Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Au plecat nemtii din Bulgaria !?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 joseph_lacroix, on 03 martie 2015 - 20:32, said:

Bulgarii au avut o legislatie super OK  pentru investitiile de tip Greenfiel  in turism ( scutire de impozite in primii 15 ani, taxe mici) acum unii dintre proprietari  nu mai opereaza hotelurle ci le-au inchiriat.
Foarte ok.

Faza cu Bulgaria este in felul urmator  in functie de cat platesti de atat ai parte, inclusiv in romania poti sa mananci midii si scoici  cu sos de rosii , vid sau alb , la 20 de ROn ( in Portul Tomis sunt 2 restaurante care au o asemenea oferta)  si primesti f multe scoici un bol imens. si nu trebuie sa te mai duci pana la bulgari.
Acolo mananci fara ca sa-ti iei teapa si in statiuni, nu doar in port sau doar in doua locatii din o mie.
Vorbesti de scaunele alea aruncate aiurea din port ? Daca da, atunci confirm ca preturile sunt mici, dar si cantitatea e redusa...sau cel putin asa era acum x ani.

Cel mai bun raport calitate pret in opinia mea este de departe Turcia, servicii de calitate medium plus, si preturi corecte.
Probabil, n-am mai fost de ani de zile. Ramane totusi destinatia mea preferata.

Chestia cu paturile e valabila cam peste tot , am intalnit chestia asta in Brasov ,in Cluj, Oslo si Malmo,  nu e mare branza.
Nu o fi, dar nu am intalnit-o in Mamaia spre exemplu. Poate ca au mai evoluat si la noi, au mai copiat...dar sunt convins ca nu le iese. Sunt sanse maxime sa gasesti un muc uscat pe patura aia... ca "las' ba nene, ce are...?! e un muc...uite, s-a luat, gata! esti multumit! hai mai da-ti-va in slbz de mofturosi !" <- stil romanesc

Puteti gasi cazare ieftina si pe litoralul romanesc  nu trebuie sa va duceti in Bulgaria.
Poti gasi si taranus obositus (vezi descrierea de mai sus) daca ai chef ca sa-i numeri cojile de seminte, sa-i simti privirea pe femeia ta, sa ii etalezi iPhone-ul, cheile de la BMW... in Romania. Fiecare cum vrea, poate si ii place!

..si ca o completare : la modul general : ce se cere, aia se ofera! Servicii, mancare si preturi pe masura clientilor, iar cum majoritatea sunt ...hai sa spunem "altfel decat noi"... ei dicteaza. La fel se intampla si la TV : emisiunile alea de cacat sunt exact ceea ce publicul cere.

In Bulgaria, eram printre putinii romani... nu cred ca am auzit mai mult de 3 ori alti romani in statiunea unde ne-am cazat. Erau multi cehi ori slovaci (nu fac diferenta), nemti, rusi, polonezi... si alte natii neindentificate :) Probabil ca asta conteaza in contextul de mai sus.

PS: poti arata ca esti "patriot" si prin a refuza ceva ce pute ...cu speranta ca, intr-o buna zi, cineva va spala chiar si cu disperare pentru a te recastiga.

Edited by veman, 03 March 2015 - 21:08.


#20
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mancare de tot rahatul si servicii mult sub ce ofera si turcii si grecii. Am fost de doua ori, a doua oara mai mult din masochism si la presiunea prietenilor, ce au ok sunt restaurante prin statuni dar cand esti la all inclusive parca nu iti mai vine sa sari cu banul si acolo . Parerea mea daca vrei o vacanta super cauta pe site-urile germane sau englezesti in Turcia sau Spania.

#21
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
imi aduc aminte de un prieten care a fost la bulgari la All inclusiv si la micul de jun a avut de ales intre  omleta, oua fierte, oua ochi, crenvusti, sunca de praga, ceai , cafea, si suc, asta era micul dejun la all inclusiv a zis ca daca mai statea 2 zile incepea sa ii creasca pene.

PS la cazarea din Romania m-am referit la hoteluri nu la particulari(cei cu cheile de la marginea drumului).

#22
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 joseph_lacroix, on 03 martie 2015 - 21:08, said:

imi aduc aminte de un prieten care a fost la bulgari la All inclusiv si la micul de jun a avut de ales intre  omleta, oua fierte, oua ochi, crenvusti, sunca de praga, ceai , cafea, si suc, asta era

la 4 stele in Mamaia eu mancam icre negre la micul dejun Posted Image vis ! ...asta daca nu cumva intarziam 5 minute ca se goleau bolurile !

Comandor parca ii zicea la parnaia aia... le incurc...ca am stat si la Majestic, Condor, Amiral si alte cacaturi din astea cu "lavabila peste mucegai".
Inca o data : aveam masa si cazarea gratuite ca altfel nu calcam eu in mocirla aia.

PS: serios acum, tot ceea ce ai enumerat tu... este fix meniul de dimineata pe care l-am avut in locul icrelor negre dorite ! ;) ...iar cafeaua iesea mai buna daca imi storceam un ciorap... ca din toata lista aia cam asta era singura ce trebuia savurata. Cat despre partea cu cele 5 minute... chiar nu am glumit. Erau aia de zici ca nu mancasera de un an... si le cadeau din boluri, de pe tava... offff... dezastru ! Alergau repede sa ocupe mese... ce mai....romani adevarati !

Edited by veman, 03 March 2015 - 21:21.


#23
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 Quantum, on 03 martie 2015 - 17:26, said:

Acolo se merge doar pentru all-inclusive
Gresit!
Adica "gresit" pentru un om normal.

Ai vazut Sozopol, Nessebar, Balcic?
Ai mancat la Dalboka?   Posted Image

Asta ca sa ma refer doar la cateva puncte - si dintre cele mai cunoscute. Caci intr-adevar tare este ce poti descoperi si trai luand-o pe carari nebatatorite.



Pentru all-inclusive poti merge si la noi la hotel Europa in Eforie Nord: arata bine pentru cine gusta genul de hotel, presupun ca este destul de luxos, are tarc, iarba verde stropita regulat (copaci nu, ca erau de porc, faceau umbra, las' asa, ca in desert), de mancare presupun ca se da. bine, in acest caz nu prea ai cum si de ce sa iesi in afara tarcului, dar... esti la AI si nici nu ai parcurs distanta mare.

#24
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 BlueKing-69, on 03 martie 2015 - 21:38, said:

Ai vazut Sozopol, Nessebar, Balcic?

Am ramas placut surprins de Nessebar anul trecut. Am mai trecut pe acolo, dar de data asta ne-am rezervat o zi full ca sa o luam la pas.
Faza cu cafeneaua cocheta si cu patronache ala de acolo e.
Totusi mai multi romani... dar pareau ok, oameni cu familie, fara maimute si maimutoi.

#25
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

 veman, on 03 martie 2015 - 21:17, said:

la 4 stele in Mamaia eu mancam icre negre la micul dejun Posted Image vis ! ...asta daca nu cumva intarziam 5 minute ca se goleau bolurile !

Un prieten a fost anul trecut la Mercur Minerva in Mamaia, regim all inclusive, zicea ca se faceau cozi cu 30 de min inainte sa se deschida restaurantul, binenteles odata intrati in sala conationalii nostrii se imbulzeau mai ceva ca animalele, la un moment dat s-a adus o tava cu prajituri, tava din care trebuia sa se serveasca toata lumea, numai ca un romulan cu tupeu a luat toata tava si a plecat cu ea, toti se uitau chioras la el dar nimeni n-a avut curaj sa-i zica ceva, penibil...

#26
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 dan81, on 04 martie 2015 - 10:33, said:

Un prieten a fost anul trecut la Mercur Minerva in Mamaia, regim all inclusive, zicea ca se faceau cozi cu 30 de min inainte sa se deschida restaurantul, binenteles odata intrati in sala conationalii nostrii se imbulzeau mai ceva ca animalele, la un moment dat s-a adus o tava cu prajituri, tava din care trebuia sa se serveasca toata lumea, numai ca un romulan cu tupeu a luat toata tava si a plecat cu ea, toti se uitau chioras la el dar nimeni n-a avut curaj sa-i zica ceva, penibil...

se confirma ceea ce am spus.
nu sunt adeptul all inclusive shit, dar am avut "ocazia" ca sa vad cum se petrec lucrurile.
nu voi uita imaginea oamenilor (mult spus) care se calcau in picioare si totusi...era un hotel de 4 stele... cu "pretentii", nu?

in multe zile eu am prins cateva ramasite, in special oua fierte... oricum ma interesa doar ca sa fie un "pansament" pentru cafea + tigari. Dupa toate cele, mai mancam ceva prin alte parti ca sa nu beau pe stomacul "gol".

la masa de pranz preferam ca sa ma duc la carciuma, era teapa, dar barem nu eram conditionat.

asta e problema reala: romanul, nu apa, nu peisajul, nu statiunea in sine. Degeaba ai apa cacalau daca inoti printre tampoane si rahati plutitori...
degeaba stai la hotel de 1323 de stele daca alti turisti nu sunt nici de-o stea.... si tot asa.

nu si-a pus nimeni intrebarea de ce nu vin strainii pe la noi? ...exceptand pastilatii aia care vin sa f si ei ceva ieftin...
eu nu pot sa-mi duc familia intr-o astfel de infectie, dar astept vremuri mai bune... pana atunci exista Bulgaria (cel putin).

apropo, pt cei care ati mai ars-o prin Mamaia : cati bulgari ati intalnit?

#27
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Dalboka
Attached File  IMG_7683.JPG   155.39K   57 downloads Attached File  Dalboka3.jpg   296.56K   59 downloads
Attached File  IMG_7641.JPG   178.86K   65 downloads Attached File  Dalboka guvizi.jpg   161.24K   72 downloads
Pești lângă terasă
Attached File  IMG_7656.JPG   156.5K   71 downloads
Prețuri:
Attached File  DALBOKA menu_ro.pdf   1.54MB   45 downloads
La mare depărtare de ce am găsit, în aceeași perioadă pe Litoralul nostru :(

#28
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 dan81, on 03 martie 2015 - 16:29, said:

Unde mai precis este locatia asta ?



Sincer, la Albena ma gandeam si eu pt anul asta...

in albena ma duc de 5 ani, de cind am copii mici si nu pot face drumuri lungi cu ei si pot spune ca in ultimii 5 ani nu s+a schimbat nimic in Albena, inafar de preturi(care au crescut); am fost cam la toate hotelurile de mijloc din prima lini.L a nici unul nu am avut problemecu masa, cazare. Bine inteles ca anul acesta am ales tot Albena ca de a crescut primul copil dar a venit a 2.

#29
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Mi-am adus aminte ca daca tot comparati RO cu BG in materie de litoral, va intreb pe voi cei pro RO :

Mai dau alea cu matura si vine masina de gunoi pe faleza la ora 21 (in Mamaia) ?!

Bagami-as p in mintea alora care au gandit treaba asta ! Cand am intrebat o tanti din aia daca ii se pare normal ca sa mature pe langa mine la ora aia ...mi-a dat clasicul raspuns : "pai daca acum ne-a trimis sefu' "

Sefule ...s-o fac praf pe ma-ta daca citesti (si daca nu citesti) !

#30
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca stai sa o iei asa, la cat de aglomerata si agitata e (a devenit) acesta statiune (Mamaia), si la 4 dimineata e plin de lume si ar deranja. Ca sa nu mai zis de urechile fine ale unora care, dormind cu geamurile deschise, ar putea fi deranjati de galagia masinii de gunoi.
Asa ca, oricum ai da-o, tot nasol e!

#31
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
In timpul saptamanii era pustiu, doar in weekend era full.
Pe mine m-a deranjat la ora 21.

In Bulgaria nu am fost deranjat astfel in nicio statiune si nu era vreo mare curatenie, dar nici n-am dat cu piciorul in conserve de bere sau pungi, etc.

E o chestie de bun simt ca sa nu deranjezi la ore decente, sa nu prafuiesti trecatorii sau sa le dai zeama de gunoi ca sa miroasa.

Sunt detalii care se aduna...

Cum am mai zis : oamenii sunt de vina. culmea e ca aceeasi oameni, dar in alte tari, devin ceva mai civilizati.

#32
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 21.04.2012
In Albena ma disperasera nenii aia care ridicau gunoiul, cred ca treceau de cel putin 4 ori / zi sa goleasca cosurile. Pe plaja, cum plecai venea cineva si strangea umbrela in urma ta si facea curat. Asa ca intr-o dupa masa cand a fost furtuna, nu au fost imaginile apocaliptice cu umbrele smulse de pe plaja, ca la noi.

#33
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Am fost in Bulgaria de 3 ori:

Septembrie 2013 in Nessebar
Iulie si Noiembrie 2014 in Veliko Tarnovo

De fiecare data am platit pretul corect pentru cazare si mancare. Toata lumea (hotel si restaurante) mi-a vorbit frumos si mi-a zambit. Cu sau fara nemti, m-am simtit foarte bine.

#34
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
In Veliko Tarnovo am fost de vreo doua, trei ori... este interesant. Am mancat de am rupt pe acolo si n-am simtit gol in buzunar.
Au toate facaturile posibile la haine prin magazine... Posted Image si multe poze cu morti pe usi / porti / copaci...

PS : am prins si un festival al luminilor. Sper sa vad si la Sighisoara asa ceva cand oi ajunge si pe acolo.

Edited by veman, 06 March 2015 - 22:49.


#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Quantum, on 03 martie 2015 - 17:26, said:

Mie nu-mi place pe litoral in Bulgaria. Acolo se merge doar pentru all-inclusive: manaci ca la cantina si bei bautura proasta inclusa in bilet - e o chestie ieftinache buna pentru oamenii simpli si multi.
Am fost o data, nu mai ma duc.

Litoralul Bulgariei este lung, are de toate pentru toti, daca tu te-ai dus la All in este doar treaba ta, insa daca ai curaj dute in Nessebar si o sa gasesti si altceva. Eu am fost acolo de doua ori si o sa ma mai duc.

Attached File  DSC09074.JPG   195.18K   37 downloadsAttached File  DSC09124.JPG   238.18K   36 downloadsAttached File  DSC09127.JPG   106.92K   34 downloadsAttached File  DSC09135.JPG   198.14K   33 downloadsAttached File  DSC09136.JPG   283.43K   34 downloadsAttached File  DSC09140.JPG   164.15K   34 downloadsAttached File  DSC09148.JPG   161.85K   38 downloads

Attached File  image406-10.jpg   247.98K   38 downloads

Edited by floraur, 25 March 2015 - 17:30.


#36
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
floraur mi-ai luat vorba din gura. Asta urma sa scriu si eu .

Am fost de aprox. 4-5x si am vazut zone foarte frumoase(nu numai pe litoral), am mancat bine si am cunoscut oameni de treaba cu povesti intersante.Niciodata nu am fost la all inclusive  pentru ca nu pot sta dupa mesele lor , trebuie sa calatoresc in imprejurimi si nu ajung in timp util la masa.

Nessebar a fost fantastic.(cand am fost acolo am asistat la un moment dat la un schimb de idei/experiente ale unor calatori-nomazi .Toti aveau o singura concluzie- erau placut surprinsi de partea bulgareasca )
Thracian Cliffs Golf & Beach Resort (langa Kavarna) a fost incredibil.

Ce-i drept eu nu vreau sa mai ma duc (doar la insistentele prietenilor sau in tranzit). Pe lista mai si alte tari de vizitat, iar timpul si bugetul nu-mi permit `sa abuzez` cu calatoriile intr-o anumita tara .Posted Image

Edited by polizei, 25 March 2015 - 18:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate