Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Yota YotaPhone 2 - telefonul mobil cu doua ecrane

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Rusii de la Yota au lansat de ceva timp un telefon android cu doua ecrane, unul 1080 x 1920 si celalalt pe post de ebook reader cu 540 x 960

[ https://i.imgur.com/nbD37t8.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

GSMARENA.com
Site-ul Yota

Pret eMag: 3.099,99 lei.

Prima varianta a acestui telefon, cu rezolutie 720x1280 si 360 x 640 (e-ink) se gaseste la 999 lei.

Edited by gumball3000, 08 February 2015 - 14:04.


#2
Eu_sunt_ajutorul_vostru

Eu_sunt_ajutorul_vostru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.02.2015
Din cate am vazut , si m-am documentat este un telefon bun .
Mai ales imaginile pe care le vad . Acuma sa vedem cum functioneaza .

#3
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Foarte buna ideea,sa ai si telefonul si e-book reader-ul la tine fara sa cari doua dispozitive.Sa spearam ca device-ul sta bine la capitolul calitate.

#4
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Cred ca o sa iau si eu prima varianta.

#5
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Ideea este buna,dar pretul cam mare.

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Pe hartie multe telefoane sunt bune dar in real life e altceva si va dau ca exemplu Huawaye Ascend P7 pe care l-am gasit la niste preturi incredibil de bune in Austria. Cand am luat telefonul in mana, surpriza totala referitor la cat de prost se misca, aplicatiile care se deschideau cu viteza lui Iphone 4 de acum cativa ani. Asa si cu Yoda asta, reclama e sufletul comertului insa eu inca nu am intredere in echipa de testare si design ruseasca. Rusul are gandirea aia las-o ca merge si asa cu care din pacate suntem prea bine familiarizati in RO.

#7
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

 seby318, on 08 februarie 2015 - 14:16, said:

Foarte buna ideea,sa ai si telefonul si e-book reader-ul la tine fara sa cari doua dispozitive.Sa spearam ca device-ul sta bine la capitolul calitate.

Nu obisnuiesc sa citesc carti virtuale asa ca intreb de curios, nu cu rautate: ce face un e-book si nuface telefonul? Nu tot asa citesti si de pe telefon? Care e smecheria?

#8
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Smecheria este ca un ebook nu oboseste ochii (sau nu la fel de tare ca ecranul telefonului) si da bateriei o durata de viata mai mare.
Edit: si eu citesc rar de pe telefon..Culmea, mai mult des scriu in Word sau Wordpress :).

Edited by n-amname, 08 February 2015 - 15:32.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Smecheria e ca poti avea tot timpul informatii afisate pe ecran fara sa consumi baterie.
E-ink consuma energie doar cand improspateaza imaginea. Atata timp cat nu se schimba nimic pe ecran sau se schimba odata pe minut (ceasul) nu va consuma nimic timp de 59.9 secunde dintr-un minut iar la sfarsit, cand improspateaza are un consum absolut infim.
Si, da, imaginea ramane pe ecran si cand ecranul nu mai este alimentat.

Alta smecherie e ca, cu cat e lumina ambientala mai puternica, cu atat se vede mai bine.

Edited by undercoverbrother, 08 February 2015 - 18:11.


#10
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Dorind sa clarific,smecheria este ca ecranul e-ink este la fel ca hartia,doar ca bineinteles acesta are alt principiu de functionare.Daca e intuneric in camera nu poti sa citesti,pentru ca acesta nu emite lumina,si ai nevoie de o sursa de iluminare externa.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Vazusem un review pt modelul acesta la Zon@ IT de pe TVR, ecranul e-ink nu are vreo restrictie de aplicatii, "poti" chiar sa te si joci pe el, intre ghilimele pt. ca framerate-ul este undeva pe la 8-12 FPS.

#12
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Da,poti face orice pe ecranul e-ink in limita dotarilor tehnice.Totusi,este suficient pentru trimis mesaje,mailuri,efectuat apeluri,etc.Asta da Ultra Power Saving Mode.

Edited by seby318, 08 February 2015 - 18:52.


#13
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 11.01.2011

 filipxxx, on 08 februarie 2015 - 14:59, said:

nu am intredere in echipa de testare si design ruseasca. Rusul are gandirea aia las-o ca merge si asa cu care din pacate suntem prea bine familiarizati in RO.
Telefonul asta nu are nimic rusesc , poate doar ideea cu doua ecrane , in rest partea hardware si software apartin companiilor chinezesti din Shenzhen . Astia produc orice le ceri .

Edited by chflorin, 08 February 2015 - 19:08.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Din ce am citit ar fi fabricate in Singapore de catre Hi-P.

Edited by gumball3000, 08 February 2015 - 19:16.


#15
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 11.01.2011

 gumball3000, on 08 februarie 2015 - 19:15, said:

Din ce am citit ar fi fabricate in Singapore de catre Hi-P.

Nu-i Shenzhen e Suzhou , dar tot China e Posted Image http://www.hi-p.com/...e&a=type&tid=86
Am mai gasit ca : ,,Headquartered in Singapore, Hi-P has an extensive footprint with 19 manufacturing plants globally. They are located in Singapore, the People’s Republic of China (Shanghai, Suzhou, Tianjin, Chengdu, Xiamen and Nantong), Thailand and Poland. Hi-P also has marketing and engineering-support centers in the USA and Japan.'' http://www.104.com.t...2341355b6795j02

Edited by chflorin, 08 February 2015 - 19:53.


#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Normal ca e produs la chinezi, eu ma refeream la QA pe partea Soft. Developementul androidului de pe telefon e facut de rusi nu de chinezi.

#17
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Si telefonul a ajuns la fabulosul pret de 130 dolari. Astept sa imi ajunga o bucata sa vad ce stie sa faca.

#18
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
De unde l-ai comandat ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate