Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Burning Software / metoda de stocare/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

 andreic, on 14 februarie 2015 - 16:22, said:

Astea cu arhivarea deja sunt chestii ce tin de cursurile primare de operare pc Posted Image

Chiar nu mai pot eu . Acest comentariu nici nu are ce cauta , daca nu vrei sa ajuti . Ti-am spus direct..:D

Stai putin , acum vreau tu in special sa imi demonstrezi "ce stii tuu" , Spune-mi TOT ce stii , si nu arunca nici o privire spre internet .

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,758
  • Înscris: 07.02.2003
Ideea era alta, daca nu stapanesti chestiile astea... la ce te mai chinui cu arhivarile si mediile de stocare... trebuie sa o iei pe rand sa vezi pe google cum se face fiecare, sa le stapanesti dupa aia moving on, altfel o sa ajungi cu pierderi de date. Am patit-o si eu pe vremuri Posted Image
Problema pleaca din baza, de ce vrei sa pastrezi jocuri, crezi ca vor disparea de pe internet ?
Compresia in mare inseamna ca poti pastra intr-un volum mai mic un program care nu este deja compresat prin algoritmi diversi care reduc necesarul de biti, de ex secventele asemenea se stocheaza o singura data impreuna cu informatia despre localizarea lor in arhiva, se mai foloseste si un dictionar de prescurtari (tehnic vorbind)... in final ajungi sa poti baga un fisier mare intr-un spatiu mai ingust si sa-l poti oricand decomprima fara pierdere de calitate (trebuie reproducere perfecta la date). Un fisier care este kit de instalare retail de obicei este deja comprimat (zip auto-extractabil ori altele customizate), atunci o noua comprimare nu mai face nimic la spatiu. Un jpg deasemenea este un format comprimat prin natura lui, mp3 la fel, incercarea de arhivare a lor cu compresie nu va castiga nimic.
Mai e si un alt mod de arhivare numit storage (pleonasm dar asta e), care nu presupune compresie. Se foloseste cand ai multe fisiere si vrei sa ai unul singur ca sa trimiti la cineva, le bagi pe toate in el, de regula fisiere deja comprimate, in final iti iese o singura arhiva gigel.rar babana sa zicem, in ea ai toata puzderia de fisiere. Va merge repede pentru ca arhivatorul nu va mai incerca compresie.

Edited by andreic, 14 February 2015 - 16:42.


#21
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Aceasta se aplica peste tot.
Fireste , nu mi-am formulat o idee concreta , pentru ca niciodata  nu am citit despre asta. Se rezolva in 2 minute.
Oricum , sa vad daca gasesc ceva care sa fie "nou" sau baliverne.

#22
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
http://tehnocultura....tale-computere/
ASTA DA!
Ce compression software ar trebui sa folosesc ?
http://www.winzip.com/win/en/index.htm
La inceput ( pe acest windows , primul compresor ) , am avut WinZIP , dar a fost putin deranjant fiindca era un FREE TRIAL si mai avea si reclame :|
Si dupa am luat WinRAR.
http://www.win-rar.c...nload.html?&L=0
Dar nu stiu un software de calitate care sa nu piarda informatii la comprimare si sa il transforme intr-un format mult mai mic..
Ma rog , va rog , aveti sfaturi ? Ce ar trebui sa fac ca sa aduc jocurile intr-o marime mai mica dar fara pierderi  , ca dupa aceea sa le ARD pe discuri ?
Multumesc foarte frumos !

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Niciun program de arhivare nu produce pierderea de informatii la comprimare (decat daca este unul scris de un amator).
Poti folosi zip folders daca ai Windows 7 sau superior sau WinRAR care face o compresie foarte buna sau 7zip care este gratuit.

In alta ordine de idei, mai lasa provocarile lansate catre alti utilizatori de a demonstra ca stiu ceea ce tu nu stii, precum si postarile care nu au nicio legatura cu tema topicului!
Poti sa adresezi o intrebare sau sa ceri ajutorul cuiva intr-o maniera politicioasa, nu cum ai facut in postul #19. Si, da!, cunostintele despre comprimarea si decomprimarea fisierelor tin de bazele utilizarii calculatorului.
Am sters comentariile off-topic si sper sa nu mai fie nevoie sa elimin si altele...
Pentru alte probleme esti liber sa deschizi subiecte noi. Discutiile despre Microsoft Silverlight nu au ce cauta la acest topic si precis nu intereseaza pe nimeni link-uri catre paginile gasite de tine pe Internet si care nu te-au lamurit.

Edited by _-_, 14 February 2015 - 17:52.


#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initator
Observ ca nu te potolesti cu off-topicul. In afara de aceasta discutiile despre piratarea software sunt si ele interzise pe acest forum. Ti-am sters comentariul cu lista de trackere de BitTorrent si la fel se va proceda cu orice comentariu care nu are strict legatura cu topicul de fata.

#25
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Astept raspunsuri / pareri mai multe.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Datorita temelor multiple tratate la acest subiect si a directiei in care au luat-o discutiile am mutat subiectul in aria de generalitati.
In ceea ce priveste strict problema aplicatiilor pentru ardere de discuri optice exista deja subiectul "Ce program de scriere folositi?" din aria dedicata. Ultimele comentarii le-am mutat la acest subiect: http://forum.softped...8#entry16710395

Edited by _-_, 14 February 2015 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate