si astigmatism si lentila de contact nu il poate corecta, asa ca a mai plusat putin. La ochelari sigur are mai putin, -3.75 parca.
Costa 480 RON un set de 6 lentile. Le schimba teoretic lunar, practic mai intindem de ele cam inca 1 saptamana minim. Lacrimile artificiale 50-60 RON, lichidul de pastrare cam 70 dar ne tine mult. Deci cu 6 lentile o ducem cam 4 luni. Oricum e costul mai mic decat la cele de noapte si sunt infinit mai confortabile.
Legatura cu ochelatii ptr presbiopie exista. Lentila multifocala inseamna ca la - ptr miop i se mai adauga o aditie de + (+2 in cazul nostru). Astfel copilul nu mai forteaza ochiul la citit, ptr ca lentilele cu - sunt ptr distanta. Lentile similare pot fi prescrise si ptr adultii de varsta mijlocie, dar exista o diferenta la cele ptr copiii miopi, adica la copii + este tot timpul in mijloc la ambii ochi, la adulti e ca la baterii :). Mai ajuta vederea periferica mult mai buna decat in cazul ochelarilor.
Nu a avut nici o problema de infectie sau ceva, s-a obisnuit instantaneu sa si le puna singur (a fost si f motivat ptr ca ura ochelarii), pe masura ce a mai crescut am avut curaj sa il trimit si in tabere cu ele. La inceput mai pierdea cate una, nu ma prind cum, dar doar in primele luni i s-a intamplat.  Ptr inot puteti opta ptr ochelari de inot de f buna calitate complet etansi sau ochelari de inot cu dioptrii. Noi i-am ales pe cei cu dioptrii.

#24
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Atașat, ceva fluturas ce promovează lentilele de noapte de la paragon, cine e interesat, mai găsește info acolo.
Găsit în sala de așteptare la cabinet de optică partener.
Sper că mă trece paragon pe lista de comisioane 😉

Attached Files


Edited by woe, 07 December 2021 - 17:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate