Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

suflu sistolic

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
inessa

inessa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.10.2014
buna ziua..am un baietel de 3 ani si 2 luni ,,,am mers intr-o zi la medic dupa o raceala(mai bine zis o tuse seaca) sa ne fac un control,,si medicul de familie ne-a zis ca i se par bataile inimii un pic altfel decat ar trebui sa fie(a zis un termen medical-dar nu il retin),si ne-a zis ca probabil sa aibe suflu sistolic...desi pana acum a avut o bronsita pe la 1 an si ceva si dupa tratament medicul de familie(alt medic)nu ne-a zis absolut nimic...ar trebui sa ne face griji??...si cine ne-ar putea recomanda un medic de specialitate  din Bucuresti care sa ne explice si sa consulte copilul mai bine...mrs anticipat

#2
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Dr. Nicolescu Alin, cardiolog pediatru,  la Medlife sau la Budimex. Vezi ca programari se fac cam cu 1-2 luni inainte. Medicul probabil ti a zis insuficienta aortica. Nu tb sa te agiti, multi copii la varsta aia au suflu sistolic, doar 5% au insuficienta aortica. Al meu a intrat in aia 5%. Mai este o doctorita la Fundeni, am fost si la ea, dar dr. Nicolescu mi se pare mai bun. Sper sa te ajute si sa nu aiba nimic copilul tau

#3
inessa

inessa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.10.2014

 leventebest, on 29 ianuarie 2015 - 21:19, said:

Dr. Nicolescu Alin, cardiolog pediatru,  la Medlife sau la Budimex. Vezi ca programari se fac cam cu 1-2 luni inainte. Medicul probabil ti a zis insuficienta aortica. Nu tb sa te agiti, multi copii la varsta aia au suflu sistolic, doar 5% au insuficienta aortica. Al meu a intrat in aia 5%. Mai este o doctorita la Fundeni, am fost si la ea, dar dr. Nicolescu mi se pare mai bun. Sper sa te ajute si sa nu aiba nimic copilul tau
multumesc

#4
razvan_and

razvan_and

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.05.2007
Insuficienta aortica singura nu da suflu sistolic, ci diastolic. Cauze ale suflului sistolic (lista evident incompleta, insa cauze frecvente): stenoza aortica sau pulmonara (valvulara sau subvalvulara), insuficienta mitrala sau tricuspidiana, defect septal, bolile congenitale complexe (boala Ebstein, tetralogia Fallot, canal atrio-ventricular), persistenta de canal arterial (suflu continuu, sistolo-diastolic).
Daca copilul la 3 ani are dezvoltare normala staturo-ponderala si nu e cianotic, probabil ca nu e cazul sa te impacientezi foarte tare, insa trebuie vazul de un cardiolog cu competenta in pediatrie pentru consult si, daca e cazul, ecocardiografie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate