Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Mesiah , inventia evreilor pentru evrei.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Acest mesaj este ascuns pentru ca ai ales să ascunzi mesajele publicate de altul2. Afişare oricum?

#38
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostThinkAbout, on 02 martie 2015 - 18:16, said:

Afişare oricum?
Sunt de acord

#39
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostThinkAbout, on 02 martie 2015 - 16:24, said:


In escatologia crestina, exista credinta ca la a 2-a venire a lui Hristos, una din sarcinile lui este de a indeplini profetiile mesianice fata de evrei [asa scrie in romani 11 cumulat cu alte versete din NT]
Atunci toti evreii il vor recunoaste ca ceea ce este Posted Image

In alte timpuri as fii putut sa fiu prooroc ca azi nu am timp de asa meserie.
Infine si crestinii au invatat ceva de la evrei; Cand   simt ca trebuie  sa  promita ceva  la " bobor"  si nu  au "acoperire"   la acest cec , promit marea si sarea  insa atarna astea de implinirea unor fapte care in nici un caz   nu se vor implinii pe lumea asta.
Cum evreii au promis Mesiah dar  numai cu clauze imposibile,asa fac crestinii cu crestinizarea evreilor.
Cam 4000 de ani nu reuseste nimeni cu bunul si nici in special cu raul sa converteasca evreii  la alta religie. Nici lui  Iisus evreul cand a fost  rastignit nu i-a trecut prin cap sa se lepede de Judaism.

#40
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postaltul2, on 02 martie 2015 - 17:08, said:

Da pot eu sa intreb, toti, toti, evreii?
Si domnul Edgar?

Evreii in mod sigur il vor rastigni imediat. Eu zic ca domnul Edgar poate confirma asta 100%

Ca de obicei te crezi mare stiutor dar iesi cam ...ne-stiutor  ca domnul Edgar  nu ar rastigni pe nici un evreu dar nu i-ar pasa daca romanii te-ar fii rastignit pe tine.

Cand domnul Edgar a vrut sa omoare din dusmanii evreilor, sa recrutat la armata israeliana,  a ajuns la un grad frumusel si a luptat in 5 razboaie si cum se stie, in ultimii 67 de ani armata israeliana nu a fost invinsa in nici un razboi care a fost impus de dusmanii Israelului. Tu crezi ca ce crede un ametit de religia lui,mai bine zis  "de cum intelege el religia lui"   are mare importanta in ochii domnului Edgar   care a vazut pe lumea asta ce tu nu o sa vezi chiar daca ai vei  traii 100 de ani.?  (intrebare retorica nu-i nevoie de replicat)

#41
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostEdgaroropsitul, on 03 martie 2015 - 11:10, said:

Ca de obicei te crezi mare stiutor dar iesi cam ...ne-stiutor  ca domnul Edgar  nu ar rastigni pe nici un evreu dar nu i-ar pasa daca romanii te-ar fii rastignit pe tine.
Cand domnul Edgar a vrut sa omoare din dusmanii evreilor, sa recrutat la armata israeliana,  a ajuns la un grad frumusel si a luptat in 5 razboaie si cum se stie, in ultimii 67 de ani armata israeliana nu a fost invinsa in nici un razboi care a fost impus de dusmanii Israelului. Tu crezi ca ce crede un ametit de religia lui,mai bine zis  "de cum intelege el religia lui"   are mare importanta in ochii domnului Edgar   care a vazut pe lumea asta ce tu nu o sa vezi chiar daca ai vei  traii 100 de ani.?  (intrebare retorica nu-i nevoie de replicat)
Pentru evrei trebuie sa fii erou.
Am mai vazut si eu prin filme ce zici tu.
Uite filmul asta ultimul cu Lunetistul zice ca e criticat pentru dezumanizarea soldatului.
Stiu eu o zicala pe care ti-o spun si tie:
Zice ca omul tanar se lauda cu ce a facut in viata, omul batran se lauda cu ce n-a facut in viata.
Inca n-ai ajuns la stadiul al doilea!

Edited by altul2, 04 March 2015 - 18:02.


#42
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postaltul2, on 04 martie 2015 - 18:02, said:

omul tanar se lauda cu ce a facut in viata, omul batran se lauda cu ce n-a facut in viata.


mi-a placut .

Edited by vio69a, 04 March 2015 - 20:26.


#43
bascaabundentei

bascaabundentei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.09.2014
Pan la urma, evreii ce cred? Mai vine Mesia ala sau aruncam VT pe foc?

#44
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postbascaabundentei, on 04 martie 2015 - 21:24, said:

Pan la urma, evreii ce cred? Mai vine Mesia ala sau aruncam VT pe foc?

Evreii ca mine cred ca Mesiahul adevarat va venii cum a venit si Iisus ca Mesiah. Pai de unde sa faci rost in Israel de un magarus alb ,sa chemi turcii sa darame zidul cu care au inchis poarta la Vechiul Ierusalim, unde sa  pui pe toti mortii care vor invia ca nu avem destule hotele si inca o intreaga serie de belele. Cine are nevoie de mantuirea a lui Mesiah,
sa-L  invite la el acasa. De ingropat daca-i nevoie o sa-L  ingropam  noi ca noi israelienii  ne place sa vina cati mai multi turisti si pelerini ca sa lase in tara noastra multa valuta. Daca va continua cu predicele o sa-I ceara fiscul sa plateasca  procente din banii care i se v-A  dona   de Altu2 si altii.

#45
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postbascaabundentei, on 04 martie 2015 - 21:24, said:

Pan la urma, evreii ce cred? Mai vine Mesia ala sau aruncam VT pe foc?
Cred ca Dumnezeu isi onoreaza intotdeauna promisiunile :)

#46
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostThinkAbout, on 05 martie 2015 - 13:44, said:

Cred ca Dumnezeu isi onoreaza intotdeauna promisiunile Posted Image

Binenteles, va fi vai si amar de evreu si de orice alt necrestin.
Pentru ca venirea lui Mesia va fi pentru acesrtia ce-a de a doua venire a lui Hristos.
Atunci cand toata bunatatea, toata toleranta vor fi inlocuite cu pedeapsa cea dreapta si crancena

#47
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostThinkAbout, on 05 martie 2015 - 13:44, said:

Cred ca Dumnezeu isi onoreaza intotdeauna promisiunile Posted Image

Ma scuzi doamna TA  dar Mesiah nu este initiat de Dumnezeu   ci de proroci care erau pe timpul lor  conseieri si analizatori a vitorulucum sa a prezentului .Ei nu erau sfinti cum crestinii inteleg si nici nu se prezemtau ca cei care transmit ce Dumnezeu le-a poruncit.

Ar fii fost mult mai comod daca Dumnezeu ar fii transmis prin muritori  noi ordine la evrei dar asta nu sa intamplat .

Proorocii erau oameni isteti care puteau analiza situatia si propune ce-i nevoie de facut. La un moment dat au invemtat Mesiahul evreilor care a degenerat datorita unui  timp  complicat in "fiul lui Dumnezeu "   etc.  

Clauzele de control daca Mesiah-ul este adevarat sau nu sunt asa draconice ca nu au lasat nici o posibilitate  ca sa se iveasca acel Mesiah adevarat insa  a starnit sperante mari in preajma credinciosilor evrei.  

Chestie de confort. Dece sa traim sub amenintarea Judecatii de apoi cand va venii Trimisul lui Dumnezeu si va mantui sau cu alte cuvinte " amnistie generala"  la pedepsele  la judecata de apoi toate astea fara ca oamenilor sa nu li se ceara sa sescoale de pe scaun.  Instant-pardon  si un vitor mai bun.

#48
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Consider că a devenit din ce în ce mai evidentă concepția personală a lui Sorinică privitor la Mesia. Acum vedem că respinge și relația lui Dumnezeu cu profeții vechilor israeliți, după ce a respins planul mesianic al lui Dumnezeu. Ceea ce trebuie reținut este că această concepție expusă sumar aici de către "părintele" Sorinică nu este altceva decât părerea lui personală în materie și NU exprimă credința REALĂ a iudaismului într-un personaj Mesia sau măcar într-un concept sau personaj colectiv mesianic.

#49
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
O prezentare iudaistă a conceptului iudaist de Mesia.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I6X1Dynhbto?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Iochanan-Iochanan mai traiesti tu ?

Concept sau nu ,evreul acela recunoaste pe Iisus ca Mesiah ?   Nu am avut timp sa ascult tot filmuletul.
Cu aceias ocazie ai fii putut sa-l intrebi  cati Mesiah  s-au ivit pana cand a sosit Iisus  si ce li sa intamplat. Si cum au fost numiti.

Sa-ti fie munca usoara:    http://en.wikipedia....ssiah_claimants

#51
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Foarte interesant că această postare a lui ThinkaBout a fost ștearsă de pe această discuție:

Quote

In escatologia crestina, exista credinta ca la a 2-a venire a lui Hristos, una din sarcinile lui este de a indeplini
profetiile mesianice fata de evrei [asa scrie in romani 11 cumulat cu alte versete din NT]
Atunci toti evreii il vor recunoaste ca ceea ce este
însă a rămas într-o citare a lui Sorinică de mai sus.

Trecând însă peste asta, îmi este clar că interpretarea hazardată a lui Thinka arată că nu prea se descurcă cu "cumularea" versetelor, trăgând niște concluzii extrem de idealiste, făcând abstracție de faptul că mulți dintre iudei sunt atât de depărtați de Adevăr și că această depărtare, combinată cu marșarea lor exact pe direcții împotriva Adevărului, ar fi lipsită de consecințe dezastruoase pentru o parte dintre iudei. Numai unii dintre iudei se vor converti al Adevăr, la Christos ca la Dumnezeul cel adevărat (unul în Treime) și Mesia al întregii lumi, nu doar al iudeilor. Restul, și mai ales cei malefici care organizează și construiesc sistemul antihristic satanic de instaurare a regatului falsului mesia pe pământ, vor vedea ei de ce "convertire" vor avea parte. Eu încă stau și mă gândesc cum poate Thinka să fie atât de naivă și de nepricepută.

#52
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Ma Iochananule, Mesiah este o nventie evreiasca si ce nu intelegi ,intreaba un evreu  ca ei stiu care sunt dovezile adevaratilor Mesiah ca Ei sunt cei asteptati.   Evreii inca asteapta deoarece din pacate si Iisus ca si inca ALTII inaintea Lui  nu au trecut examenul.  Asa ca toate cele scrise de crestini in NT  despre Mesiah au valoare numai in Crestinism.

Dacca crrestinii vor sa creada in cine gasesc de cuvinta,la evreii nu le pasa dar asta nu permite crestinilor sa se impuna cu credinta lor la altii.

Evreii, popor destept si intelegator nu se pare ca se inghesuiesc sa se converteasca la crestinism.  Predicele dumitale seaman mai mult la un soi de anti-Semitism decat la predici misionare. Vreau sa te anunt ceva care poate inca  nu ai aflat  : Evreii nu au rastignit  pe  Iisus asa ca nu mai  bate capul lor cu predici crestine in toate replicele  care   scrii.

#53
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 03 aprilie 2015 - 17:56, said:

Ma Iochananule, Mesiah este o nventie evreiasca si ce nu intelegi ,intreaba un evreu  ca ei stiu care sunt dovezile adevaratilor Mesiah ca Ei sunt cei asteptati.  

Banuiesc ca nu vrei sa spui ca evreii  astepta ......propria lor inventie....!
Ar fi foarte....original....!!

#54
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
<< Scopul final al franc-masoneriei este acela de a uni omenirea în frunte cu un conducător unic, antihristul. Acelaşi obiectiv îl urmăreşte şi sionismul de astăzi, o ramificaţie a franc-masoneriei. Organizaţiile masonice ajută în toate privinţele sionismul. După cum afirmă liderii sionişti, crearea statului Israel în mai 1948 nu reprezintă decât primul pas spre realizarea unor sarcini mai „importante” ale sionismului, şi anume – transformarea comunităţii evreieşti într-o asociaţie mondială internaţională. Misiunea evreilor este o „misiune la scară mondială”, misiunea „poporului evreiesc mondial”, care pretinde să domine peste toate celelalte popoare. (...)

Aspiraţia sionistă către un stat mondial corespunde în întregime prezicerilor biblice despre antihrist şi dominaţia lui mondială. Antihristul este înfăţişat în Biblie ca o personalitate istorică, ca o căpetenie de origine evreiască .... . Evreii, neprimind pe Hristos – adevăratul Mesia, venit în numele lui Dumnezeu-Tatăl, îşi aşteaptă propriul „mesia” – pe antihrist, care va veni în numele lui însuşi; pe acela îl vor primi, după cum a vestit Însuşi Mântuitorul: „Eu am venit în numele Tatălui Meu, şi voi nu Mă primiţi; dacă va veni un altul în numele său, pe acela îl veţi primi” (In. 5,43) (...)

Antihristul îşi va începe lucrarea pentru binele omenirii, în numele fericirii ei pământeşti, în unele privinţe va căuta să imite în aparenţă pe Hristos, ascunzându-şi sub masca bunătăţii răutatea ce fierbe înlăuntrul lui, setea de putere, îngâmfarea şi ura faţă de Dumnezeu. La început el va căuta să fie plăcut omenirii: mai întâi, se va apuca să facă pace şi lege dreaptă în întreaga lume; al doilea, se va îngriji de cei  sărmani şi năpăstuiţi; în al treilea, va face dreptate socială, aşa încât după cum a arătat sf. Efrem Sirul – popoarele, văzându-i faptele bune şi puterea, îl vor pune împărat şi vor spune unul altuia: „S-ar mai găsi oare un alt om atât de bun şi drept?”

În vederea unirii omenirii, antihristul va face unele reforme, ce vor părea bune oamenilor care nu trăiesc decât cu viaţa trupului. El va strânge în jurul său pe poporul iudeu, împrăştiat prin toate ţările, ci va chema la el şi întregul neam omenesc, făcând părtaşi ai săi şi pe străini şi făgăduind tuturor salvarea, pe când el însuşi nu va putea scăpa. Potrivit învăţăturii celor doisprezece apostoli, el va fi „amăgitorul lumii”, va veni, chipurile, ca „fiul lui Dumnezeu”, va face semne şi minuni false, „şi pământul va fi lăsat pe mâinile lui”. >>

(Arhim. Serafim Alexiev, Arhim. Serghie Jazadjiev, Ortodoxia şi ecumenismul, p. 187-188)

Edited by Iochanan, 17 August 2015 - 17:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate