Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum copiez o imagine .ISO pe un DVD? - fost "ISO"

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SpamH3eck

SpamH3eck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 02.09.2014
Salut,
Am pe un dvd o imagine ISO cu niste fotografii primite de la un meci de fotbal.
Acasa am un dvd-writter(merg si Cd-urivăd),dar problema e altfel
Vreau sa-l convertesc (formatul ISO) intr-un alt format suportat de DVD-wirtter,(ce format e cel mai bun) si sa-l pun pe un alt dvd gol.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Imaginea .iso este deja compatibila cu orice aplicatie capabila sa arda discuri optice. Nu poti sa o montezi direct in Windows 7 (doar in Windows 8).
Mai simplu este sa copiezi fotografiile pe computer si apoi sa le scrii pur si simplu pe alt CD/ DVD.
Sau copiezi imaginea .iso pe computer si ii faci o copie pe alt DVD ori o arzi direct pe un CD (daca este o imagine .iso de CD).

Topicul se muta din 'Windows 7' la 'Scriere CD&DVD'. Voi modifica si titlul ("ISO") care este total neinspirat.
Vezi si subiectele marcate cu 'IMPORTANT' (PINNED) din aceasta subarie pentru software necesar!

Edited by _-_, 05 February 2015 - 17:40.


#3
SpamH3eck

SpamH3eck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 02.09.2014

 _-_, on 05 februarie 2015 - 17:33, said:

Imaginea .iso este deja compatibila cu orice aplicatie capabila sa arda discuri optice. Nu poti sa o montezi direct in Windows 7 (doar in Windows 8).
Mai simplu este sa copiezi fotografiile pe computer si apoi sa le scrii pur si simplu pe alt CD/ DVD.
Sau copiezi imaginea .iso pe computer si ii faci o copie pe alt DVD ori o arzi direct pe un CD (daca este o imagine .iso de CD).

Topicul se muta din 'Windows 7' la 'Scriere CD&DVD'. Voi modifica si titlul ("ISO") care este total neinspirat.
Vezi si subiectele marcate cu 'IMPORTANT' (PINNED) din aceasta subarie pentru software necesar!
Nu,nu,eu vreau sa-l pun pe un dvd-writer de-ala vechi si sa-l conectez la un televizor lg HD(nu e smart tv) printr-o mufa AV...
Am reusit,dar am un dvd care nu il deschide.
L-am deschis pe PC si am o imagine ISO de 2,37GB si un slide show format AVI.
Cum fac sa le pot vedea pe acel TV prin intermediul Dvd-writerului?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu sunt sigur ca am inteles.
Doresti sa conectezi o unitate DVD direct la TV sau un computer dotat cu unitate DVD la TV?

In prima situatie probabil ca nu vei reusi, deoarece nu cred ca un SmartTV stie sa citeasca imagini .iso.
Dar fiind vorba de fotografii (incluse in imaginea .iso) este suficient sa faci ceea ce am scris mai sus. In general orice SmartTV este capabil sa prezinte fotografiile de pe orice media compatibile ca show.
Instalezi un software capabil sa monteze imagini .iso si copiezi pur si simplu fisierele din imagine.
"Slide show"-ul din cate inteleg este separat fata de imaginea .iso. Chiar daca are extensia .avi TV-ul s-ar putea sa nu aiba codecurile necesare pentru redarea lui.
Daca avi-ul respectiv contine aceleasi fotografii ca si imaginea .iso, atunci este suficient sa le pui doar pe acelea pe un DVD pe care sa il citeasca direct TV-ul.
Presupun ca poti testa fotografiile si de pe un stick...
In ce format sunt fotografiile?

Edited by _-_, 05 February 2015 - 18:47.


#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Dai right-click pe fisierul ala .ISO si selectezi Burn. Ai grija sa ai un disc gol in DVD-Writer. Windows 7 stie sa faca asta fara niciun alt soft. Rezultatul va putea fi citit de TV-ul tau fara probleme.

#6
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
Incerca cu Nero Burning .....si un utilitar sa monteze imagini ISO ....

#7
SpamH3eck

SpamH3eck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 02.09.2014

 _-_, on 05 februarie 2015 - 18:45, said:

Nu sunt sigur ca am inteles.
Doresti sa conectezi o unitate DVD direct la TV sau un computer dotat cu unitate DVD la TV?

In prima situatie probabil ca nu vei reusi, deoarece nu cred ca un SmartTV stie sa citeasca imagini .iso.
Dar fiind vorba de fotografii (incluse in imaginea .iso) este suficient sa faci ceea ce am scris mai sus. In general orice SmartTV este capabil sa prezinte fotografiile de pe orice media compatibile ca show.
Instalezi un software capabil sa monteze imagini .iso si copiezi pur si simplu fisierele din imagine.
"Slide show"-ul din cate inteleg este separat fata de imaginea .iso. Chiar daca are extensia .avi TV-ul s-ar putea sa nu aiba codecurile necesare pentru redarea lui.
Daca avi-ul respectiv contine aceleasi fotografii ca si imaginea .iso, atunci este suficient sa le pui doar pe acelea pe un DVD pe care sa il citeasca direct TV-ul.
Nu smart tv,e un Tv de la Lg(rezolitie hd)
Am conectat un dvd player sau cum s-o chema(de-ala de pe vremuri) la respectivul Tv printr-un cablu..
Am un dvd ce contine un fisier cu extensia Iso si vreauxsa -l convertrsc in format dvd ca sa-l vada cutia aia cum s-o chema


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Instaleaza orice program de scris dvd-uri (recomand CDBurnerXP) si arzi imaginea ISO cu el http://www.helsinki....xp_win7_en.html
Televizorul va vedea apoi fisierele din ISO, care e de fapt o arhiva.

Edited by Mizu, 05 February 2015 - 18:59.


#9
SpamH3eck

SpamH3eck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 02.09.2014
Acel continut  va fi redat pe un televizor,vreau sa copiez continutul pe un dvd ,dar cu o alta extensie pt. ca televizorul nu citeste  Iso....

Edited by SpamH3eck, 05 February 2015 - 19:01.


#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Iso este un fisier-imagine a unui dvd. Vrei neaparat sa scrii si continutul dinauntrul isoului si avi-ul pe acelasi dvd?

#11
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, e dvd player ala de care zici tu :) arde imaginea cu orice program, pe dvd (discul) o sa-ti apara pozele cum sunt ele, jpeg, gif, etc.
Player-ul ar trebui sa le citeasca chiar daca e vechi.

#12
SpamH3eck

SpamH3eck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 02.09.2014

 Handicarpati, on 05 februarie 2015 - 19:14, said:

Iso este un fisier-imagine a unui dvd. Vrei neaparat sa scrii si continutul dinauntrul isoului si avi-ul pe acelasi dvd?
Nu neaparat,in special iso-ul

 dualis, on 05 februarie 2015 - 19:15, said:

Da, e dvd player ala de care zici tu :) arde imaginea cu orice program, pe dvd (discul) o sa-ti apara pozele cum sunt ele, jpeg, gif, etc.
Player-ul ar trebui sa le citeasca chiar daca e vechi.
L-am deschis pe pc cu Daemon Tools si este un filmulet.
La inceput pot alege care capitol pot sa-l vad

 rickysyv, on 05 februarie 2015 - 18:49, said:

Dai right-click pe fisierul ala .ISO si selectezi Burn. Ai grija sa ai un disc gol in DVD-Writer. Windows 7 stie sa faca asta fara niciun alt soft. Rezultatul va putea fi citit de TV-ul tau fara probleme.
Informatiile(iso) tot de pe un dvd l-am luat,de ce nu-l citeste direct de pe ala ?

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Noi te intelegem, tu nu ne intelegi pe noi. Pune un dvd gol in writer si fa cum ti-am zis mai sus cu CDBurnerXP, poate vei fi surprins.

#14
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 SpamH3eck, on 05 februarie 2015 - 19:24, said:

Informatiile(iso) tot de pe un dvd l-am luat,de ce nu-l citeste direct de pe ala ?
Pt. ca cel care a ars discul ala a folosit probabil burn data files si a pus imaginea, in loc sa dea burn image to disc.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Instalezi IMGburn si selectezi fisierul ISO, apoi il scrii pe un DVD.

Attached Files



#16
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Care parte din "nu trebuie sa instalezi nimic" n-ati inteles niciunul? Fiecare vine cu tot felul de aplicatii inutile cand tot ce trebuie sa faca este right-click pe ISO in Explorer si apoi Burn! Este o facilitate implementata in sistemul de operare!

#17
SpamH3eck

SpamH3eck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 02.09.2014

 rickysyv, on 05 februarie 2015 - 20:38, said:

Care parte din "nu trebuie sa instalezi nimic" n-ati inteles niciunul? Fiecare vine cu tot felul de aplicatii inutile cand tot ce trebuie sa faca este right-click pe ISO in Explorer si apoi Burn! Este o facilitate implementata in sistemul de operare!
Nu merge acel dvd-rw(dvd reinscriptionabil),nu mi-l recunkaste-dar e  nou
Da,unitatea mea optica recunoaste dvd/cd-urile

#18
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Poate e mai usor pe pasi:

1: Bagi discul cu fisierul ISO in unitatea optica din calculator
2: Copiezi fisierul ISO undeva in calculator
3: Bagi in unitatea optica din calculator un disc DVD gol (inscriptionabil)
4: Dai right-click pe fisierul ISO copiat si selectezi Burn
5: Astepti pana e gata scrierea
6: Scoti discul din calculator si-l bagi in media player sau DVD player conectat la televizor si te bucuri de continut!
7: ...
8: Profit!

Edited by _-_, 07 February 2015 - 15:32.
Poate ca este vorba doar de lipsa de experienta, deci nu este nevoie sa fii nepoliticos...


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate