Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

imprimanta cd-dvd

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
caut sa cumpar o imprimanta care sa printeze si discuri,am avut canon ip 4300 insa dupa vre-o 4 ani s-a stricat,ce vad eu ca se cam cumpara acum ar fi epson l800 insa atat pretul cat si viteza cu care printeaza ma face sa tot intreb si de alte modele,daca puteti sa-mi dati vre-un sfat in privinta asta raman recunoscator :-)

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Canon Pixma IP7250.

#3
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
Canon Pixma Mg5350 .Printeaza ok si gasesti cartuse compatibile cu cip foarte ieftine 6-7 ron.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si de unde cumpara MG5350 ? Modelul e discontinued.

#5
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 10 februarie 2015 - 21:27, said:

Canon Pixma IP7250.

la modelul asta trebuie sa-i pun ciss-uri altfel ies f scump cu originalul in schimb cei de la epson la modelul l800 au gasit o cale de mijloc au deja ciss inclus care ce e drept functioneaza doar cu cerneala originala la pret acceptabil avand avantajul ca esti pe original si ciss montat de producator....daca mai aveti si alte sugestii,tot nu m-am hotarat :-(

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce e ciss ? Se gasesc cartuse cu tot cu chip la pret acceptabil.

http://www.printpro....on-pixma-ip7250

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cumpara L800 daca vrei sa-ti fie bine.Canon nu merge cu ciss.Capurile lor de printatre sunt consumabile si sunt facute sa mearga doar cu cerneala lor originala.Ciss sau reincarcare cartuse pe canon=cap ,infundat si imprimanta la gunoi din prima saptamana de utilizare + erori si probleme cu cipurile autoresetabile.
Ti-o spune unu care a avut pe mana si MG-uri si MP-uri canon din seria de varf  si toate au sfarsit astfel.
La L800 mai cade placa electronica;in special niste tranzistori de putere care actioneaza motorul principal si care sunt foarte rari dar un electronist priceput ii poate inlocui cu echivalente.

Edited by geo123, 12 February 2015 - 13:24.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Epson L800 e 1300 lei.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Si? Stii cat costa consumabilele originale la asfel de imprimante si ce exagerat de putin printezi cu ele? Daca iti permiti sa dai Jumate din pretul lui L800 pe Canon si sa folosesti consumbile originale e problema ta.
Mai eles ca el vrea pentru printat DVD-uri si deaici trag concluzia ca este filmaci pe la NBC si implicit se justifica achizitia si si-o amortizeaza foarte usor daca stie cum.
Stii zicala: "Sunt prea sarac sa-mi permit sa inchid bani in  lucruri mai ieftine si complet nefolositore"
Fiecare face ce vrea.Eu nu am dat cu parul.Doar am impartasit din experienta si pot spune ca mi-au trecut destule printere cu jet prin mana.

#10
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
L800, care este greutatea medie de printare?
Poate printa pe carton/hartie foto de 300g/m ?

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgeo123, on 12 februarie 2015 - 15:34, said:

Si? Stii cat costa consumabilele originale la asfel de imprimante si ce exagerat de putin printezi cu ele? Daca iti permiti sa dai Jumate din pretul lui L800 pe Canon si sa folosesti consumbile originale e problema ta.
Mai eles ca el vrea pentru printat DVD-uri si deaici trag concluzia ca este filmaci pe la NBC si implicit se justifica achizitia si si-o amortizeaza foarte usor daca stie cum.
Stii zicala: "Sunt prea sarac sa-mi permit sa inchid bani in  lucruri mai ieftine si complet nefolositore"
Fiecare face ce vrea.Eu nu am dat cu parul.Doar am impartasit din experienta si pot spune ca mi-au trecut destule printere cu jet prin mana.

LOL, parca esti platit de Epson, sa le faci lobby (e o gluma, nu o lua atlfel). Sigur, fiecare isi ia ce vrea, am crezut ca omul vrea ceva ieftin, mai ales ca s-a si plans de pret. Nu stiu calitatea intre cele doua (7250 vs L800), dar am avut IP4200 si tiparea super. Am si un 7250, dar e sigilata, noua, nefolosita, urmeaza sa o utilizez in viitorul apropiat, am luat-o ca era un deal bun la vremea respectiva. Deci nu ma pot pronunta referitor la calitate, dar daca e la nivelul lui 4200 (pe care am avut-o si folosit-o), nu e un stift deloc, e foarte buna. Pretul e mic, pentru ca e tinut intentionat jos, consumabilele fiind scumpe. Dar calitatea e foarte buna. Referitor la proverbul tau, are aplicabilitate doar la chestii foarte ieftine, chinezarii, etc. Pretul unui 7250 e tinut nerealist de jos datorita consumabilelor scumpe. Si eu am luat-o pentru printat pe discuri. Un set de cartuse tine lejer 100 discuri pe calitate maxima (cel putin la 4200 asa era). Cartusele costa o mana si un picior, dar calitatea e foarte buna. Daca nu ai de printat mult (dar nici putin, pentru ca se usuca cerneala), eu zic ca se merita. E o imprimanta home user. Nu e pentru heavy duty, unde fiecare banut conteaza. Dar pentru un user obisnuit, e si impactul produsului initial o lovitura de ciocan in cap. Una e sa scoti din buzunar 300 lei si alta 1300 lei odata. Asa, poti da 300 odata si apoi, pe masura ce se duc cartusele, mai scoti cate 40 lei (sau cat o fi un cartus, chiar nu stiu). Sa rupi putin la cate un salar e mai tolerabil psihologic decat o suma mare odata.

Si, inca odata, nu stiu cum e 7250 (culmea ironiei, am una, dar e sigilata in cutie), dar daca e la nivelul lui 4200, nu e deloc nefolositoare. Calitatea tipariturii e foarte buna. Cu cerneala lor, fireste.

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 February 2015 - 21:03.


#12
andriipopa75

andriipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2003
canon ip7250, cu cartuse si cerneala de la octopus , germania https://www.octopus-...551-with-5x-ink, merge perfect si printeaza aproape 200 de discuri cu o incarcare ~6ml (initial au intrat 10) . Am peste 1200 de discuri si nu am avut vreo problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate