Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Still Alice (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
About Alzheimer's, only  prettier Posted Image ...

Julianne Moore (Alice Howland) face un rol care a meritat, intr-adevar, Oscarul si Golden Globe-ul pe care le-a castigat. Cu atat mai mult cu cat "duce", practic, singura tot filmul.

Daca (pentru cei ce n-au citit cartea cu acelasi nume, scrisa de Lisa Genova, dupa care s-a facut filmul) personajele lui Alec Baldwin (John Howland) si al lui Kate Bosworth (Anna Howland-Jones) sunt mai detasate de implicatiile imediate ale dramei, fiecare dintre ei avand propriile justificari si limitari, Kristen Stewart (Lydia Howland) nu are nici o scuza pentru un rol pe care, dupa parerea mea, l-a golit de orice emotie si sentiment.

Filmul merita si trebuie vazut pentru jocul de exceptie al lui Julianne Moore, pentru cinematografia discreta si in acelasi timp puternica si - nu in ultimul rand! - pentru mesajul pe care-l transmite. Filmul se dezvolta exclusiv in jurul acestei boli crunte, Alzheimer's, ce afecteaza oameni care, dincolo de uitare si de pierderea capacitatilor congitive, sunt tot oameni, cu sentimente, dorinte si bucurii. Ca si cartea, este un film manifest asa ca primiti-l si priviti-l ca atare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZrXrZ5iiR0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ShaQCmADxvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
K. Stewart nu știe să joace, e de duzină. Singurul ei rol memorabil e cel din filmul „Into the wild” iar atunci era o speranță. Atât.

J. Moore e o actriță talentată dar mă enervează felul ei de a plânge.

Edited by LeopardSurd, 27 February 2015 - 20:48.


#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
o.k. Poti vedea, deci, filmul fiindca Julianne Moore plange doar putin, intr-o secventa unde plansul ei este ultima grija a spectatorului.

De curiozitate ... care este filmul in care plange si unde ti-a displacut? Sau filmele?

#4
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
Prima dată am remarcat-o în Hannibal. Urât plâns fire-ar. :lol: Unele femei sunt frumoase când plâng, altele din contră.

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Aaaa ... scuzati! Hannibal ... nu-mi mai amintesc mare lucru din acest film. Deci nu-mi amintesc in amanunt secventa. Un film cu pretentii dar slab, dupa parerea mea. Nici macar muzica lui Hans Zimmer (care-mi place!) nu m-a convins. Sau poate ca am avut eu prea mari pretenti dupa "SIlence of the Lambs" ...

#6
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014

View PostDIY, on 27 februarie 2015 - 22:17, said:

Sau poate ca am avut eu prea mari pretenti dupa "SIlence of the Lambs" ...
Păi și eu am avut. Moore nu mi s-a părut potrivită în rol. Joacă roluri de scorpie prea bine iar Foster e prea „dulce și vulnerabilă” (comparativ)

#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,841
  • Înscris: 10.12.2006
A, asa se explica de ce esti amator de filme atat de insipide. Esti hipster din ala care se uita la filme pentru muzica. Genial artist Hans Zimmer.

Edited by Mizu, 28 February 2015 - 04:28.


#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Hai sa judecam filme, la fiecare dupa gustul personal si intelelgere, nu persoane!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate