Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

IAȘI. Serviciul de salubritate, plătit cu forța

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
in orasul unde unii se cred stapani pe viata se intampla urmatoarea situatie:
gunoiul e strans de o singura firma, salubris, si oamenii sunt fortati si chiar somati dupa unele articole sa plateasca taxa de strangere a gunoiului fie incheind contract cu salubris fie amendati intr-un fel.

http://www.digi24.ro...titled Document

Nu exista concurenta, nu exista optiunea de a refuza incheierea contractului cu acea firma, n-au decat sa incuie pubelele si accesul sa fie permis cu cheie sau altfel doar celor cu contract.
Nu-mi place mizeria, evident ca nu as arunca gunoiul aiurea dar orasul e noroios, spart si discutia e de principiu, li se impune oamenilor sa faca un contract cu o firma privata.
Sper ca la urmatoarele alegeri locale sa existe un candidat serios la primarie sa curete coruptia.

Quote

Reprezentanții Salubris speră ca această taxă să-i determine pe absolut toți proprietarii de gospodării din județ să încheie un contract cu societatea.
cum adica? sa-i oblige pe toti sa incheie un contract cu firma privata?
Se mai intampla in alte orase asa ceva?

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Primaria a externalizat serviciul.

Firma care a castigat licitatia presteaza serviciul.

Vrei sa-ti ridice gunoiul? Semnezi contractul si platesti serviciul. Treaba se face individual sau prin asociatii de proprietari.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
La noi in Iasi nu este externalizat.

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View PostByblos4, on 28 ianuarie 2015 - 19:06, said:

Primaria a externalizat serviciul.
chestiune e simpla, de aritmetica: nu ma pot obliga sa inchei contract cu o firma privata indiferent pt ce.
da' la noi cine cunoaste pe cine trebuie, poate avea monopol.

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
În principiu sunt de acord cu tine.

Însă: cum ți-ai imagina un oraș cu 2-3 firme private de curățenie, care fac același lucru, și fiecare cetățean să fie liber să aleagă pe cine plătește? 3 rânduri de tomberoane diferite (când mulți nu-s în stare să facă diferența între tomberonul de resturi menajere și cel de hârtie)? Să umble gunoierii din ușă în ușă, doar la abonații proprii (și să stai cu tot gunoiul în casă până ți-l ridică ei)? Să se facă repartizare pe blocuri/scări/asociații/străzi/cartiere (deși și aici te-ai putea simți nedreptățit)? Sau cum?

Da, orașul este mizerabil iarna. Dar soluția ar trebui să vină din altă parte - primăria, sau cine o fi responsabil, să sancționeze Salubrisul pentru aspectul orașului.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Cat timp nu stai cu gunoiul in casa mi se pare corect sa platesti serviciul de salubritate.

View Postalexcrist, on 28 ianuarie 2015 - 19:30, said:

Da, orașul este mizerabil iarna. Dar soluția ar trebui să vină din altă parte - primăria, sau cine o fi responsabil, să sancționeze Salubrisul pentru aspectul orașului.
cetateanul poate reclama firma la protectia cosumatorului pentru neprestarea de servicii.
Evident tinand cont de clazue si alte mizerii contractuale

#7
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postandreim77, on 28 ianuarie 2015 - 18:56, said:

in orasul unde unii se cred stapani pe viata se intampla urmatoarea situatie:
gunoiul e strans de o singura firma, salubris, si oamenii sunt fortati si chiar somati dupa unele articole sa plateasca taxa de strangere a gunoiului fie incheind contract cu salubris fie amendati intr-un fel.

http://www.digi24.ro...titled Document

Nu exista concurenta, nu exista optiunea de a refuza incheierea contractului cu acea firma, n-au decat sa incuie pubelele si accesul sa fie permis cu cheie sau altfel doar celor cu contract.
Nu-mi place mizeria, evident ca nu as arunca gunoiul aiurea dar orasul e noroios, spart si discutia e de principiu, li se impune oamenilor sa faca un contract cu o firma privata.
Sper ca la urmatoarele alegeri locale sa existe un candidat serios la primarie sa curete coruptia.


cum adica? sa-i oblige pe toti sa incheie un contract cu firma privata?
Se mai intampla in alte orase asa ceva?

Salubris SA  Iasi este regie de stat, atasata primariei, nu este firma, nu inteleg care este problema, toti producem gunoi si trebuie sa platim pentru asta. Nu inteleg de ce lumea nu face scandal ca nu iti poti alege firma de furnizare a energiei electrice, aici mi se pare grav si monopolul e in floare.

Quote

Progresul economico-social al comunităţii a condus în mod inevitabil la modernizarea permanentă a serviciilor de salubritate.
Astfel, organizaţia responsabilă de realizarea serviciilor de salubritate în municipiul Iaşi a suportat pe parcursul timpului numeroase schimbări de natură organizatorică şi administrativă, devenind, în anul 2002, societatea comercială pe acţiuni SALUBRIS S.A.

Edited by robylup, 29 January 2015 - 09:32.


#8
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View PostMarianG, on 28 ianuarie 2015 - 19:36, said:

Cat timp nu stai cu gunoiul in casa mi se pare corect sa platesti serviciul de salubritate.
Platesc, nu-i problema, dar cui vreau eu, treaba asta e impusa in Iasi in doua feluri: odata sa platesc cuiva pt strangerea gunoiului (chiar daca as putea sa scap de el cumva pe cont propiu fara sa fac mizerie), a doua oara sa platesc acelei firme.
Sunt de acord sa fie amendati cei care fac mizerie, dar in acelasi timp vreau sa-mi aleg cum scap de gunoi. nu sa imbuib firma din cardasia lor. Cum amenzile se duc la buget, tot bugetul sa suporte curatenia orasului.

View Postrobylup, on 29 ianuarie 2015 - 09:27, said:

Salubris SA  Iasi este regie de stat, atasata primariei, nu este firma, nu inteleg care este problema, toti producem gunoi si trebuie sa platim pentru asta. Nu inteleg de ce lumea nu face scandal ca nu iti poti alege firma de furnizare a energiei electrice, aici mi se pare grav si monopolul e in floare.
Despre asta e vorba, monopol impus.

#9
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Stai ca nu inteleg partea cu scapatul de gunoi pe cont propriu. Dezvolta te rog!
Deci tu esti nervos ca esti pus sa platesti pt a ti se lua gunoiul produs de tine de catre o singura firma, deci monopol, dar in acelasi timp , pe tine nu te intereseaza sa fie mai multe firme ci doar sa plateasca bugetul pt gunoiul tau sau sa ai voie sa scapi tu de el. Eu unul asta am inteles din afirmatia ta.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
orice optiune e valabila, important e sa nu se impuna abuziv treburi. Probabil tie nu iti pasa de magariile din oras, mie da.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postandreim77, on 29 ianuarie 2015 - 10:06, said:

Platesc, nu-i problema, dar cui vreau eu, treaba asta e impusa in Iasi in doua feluri: odata sa platesc cuiva pt strangerea gunoiului (chiar daca as putea sa scap de el cumva pe cont propiu fara sa fac mizerie), a doua oara sa platesc acelei firme.
Sunt de acord sa fie amendati cei care fac mizerie, dar in acelasi timp vreau sa-mi aleg cum scap de gunoi. nu sa imbuib firma din cardasia lor. Cum amenzile se duc la buget, tot bugetul sa suporte curatenia orasului.
sa inteleg ca ai masina personala si duci singur gunoiul la Tomesti?
singurul lucru pe care poti sa-l alegi cand scapi de gunoi este "colectarea selectiva"

Tu stii ce este Citadin ?

View Postandreim77, on 29 ianuarie 2015 - 12:42, said:

orice optiune e valabila, important e sa nu se impuna abuziv treburi. Probabil tie nu iti pasa de magariile din oras, mie da.

Daca iti pasa atat de mult cere audienta la primarie si explica-le lor ce si cum te nemultumeste.

Edited by MarianG, 29 January 2015 - 16:43.


#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
aa, citadin...ei fac curat prin oras? pai sa mergi pe langa facultatea AC, spre Palas, dar nu pe Zimbru, chiar pe langa AC prin spate sa vezi ce moloaze sunt prin tufele de acolo.

#13
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Nu Citadin face, acum e ramas doar pe intretinere, din Citadin s-a despartit partea de salubritate si s-a transformat in Salubris, societate pe actiuni subordonata primariei. Citadinul a ramas cu plombatul gaurilor si ridicarea masinilor.

#14
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
In Galati platim o taxa de habitat la primarie, odata cu impozitele locale. E cam 50 lei de persoana parca si taxa asta include si ridicatul gunoiului.
PS: Stau la bloc, nu stiu cum o fi la casa dar cred ca similar.

#15
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
50 de lei pe an, nu?

#16
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Scuze, n-am mai intrat de mult. Insa tocmai ce am platit impozitele pe anul acesta si taxa de habitat este de 56 lei pe an, da. Pentru 4 persoane am platit 224 lei.

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postandreim77, on 28 ianuarie 2015 - 18:56, said:

in orasul unde unii se cred stapani pe viata se intampla urmatoarea situatie:
gunoiul e strans de o singura firma, salubris, si oamenii sunt fortati si chiar somati dupa unele articole sa plateasca taxa de strangere a gunoiului fie incheind contract cu salubris fie amendati intr-un fel.

http://www.digi24.ro...titled Document

Nu exista concurenta, nu exista optiunea de a refuza incheierea contractului cu acea firma, n-au decat sa incuie pubelele si accesul sa fie permis cu cheie sau altfel doar celor cu contract.
Nu-mi place mizeria, evident ca nu as arunca gunoiul aiurea dar orasul e noroios, spart si discutia e de principiu, li se impune oamenilor sa faca un contract cu o firma privata.
Sper ca la urmatoarele alegeri locale sa existe un candidat serios la primarie sa curete coruptia.


cum adica? sa-i oblige pe toti sa incheie un contract cu firma privata?
Se mai intampla in alte orase asa ceva?
Esti fericit ...eu platesc taxa pentru echipa locala de fotbal si nici macar nu-mi dau leprele astea de la primarie un bilet la vre-un meci....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate