Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Instalarea ferestrelor cu benzi comprimate si cu console

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
https://translate.go...694hI0copyWqwbw


fenster vorwandmontage
https://www.google.d...ved=0CAcQ_AUoAg

Attached Files



#2
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
https://translate.go...694hI0copyWqwbw....



salut,

ar trebui sa cauti la producatorii de profile si ferestre; in cataloagele lor si in documentatia tehnica este dat genul acesta de prinderi -ai sa vezi ca sunt explicite numarul de console si pozitia lor in functie de dimensiunile ferestrelor si de grosimea pachetului de sticla.
acum citiva ani in urma am pus un catalog tehnic de genul acesta pe forum ......pt exemplificare; am incercat sa tin cont de asta si cind mi au fost montate ferestrele....

ziua buna,

laurentiu

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Pentru așa montaje îți trebuie armătură de armătură în ferestre. Zic eu că de minim minimorum 2 mm.
Mai e și problema cărămizilor cu goluri, în care nu o să se poată prinde șuruburile consolelor decât cu ancore chimice/costuri suplimentare.

#4
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Digix, on 05 februarie 2015 - 15:21, said:

Pentru așa montaje îți trebuie armătură de armătură în ferestre. Zic eu că de minim minimorum 2 mm.
Mai e și problema cărămizilor cu goluri, în care nu o să se poată prinde șuruburile consolelor decât cu ancore chimice/costuri suplimentare.

Si ce vrei sa zici, ca la noi in Romania nu se monteaza armaturi in ferestre ?

Adica acolo se face diferenta la pret ? Acolo se fura ( pardon, face economie la materiale ), ca produsul finit, adica ferestrele sa fie mai atractive pentru fraieri ( pardon , clienti ) , ca si mierea pentru albine ?

Pai si in tarile cu apa calda, sau cu apa calduta ( gen Polonia, Cehia, Slovenia etc ) , acolo caramizile n-au goluri de aer ?

#5
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 luk2011, on 05 februarie 2015 - 16:22, said:



Si ce vrei sa zici, ca la noi in Romania nu se monteaza armaturi in ferestre ?

Adica acolo se face diferenta la pret ? Acolo se fura ( pardon, face economie la materiale ), ca produsul finit, adica ferestrele sa fie mai atractive pentru fraieri ( pardon , clienti ) , ca si mierea pentru albine ?

Pai si in tarile cu apa calda, sau cu apa calduta ( gen Polonia, Cehia, Slovenia etc ) , acolo caramizile n-au goluri de aer ?

Nu vrei tu sa ne spui mai bine, cat costa o fereastra in tarile cu apa calda, sau calduta? In tara in care se cauta blue evolution/geneo/softline 82 sau alphaline la cel mai mic pret, in tara in care oamenii sunt mai mult decat multumiti daca gasesc fraierul care sa le ofere asa ceva la cel mai mic pret (fata de produse similare ale concurentilor), tu vii si spui ca ei (cumparatorii) sunt fraieri!!!!???
De cat timp ai "treaba" cu domeniul, pare ca de putin, poate ma insel, insa mi se pare gresit modul in care pui problema. Termopanistii sunt fraieri, pentru ca nu se organizeaza si pentru ca nu impun standarde.
Sigur, dupa o eventuala organizare si dupa impunerea unor standarde, vor avea alta problema, pentru astfel de standarde pretul unei tamplarii va creste cu cel putin 100 %, sa vedem cine mai are bani de ea.

Fraieri sunt toti, atat "termopanistii" cat si clientii lor, asta e, atat ne putem permite.

Asta ca sa nu mai vorbim despre materialele de constructii, ale "norocosilor" care au apa calda, crezi ca au vreo legatura? Caramida cu goluri de la constructiile noastre, crezi ca are vreo legatura cu cea a "nemtilor"?

P.S. La armatura fura doar niste ghiolbani, care au rezistat crizei, ceilalti nu fura, doar folosesc armatura minima recomandata de producator, folosesc minuimul necesar (atat poate romanul sa plateasca, unii pot mai mult, aia sunt prosti, nu fraieri) , pentru ca altfel dispar in cateva luni, tu insa n-ai de unde sa stii.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 05 February 2015 - 21:06.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007

 luk2011, on 05 februarie 2015 - 16:22, said:

Si ce vrei sa zici, ca la noi in Romania nu se monteaza armaturi in ferestre ?

Nu am întâlnit cazuri(decât uneori, la Geneo) de tâmplărie fără armătură, însă  la 95 % din clienți când le spui prețul cu armătură de 3 mm, se duc și fac la concurență, că acolo e mai ieftin cu 400 de euro la o casă. Clienții cer asta, iar tu, ca producător, ca să te adaptezi și să nu închizi firma, faci cum cere piața.

Dacă te duci sub un minim de grosime a armăturii, atunci îți bați joc de meserie.

#7
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Dorel-TheSkillMaster, on 05 februarie 2015 - 20:58, said:


Nu vrei tu sa ne spui mai bine, cat costa o fereastra in tarile cu apa calda, sau calduta? .

Nu cred ca vrei sa fac public oferta de pret de la un dealer Internorm din Romania , la profil lemn-aluminiu .
Cel mai tare profil PVC ii la bani de tigari comparatic cu pretul profilului lemn-aluminiu .
Sint constient ca , clientilor le place la nebunie efectul placebo .
Adica sa cumpere mercedes la bani de lastun . Tamplarie tripan de 90mm cu 6 camere cu bariera swisspacer la bani de tamplarie ceausista din ani '70 .
Si unde se poate face economie ? Doar unde nu se vede . Adica afara-i vopsit gardu si inauntru-i leopardu .

Edited by luk2011, 05 February 2015 - 22:36.


#8
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Dorel-TheSkillMaster, on 05 februarie 2015 - 20:58, said:

De cat timp ai "treaba" cu domeniul, pare ca de putin, poate ma insel, insa mi se pare gresit modul in care pui problema.

Nu am treaba cu fenomenul ca si comerciant de tamplarie , ci ca si client .
De cand ? De cand am fost la cateva expozitii in domeniu din Germania , Austria ,  si unde proprietatile si calitatile tamplariilor sint reprezentate prin valori exacte ale coeficientilor de transfer termic , certificate prin documente obtinute la IFT Rosenheim Germania , si Passiv Haus Darmstadt Germania , si nu prin praf in ochi de genul " profil cu N camere "
Cum se poate face un audit energetic EXACT cu toleranta minima , daca la tamplarie in loc de valorile coeficientului de transfer termic se foloseste " profil cu N camere "
In Germania si Austria , ii norma/standard obligatoriu sa se foloseasca banda comprimata in jurul ferestrelor , la noi nu-i buna banda , ca si in povestea cu vulpea : daca n-ajunge la struguri zice ca-s acrii .

Edited by luk2011, 05 February 2015 - 22:58.


#9
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Ce face banda comprimata in plus fata de spuma? Ce calitati are?

#10
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 luk2011, on 05 februarie 2015 - 22:35, said:



Nu cred ca vrei sa fac public oferta de pret de la un dealer Internorm din Romania , la profil lemn-aluminiu .
Cel mai tare profil PVC ii la bani de tigari comparatic cu pretul profilului lemn-aluminiu .
Sint constient ca , clientilor le place la nebunie efectul placebo .
Adica sa cumpere mercedes la bani de lastun . Tamplarie tripan de 90mm cu 6 camere cu bariera swisspacer la bani de tamplarie ceausista din ani '70 .
Si unde se poate face economie ? Doar unde nu se vede . Adica afara-i vopsit gardu si inauntru-i leopardu .

Unii dintre noi stiu despre ce vorbesti, stiu si ce ai vazut pe afara, insa aici e altceva, aici e Romania "explorati gradina carpatilor". Poti sa spui orice preturi de afara, nu neaparat de la Internorm, poate asa inteleg si romanii ce inseamna tamplarie scumpa. Deocamdata se plang, dupa ce dau cateva sute de euro pe o usa, ca li se rupe manerul ca li se rup balamalele, si ei au cumparat un produs scump, nu stiu ca in Germania la aceiasi bani si-ar fi comparat un geam de baie.

Pai, cam asa suntem noi, pana la urma nu stiu daca cineva e fraier in toata afacerea, astia suntem, ne ghidam dupa aparente, suntem superficiali, indiferent de cati bani dispunem, facem noi o ghidusie, ceva, ca ala care ne cere 400 de euro in plus sigur ii cumpara din banii nostrii shaorma/chiloti si poseta la amanta, doar nu vrei sa ne treaca prin cap ca ne ofera in schimb armatura de 3mm.

Sau, daca cumva ne "scoate ochii" cu asta, doar nu vrei sa-l credem, sigur vrea el sa-si vanda produsul, care pe noi nu ne-ar ajuta cu nimic.

Da, ne autoconvingem, ca avem ferestre minunate (pentru ca au "n" camere) si pentru ca sunt late cat o caramida.

Standardele si respectarea lor, sunt intradevar o problema, ia nu se va rezolva insa in timpul vietii noastre.

Lumea e prea inversunata, termopanistii sa ofere cele mai mici preturi, iar clientii sa obtina la cele mai mici preturi profile cat mai late si cu cat mai multe camere. Asta mie mi se pare ca tine de sectia psihiatrie, poate ma insel.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 05 February 2015 - 23:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate