Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Conectare Smart TV la net prin cablu/WIFI.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bucsa

bucsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.12.2008
Salut...De curand mi-am cumparat acest televizor doar ca al meu este 32lb5700(cred ca primele doua numere se refera la diagonala)
http://www.emag.ro/t...0/pd/DXYFLBBBM/
As avea o intrebare am inteles ca ii trebuie un adaptor wi-fi pentru a ma putea conect cu televizorul la internet l-am cautat si am gasit acesta ca zice ca ar fi compatibil cu tv-ul meu:
http://www.pcgarage....i-fi-bluetooth/
La altex este acelasi produs mai ieftin dar la compabitilitate nu apare modelul tv-ului meu :
http://www.altex.ro/...wi-fi-bluetooth


Pe care ma sfatuiti sa il cumpar mi-ar fi mai usor sa-l cumpar de la altex dar nu stiu daca ese compatibil???

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Eu ti-as sugera sa mai strangi ceva banuti pentru un Chromecast sau un player cu android.

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cumperi cablu FTP si nu te mai stresezi ca face buffer, ca nu ai semnal bun la Wifi.

#4
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Conexiunea prin cablu este mai buna.Singurul avantaj al acelui adaptor este ca are bluetooth.
Poti sa il cumperi pe cel de la altex, online si poti sa il trimiti inapoi daca nu este compatibil.
Dar o sa fii dezamagit de partea smart a televizorului asa ca decat sa dai banii pe adaptor mai bine mai pui ceva si iei un android tv box care este cu mult mai smart decat tv-ul.

#5
bucsa

bucsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.12.2008
Ok, multumesc de sfaturi cred ca ma voi indrepta catre un android box mi se pare interesant.

#6
blackwidow99

blackwidow99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2015
Buna ziua.Sunt noua pe aici,insa sper sa ma puteti ajuta.Mi-am cumparat de curand un SMART TV dar nu reusesc sa il conectez la internet.Mentionez ca am router wireless de la Romtelecom.Ce sa fac?Multumesc anticipat!

#7
blackwidow99

blackwidow99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2015
Buna ziua.Mi-am cumparat de curand un SMART TV,insa nu reusesc sa il conectez la internet.Mentionez  ca am router wireless de la Romtelecom.Ce sa fac?Multumesc anticipat!

#8
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Depinde ce smart TV ai. Are wireless incorporat sau nu? Daca nu are wireless incorporat ai doua variante: legi TV-ul de router cu cablu de retea sau cumperi un stick wireless de la funrizorul TV-ului, il bagi in USB si te legi prin wifi.
PS. Daca vrei sfaturi la obiect da detalii complete: ce TV ai luat, ce router ai?

#9
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 07.11.2010

 blackwidow99, on 21 februarie 2015 - 14:12, said:

Buna ziua.Sunt noua pe aici,insa sper sa ma puteti ajuta.Mi-am cumparat de curand un SMART TV dar nu reusesc sa il conectez la internet.Mentionez ca am router wireless de la Romtelecom.Ce sa fac?Multumesc anticipat!
Daca ești noua pe aici ,,pune o poza cu tine'' si vei primi muuult mai multe răspunsuri, si la obiect!

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai bine o poza cu mufele televizorului.

#11
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
intri in meniul tv-ului,acolo alegi retea .trebuie sa iti gaseasca tv-ul semnalul de la reteau wireless si bagi parola retelei!

#12
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
baga un cablu utp din tv la modem si ai rezolvat situatia, nu trebuie sa te mai chinui cu setarile si merge si la viteza maxima

#13
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 mercur68, on 21 februarie 2015 - 15:55, said:

baga un cablu utp din tv la modem si ai rezolvat situatia, nu trebuie sa te mai chinui cu setarile si merge si la viteza maxima

+1 cablu utp intre tv si router

#14
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Daca ai TV smart Samsung, citeste acest topic, vei afla ce te intereseaza:
http://forum.softped...sung ue40d6500
  Chiar daca ai alta marca de TV smart, principiile de conectare sunt celeasi.
Totusi, orice TV ai avea, gasesi manual de exploatare pe net.

 tandrei99, on 21 februarie 2015 - 14:17, said:

Depinde ce smart TV ai. Are wireless incorporat sau nu? Daca nu are wireless incorporat ai doua variante: legi TV-ul de router cu cablu de retea sau cumperi un stick wireless de la funrizorul TV-ului, il bagi in USB si te legi prin wifi.
PS. Daca vrei sfaturi la obiect da detalii complete: ce TV ai luat, ce router ai?
  Un smart TV are wi-fi incoporat, de-aia e ,,smart'', pentru ca te poti conecta cu el la net.

#15
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 11.11.2004
Daca e smart nu e obligatoriu sa fie dotat cu wireless, poate la fel de bine sa intre pe net cu cablu utp. Sunt zeci de modele de smart-uri care sunt doar wireless ready...

#16
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 sebyss, on 21 februarie 2015 - 17:08, said:

Daca e smart nu e obligatoriu sa fie dotat cu wireless, poate la fel de bine sa intre pe net cu cablu utp. Sunt zeci de modele de smart-uri care sunt doar wireless ready...
  Poate ca ai dreptate, insa eu asa stiam.
Am TV-ul din link-ul de mai sus si are de toate.
Oricum, vad ca initiatoarea topicului nu revine cu detalii.

Edited by Topp, 21 February 2015 - 17:14.


#17
blackwidow99

blackwidow99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2015
Tv-ul este UPLLEVA, este cumparat din Italia.Are wireless, iar daca ii dau cautare automata nu imi gaseste reteaua de internet.am incercat si cu cablul de net direct in tv si tot nu merge.Multumesc!

#18
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Am si eu o problema cu conectarea unui smart tv la internet. A mers pana ieri cand, din senin, nu a mai mers.
In router se vede ca apare ca si conectat, imi da mesajul ca e conectat la retea dar nu la internet, vede filmele din pc prin Plex TV via DLNA, dar nu se conecteaza la internet.
Are setat sa isi obtina automat ip ul si dns ul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate