Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ce antena sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tase

tase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.08.2004
va salut,
as vrea sa-mi da-ti si mie un sfat, in legatura cu achizitionarea, unei antene DVB-T
am citit pe forum si am decis sa-mi cumpar una din aceste 3 antene, in ordinea preferintei mele
1. ATX9-91(cu preamplificator si adaptor de impedanta)
2.Televes DAT 1495(cam scumpa)
3.Synaps 343(slabuta..)
care credeti ca este mai performanta, tinand cont ca eu locuiesc, la 20km
de rm.valcea, in loc.Bunesti
cu o antena de camera, fara amplificare, pe un tv LG 32LE4500-ZA, prind dar slab, tvr1, tvr2 si pro tv
va multumesc anticipat

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Eu mi-am făcut un Gray-Hoverman şi recepționez în condiții excelente releul Novaci (TVR1, 2, Pro TV pe canalele 8, 24 şi 46) şi destul de bine releul Cozia (TVR1, 2 pe 44 şi 27) din Drăgăşani. Cât despre DVB-T mai ai de aşteptat. Şi va fi DVB-T2. Astea sunt pe analogic. Antena e prima variantă de aici. Şi vezi să o ai orientată corect spre releu.

Dacă prinzi cu antena de cameră, cu o antenă exterioară vei avea semnal bun. S-ar putea sa prinzi şi ceva locale din Rm. Vâlcea sau chiar releele de 10kW din Craiova (TVR Craiova pe 50 şi Antena 1 pe 39). DVB-T poate pe propagare de la bulgari.

Înainte să dai bani, apucă-te de construit una şi vezi ce rezultate ai. Amplificatorul nu prea e de folos dacă semnalul e slab la antenă.

Edited by 0x0c, 23 January 2015 - 16:58.


#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Ca să vezi ce poți recepționa și cum ești situat în raport cu releul, du-te pe fmscan.org, dai pe FM - da, pe FM, că secțiunea TV e praf pentru România - selectezi locația ta și vezi lista posturilor de radio cu releele care le transmit. Când îți apare lista, te uiți în coloana Pmax, și dai click pe valoarea corespunzătoare releului care te interesează. Vei vedea un grafic care îți spune dacă ai vedere directă către releu - asta e foarte important. Uite cum e localitatea ta față de câteva relee:

Novaci/Cerbu - vedere bună, deci recepție în raport cu puterea de emisie.

[ https://i.imgur.com/ijmnwGz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cozia - ai un deal în față

[ https://i.imgur.com/gD2LbTo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Craiova - nicio șansă:

[ https://i.imgur.com/ZdgJtBy.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite cum arată tabelul:

[ https://i.imgur.com/36wLwBh.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Coloana azi (azimuth) îți spune cum trebuie să orientezi antena. Distanța e evident calculată în linie dreaptă.

Edited by 0x0c, 23 January 2015 - 17:24.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttase, on 23 ianuarie 2015 - 15:38, said:

achizitionarea, unei antene DVB-T
Nu exista antena speciala pentru DVB, e doar marketing. Exista antene pentru benzile TV fiindca au ramas aceleasi specificatii si in digital privitoare la bezi, frecvente, latime canal asa cum erau si in analogic.

View Posttase, on 23 ianuarie 2015 - 15:38, said:

eu locuiesc, la 20km
Distanta asta o cuprinzi cu ochii. Orice antena UHF de banda larga facuta cu simt de raspundere va da randament.

#5
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 23 ianuarie 2015 - 17:35, said:

Distanta asta o cuprinzi cu ochii. Orice antena UHF de banda larga facuta cu simt de raspundere va da randament.

La 20 km de Rm. Vâlcea. Dar cel mai apropiat releu cu ce a zis el că prinde (TVR 1 și 2) e pe vf. Cozia. Totuși, la 2kW, ar trebui să recepționeze perfect.

Edited by 0x0c, 23 January 2015 - 17:41.


#6
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
Eu si la 100km distanta in linie dreapta receptionez Cozia 27 si 44 impecabil, si Valcea Unu pe C21 mai slabut.
In mod normal, fara obstacole, ar trebui sa nu aiba probleme cu receptia.

#7
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postflobuc, on 23 ianuarie 2015 - 20:48, said:

Eu si la 100km distanta in linie dreapta receptionez Cozia 27 si 44 impecabil, si Valcea Unu pe C21 mai slabut.
In mod normal, fara obstacole, ar trebui sa nu aiba probleme cu receptia.
Tare! Pe propagare îți intră ceva bulgari DVB-T?

#8
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Posttase, on 23 ianuarie 2015 - 15:38, said:

va salut,
as vrea sa-mi da-ti si mie un sfat, in legatura cu achizitionarea, unei antene DVB-T
am citit pe forum si am decis sa-mi cumpar una din aceste 3 antene, in ordinea preferintei mele
1. ATX9-91(cu preamplificator si adaptor de impedanta)
2.Televes DAT 1495(cam scumpa)
3.Synaps 343(slabuta..)
care credeti ca este mai performanta, tinand cont ca eu locuiesc, la 20km
de rm.valcea, in loc.Bunesti
cu o antena de camera, fara amplificare, pe un tv LG 32LE4500-ZA, prind dar slab, tvr1, tvr2 si pro tv
va multumesc anticipat
http://www.qsl.net/s...f/10el-uhf.html

#9
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
Pe propagare intra cu atx-ul pe orizontala. Daca o pun pe verticala, sigur scot semnal 24h. Un coleg de forum care locuieste la 3km de mine prinde dvb-t bulgaresc cu o antena gratar pusa pe orizontala, la 6m inaltime.

#10
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010

View Posttase, on 23 ianuarie 2015 - 15:38, said:

va salut,
as vrea ...

Ti-am raspuns pe rdi,acolo am intrat prima data.
Cred ca este cea mai buna alegere deocamdata.
Daca va fi o dictatura SNR pe terestru atunci vei scapa ieftin caci vei fii acoperit local,altfel pot aparea surprize destul de neplacute in receptia mux-ului preferat.

#11
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Așteptând DVB-T-ul românesc, ia niște sârme și fă-ți un dipol simplu. Sigur o să ai performanțe mai bune decât cu antena de cameră. Sau construiește ce ți-am recomandat mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate