Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

cine stie sa faca un site ca acesta?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
platesc pentru realizarea unui site de genul - http://www.bancuri-online.net

#2
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015
bancuri ....... spam toata ziua

#3
findus2000

findus2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 18.06.2012
Eu iti pot realiza un site gen acela.
Cat oferi ?
Daca doresti mai multe informati add
mess: florinboss_x ,
skype: findusss.florin

#4
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
Si cam cat oferi ....

#5
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
eu. am deja scriptul (partial) facut. zi buget si discutam.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Nu ai nevoie de nici un script special... Pui un Wordpress, o tema modificata sa arate in categorie tot continutul articolului +  un plugin de rating si gata.. ai un site ca asta.
Costuri 0... teme gasesti cate vrei pe net.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
La $30 gasesti http://www.softbizsc.../scripts/jokes/ sau http://www.arwscript...emos/jokessite/

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postzyxxx, on 22 februarie 2015 - 15:48, said:

eu. am deja scriptul (partial) facut. zi buget si discutam.

-ce script ai
-am vazut ca sit-ul e html,css,si javascript
-folosesti si php ?

#9
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Nu-i nevoie de script .

Dupa cum spunea un coleg mai sus , poti folosii o tema wordpress , o modifici putin , bagi doua plugin-uri si gata site-ul .

#10
adivro

adivro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.01.2007
Uite .. oferta:
2000 lei (factura, neplatitor de TVA) - cu toate functionalitatile respectivului site.
Utilizatorii adauga bancuri printr-un formular, tu printr-un sistem de admnistrare le aprobi/respingi/modifici.
Vrei si logo? Mai adaugi 400 lei pentru variantele vectoriale/raster.

La banii astia primesti un site responsive, optimizat SEO (OnPage), cu Analytics, Remarketing, Conversion tracking (Google Tag Manager) si suport 15 zile (modificari, grafica, etc.).

#11
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View Postadivro, on 26 februarie 2015 - 22:08, said:

Uite .. oferta:
E de BlackFriday?Posted Image
Oare de unde ai scos cifrele astea?! Macar daca erai platitor de tva intelegeam cat de cat...

#12
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Ok, am o idee de site, as putea sa mi-l fac singur insa nu prea am timp. Caut pe cineva interesat sa dezvoltam o colaborare, punem site-ul pe picioare si facem prin contract o impartire a profitului de 60-40 %. Eu 60 pentru idee, evident. :)

As vrea sa vad niste portofolii, voi alege unul, vom semna un act de confidentialitate ( in cazul in care se afla ideea, ajungem la procese) si apoi ii spun despre ce e vorba. Nu e extrem de complicat, as spune complexitate medie.
In echipa ar putea lua parte si un ceo si vedem ce si cum impartim, dar la fel de bine ar putea sa lucreze doar ocazional.

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu știu ce lume e asta unde de la inițierea discuțiilor se pune problema actelor și a proceselor.

Pentru mine treaba e simplă: îmi dai lista de sarcini, eu le fac, prezint numărul de ore lucrate și rezultatul muncii. Sunt plătit și atunci dau codul sursă. Și aici se încheie tot. Simplu și elegant.

---
Apoi chestia cu portofoliile. Dacă am 10 site-uri Wordpress cu diferite teme gratis care arată mișto, ce se întâmplă? Sunt trecut la dezvoltator experimentat sau doar o persoană care știe să dea click-uri?

---
Apoi, cine se bagă în ceva unde există doar potențial de a fi plătit? Adică cineva care poate să facă treaba rapid și eficient, nu cineva care stă o săptămână să descurce implementarea unui formular cu nume și adresă de e-mail și care mai și face câmpul de e-mail: <input type="text". Lol.

---
Tot pe chestiunea de potențial: și eu fac aplicație după aplicație gratis că poate la un moment dat vor avea success. Dar le fac pentru mine. De ce ar fi altcineva într-o situație mai strălucită cu succesul unui proiect? Și în cazul meu vorbesc de aplicații care se învârt în fața a zeci de mii de oameni pe lună. Sigur, par a fi aplicații inutile pentru omul de rând. Well, de ce alta ar fi mai utilă? Cum ar fi măsurată cantitatea de „garanție” că eu într-un an ajung să fiu plătit? Și eu sunt unul din ăia care, să luăm ultimul exemplu: cineva a întrebat o firmă de dezvoltare în cât timp fac o chestie. Ei au zis o săptămână și o sumă de euro. Apoi m-a întrebat pe mine. Am făcut-o în 6 ore și 25% din prețul ălorlalți.

---
Anyway, m-am dus. E martie și e luna de plată a taxelor. Și la stat nu e cu discuții și negocieri. Paf! Câteva zeci de milioane. Și mai sunt și scârbiți când te văd cu teancul de bani.

Edited by RedDev, 09 March 2015 - 12:17.


#14
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
A punctat bine colegul mai sus , faptul ca sti aranja o tema wordpress si instala trei plugins nu te face front-end developer .

Tu 60% pentru idee , designer-ul 40% pentru munca . De ce nu platesti un indian ca banuiesc ca ai una-doua sute de dolari... si pe urma ai venit pasiv 100% din ideea ta brilianta , nu mai trebuie sa imparti cu nimeni nimic . Eu zic ca iesi mai bine , pe urma din venitul tau constant poti platii un web-designer full time si banuiesc ca o cumuleze mai putin de 40% .

Edited by Vladutz22, 10 March 2015 - 00:21.


#15
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Puteam sa mi-l fac singur in flash, cu animatii si tot tacamul dar nu am timp....

Ideea era sa fie cineva de incredere si sa se si ocupe de site, nu doar sa il faca. Dar nah, nu ma astept ca in romania sa fie multi care gandesc outside the box... daca banul e primordial nu o sa ajngeti nicaieri. trebuie facut din placere. Si vine si banul...
Nu va convine, puteti sa va abtineti ca nu am cerut sfaturi...nu te intereseaza ce am cerut? Treci peste, maitre.

A, si ai grija la i-uri...

Edited by xtremdriving, 10 March 2015 - 09:25.


#16
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Eu am spus o dată, am un număr mai mare de 5 „start-up-uri” care generează absolut 0 venit. Și sunt lucruri de bun simț care pe alte piețe sunt folosite, te poți abona, faci bani. Aici în primul rând nu există nici un interes, nu le folosesc decât vreo 5 oameni chiar dacă sunt printre primele rezultate pe Google după termenii de căutare specifici.

Și acuma să înțeleg că ar trebui cineva să lucreze pro-bono pentru... ce scop?

Gândire outside-the-box? As in what? Pot merge la Finanțe cu argumentul „Let's think outside the box for a second. How about I don't pay my taxes and you're gonna look the other way”? Pentru că nu cred că vreun dezvoltator înregistrat poate să eschiveze taxele.

Ah, sau tu te gândești la un tip care deja câștigă vreo 20 000 de lei pe lună și are timp să facă acte de binefacere? Pentru că varianta cealaltă, în care avem un puști fără venit și care vrea să se afirme pe gratis, fără vreun statut juridic, ei bine, în această variantă e cam clar genul de business.

Știu perfect de ce în România dai bacșiș și la taxi, ca să nu mai vorbesc de profesii mai de Doamne-avocați, doctori, dar când e vorba de programare, lumea așteaptă să fie gratis. Pentru că mulți ani orice soft îl luai de pe DC++ sau de pe torrent-e cu crack, pe gratis. Chestia asta a creat un gen de gândire că software-ul nu costă, făcut de niște tipi dezinteresați de igiena personală, ce să mai zic de a avea o viață, de a merge la magazin și de a cumpăra săpun? Sau ca ăștia să aibă vreo prietenă, darămite o familie.

Și atitudinea asta se observă cam peste tot. Glassdoor arată destul de bine că venitul unui programator este jalnic. Sigur, mai mare decât vânzătorul sau decât curierul, însă pregătirea sa presupune câteva lucruri în plus decât aceste meserii menționate.

În concluzie ziceai că ai putea să-l faci singur în Flash. Nu am să fac ceva miștocărie ieftină, am să spun doar că vremea Flash-ului a trecut și acum se folosește HTML5/Canvases.

#17
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008

View PostRedDev, on 09 martie 2015 - 12:01, said:

...

---
Apoi chestia cu portofoliile. Dacă am 10 site-uri Wordpress cu diferite teme gratis care arată mișto, ce se întâmplă? Sunt trecut la dezvoltator experimentat sau doar o persoană care știe să dea click-uri?

---...

In portofoliu nu prea se vede imaginatia / priceperea webdesignerului / dezvoltatorului ci preferintele clientilor.

Cand clientii isi doresc kitshuri, porcarii si tiganii asa va arata si portofoliu.

#18
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Presupunerea aici e că portofoliu înseamnă lucruri făcute de tine, nu doar niște poze făcute la ceva site-uri de care nu a auzit nimeni. Întreabă cineva administratorul site-ului?

Pe de altă parte: mă duc la interviu, la un moment dat mă întreabă: Știi de responsive design? Asta în idea în care ei aveau link-ul la site-ul meu (ceva de genul popescuion.biz) și pe care l-au vizitat. Le spun: Redimensionați fereastra de Chrome. Mult uau, foarte responsive. Nici nu s-au uitat să vadă site-ul și ce tehnologie e în spate.

Așa că eu cred că portofoliu = apă de frecție (la picior de lemn).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate