Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Au plecat nemtii din Bulgaria !?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postveman, on 03 martie 2015 - 14:54, said:

Eu am fost in ultimii 3 ani si totul este "parfum" . Cat mai departe de Romania, cu atat mai bine!
Servicii, cazare, mancare ... totul ok. Pentru mine, Romania mai are doar munte... pana cand il vor distruge si pe ala.

Am citit si eu comentarii la diversele locatii pe care le cunosteam. Cele negative veneau din partea romanilor (ciudat, nu?) si sunt convins ca alora le lipseau mileul de pe TV sau rapirea din serai de pe perete.

De obicei, romanii care comentau, se asteptau la 243 de stele in timp ce ei au platit pentru 2 stele. Probabil ca erau dezamagiti ca nu vedeau prea multe buci si buze pline de silicon, nu puteau manca seminte peste tot... chestii de genu' ... plm, pt mine, litoralul se afla (cel putin) in Bulgaria !

PS : cu ani in urma am avut cazare gratuita la 4* in Mamaia (era 100 de euro pe noapte !!! )... si daca as mai avea, nu m-as mai duce...



Hai ma...

Sa-ti spun de anul trecut : la un restaurant ne servea o tipa care nu stia romana, dar avea multi prieteni in Giurgiu... si ne-a povestit ca s-a dus chiar si cu bicicleta ca sa-i viziteze.
La o terasa unde se serveau prajituri & alte alea... tipele care lucrau acolo, la plecare, ne-au vorbit in romana cu zambetul pe buze ...si am revenit si de fiecare data ne-au servit super ok.
La o cafenea micuta, dar cocheta, tipul care ne servea parea ca este si patron... si s-a ocupat exemplar de masa noastra ...si ne dadea si informatii, ne recomanda una alta (nu de consumat).
Cand ne plimbam ca sa alegem un restaurant, undeva mai aproape de Romania, un nene "marinar" mi-a oferit un fel de palinca din partea casei... am facut poza cu el, am ras, ne-am distrat...

La o terasa aproape de apa, seara - noaptea cand era cam racoare, ne-au adus paturi ca sa punem pe noi si nu stiu ce chestii calde ...coniac, ciocolata calda sau ceva de genul asta - fara ca sa cerem asa ceva. Eu chiar eram incins de multe tarii... Posted Image

Stiu ca 90% din cazuri se bazau pe comert, dar trebuie sa stii cum sa vinzi...

Cand am fost in Mamaia ultima data... aia de stateau prin fata restaurantelor erau timizi ori roboti...

Am fost si in alte tari si nu se compara.

Acolo unde am fost in ultimii doi ani si ma voi duce si anul acesta ...nu sunt 1000 de stele, dar am apartament, cu doua bai, bucatarie moderna, doua balcoane si dormitor la etaj. Asa imi place mie... ca sa-mi beau cafeaua de dimineata pe balcon sau in bucatarie... in ideea ca nu stii cand ma trece cacar3a ... Posted Image

unde unde ? ca ma bate un gand :)
dar pe PM sa nu se imprastie

#38
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postveman, on 03 martie 2015 - 16:59, said:

romanul taranus obositus nu are treaba cu alte tari... cand nu e de ciordeala sau de cumparat masini. Cand se duce la mare vrea ca s-o faca exact "ca la carte" : cu passatu' lui cu "genti" misto, cu geamurile deschise (la 140 de grade !!! ), sa nu murdareasca puradeii pielea maro ca ii capaceste, nevasta-sa aia cu colac la burta sa puna tot "haurul" pe care il are, sa cumpere de la ei de la butic niste pet-uri cu bere si eventual niste parizer ca pe drum ii se face foame... si e mai ieftin de la butic de la el din sat ori cartier...

si uite asa ajunge ...unde? pai unde plm sa ajunga fara limba engleza si cu dorinte aprinse de a scuipa o coaja de samanta? Nu in afara tarii, normal... ci la noi, pe litoral...ca oricum nu sta mult. In timpul saptamanii o arde aiurea, dar totusi... un week-end la mare este suficient. Eventual o arde pana la mare in Romania de vreo 3 ori pe an... mai se combina la motorina daca nu prinde ceva de la tractoare.

el este fericit, capul familiei...a dus tot neamu' la mare... s-au afisat acolo, au facut doua, trei poze si aia e. Copiii sunt si ei fericiti, au ce sa le spuna colegilor.

cand risca sa treaca granita si asta datorita "trend-ului" ...ca nu mai sunt impresionati vecinii cand le spune ca a fost in Eforie sau eu mai stiu unde cacat, atunci se loveste de oamenii care nu ii dau atentie la toate vrajelile lui. Nu stie engleza, nu poate urla, nu da maneaua la maxim... eventual simte si presiune din partea ospatarilor ca nu e binevenit. Nu stie cu leva, nu ii pasa nimanui de passatu' lui cu "genti"... aurul nevestii devine tinichea. Vede fel de fel de spalaciti, blonzi, albicioase care vorbesc o limba pe care nici in filme sau la animal planet n-a auzit-o.

pentru astia...exista Romania, litoralul romanesc !

bai nene : sa ma apuc ca sa scriu un blog ?! Posted Image ...sau mai bine nu? Posted Image



era, in Mamaia, la un hotel de cacat ...nu stiu cum ii spunea, ceva lant hotelier din grupul arabilor care au si Phoenicia, 100 de euro pe noapte si parca o suta si ceva de euro daca era cu vedere la mare !

aerul conditionat - partea din exterior - era montat aproape de podea, ti se prajeau picioarele daca stateai pe balcon

Dap, vorbesti urat despre romani,
nu se poate asa ceva... m-am saturat de lupi moralisti, pe care mai apoi ii vad la semafor cum arunca scrumiera cu chistoace, nu mai vorbim de pet-uri... nu-mi place atitudinea asta deloc. toti romanii sunt marlani, mai putin eu! Sa nu-mi spui ca sortezi gunoiul menajer, ca nu te cred!

LE
si daca e sa completez, ia de aici:
bulgarii nu sunt peste noi decat la turism ATAT!
Ca si natie, nu vad cum poti sa spui ca ar avea ceva in plus, sunt absolut mediocri, mult mai putin cultivati decat romanii. Nu zic ca noi suntem niste valori deosebite, insa nu vad de unde ideea ca bulgarii nu au si ei manelistii lor.

Cine are complexe vizavi de bulgari sau natia lor, este cel putin idiot!

Edited by floraur, 25 March 2015 - 18:34.


#39
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Insa atat cele de inferioritate, cat si cele de superioritate.

#40
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Da, asa este....
insa eu daca aveam complexe de superioritate nu ma-as fi dus de cinci ori in vacanta la ei. Apoi intrati pe arie la Bansko, Borovets, Nessebar si o sa vedeti in mine un avocat al acestei tari, insa nu vad de ce sa ne prostim si sa facem posturi ca si cel citat de mine ceva mai sus.

Nu stiu daca are rost sa facem din asta un subiect de discutie, insa pun si eu o o intrebare simpla: toti mergeti cu avionul la litoral? nu mergeti pe sosele ca mine? si daca mergeti pe drum, nu vedeti praful de pe langa? Daca nu ati fost, mergeti la Sofia si apoi comparati cu Bucuresti, Brasov, Timisoara, Cluj, Sibiu, Iasi, etc.

#41
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
nu ma intereseaza cum este in Sofia, atata timp cat eu ma duc in statiunile de pe litoralul bulgaresc.
ai deviat mult si nu am niciun chef ca sa discut pe langa subiect.

am comparat strict cu ce se intampla la noi, in Mamaia. Am comparat si turistii.

nu ti-a placut ce am scris? ok. Nu era necesar ca sa ma combati si mai ales fara ca sa argumentezi. O dam in gunoi sortat si scrumiera... hai ma nene...

View Postfloraur, on 25 martie 2015 - 18:39, said:

bulgarii nu sunt peste noi decat la turism ATAT!

da, despre asta vorbim...

PS : am trecut pe tigara electronica. Scrumiera mea e plina cu monede, iar cand o voi arunca pe geam... o sa-ti dai seama ca eu am facut-o pentru ca se vor strange 1001 ciori in jurul masinii ;)

Edited by veman, 25 March 2015 - 22:22.


#42
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Pai ai facut acolo o teorie cu profilul turistului roman, care nu este decat o aberatie si un afront la adesa noastra a tuturor. O sa-ti dau o veste care o sa te socheze: cu toate ca toata tara este plina de mizerii, pet-uri, pungi, etc, nu inseamna ca majoritatea oamenilor arunca pe jos... asa cred multi, insa in realitate acestia sunt doar un procent foarte mic, insa mult mai mare decat in alte tari... sa zicem Austria, in niciun caz Italia.

Chiar daca ti se pare ca acest model descris de tine este definitoriu pentru turistii romani, eu cred numai o parte foarte mica se incadreaza in acest tipar.

nu-mi place obiceiul acesta de a arunca cu orice pret cu rahat in Romania, la orice pas si cu orice prilej... cu toate ca stilul tau narativ este chiar placut ;)

apropo de comparat turistii...
care turisti sunt mai rasariti in BG? las-o in gura masii de vrajeala, vin acolo toti britanicii saraci si rapanosi, au niste figuri si niste greturi, iar seara ii veti rupti in doua pe strada ca niste gunoaie.

Edited by floraur, 25 March 2015 - 22:36.


#43
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
ok, parerea ta este una, parerea mea este alta... putem trai linistiti in aceeasi tara, iar la vara ne vedem fiecare de drumul nostru ;)

#44
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
I love you, man! :)

stii ce zicea Ion Ratiu: "Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine."

#45
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Stii care mai e jazzu' cu mersul in Bulgaria si nu in Romania : nevasta-mea arata, pentru unii, intr-un fel, pentru altii in mare fel...eh, iar in Bulgaria nu trebuie ca sa stau geana si pregatit mereu sa dau cate o bucata la vreun taranus obositus din ala.

Pe langa asta, sa te plimbi prin Mamaia cu un bebelus... cred ca e nevoie de scut si para-scuipati. La intoarcerea la hotel probabil ca imi trebuie si un glaspapir ca sa curat rotile caruciorului de coji de seminte.

Nu generalizez, dar cazurile descrise mai sus nu m-ar lasa ca sa ma relaxez, ci din contra. Asa, in Bulgaria nu am niciun stres. Am vazut oameni si oameni pe acolo, mai putine animale... dar fiecare e cu treaba lui (ca si in alte tari). Nu se uita la mine in farfurie, la ceasul meu, telefon, ce marca de bluza sau incaltaminte am. Privirile sunt normale, asa cum ma uit si eu in jurul meu, fara insistenta.

Mai mult, mi-a placut ca m-au tinut minte din anii trecuti, deja facem un schimb de informatii, de bautura! (le-am dus tuica, ei mi-au dat rachiu la schimb :D )

Asa ca, or fi si bulgari taranus obositus (cu siguranta ca sunt), dar in zona de litoral nu am intalnit situatii in care sa fiu deranjat de turisti, localnici, angajati, pescarusi, etc. :)

PS : arunc cu rahat direct in wc, nu am zis ca toata tara este o toaleta publica. Inca ma mai duc la munte :) + ca am facut si turul oraselor... asta pana cand am ajuns la Miercurea Ciuc si nu aveam magyar descarcat pentru traduceri offline :D

#46
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postveman, on 25 martie 2015 - 22:42, said:

ok, parerea ta este una, parerea mea este alta... putem trai linistiti in aceeasi tara, iar la vara ne vedem fiecare de drumul nostru Posted Image

pisioiiiiiiule - unde i PM-ul meu cu zona ta de Bg ? ( il tot astept ). io mi's de fel indragosttit de bun simt si de oamenii aia zambitori ( mai putin zonele meletenizate gen Nisipuri, albena, sunnybleach, )

#47
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ieri m-am intors din BG pentru a patra oara, de data asta din Balchik. Chiar daca nemtii au plecat, a fost foarte OK.
Imediat dupa ce am ajuns in RO am primit o "palma", si m-am trezit la realitate :(

#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Ei, nu pe bune!
emigreaza...

#49
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postfoxbat, on 27 martie 2015 - 12:14, said:

pisioiiiiiiule - unde i PM-ul meu cu zona ta de Bg ? ( il tot astept ). io mi's de fel indragosttit de bun simt si de oamenii aia zambitori ( mai putin zonele meletenizate gen Nisipuri, albena, sunnybleach, )

Un loc asa cum il descrie @veman am experimentat eu in Sveti Vlas acum 2 ani. Nici nu imi venea sa cred ca sunt in balcani.
Sunt niste complexuri f elegante cu apartamente inchiriate in regim hotelier (nu erau 2 la fel mobilate) excelente.

Edited by atupi, 14 April 2015 - 23:25.


#50
bubugimi

bubugimi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2015
Trebuie sa recunoasteti multi ca bulgarii sunt ceva deasupra noastra la turism. Am fost de doua ori in 2014, la Balcik si a doua oara am ramas in drum la  Kardzhali, s-au purtat minunat, romanii de pe sosea n-au oprit sa ne ajute, bulgarii da. In pasul Sipka era circulatia oprita pt o ora,  bulgarii au tras masinile pe dreapta cu distante intre ele si asteptau civilizat iar romanii fortau sa treaca in fata si sa ocupe si banda cealalta. Deci !?

#51
bubugimi

bubugimi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2015
Cand am avut ghinion in Kardzhali un bulgar si-a lasat taxiul deschis in drum si a mers sa-mi arate un drum bun pt hotel, ne-au lasat locul de parcare liber pt 2 nopti fara nici o pretentie, la Balcik pt ca nu gaseam hotelul o localnica la care i-am aratat rezervarea  a sunat de pe telefonul ei si a venit patronul de ne-a luat, totul fara sa ceara ceva.  Iar pt pretentii de mancare multa la piciorul patului, acela nu e turism, e indoparea curcanului sau a grohaitorului. Aveti ce vedea in Bulgaria, chiar in drumul spre Makaza treceri prin tinuturile regilor traci , pe la Kulata opriti-va la macar la Melnik la vinarii si automat aveti si istorie, peisaje deosebite sau la Rila si cate altele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate