Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ransomware - fisiere criptate si cu extensie aleatoare gen - fhqkham

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1069 replies to this topic

Poll: Atentie ! Este vorba de noul virus CTB, nu de vechiul Cryptolocker. (42 member(s) have cast votes)

Topic general RANSOMWARE

  1. Cititi primul post - contine linkuri de decriptare ptr ce poate fi decriptat in acest moment (7 votes [77.78%])

    Percentage of vote: 77.78%

  2. Daca linkurile din primul post nu ajuta, puteti doar spera ca in cateva luni - ani sa para ceva decriptor. (1 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

  3. Daca nu aveti backup si cele de mai sus nu ajuta, nu exista sanse de recuperare fara a plati, si uneori nici atunci. (1 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

Vote Guests cannot vote

#1063
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdexterash, on 10 august 2021 - 12:26, said:

Doar in firma, nu?

Acasa? Nexam.
Cu copii? Nexam.
Cu parintii? Nexam.
La gradinita? Nexam.
La scoala? Nexam.


Pai ce, vine careva sa-ti zica ce sa faci acasa/in viata privata? De aia au murit romanii la revolutie?!?!
In firma trebuie sa inveti cum sa lucrezi.
Asa cum faci protectia muncii la locul de munca unde exista anumite pericole, asa faci si instructaj de folosit mailul la munca ca sa nu stea altii sa planga dupa prostia ta.

Restul esti pe barba ta....Daca pe tine nu te intereseaza acasa ce faci, pe altii de ce ar interesa ? Multi merg pe premisa ca nu li se intampla lor.

Iar asta a fost prezentat si la emisiunile de IT de la TV cum ar fi la " I like IT".

#1064
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttehnics, on 10 august 2021 - 12:38, said:

pe altii de ce ar interesa ?
Pentru ca poti produce pagube/daune? Nu ar fi primul caz in care Dorel se infecteaza cu <spanac> si <spanac> ataca mai departe serverele tale de la munca. Este ca Dorel nu are nici o vina?

View Posttehnics, on 10 august 2021 - 12:38, said:

Iar asta a fost prezentat si la emisiunile de IT de la TV cum ar fi la " I like IT".
Mno, daca educatia se face de la si prin TV, eu ce sa zic?

#1065
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdexterash, on 10 august 2021 - 12:41, said:

Pentru ca poti produce pagube/daune? Nu ar fi primul caz in care Dorel se infecteaza cu <spanac> si <spanac> ataca mai departe serverele tale de la munca. Este ca Dorel nu are nici o vina?
Pai ce treaba am eu ca firma cu ce site-uri accesezi tu acasa, de pe laptopul tau din sufragerie ? Pe mine, ca firma, ma intereseaza ca tu in timpul muncii sa nu dai click pe mailuri suspecte, sa nu downlodezi continut pe siteuri etc. Pe ce anume dai tu click acasa, mi se rupe.

View Postdexterash, on 10 august 2021 - 12:41, said:

Mno, daca educatia se face de la si prin TV, eu ce sa zic?
Ia zi tu, si cum ai vrea sa faci educatie digitala legat de ransomware ?
Eu zic ca daca la TV, asa cum era i like it, baga ceva informatii despre cat de periculos este, eu zic ca Dorel ciulea urechile mai mult. Ca doar nu vine nimeni sa ii bata la usa, precum martorii lui Iehova, si sa-l invete asa ceva. Unii nici nu stiu ca exista astfel de probleme. Au auzit de virusi, de troieni, spyware, keylogere. Uite ca asta e ceva nou care a luat amploare in ultimii ani.
Atata timp cat nu stii ca pot exista astfel de probleme volatile nici nu iti poti da seama ca ele defapt exista. Pana cand ti se intampla.

Edited by tehnics, 10 August 2021 - 12:49.


#1066
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttehnics, on 10 august 2021 - 12:48, said:

Pe ce anume dai tu click acasa, mi se rupe.
Nu chiar. Ca tu, ca firma, s-ar putea sa ai niste costuri imense daca 10.000 de calculatoare ale romanilor infectate cu <spanac> iti ataca serverele. Intelegi ce zic?

View Posttehnics, on 10 august 2021 - 12:48, said:

Eu zic ca daca la TV, asa cum era i like it, baga ceva informatii despre cat de periculos este, eu zic ca Dorel ciulea urechile mai mult.
Pe dracu'n 4. E ca si cum mi-ai spune ca, daca ar prezenta astia stiri cu morti in accidente rutiere, soferii ar fi mai prudenti. Oh wait...

View Posttehnics, on 10 august 2021 - 12:48, said:

Unii nici nu stiu ca exista astfel de probleme.
Foarte tare. Da' stiu ca daca baga degetele in priza e posibil sa crape? Daca da, cum au aflat? De la TV? De la martorii lui Iehova?

#1067
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Exista inca licee cu  adrese "oficiale" de yahoo si personal care isi verifica emailul personal de yahoo de pe calculatorul de conta care nu are backup.
Nu conteaza cine da click, sau ca e yahoo, cineva tot prinde virusul ca il pacaleste o factura sau un colet.
Daca au si o retea locala de "documente" care nu are backup pentru ca nu exista fonduri s-a dus dracu tot.

Am incercat si eu vreo 2 ani  sa iau un virus crypto sa simulez cum se face pentru momentul in care liceul da click gresit si nu am reusit..
Dar am fost sunat ca au pierdut tot (word pdf xls).. si la momentul respectiv nu era decriptare pentru varianta  de virus (2020).

Daca nu avem fonduri pentru backup.. ce sa mai faci? nici dupa 2 virusi nu au gasit o varianta sa salvam datele importante.

Edited by solitaryman, 10 August 2021 - 13:08.


#1068
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdexterash, on 10 august 2021 - 12:56, said:

Nu chiar. Ca tu, ca firma, s-ar putea sa ai niste costuri imense daca 10.000 de calculatoare ale romanilor infectate cu <spanac> iti ataca serverele. Intelegi ce zic?


Pe dracu'n 4. E ca si cum mi-ai spune ca, daca ar prezenta astia stiri cu morti in accidente rutiere, soferii ar fi mai prudenti. Oh wait...


Foarte tare. Da' stiu ca daca baga degetele in priza e posibil sa crape? Daca da, cum au aflat? De la TV? De la martorii lui Iehova?
Legatura intre serverele firmei si acele 10 000 de calculatore personale fiind care ?...

Alea sunt stiri...e un fel de zgomot de fundal.

Pai vezi...ca asta e treaba. Stiu pentru ca au fost informati si atentionati de cineva....in copilarie, in scoala nervermind unde. Dar sigur cineva in primul rand le-a captat atentia si i-a informat. Cand te uiti la stiri, e ca si cum te-ai uita pe fereastra la linia orizontului. Stirile nu sunt pentru educare si nu o iau ca o sursa de informare.

View Postsolitaryman, on 10 august 2021 - 13:05, said:

Exista inca licee cu  adrese "oficiale" de yahoo si personal care isi verifica emailul personal de yahoo de pe calculatorul de conta care nu are backup.
Bravo. Asa da. Se poate intampla si asta si asta-i scenariul cel mai probabil.

Tocmai de aia e bine ca sa te atentioneze cineva care stie si sa iti aduca la cunostinta problemele..

#1069
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttehnics, on 10 august 2021 - 13:28, said:

Legatura intre serverele firmei si acele 10 000 de calculatore personale fiind care ?...
Ti-am explicat de ce pe o companie X o poate interesa ce fac 10.000 de romani pe PCurile lor de acasa. Si astea nu's povesti, ci chestii reale. Ah, ca mai filtreaza RDS, ca mai tipa CERT-RO, ca blabla - desigur. Ideal ar fi fost sa plateasca acei clienti casnici cand fac daune, la fel cum platesc(amenda/despagubiri) cand fac accidente. Dar, hei, cum sa responsabilizam noi oamenii, nu?

View Posttehnics, on 10 august 2021 - 13:28, said:

Alea sunt stiri...e un fel de zgomot de fundal.
Ce poate fi mai real decat o stire, un fapt prezentat exact? E acolo, s-a intamplat, nu faceti si voi asa. Bine, probabil trebuie explicat pe versuri de manele si cu ceva analfabetism ca sa priceapa poporul roman. Ca altfel mi-e ca nu functioneaza.

View Posttehnics, on 10 august 2021 - 13:28, said:

Pai vezi...ca asta e treaba. Stiu pentru ca au fost informati si atentionati de cineva....in copilarie, in scoala nervermind unde.
Cum, nu la firma? Cum, nu la TV?
Eu ce ziceam mai sus - de scoala, de parinti, de draci-laci? Bineinteles ca e mai simplu sa impingem responsabilitatea la altii decat sa ne-o asumam. #romaniverovero

#1070
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Ok. Cum zici. In definitiv fiecare om si firma face cum doreste.

Cred ca suntem offtopic cu astfel de discutii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate