Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Fonduri Prima Casa 2015

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5201 replies to this topic

#5167
smoke4art

smoke4art

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.12.2007

View Postnicoletadumitrascu, on 22 martie 2016 - 11:10, said:

din cate am vazut, in analiza sta 2-3 zile.
Macar sa intre in analiza... ca daca stam iar 2 saptamani ca sa constate ca nu e o stampila clara, sau te miri ce... cred ca nu m-am enervat atat in viata mea :))

#5168
Nyxre

Nyxre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2015
Data Starea Se află la
07.03.2016 09:36 Solicitare în completare la banca BANCA
07.03.2016 09:56 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
17.03.2016 09:06 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
22.03.2016 10:38 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
4 zile in analiza.

Rabdare multa si se rezolva :)

#5169
maryanyta

maryanyta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.10.2014
buna ziua,
cine ma  poate ajuta cu o informatie, am gasit  un apartament la 49000euro, o sa dau avansul mai mare de 5% adica o sa dau cam 16000euro din banii personali iar diferenta o sa fie credit prima casa. proprietarul vrea sa primeasca de la mine 49000E, poate sa-mi spuna cineva cat este diferenta de la semnarea contractului de vanz-cump si primirea de euro in cont
este posibil ca eu pe cei 16000E sa platesc un impozit la stat? pot sa-i dau la prorietar banii in mana fara sa mai fie nevoie de transfer bancar cei 16000E si facem un acte de mana la notar ca i.a primit
multumesc

#5170
Clauadi1416

Clauadi1416

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.02.2016

View Postmaryanyta, on 22 martie 2016 - 14:39, said:

buna ziua,
cine ma  poate ajuta cu o informatie, am gasit  un apartament la 49000euro, o sa dau avansul mai mare de 5% adica o sa dau cam 16000euro din banii personali iar diferenta o sa fie credit prima casa. proprietarul vrea sa primeasca de la mine 49000E, poate sa-mi spuna cineva cat este diferenta de la semnarea contractului de vanz-cump si primirea de euro in cont
este posibil ca eu pe cei 16000E sa platesc un impozit la stat? pot sa-i dau la prorietar banii in mana fara sa mai fie nevoie de transfer bancar cei 16000E si facem un acte de mana la notar ca i.a primit
multumesc

Deci din cate vad , tu vrei sa dai cam 33% . Tu pentru acesti 33% platesti valoarea contractului de avans. (procent din cei 16000Euro-echivalent in Lei). Nu stiu detalii despre Impozit.
Nu ai cum sa nu faci transfer bancar, legislatia in Romania, spune ca maximul sumei pentru plati cash in cazul persoanelor fizice nu trebuie sa depaseasca 10.000 Lei. Eu oricum, zic sa nu te risti , daca tot ai banii, fa totul "ca la carte". De asemenea, tu poti opta si pentru un credit Ipotecar. Intereseaza-te la Alpha Bank - au dobanzi bune la Creditul Ipotecar.

#5171
sorinstefan2016

sorinstefan2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.03.2016

View Postmaryanyta, on 22 martie 2016 - 14:39, said:

buna ziua,
cine ma  poate ajuta cu o informatie, am gasit  un apartament la 49000euro, o sa dau avansul mai mare de 5% adica o sa dau cam 16000euro din banii personali iar diferenta o sa fie credit prima casa. proprietarul vrea sa primeasca de la mine 49000E, poate sa-mi spuna cineva cat este diferenta de la semnarea contractului de vanz-cump si primirea de euro in cont
este posibil ca eu pe cei 16000E sa platesc un impozit la stat? pot sa-i dau la prorietar banii in mana fara sa mai fie nevoie de transfer bancar cei 16000E si facem un acte de mana la notar ca i.a primit
multumesc
Ai grija cu avansul pentru ca daca evaluatorul iti subevalueaza apartamentul, iti va creste si avansul si s-ar putea sa ramai fara bani.Este recomandat ca dupa ce dai avansul de 5% sau mai mare sa mai dispui de niste bani in cazul in care apare situatia mentionata.

Edited by sorinstefan2016, 22 March 2016 - 14:52.


#5172
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu poti plati cash cei 16000. Platile in numerar sunt limitate. Poti intra si intr-un notariat sa afli informatii mai exacte.
Impozitul este platit de vanzator. Tu platesti taxele notariale.
Legat de diferenta, ti-am mai raspuns si pe alt topic, nu are nimeni cum sa iti dea un raspuns pentru ca nu e nimeni Nostradamus sa ghiceasca valoarea euro din ziua in care tu o sa semnezi cvc. Cel mai bine cadeti de comun acord la un curs euro-leu stabil pana la semnarea cvc. Banca va transfera vanzatorului lei nu euro

View Postsorinstefan2016, on 22 martie 2016 - 14:51, said:

Ai grija cu avansul pentru ca daca evaluatorul iti subevalueaza apartamentul, iti va creste si avansul si s-ar putea sa ramai fara bani.Este recomandat ca dupa ce dai avansul de 5% sau mai mare sa mai dispui de niste bani in cazul in care apare situatia mentionata.

Nu are nicio treaba. Ar trebui sa il subevalueze cu  vreo 13500 euro cat e diferenta dintre cei 5% si 16000 cat plateste avansul

#5173
alex0123

alex0123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2016
Salut! Am vazut ca multi dintre voi intrebati cam cat dureaza pana ce fondul analizeaza dosarul. In cazul meu cam asa a fost procesul (eu facusem o rezervare de fond in iulie anul trecut la BT).

Data Starea Se află la
24.02.2016 09:10 Solicitare în completare la banca BANCA
24.02.2016 16:46 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
03.03.2016 14:41 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
03.03.2016 16:14 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
03.03.2016 16:30 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
04.03.2016 14:18 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
07.03.2016 10:49 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
10.03.2016 18:00 Contract de garantare trimis la banca CURIER

Problema la mine a aparut dupa aceasta data. Pe data de 15 martie cei de la banca mi-au zis ca s-a strecurat o greseala in contractul emis de cei de la fond si ca trebuie refacut. Cica banca a trimis prin posta contractele de garantare pentru corectare. Pe site-ul fondului nu mai apare nici o schimbare de pe data de 10. Am sunat azi la fond si mi-au spus ca nu au nici o solicitare de corectare primita si ca ar trebui sa vorbesc cu cei de la banca sa trimita un email la [email protected] si sa intrebe de statusul dosarului. A mai intampinat cineva problema asta? Stie careva cam cat mai dureaza procesul? Multumesc!

#5174
maryanyta

maryanyta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.10.2014

View Postnonameshadow, on 22 martie 2016 - 14:55, said:

Nu poti plati cash cei 16000. Platile in numerar sunt limitate. Poti intra si intr-un notariat sa afli informatii mai exacte.
Impozitul este platit de vanzator. Tu platesti taxele notariale.
Legat de diferenta, ti-am mai raspuns si pe alt topic, nu are nimeni cum sa iti dea un raspuns pentru ca nu e nimeni Nostradamus sa ghiceasca valoarea euro din ziua in care tu o sa semnezi cvc. Cel mai bine cadeti de comun acord la un curs euro-leu stabil pana la semnarea cvc. Banca va transfera vanzatorului lei nu euro



Nu are nicio treaba. Ar trebui sa il subevalueze cu  vreo 13500 euro cat e diferenta dintre cei 5% si 16000 cat plateste avansul
stiu ca nu este nimeni nostradamus sa stie cat este diferenta dar am creut o parere si poate a fost cineva in situatia mea. poate exista o persoana care s.a confruntat cu aceasta problema si poate sa ma ajute de asta am cerut o parere

eu am facut o preaprobare la bcr pe o suma de euro deoarece gasisem un apartament in banii respectivi, intre timp proprietarul nu a mai dorit sa vanda apartamentul si eu am ramas cu preaprobarea facuta. se paote sa merg din nou al banca sa.mi maresc creditul deoarece nu imi ai gasesc apartament in banii respectivi? tipa de la banca a zis ca nu se poate daca am preaprobare facuta trebuie sa ma incadrez in suma respectiva este vorba de bcr? cineva mi.a spus azi ca pot sa fac refinantare? dar nu inteleg cum pot sa fac refinantare la o praprobare?

#5175
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Te-au mai rugat si alti colegi. Te mai rog si eu. Nu mai pune aceeasi intrebare in 10 locuri pentru pentru ca te vei trezi cu contul blocat de moderatori. Pune intrebarea intr-un singur loc si asteapta raspunsul nu mai spama toate topicurile.

#5176
maryanyta

maryanyta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.10.2014

View Postnonameshadow, on 22 martie 2016 - 18:17, said:

Te-au mai rugat si alti colegi. Te mai rog si eu. Nu mai pune aceeasi intrebare in 10 locuri pentru pentru ca te vei trezi cu contul blocat de moderatori. Pune intrebarea intr-un singur loc si asteapta raspunsul nu mai spama toate topicurile.
ok

ms

#5177
sorinstefan2016

sorinstefan2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.03.2016
Mai stie cineva pana la ce data s-a ajuns cu analiza dosarelor la fngcimm? Eu ma tot uit ca saracu"n traista pe siteul lor! Am dosarul de pe data de 11.03.

#5178
Verooana

Verooana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.03.2016

View Postsorinstefan2016, on 22 martie 2016 - 18:43, said:

Mai stie cineva pana la ce data s-a ajuns cu analiza dosarelor la fngcimm? Eu ma tot uit ca saracu"n traista pe siteul lor! Am dosarul de pe data de 11.03.
Dimineata era in analiza un dosar de pe 09.03; si eu tot de pe 11.03 am....

#5179
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Eu am data de 09 dar nu-mi apare nimic nou.Probabil maine.

#5180
sorinstefan2016

sorinstefan2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.03.2016
Oricum, dureaza mult. Chiar nu stiu ce explicatii sa-i mai dau vanzatorului care se pare ca si-a pierdut rabdarea si ii este teama de alte piedici care pot aparea pe parcurs.

#5181
nicoletadumitrascu

nicoletadumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.07.2012

View Postsorinstefan2016, on 22 martie 2016 - 19:59, said:

Oricum, dureaza mult. Chiar nu stiu ce explicatii sa-i mai dau vanzatorului care se pare ca si-a pierdut rabdarea si ii este teama de alte piedici care pot aparea pe parcurs.
consider ca vanzatorul ar trebui sa inteleaga toata aceasta procedura din moment ce a acceptat sa-ti vanda imobilul prin programul prima casa/credit bancar

#5182
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Majoritatea vinzatorilor is nelinistiti ptr ca vad ca acum urca preturile si poate ar putea sa vinda mai scump, plus se tem ca daca intra legea nu vor putea vinde o perioada ap si nu la preturile de acum. Unii (cumparatori) au prevazut acest lucru si si-au pus un termen lung in antecontract si atunci chiar daca vinzatorul e nelinistit nu are ce face.

#5183
smoke4art

smoke4art

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.12.2007
Depinde cum s-a facut promisiunea de vanzare. In cazul meu promisiunea a fost facuta in LEI, la un curs care ii da un castig de 1000 de EURO. Si din cate am aflat, in majoritatea cazurilor e la fel, asa ca nu au de ce sa se sperie... castiga oricum mai mult.

#5184
sorinstefan2016

sorinstefan2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.03.2016

View Postsmoke4art, on 23 martie 2016 - 10:03, said:

Depinde cum s-a facut promisiunea de vanzare. In cazul meu promisiunea a fost facuta in LEI, la un curs care ii da un castig de 1000 de EURO. Si din cate am aflat, in majoritatea cazurilor e la fel, asa ca nu au de ce sa se sperie... castiga oricum mai mult.
Faptul ca dureaza prea mult ne streseaza pe toti iar acest stres este dublat si de Legea darii in plata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate