Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Casa SPE

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Zidar sau constructor?

Edited by BodCasa, 31 January 2016 - 21:04.


#146
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBodCasa, on 31 ianuarie 2016 - 21:04, said:

Zidar sau constructor?

Pana acum am construit in regie proprie dar pe partea de zidarie nu exista experienta asa ca am nevoie de zidari, urmand ca de fiare, betoane etc sa continui asa cum am inceput.
Dar nu exclud si varianta contractarii in totalitate pentru ce a mai ramas de construit asa ca pot spune si  Caut constructor!

#147
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Am nevoie de un sfat.

Cum se toarna scara?

Ma refer strict la turnarea betonului . nu la cofrare si armare.
Pana acum am turnat cu beton S4 pentru a evita diferite probleme ce pot aparea la turnare, insa la scara am senzatia ca va curge tot pe pardoseala si nu va sta in cofrajul treptelor.

#148
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postwrs, on 12 februarie 2016 - 09:22, said:

Am nevoie de un sfat.

Cum se toarna scara?

Ma refer strict la turnarea betonului . nu la cofrare si armare.
Pana acum am turnat cu beton S4 pentru a evita diferite probleme ce pot aparea la turnare, insa la scara am senzatia ca va curge tot pe pardoseala si nu va sta in cofrajul treptelor.

la noi au turnat odata cu placa de la etaj, nu au fost probleme nici la turnare nici la decofrare.

Attached Files


Edited by dell99, 12 February 2016 - 10:34.


#149
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Stiu ca se poate turna asa, am vazut mai multe poze. Insa nu stiu cum se face. Se toarna cate o treapta si se asteapta un pic sa traga betonul sau se toarna in continuu. Betonul poate fi fluid sau trebuie sa fie mai vartos?

#150
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Am reluat lucrarile.

Attached Files



#151
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Am terminat lucrul cu prima echipa.
Se pare ca am fost prea pretentios cand am cerut demontarea cofrajelor stalpilor pe motiv ca nu erau pusi distantieri pe partrea cu zidaria si din acest motiv cativa stalpi erau aproape lipiti de zidarie + ca imi facusera deja marea favoarea de a nu pune lemn ca distantier in interiorul stalpilor :)

#152
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
I-ai poftit acasa ori s-au saturat sa le ceri sa lucreze cum trebuie?

#153
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBylly00, on 29 martie 2016 - 14:19, said:

I-ai poftit acasa ori s-au saturat sa le ceri sa lucreze cum trebuie?
S-au saturat ei de dictator.
Eu, de fiecare data cand au gresit ceva, nu m-am suparat ci doar le-am cerut sa refaca cum trebuie. Nu am nici un interes sa schimb echipe ci doar sa iasa lucrul cum trebuie, nu ma astept ca urmatorii sa fie mai breji ci doar sa respecte ce trebuie facut fara sa incerce mereu sa o ia pe scurtatura si sa taie la calitate

#154
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
deci e o echipa de "recomandat".

#155
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postwrs, on 29 martie 2016 - 15:27, said:

S-au saturat ei de dictator.
Eu, de fiecare data cand au gresit ceva, nu m-am suparat ci doar le-am cerut sa refaca cum trebuie. Nu am nici un interes sa schimb echipe ci doar sa iasa lucrul cum trebuie, nu ma astept ca urmatorii sa fie mai breji ci doar sa respecte ce trebuie facut fara sa incerce mereu sa o ia pe scurtatura si sa taie la calitate

Is cam mofturosi doreii astia.Posted Image .Si la mine stramba din nas..cand le cer sa modifice ceva..Am inceput sa le zic glume Posted Image)..sa ca nu mai vina ca un shoc..cerintele mele..La mine..inca nu si-au luat jucariile sa plece..dar nici mult nu mai au...azi s-au chinuit juma de zi sa-mi bage etrieri in noduri stalpi/grinzi/centuri..S-au inchinat la greu..ca numai dumnezei..si cruci..auzeam pe acolo..Posted Image

#156
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postmanghels, on 29 martie 2016 - 18:17, said:

Is cam mofturosi doreii astia.Posted Image .Si la mine stramba din nas..cand le cer sa modifice ceva..Am inceput sa le zic glume Posted Image)..sa ca nu mai vina ca un shoc..cerintele mele..La mine..inca nu si-au luat jucariile sa plece..dar nici mult nu mai au...azi s-au chinuit juma de zi sa-mi bage etrieri in noduri stalpi/grinzi/centuri..S-au inchinat la greu..ca numai dumnezei..si cruci..auzeam pe acolo..Posted Image


Sper ca nu iti reposezi ceva.....
Daca le arati unde gresesc, poate isi vor intra in mana si vor face BINE totul de la inceput!

#157
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu-mi reprosez..decat ca n-am mai mult timp sa stau pe santier..Ca sigur ar fi iesit si mai bine decat iese...

#158
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Caut echipa pentru continuarea constructiei.

Attached Files



#159
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAi??
Unde disparura astia ce au inceput?

#160
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Nu au disparut ,sunt de-ai casei, problema e ca se misca foarte incet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate