Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Intrebari VIZA related

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRhastalord, on 21 ianuarie 2015 - 19:45, said:

Faza cu bill gates, buffet .. sunt niste exceptii .Ei au fost bazati si au stiut ce sa faca din vremea scolii.As avea o intrebare..Daca de exemplu invat f. bine la facultate si sunt sanse sa primesc bursa..Pot sa ma redirecteze in America?Sau voi lucra in Romania?

ce te opreste si pe tine sa stii ce vrei din vremea scolii ?
ce inseamna "bazati" ?

nu inteleg intrebarea.

Edited by avenirv, 21 January 2015 - 19:55.


#38
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015

View Postavenirv, on 21 ianuarie 2015 - 19:54, said:

ce te opreste si pe tine sa stii ce vrei din vremea scolii ?
ce inseamna "bazati" ?

nu inteleg intrebarea.
Faza e ca bill gates era pasionat de asa ceva de la 12-13 ani..Si nu s-a imbogatit singur.In colaborare a mai fost cu inca cativa colegi.Ce ma opreste pe mine sa stiu ce vreau din vremea scolii?Lumea din ziua de azi..Eu daca invat web developing la un nivel mai mare nu o sa intereseze pe absolut nimanui din cauza varstei.Un exemplu: Daca eu la 17 ani stiu ce stie unu la 40 de ani , as long as I haven't graduated no one will give a fuck..Dupa ce termin liceul o sa trebuiasca sa incep facultatea..Again! No one will give a fuck .. De ce?Pentru ca nu am o specializare..Eu sunt bun la domeniul " practica " dar nu am o foaie de rahat pe care scrie ca sunt specializat in domeniul X. Cel putin asa vad lucrurile :D Luminati-ma si pe mine pls :D

#39
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
O mare parte din răspunsurile pe care le cauți se găsesc în site-urile pe care ți le-a recomandat avenirv.

#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Avem arie de programare, aflii acolo mai multe despre ce inseamna web development.

#41
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Citind din ce in ce mai multe topic-uri ce reflecta situatia mea ma motiveaza din ce in ce mai mult si de fapt si de drept , asta am sa si fac .
Ce am citit?Copii de 16/17 ani care se apuca de Freelancing ca si Web Developeri.Am mai descoperit ca un Freelancer este apreciat pentru ce poate face, indiferent de varsta ( preferabil ar fi sa nu dezvalui varsta, chiar daca nu vei fi intrebat), fara un anume degree.Esti platit pe ce stii sa faci,Knowledge-ul acumulat fiind cheia succesului,nu pierderea timpului prin facultati pentru o diploma amarata (Am un foarte bun prieten care mi-a spus ca facultatea ii mananca mai mult timpul decat sa il ajute cu ceva si abia asteapta sa primeasca diploma aia.Daca nu primea diploma, a si spus ca nu s-ar mai fi dus.A primit si destule oferte legate de Job pe timpul facultatii). Am sa incerc ca la vara sa imi fac un portofoliu si am sa-i dau drumu .
Legat de plati am auzit ca poti implica contul de paypay al unui parinte dar nu banii ma intereseaza la varsta asta, ci experienta pe care o s-o capat pentru a-mi fi mai usor cand voi fi mare. Pentru a-ti face viata de freelancer mai usoara, crearea unui portofoliu inainte de a atinge 18 ani este un " smart choice ", spun unii.
Scuzati-mi devierea de la topic inca o data , am s-o postez pe " aria de IT "  doar am vrut sa va tin la curent cu alegerea facuta . M-a ajutat f.mult forumul asta din multe perspective ( fie ele negative sau pozitive ) ..Am inceput sa cred ca in America nu ai cum sa ajungi daca nu ai o ruda sau cineva care sa iti aplice "pile"..De asta incerc sa profit de avantajul de Freelancer, sa lucrez pentru oameni de pe tot globul, la zeci si zeci de mii de kilometrii, fara sa depun un efort remarcabil. Multumesc :D

#42
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
E inca multa confuzie in capul tau, multe concluzii gresite. Nu te repezi ca fata mare la maritat, mai ales ca nu stim cum va fi peste un  numar de ani piata muncii
Vrei sa fi web developer? E una din cele mai slab platite cocupatii din IT, cu foarte multi amatori facand web dupa ureche. Doar cei care se ocupa de "Support" adica mai repara cate un program, cate o conexiune, vreo imprimanta, etc alergand din loc in loc castiga in media mai putin. Pentru salarii bune trebuie functii bune, deci timp pana ajungi acolo. Domeniul e pe panta puternic coboratoare, acum ca "toata lumea" stie sa faca o pagina de web (proasta).
Barca se umple repede, a aproape plina.

#43
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRhastalord, on 21 ianuarie 2015 - 20:52, said:

Faza e ca bill gates era pasionat de asa ceva de la 12-13 ani..Si nu s-a imbogatit singur.In colaborare a mai fost cu inca cativa colegi.Ce ma opreste pe mine sa stiu ce vreau din vremea scolii?Lumea din ziua de azi..Eu daca invat web developing la un nivel mai mare nu o sa intereseze pe absolut nimanui din cauza varstei.Un exemplu: Daca eu la 17 ani stiu ce stie unu la 40 de ani , as long as I haven't graduated no one will give a fuck..Dupa ce termin liceul o sa trebuiasca sa incep facultatea..Again! No one will give a fuck .. De ce?Pentru ca nu am o specializare..Eu sunt bun la domeniul " practica " dar nu am o foaie de rahat pe care scrie ca sunt specializat in domeniul X. Cel putin asa vad lucrurile Posted Image Luminati-ma si pe mine pls Posted Image

cei mai apreciati nu sunt cei cu practica ci cei cu gandirea.
practica este plina de ... practicanti. cei care pot concepe, vin cu idei, sunt mai putini.
si dorel stie sa faca un zid. numai ca Brunelleschi l-a conceput si a gasit solutii tehnice cum sa se transpuna in practica zidul. si ce zid a facut !
sesizezi vreo diferenta intre dorel si Brunelleschi ?
accea este diferenta dintre unul cu practica si unul cu conceptia/solutia/gandirea.
bafta.

#44
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Un proverb spune cam asa "un nebun arunca o piatra in apa si 10 intelepti se reped dupa ea".

Sunt lucruri interesane, totusi oameni buni, realizati ca vorbiti cu un copil de 16-17 ani ?  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate