Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ford Tourneo Courier 1.6TDCi 95CP

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Pai in cazul in care motorul e in garantie iar sistemul mecanic este odata cu motorul, atunci provoaca intentionat o problema la motor. :).

#128
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu ma cobor la nivelul lor si este sub demnitatea mea sa fac asta. Stiu, sunt un fraier.
Il voi schimba pe banii mei, imi voi cere contravaloarea garantiei extinse platite inapoi si voi avea grija sa "recomand" tuturor sa-si cumpere Ford.
Masina a fost intretinuta in mod exemplar, cu revizii la timp si respectand cerintele producatorului. Pica o piesa care in mod normal nu are voie sa se strice si, desi nu este nicaieri scris ca aceasta piesa nu intra in garantia extinsa, ei refuza sa o schimbe. Tinand cont ca masina este pe firma nu le pot trimite anpc-ul pe cap.

Asta e, m-am lecuit de ford.

#129
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Ce nu incerci sa faci sesizari pe siturile straine ale Ford, pana la urma cineva va vedea...sau incearca si la alt service autorizat...
Pacat de intamplarea ta, dar din pacate acestea se pot intampla la orice dealer auto indiferent de marca, iar faptul ca ai luat pe firma le da avant...

Edited by fotbal5, 14 August 2017 - 16:36.


#130
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am incercat sa gasesc ceva emailuri ale Ford europe - nicio sansa. Cred ca le ascund in mod special pentru a nu avea modalitati de a reclama. Alt service din Romania tot la ford Romania va cere aprobare.
Am lucrat in auto (vanzari masina peste 7 ani) si acum am tangenta cu service-urile (adica aia de la ford Iasi folosesc produse importate de mine - desi nu stiu asta) si stiu cu ce se mananca domeniul. E vorba ca ford Romania vinde acele asigurari extinse dar nu respecta conditiile de acolo. Nu m-ar fi deranjat asa de tare daca nu eram bipuit in 2 moduri. Dar, trecem noi si peste dezamagirea asta.

Nevasta-mea era (inainte de acest episod) incantata de Kuga si ma batea la cap sa nu-l excludem din lista restransa pentru urmatoarea masina. S-a linistit.

#131
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Scrie si forumul monomarca. Poate este cineva care a mai avut asemenea probleme si a putut lua legatura cu cei din Germania.

#132
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
70 lei la un mester si o ora de munca (si chiar am stat cu el si mi-a zis ca nu a vazut pina acum asa blocaj la un stergator) si l-am reparat. Tinuta flacara de autogen de vreo 4 ori pina a reusit sa-l faca sa se miste. O gramada de mizerie am scos de pe ax - ori proiectare ori executie de-ampulea.

#133
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
85 lei si reparat scaun sofer (nici nu se vede ca a fost tapiteria taiata). Scaun care nu mai intra in garantia extinsa.

Vreau sa vand masina. Vreo 2 mi-au facut oferte - le-as fi acceptat - dar mi-au dat cu tifla cand sa vina sa vada masina. Unu a trimis sa vada masina si imi zice ca e cam prafuita masina pe interior. Boss, e masina care circula si tu ai vrut acu, in juma de ora sa o vezi si nu am avut timp sa o duc la bibilit. Asta e fierul. O vrei bine. Nu, la revedere. Eu nu's omu care sa ascunda problemele. Ti le zic pe indelete ca sa nu imi bati obrazul ca nu le-ai stiut.
Deci, masina diesel din 2015 68k km cu intretinere la zi si cu toate defectele reparate are pretul unei masini din 2008-2010 cu sute de mii de km.
Mai da-o'n plm de treaba ca e evaluata mai sus la casco daca o fac dauna totala.
Asta e, tragem de ea pina vine urmatoarea si atunci vedem ce facem. Fordul nu are pret la revanzare. Asta e clar.

Edited by petman, 25 September 2017 - 21:00.


#134
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
N-am citit topicul de la cap la coada, dar Fusion-ul ti-a facut tot atitea probleme?

#135
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Tocmai ca pentru o masina de 11 ani (am luat-o in 2013 si era fabricata in 2002) si am tinut-o pina in 2017 (am facut cam 60k km in timpul asta) nu a facut asemenea probleme.
Cel putin tapiteria, fara sa fie protejata, era impecabila ( era un fel de plus) dupa 15 ani de la productie.
Da, am schimbat discuri de frana, am schimbat ambreiajul - dar era normal la kilometrii aia (era abreiajul original). De aia am luat masina asta pentru ca aveam experienta Fusion si o Fiesta (la taica-miu).
M-am inselat. Modelul, cel putin pina in 2016 cred, are probleme mici si enervante care nu ar trebui sa fie prezente.
Oricum, sa vad o masina de 70k km, cu revizii la zi, cu reparatii la zi, cu kilometri reali, o masina de 2 ani jumate sa aiba un pret ca o masina de 7-8 ani cu kilometri mai multi si cu istoric necunoscut - e ceva dubios la piata din Romania.
Decat sa o dau la 8k euro (cam asta e valoarea primita la buyback) prefer sa o mai tin.

Edited by petman, 29 September 2017 - 18:09.


#136
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Gata. Am dat masina ca avans pentru urmatoarea. Nu am obtinut cat am vrut eu dar a fost cea mai ok oferta.

Sper ca saptamana viitoare sa deschid un jurnal nou. Zooommm Posted Image

#137
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Zoom Zoom? Mazda?

#138
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Yeap. Mazda 3 Revolution 2.0 AT. Rosie ca focu (desi as fi vrut alba dar daca nu e ceva pe stoc).

#139
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Faină alegere. Așteptare ușoară, chiar dacă nu durează mult! :)

#140
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Multumesc.

#141
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 alexcrist, on 19 octombrie 2017 - 10:00, said:

Faină alegere. Așteptare ușoară, chiar dacă nu durează mult! :)

Am vorbit cu o tipa, a așteptat șase luni.
Cica făcută în Mexic :habarnam:

#142
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Preview.
Attached File  7374d037-dd25-4590-bf12-c27499bf3144.jpg   143.17K   31 downloads
Pe saptamana viitoare mai multe detalii si un topic nou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate